Ofensywa informacyjna Rosji

Niniejszy wpis jest uzupełnieniem i rozwinięciem wątku, jaki poruszyłem w artykule "Rosyjska piąta kolumna w internecie". Teza tego artykułu była następująca: Rosjanie wpływają na kształtowanie opinii publicznej w Polsce, w odniesieniu do tematu Ukrainy i tamtejszych protestów. Wczorajszy dzień przyniósł kontynuację opisywanych przeze mnie zjawisk, więc warto to pokazać. Udało się bowiem zebrać trochę materiału dowodowego(a przynajmniej poszlakowego).

"Na ukrainie protestują banderowcy! Kto popiera Ukrainę popiera banderowców!". Takie komentarze można od kilku dni spotkać w całym internecie. Począwszy od komentarzy na portalach "masowych"(Onet, Interia itd) poprzez tematyczne(wPolityce itd).  Zobaczmy, co na ten temat myślą Rosjanie:

Artykuł numer 1.

Artykuł numer 2:

Jak widzimy, cechą wspólną obu artykułów/komunikatów jest zła opinia na temat Ukrainy. Rosja podkreśla takie zagadnienia jak "faszyzm","nacjonalizm","ksenofobia". Wyraźnie widać, iż Rosja próbuje "narysować" obraz Ukrainy jako miejsca, gdzie odradza się faszyzm i nacjonalizm, a następnie straszyć tymi zjawiskami("banderowcy"). Jest to stara strategia. Pamiętamy, że już Stalin "wyzwalał" świat w ten sam sposób, ratując nas przed "faszyzmem". Zobaczmy teraz, jak wyglądają komentarze pod tymi artykułami:Oraz komentarze z Interii - czyli innego już portalu:

Jak widzimy, na dwóch różnych portalach pojawiają się komentarze o tym samym wydźwięku. Straszy się w nich "banderowcami". Równocześnie widać próby zdyskredytowania PiSu w oczach Polskiej prawicy, jako "popierających banderowców". Wpisy mają jednak ten sam charakter co artykuły i komunikaty strony rosyjskiej i realizują rosyjską linię polityczną.

Czy możliwe jest, że część tych wpisów to autentyczne opinie Polaków? Oczywiście że tak. Jest wielu Polaków, którzy ze względów historycznych czy rodzinnych mają prawo stronić od Ukrainy. Ale pomyślmy przez chwilę logicznie. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w Polsce istnieje tak duży odsetek ludzi bojących się "banderowców"? Według ostatnich sondaży:

- poparcie PiS oscyluje wokół 30%  
- a PO wokół 25%

Z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć , iż te komentarze piszą zwolennicy PiS. Więc może zwolennicy PO? To by jednak musiało oznaczać, że zwolennicy PO mają nacjonalistyczne poglądy i są mocno zainteresowani historią. Czy tak wyobrażamy sobie "leminga"? Raczej nie. Więc może zwolennicy SLD i całej reszty? Tutaj również trudno uwierzyć w to, że zwolenników lewicy cechuje aż tak rozwinięta pamięć historyczna i ksenofobia. Raczej multikulturowość i niechęć do Polskiego narodu itd. Nie jest wykluczone, iż część tych komentarzy  piszą fanatycy skrajnych ruchów narodowych - ale jako że te również są wspierane często przez Rosję, nie może dziwić, iż realizują jej linię ideologiczno-historyczną.

Wnioski można wyciągnąć samodzielnie. Jak te wpisy są umieszczane - czy poprzez agenturę, swoich pracowników czy wynajęte pod przykrywką agencje PR - to już temat na inną dyskusję. Jako że mamy do czynienia z wojną informacyjną, głównym orężem jest informacja. W miarę możliwości proszę więc "zasypywać" stronę przeciwną naszymi argumentami czy też nawet tym artykułem, jako "odtrutkę". W tego typu wojnach liczy się najbardziej wolumen - czyli ilość informacji. Powtarzane w dużej ilości, te same argumenty, oddziałują na psychikę czytelnika. Przeciwstawić się temu można tylko wykonując akcję przeciwną, wysyłając przeciwne komunikaty. Z doświadczenia wiem, że "dyskusja" mija się z celem. Nie dość że zostaniemy "zaszczekani", to jeszcze uwiarygodnimy przekaz przeciwnika, poprzez odpowiadanie na niego.

Ksawery Meta-Kowalski

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Józef Darski

30-01-2014 [11:30] - Józef Darski | Link:

Andrij Tarasenko o przyłączen iu Przemyśla.
No to porównajmy Tumanowicza:
~~Trzeba pamiętać, że Lwów to rdzennie polskie miasto, które zostało oderwane od macierzy w skutek porozumień zawartych po II wojnie światowej (...)
nie ma dzisiaj szansy na jakąkolwiek rewizję granic. Jej postulowanie byłoby nieroztropne. Ale w przyszłości trzeba być na to gotowym, bo granice nie zostały dane raz na zawsze. Polscy politycy powinni być zawsze gotowi do tego typu sytuacji, choć może to niepopularne.

oraz

Ruch Narodowy - Sekcja Królewiecka
Dziś Kaliningrad! Jutro Wilno i Lwów!!!
Obwód Kaliningradzki do Polski! Razem o Wielką Polskę Mocno Narodową!
Zawisza ogłosił, że na Agrykoli powstał Ruch Narodowy. Dodał, że "cała Polska od Szczecina i Wrocławia po Wilno i Lwów" uczestniczyła w powoływaniu ruchu narodowego wokół Marszu Niepodległości.

Kampania będzie przez rosyjską agenturą prowadzona z dwu stron i zawsze można liczyć na ks. Isakowicza-Zalewskiego. Niegdyś bohatera walki z komuną, dziś w walce o interesy Rosji pod parawanem troski o Polskę zagrożoną przez banderowców..

Myślę, że teraz agentura rozpocznie w Polsce kampanię pt. odzyskać Lwów. Ruch Narodowy świetnie się będzie do tego nadawał, ale główny nacisk zostanie położony na anonimowy internet.

Obrazek użytkownika błądzący

30-01-2014 [12:47] - błądzący | Link:

z tą walką ks.Isakowicza-Zalewskiego to byłbym bardzo ostrożny mając na uwadze wspomnienia śp.Anny Walentynowicz.Natomiast jak to ma się do agentury manifest który był częścią obrzędu podczas rajdów organizowanych przez PTTK{chwała za to bo tysiące ludzi mogło poznać kraj za psi grosz i poznać się nawzajem].Zaczynał gość o mocnym głosie wykrzykując:
niech żyje granica polsko chińska na Uralu.
chór-imperium gdy powstanie to tylko z naszej krwi.
morze czarne największym jeziorem polskim-gościu
chór-j.w
dalej to już czysta fantastyka w stylu :Sahara piaskownicą naszych dziatek...
druga:
jedna bombka atomowa a dojdziemy aż do Lwowa jedna bombka aby silna a dojdziemy aż do Wilna,ze znanym refrenem o szablach ,lancach i bolszewikach ... Takie było i jest zdanie większości Polaków a w przeszłości to była odtrutka i marzenia o końcu bolszewi to tkwi w ludziach tak samo jak pogląd na Ukrainę,zaklęcia tu nie pomogą.Sam Pan dobrze wie obserwując jak komentowane są opinie zbliżone do pańskich ,tutaj na niezależnej .Pozdrowienia.Proszę spojrzeć pod wpisy pod artykułem Wildsteina jr.Panie Jerzy ja mam naprawdę dobre kontakty w Niemczech i tam bywam ,opinia o Ukraińcach tam jest jeszcze gorsza niż u nas ,Ukraińcy czy Ukrainki są na ostatnim miejscu gdy chodzi o zatrudnienie,jeśli stara się o ta sama pracę Polak czy Ukrainiec ,pracę dostanie Polak,to są fakty a nie moje zmyślenia im tam się po prostu nie ufa!Żydzi wszystkie krzywdy noszą w sercu i pamięci tysiące lat,dlaczego my mamy kazać zapomnieć cokolwiek z naszej historii,wymazuje się z naszej pamięci powoli wszystko ,tak z komuną jak i II Wojną,czyni się to rękoma dwóch stron które po wsze czasy powinny być skonfliktowane.Pozdrowienia

Obrazek użytkownika Józef Darski

30-01-2014 [13:09] - Józef Darski | Link:

Mowa jest o rosyjskiej propagandzie.

Obrazek użytkownika A330

30-01-2014 [16:30] - A330 | Link:

Tak - widziałem ten artykuł. Przednie zdjęcie dali! :) Klasyka - no i są pochodnie...pisowski symbol faszyzmu:

Ogólnie Onet ciekawie prezentuje kwestię Ukraińską - zrobiłem sobie nawet zdjęcie:

 

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

30-01-2014 [16:45] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Mam pytanie: czy Pan naprawdę  posądza ks. Isakowicza_Zaleskiego o to, że jest , cytuję:  "dziś w walce o interesy Rosji pod parawanem troski o Polskę zagrożoną przez banderowców." ?

Przecież to jest oskarżenie o zdradę.

Obrazek użytkownika Józef Darski

30-01-2014 [17:12] - Józef Darski | Link:

pobudek nie znam. Mogą być różne. Fakty zaś są jasne.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

30-01-2014 [17:25] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

no, to jednak bardziej "miękko".

A ja powiem tak - polityka oparta o zimną kalkulację, bez zwracania uwagi na moralność, czy elementarną przyzwoitość ba! - z próbami zakrzyczenia i zatupania prawdy kończy się zawsze fatalnie (klasyczne rosyjskie "i bez rubla - i bez cnoty")

Żeby daleko nie szukać, najdobitniejszym przykładem jest tu endecka zdrada pod nazwą Traktat Ryski, o taką zimną , "strategiczną" kalkulację oparta.

Obrazek użytkownika błądzący

30-01-2014 [11:41] - błądzący | Link:

proponuję zacząć od siebie jest możliwość aby Pan zademonstrował swoja ocenę sytuacji nie szukając daleko po innych landach,tutaj na niezależnej w dziale "opinie" lub w części informacyjnej ,poprosić redakcję pewno wyrażą zgodę.(...)

Obrazek użytkownika jazgdyni

30-01-2014 [11:57] - jazgdyni | Link:

Witam

To wprost niesamowite, jak nawet mądrzy dotychczas blogerzy, dają sobą tak łatwo manipulować.
Wiadomo, mają do czynienia z fachowcami.
Ale z takimi, którzy też robią błędy.
W ciągu 2 godzin ukazały się informacje o tym Andriju Tarasenko na wszystkich portalach głównego nurtu: onecie, interii, wprost, rzeczyposplitej, s24 i wielu innych. Skomasowana i skoordynowana akcja.
Trzeba w Polakach zabić sympatię do Majdanu i Ukrainy.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika A330

30-01-2014 [16:34] - A330 | Link:

To się nadaje na oddzielny wpis.

Obrazek użytkownika marco.kon

30-01-2014 [17:47] - marco.kon | Link:

4. Wszelkie obawy o los obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia jest naiwne i śmieszne. "Prawy Sektor" widzi ukraińskich Polaków jako integralną część społeczeństwa ukraińskiego i nie widzi u nich żadnych problemów w związku z naszymi planami.

5. Ukraińscy nacjonaliści są nastawieni przyjaźnie do tych polskich narodowo-rewolucyjnych sił, jakie nie charakteryzują się szowinistycznymi i imperialistycznymi przekonaniami. Liczymy na przyjazną współpracę w imieniu naszych narodów i całej Europy.

Służba prasowa "Prawego sektora".

Obrazek użytkownika błądzący

30-01-2014 [18:42] - błądzący | Link:

z działalności WKP-b,co tu można jeszcze dodać,wszystko przeżarte na wskroś i myśleniem i językiem komuny z najgorszego jej okresu i na dodatek grożby....!

Obrazek użytkownika błądzący

30-01-2014 [19:50] - błądzący | Link:

"prawego sektora" to w którym miejscu jest bolszewia z tymi samymi hasłami nie kto nie z nami to zniszczymy.To jest język tych co walczą o wolną demokratyczną Ukrainę czy język katechizmu UPA i innych rezunów.Może żle odczytałem jeśli tak to proszę mi wytłumaczyć gdzie zbłądziłem i czy to napisała rosyjska agentura!?

Obrazek użytkownika takijeden

30-01-2014 [12:22] - takijeden | Link:

.. wydarzen na Majdanie..

Prosze mnie uswiadomic jesli sie myle ..
ale te wszystkie porwane ze szpitali badz z domu osoby i aktywisci
znalezieni potem w lesie zakatowani albo do dzis nie odnalezieni..
To tak zupelnie przez przypadek nigdy nie byli z parti nacjonalistow ukrainskich..
Pecha i spotkanie ze specjalistami treniowanymi juz w czeczeni zaliczyli tylko
opozycjonisci .

Porywajacy bandyci dzialaja bardzo wybiorczo..

Obrazek użytkownika hibaro

30-01-2014 [14:03] - hibaro | Link:

od dawna to wiadomo. Zabic prawde to cel kazdego wroga, zeby moglo w jej miejsce zaistniec destabilizujace klamstwo.
Dyrektywy Stalina z instrukcji bolszewickiej z 1943r dzialaja do dzis:

"Gdy obstrukcjonisci stana sie zbyt irytujacy,nazwijcie ich faszystami,nazistami albo antysemitami.Skojarzenie to wystarczajaco czesto powtarzane stanie sie faktem w opinii publicznej."

Wciaz sie do nich stosuja.

Obrazek użytkownika A330

30-01-2014 [16:34] - A330 | Link:

Dokładnie

Obrazek użytkownika marco.kon

30-01-2014 [17:46] - marco.kon | Link:

today at 10:53 am
Komentarz "Prawego Sektora" w sprawie spekulacji wokół naszej wizji stosunków polsko-ukraińskich

Portal informacyjny "Rzeczpospolita" opublikował wywiad z Andrijem Tarasenką, jednym z liderów "Prawego Sektora". Ten wywiad ma wyraźnie prowokacyjny charakter i stał się przedmiotem wielu spekulacji na wokół problemu stosunków polsko-ukraińskich.

W związku z wywiadem pragniemy zwrócić uwagę na nieuczciwość dziennikarzy i specjalne zadawanie prowokacyjnych pytań, a później wyrywanie słów z kontekstu.

Aby w jakiś sposób powstrzymać spekulacje, oficjalnie oświadczamy:

1. Postać Stepana Bandery, a także historyczny obraz OUN i UPA były i będą dla nas obrazem bohaterskim. Rozumiemy, że Bandera nie stanie się bohaterem dla Polaków, tak samo jak dla nas bohaterem nie stanie się na przykład J. Piłsudski. Niemniej jednak my szanujemy prawo Polaków do posiadania własnych bohaterów. Mamy nadzieję na to, że Polacy pozbędą się szowinistycznych stereotypów i będą uznawać nasze prawo do uhonorowania swoich własnych bohaterów.

2. Jeśli chodzi o wydarzenia na Wołyniu - uważamy, że powinny one być rozpatrywane w szerszym kontekście historycznym (szczególnie w kontekście polskiej okupacji i kolonizacji ukraińskich ziem w okresie międzywojennym). Ukraińcy zabijali Polaków, Polacy zabijali Ukraińców. To wspólna tragedia obu narodów. Teraz nie czas by robić z tej tragedii mur, jaki nie pozwoli porozumieć się dwóm sąsiedzkim narodom.

3. Dzisiaj, wszelkie wzajemne roszczenia terytorialne są niestosowne, tak samo jak i nawet najmniejsza nienawiść etniczna. I Ukraińcy, i Polacy stoją obecnie przed dwoma niebezpieczeństwami - zagrożenie moskiewskim imperializmem i niebezpieczeństwo globalizmu, amerykańskiego imperializmu, władzy ponadnarodowych korporacji i demoliberalnej dyktatury. W takich warunkach jakakolwiek eskalacja wzajemnej nienawiści jest zbrodnią. Ukraińcy i Polacy są teraz naturalnymi sprzymierzeńcami. Wcielić ten sojusz w życie - znaczy chronić swoje narody przed wieloma niebezpieczeństwami i zrobić wielki krok w kierunku zwycięstwa Dobra nad Złem.

cdn

Obrazek użytkownika rob london

31-01-2014 [02:56] - rob london | Link:

ale nic nie usprawiedliwia ukrich mordow na Wolyniu i w Galicji i bedzie trzeba to w przyszlosci wyjasnic, stanac w prawdzie, a wtedy obydwa narody beda wygrane.

Obrazek użytkownika A330

31-01-2014 [11:06] - A330 | Link:

Popieram w 100%! Ale na czym polega manipulacja:

1. To co robili nacjonaliści przypisuje się całej Ukrainie...a to nie prawda, gdyż z rąk UPA/UON ginęli też zwykli ukraińcy...no i komuniści rosyjscy!
2. Skoro na Majdanie są jako pewna grupa nacjonaliści, to wszystkim obecnym na Majdanie przypisuje się nacjonalistyczne poglądy
3. Ukraińcy wspierają UPA za walkę z komunistami i Rosją - nie za Wołyń, o którym 60% z nich nawet nie wie!
4. Z mordów na Wołyniu robi się stałą politykę Ukrainy - tak jakby Ukraina niczym innym się nie zajmowała w ostatnich 200 latach jak mordowaniem Polaków.

Tymczasem fakty są takie, że to Rosja w ostatnich 200 latach nieustannie walczyła z Polakami. To co zrobiono na Wołyniu Rosjanie robili nam cały czas - a argument że "w Katyniu strzelano w tył głowy a nie je rozbijano" jest tak komiczny, że szkoda go komentować. Proszę też zauważyć, iż polskojęzyczni nacjonaliści nie mają problemów z wyciąganiem Wołynia - ale winy Rosji raczej zasypują aby "nie zaogniać"..."po co ruszać historię". Hipokryzja.  Jak Polakom przypisuje się mordy na żydach to też protestujemy - gdyż jako zbiorowość nie poczuwamy się do tego, co robili szmalcownicy itp. Hipokryzja do kwadratu.

Obrazek użytkownika zewsząd i znikąd

09-10-2014 [03:16] - zewsząd i znikąd | Link:

Ja rozumiem, że ludzie mają różne poglądy i że częścią sporów ideowych są często złośliwości pod aresem przeciwników, ale doprawdy, oceniłeś lewicę bardzo nieuczciwie. "Niechęć do Polskiego narodu"? No litości... Odrzucenie bezkrytycznego patriotyzmu, owszem. Stawianie na przynależność "obywatelską", a nie "narodową", też. Ale zwolenniczki i zwolennicy lewicy naprawdę nie są wrogami Polski.
Polecam przy okazji "Rykoszetem" Agnieszki Graff - leżąca u podłoża książki myśl to apel o to, by "nie oddawać patriotyzmu narodowcom".
(Przy okazji mała szpileczka. Polski patriota powinien dbać o czystość i poprawność mowy... Po polsku przymiotniki od nazw krajów pisze się małą literą - "polski naród", a nie "Polski naród". Nawet największa miłość ojczyzny nie sprawi, że duża litera przestanie być błędem...)