Co łączy ONET z Ruchem Narodowym?

Dokładnie tydzień temu, w piątek 14 czerwca 2013, ukazały się sensacyjne wyniki sondażu TNS dla programu TVP "Forum". Z tego sondażu wynikało, iż PiS ma 39% poparcia, a PO 32%. To najwyższy wynik jak kiedykolwiek zanotowała partia Jarosława Kaczyńskiego w sondażu - wynik bliski przełamania psychologicznej i symbolicznej bariery 40%. Wyniki zostały opublikowane przed 20:40. Szybko pojawiły się choćby na stronach "wPolityce" - wyniki sondażu.  Próżno było ich jednak szukać w pozostałych mediach. Na portalu ONET - czyli na głównej tubie propagandowej internetu - wyniki te nie pojawiły się tego dnia wcale!  Obserwowałem cały czas Onet. Skromny artykuł o tej "nic nieznaczącej sprawie" został opublikowany, uwaga.... o godzinie 01:37! Czyli kiedy już większość osób która mogła to przeczytać spała - artykuł Onetu.(jak widzę, ostatnia data przypada na godziny poranne 15 czerwca). Następnego dnia opublikowano już obszerniejszy artykuł na ten temat i wstawiono nawet na "jedynkę" - ale w zupełnie innym kontekście(artykuł był w zasadzie o Tusku i jego pomysłach na poprawę sondaży)).

Jak to wyjaśnić? Zapewne ONET - będący "małą" i "skromną" firmą nie ma wystarczającej ilości personelu, aby po godzinie 21:00 w piątki móc jeszcze działać. Kryzys doskwiera każdemu powiedzą złośliwi. Być może nie mają ani jednego odbiornika TV u siebie i nie widzieli sondażu w TVP? A może są inne przyczyny? Onet to fantastyczny portal - popełniłem już kilka artykułów na temat temat, więc zainteresowani z pewnością znajdą je w moim archiwum. Tytuły tych artykułów to "Niemiecki ONET" i "Manipulacja Onetu".

Przejdźmy jednak do rzeczy. Co może łączyć ONET i Ruch Narodowy? Czy może coś ich łączyć? Przecież ONET to należąca do niemieckiego AxelSpringer główna tuba propagandowa internetu - takie "internetowy TVN". Inna sprawa, iż właśnie TVN był do niedawna właścicielem ONETu. Ruch Narodowy, to jak się sami określają jego liderzy, organizacja "antysystemowa" walcząca z układem "okrągłego stołu". Trudno sobie wyobrażać, aby główna tuba układu IIIRP i główny wróg układu IIIRP mogli grać w jednej drużynie? Oba środowiska muszą zapewne być do siebie bardzo wrogo nastawione i walczyć ze sobą każdymi metodami, na śmierć i życie. Logiczne - prawda?

Ze zdziwieniem odnalazłem jednak na początku tego tygodnia artykuł na Onecie, poruszający kwestię Ruchu Narodowego. Artykuł był luźno oparty na wywiadzie, jaki w tygodniku "Sieci" przeprowadzono z z Dr.Piotrem Gontarczykiem. Luźno, ponieważ z całego wywiadu wyjęto tylko kilka wypowiedzi, które najwyraźniej najbardziej pasowały Onetowi. Oto ten artykuł:

źródło : artykuł na ONET

Ku mojemu zdziwieniu, Ruch Narodowy został przedstawiony dość ciepło w tym artykule. Ci z Państwa którzy czytali mój pierwszy wpis na NASZE BLOGI, lub też zaglądali do mojego "bio" wiedzą, iż interesuję się socjotechniką, teoriami wpływu, NLP itd. Szybko więc rzuciło mi się w oczy kilka szczegółów. Po pierwsze tytuł. Onet przedstawił w tytule Ruch Narodowy dość sympatycznie. Już nie piszą o "faszystach" czy "oszołomach". Trochę mnie to zdziwiło, gdyż Ruch Narodowy wedle swoich zapowiedzi ma "wywrócić układ okrągłego stołu". Czemu ONET nie atakuje "przeciwnika"? Nawet Pan Piotr Gontarczyk nie został nazwany "autorem skandalicznej biografii Lecha Wałęsy" jak to robiono kiedyś. "Dziwne" - pomyślałem sobie. 

Kilka dni później kolejny szok- na wysokich pozycjach Onetu pojawia się artykuł pod tytułem "Oni przejmą władzę? Zdrajcy powinni się bać" (tytuł pod jakim artykuł umieszczono na głównej stronie ONET - odnośnik prowadzi już do pełnego tytułu samego artykułu). Celowo podkreśliłem pewne fragmenty tytułu. Zrobiłem to też w samym artykule:

Proszę zwrócić uwagę na podkreślenia. Są to tak zwane "słowa klucze", które wykorzystuje się w socjotechnice do "kreowania atmosfery"(czy też kontekstu, kierunku wywodu). Są to formy sugestii. Cały artykuł nacechowany jest takimi sugestiami:

Tutaj pojawił się u mnie wręcz szok. Jak to możliwe? Salonowa tuba internetowa III RP, pisze ciepło i sympatycznie o "antysystemowej" i "antysalonowej" organizacji Ruch Narodowy? Nie trzeba być specjalistą z zakresu socjotechniki, psychologii czy choćby marketingu, aby zauważyć, że "coś tu nie gra". Swoją drogą - zachęcam do przeczytania tego artykułu. Jest on wręcz "naładowany" pozytywnymi skojarzeniami, a w całej swej formie przypomina raczej artykuł sponsorowany, aniżeli analizę zjawiska społecznego. Artykuł sprawia wrażenie malowanej laurki, mającej na celu przedstawienie czytelnikom Ruchu Narodowego w pozytywnym świetle. Są więc typowe dla sztuki manipulacji "sympatyczne anegdoty" o liderach, odniesienia do "normalnego życia"(aby pokazać, że "oni są normalni, jedni z nas") itd. Ankieta jaką państwo widzą na powyższym zdjęciu, nie tylko zawiera w swym pytaniu klasyczną sugestię odpowiedzi("Czy uważasz że...stanie się") ale też kończy się wynikiem w postaci... 53% głosów za!(stan na 21 czerwca). Pozostawiam to bez komentarza.

Co ciekawe - artykuł "o trzech liderach", przedstawia tylko postacie Krzysztofa Bosaka, Artura Zawiszę i Roberta Winnickiego. Z jakiegoś powodu, ONET nie wspomniał o jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych członkach Ruchu Narodowego - o charyzmatycznym Marianie Kowalskim....tym samym, który ratował ostatni Marsz Niepodległości przed przerodzeniem się w totalną bijatykę z policją(co zapewne było celem układu/salonu). Dlaczego Onet uznał, iż postać Mariana Kowalskiego nie jest warta opisania? 

Dopełnieniem całego cyklu na Onecie był wczorajszy wywiad z Robertem Winnickim. Wywiad można przeczytać tutaj:

Również i tutaj, sympatycy Ruchu Narodowego, oczekujący frontalnego ataku nienawiści ze strony ONETu mogą poczuć się zawiedzeni. Onet, główna tuba reżimu IIIRP, wcale nie czuje się zagrożony. Nie sprawia wrażenia, jakby rozmawiał z diabłem, który lada dzień pozbawi go pracy i wywróci "układ okrągłego stołu" do góry nogami. Prowadzący wywiad Janusz Schwertner zadaje Robertowi Winnickiemu takie pytania, jakby wcześniej dostał je na kartce do przeczytania. Z punktu widzenia pozycjonowania się Ruchu Narodowego jako środowiska walczącego z systemem wygląda to więc komicznie. Przypomina raczej wywiad Michnika z Kiszczakiem na jego działce.

W kontekście tych trzech artykułów o Ruchu Narodowym, jakie pojawiły się tylko w jednym tygodniu, warto przypomnieć sobie też o jednym z moich starszych artykułów. UWAGA! Nadchodzi "nowa prawica"!  Artykuł ten dotyczył Romana Giertycha i słynnego wywiadu, jaki udzielił....Gazecie Wyborczej! To właśnie od tego wywiadu rozpoczął się marsz Giertycha na salony. Spostrzegawczy czytelnicy z pewnością zauważą analogię. Zarówno artykuły ONETu na temat RN(łącznie z wywiadem z Winnickim), jak też wywiad GW z Giertychem, z punktu widzenia socjotechniki spełniają ten sam cel i stanowią klasykę narzędzi wykorzystywanych w mediach do formatowania opinii publicznej. W artykule o Giertychu napisałem, że wywiad z nim stanowi formę "rozgrzeszenia" i wprowadzenia na salony. Podobne funkcje spełniają artykuły ONETu, na temat Ruchu Narodowego. W zasadzie można je uznać nawet za typową akcję PRową - posiadają delikatne "wprowadzenie", "opis" i na końcu "wywiad". Wszystko stopniowane zgodnie z kanonami sztuki  :)

Jak to zatem możliwe, że największa tuba propagandowa reżimu IIIRP, nie atakuje RN i nie wbija swymi manipulanckimi artykułami w ziemię, jak to ma często miejsce w artykułach szkalujących polskich patriotów, kościół - czy choćby swego czasu poseł Pawłowicz? Jak to możliwe, że zamiast wyzwisk typu "faszyści", "podpalą kraj", mamy do czynienia z ciepłymi artykułami, kształtującymi pozytywny wizerunek? Przedstawiłem państwu fakty. Podałem źródła - wszystko można sprawdzić. Można z łatwością dowiedzieć się, kto jest właścicielem ONET i jaką linię polityczną posiada Onet. Wnioski? Z tymi trzeba poczekać, choć już teraz zaczynają pojawiać się  niepokojące znaki. Plotkami zajmować się nie będziemy, choć
w ostatnim numerze "DoRzeczy" pojawiła się wzmianka o pewnej plotce, jaka krąży po Warszawie. Podobno - cytuję "DoRzeczy" - jeden z większych biznesmenów, właściciel cyfrowej stacji TV, miał jakiś udział w spieraniu "groszem" RN...

Ksawery Meta-Kowalski

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-06-2013 [12:01] - NASZ_HENRY | Link:

Właściciel cyfrowej TV wspiera nie tylko RN! sPOlegliwie zinterpretuję, że obstawia wszystkie konie ;-)

Obrazek użytkownika Janko Walski

21-06-2013 [13:02] - Janko Walski | Link:

Komentatorzy mają tę przewagę, że mogą sobie pozwolić na snucie dowolnych hipotez. Tu akurat same narzucają się. Pozostaje tylko poszperać w najnowszej historii by wydobyć podobne sytuacje i zająć się dziennikarstwem śledczym tropiącym powiązania głównych graczy. Gdyby to w porę zbadano być może Giertych nie byłby tak lansowany przez RM w 2005 roku.

Obrazek użytkownika wandaherbert

21-06-2013 [14:21] - wandaherbert | Link:

Ja nie będe wazył,kto nie pomaga PiS w pokonaniu Układu PO-SLD i reszty jest ,według mnie ,pomagierem tego Ukladu ,a więc zdrajcą.Sprawa jest banalnie prosta.Mnie też nie podoba się dużo w PiS,ale nie wyobrazam sobie bym popieral te zdradzieckie kanapy-SP,PJN,WIPLERA,Platforma Oburzonych , RN ,J.K.M i tp.

Obrazek użytkownika A330

21-06-2013 [17:27] - A330 | Link:

Dokładnie. Myślę, że to powszechna opinia - PiS nie jest idealny, ale jako jedyny ma realną siłę rozbić ten układ i odzyskać Polskę dla Polaków. Ciekawostką może być chyba również to, że RN dość często "podgryza" PiS i Lecha Kaczyńskiego, podczas gdy bezpośrednie ataki w kierunku PO, Tuska itd nie są już tak często wyprowadzane. To wiele mówi o intencjach i priorytetach.

Obrazek użytkownika dogard

21-06-2013 [15:17] - dogard | Link:

Rydzyka na pare mln --giertych i hantke , ktore mialy isc na prywatyzacje pracownicza STOCZNI GDANSKIEJ, a bedac w zarzadzie nawet sie nie zajakneli o tej sprawie.Ten punkt programu zostal przez nich usuniety.Forsa poszla na utworzenie ligi rodzin POdobnych do nich...zreszta przekrety robili w banku wielkopolskim, jak na partie agenturalna przystalo.Teraz mamy POdobny ruch narodowcow ...znalezli mlodych, POslusznych i gra sie dalej mosci wszechoszusci..

Obrazek użytkownika A330

21-06-2013 [17:25] - A330 | Link:

To ciekawy wątek. Faktycznie - bez poparcia Rydzyka LPR nigdy nie dostałby się do sejmu. Szkoda, że potem Giertych całkowicie zmienił front...a może raczej dobrze - jednego "patriotycznego inaczej" mniej i wiadomo "kto jest kto".

Obrazek użytkownika Sizar

21-06-2013 [16:42] - Sizar | Link:

Lansują wszystkich oprócz Kowalskiego. Myślę, ze to dobra wskazówka kto w tym RN jest naprawdę wartościowy. Zresztą co by nie napisali, to po Bosaku, czy Zawiszy chyba nikt się nie spodziewa wiele dobrego.

Obrazek użytkownika A330

21-06-2013 [17:23] - A330 | Link:

Racja. Postaram się w przyszłym tygodniu też coś o tym napisać. Marian Kowalski na tle tego środowiska wygląda bardzo dobrze. Myślę, że byłby w stanie przyciągnąć do siebie nawet wielu zwolenników PiS, a przede wszystkim tych młodych, dla których liczy się przede wszystkim Polska, bez podziałów na lepszych i gorszych itd.

Obrazek użytkownika dogard

21-06-2013 [18:12] - dogard | Link:

kowalskiego; jedyny naprawde POzadny w tym bajzlu ubeckim.olne zarty, odstawiony jako czarny kon dla frajerstwa wszelakiego rodzaju.Jak taki zamurowany to czemu niby taki wazniak?! dla niektorych.

Obrazek użytkownika hibaro

21-06-2013 [21:12] - hibaro | Link:

Nie przypomina to ludzaco, budowania "Trzeciej Sily" podobno "prawicowej" na kilka miesiecy przed wyborami parlamentarnymi w 2011r ?
PRZYPOMNIJMY:
Do kraju wraca australijski biznesmen Ryszard Opara,zaklada Nowy Ekran i poprzez ten portal probuje rozbic prawice inicjujac tzw "trzecia droge"
Obecnie mozemy miec do czynienia z kontynuacja tamtego co nie wyszlo wtedy...lub tez inspirowane jest przez postacie i srodowiska tamtym podobne?.
Duzo wskazuje na to ,ze za "chlopcami narodowcami" stoja jeszcze inni chlopcy.
Tu link do artykulu Sciosa: Kto buduje "Trzecia Sile"? http://www.rodaknet.com/rp_sci...

Ciekawostka z Wikipedii: Politycy i dzialacze zwiazani z "Libertas Polska":
Vice prezes - Artur Zawisza (sposrod dwoch)
czlonek: Artur Zawisza, Ryszard Bender , Dariusz Grabowski (m.in)
Tu link: http://pl.wikipedia.org/wiki/K...

Doradcy Ruchu Narodowego:prof R.Bender ,red.St.Michalkiewicz, R.Ziemkiewicz, R.Szeremietiew.

Przypadek? Zostawiam bez komentarza.

Obrazek użytkownika A330

21-06-2013 [22:33] - A330 | Link:

Dobre. W przyszłym tygodniu napiszę kolejny artykuł i w nim, lub następnym, wspomnę o Libertasie itd gdyż również mam notatki na ten temat. Mogę tylko powiedzieć, że pojawia się coraz więcej "krzaczków" wokół RN. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika A330

22-06-2013 [11:22] - A330 | Link:

Nie trzeba było czekać długo...dziś pojawił się kolejny artykuł o Ruchu Narodowym na Onecie. Tym razem jest to wywiad z Zawiszą - jest to więc drugi wywiad z liderami RN. W poprzednim "promocyjnym" artykule wymieniono trzech z nich - Winnickiego, Zawiszę i Bosaka. Wywiad z Winnickim już był. Teraz jest z Zawiszą. Pytanie - czy w przyszłym tygodniu pojawi się na Onecie trzeci wywiad, tym razem z Bosakiem? :) Czyż nie byłoby to piękne dokończenie całej akcji "marketingowej" jaką zafundował Onet "antysystemowemu" Ruchowi Narodowemu?  Umieram z ciekawości! :)
Dzisiejszy wywiad tutaj.

Obrazek użytkownika A330

02-07-2013 [16:44] - A330 | Link:

Jest - nie mogło być inaczej. Choć przyznam, że dopiero to zauważyłem. Pojawił się trzeci wywiad z "liderami RN" - tak jak można było się spodziewać...z Bosakiem!(pisałem o tym poniżej w poprzednim komentarzu). Link do wywiadu:

Zdziwieni? Ja nie! ;)