Mapa Smoleńsk-Siewiernyj

Zapowiedziałem wcześniej na blogu Tommy Lee, że przygotuję mapę podejścia do lotniska Siewiernyj w Smoleńsku. Mapa gotowa. Jako tło wykorzystałem zdjęcie satelitarne z 11 kwietnia, które zdobył Pluszaczek. Naniosłem na nie wszystkie punkty, dla których MAK w swoim raporcie podał współrzędne geograficzne.

Więc po kolei:

M – wewnętrzny marker (Tabela 1 pkt.1, strona 83 w angielskiej wersji raportu),
B1 – miejsce ścięcia pierwszej brzozy (Tabela 1 pkt. 2),
B2 – „feralna” brzoza (Tabela 1 pkt 8),
FMS - punkt zamrożenia FMS (strona 107)

Dodatkowe oznaczenia:
Sk – fragment lewego skrzydła,
St – pozycja lewego statecznika w dniu 11 kwietnia,
SK-42 - XUBS we współrzędnych SK-42 bez przeliczania na WGS-84.

Naniosłem również na swoją mapę ścieżkę podejścia (linia biała) i trajektorię TU-154 (linia czarna) przedstawione przez MAK na stronie 160 (rysunek 48). Uzyskałem przy tym dobrą zgodność i pokrycie białej linii z pozycją markera, a linii czarnej z punktem FMS. Schemat samolotu dopasowałem do skali mapy.

Wykorzystanie zdjęcia satelitarnego w oryginalnej rozdzielczości ma bardzo ważną zaletę. Zana jest jego rozdzielczość: 0.5 metra na piksel (72 pixels/inch). Pozwoliło to na naniesienie na całą mapę siatki w metrach (najmniejszy kwadrat pomiędzy zielonymi wykropkowanymi liniami to 25x25 metrów).
Na blogu zamieszczam miniaturę tej mapy, dopiero po kliknięciu na niej można załadować tą właściwą bez żadnej kompresji (8 MB).

Podczas analiz podejścia do lotniska taka duża mapa może być niewygodna, więc wykroiłem z niej najbardziej interesujący fragment, obejmujący główne miejsca katastrofy. Ponownie, po kliknięciu na miniaturze, ukaże się mapa we właściwych rozmiarach: (1 MB).

Starałem się nanieść wszystkie punkty, linie i całą siatkę bardzo uważnie. Proszę jednak o dokładne sprawdzenie obu map i przekazanie ewentualnych uwag. Sądzę, że warto mieć takie wspólne i sprawdzone narzędzie. Powinno ono ułatwić nam wzajemną komunikację.

PS
W związku z uwagami komentatorów obie mapy zostały zaktualizowane. Wszystkie szczegóły podam w najbliższej notce.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Wojtek

28-04-2011 [11:34] - Wojtek (niezweryfikowany) | Link:

Witaj.

Dziękuję Ci za tę mapę. Mam jednak prośbę. Czy mógłbyś ewentualnie nanieść dodatkową warstwę prezentującą miejsca/budynki, znane nam ze Smoleńskiej historii? Coś takiego, jak było to prezentowane w filmie 10.04.10.
Chodzi mi o hotel (domyślam się, że to ten z czerwonym dachem), garaże, bramę wejściową do lotniska i in. Myślę, że pozwoli to zainteresowanym bardziej wyobrazić sobie te miejsca, o których wielokrotnie czytają.

Mi na przykład daje teraz do myślenia to, jak Wiśniewski mógł się tak szybko (jak mówił), znaleźć na miejscu maskirówki.

Jeżeli możesz, to, proszę, opublikuj to w formie nowego wpisu.

Gorąco pozdrawiam!
Wiedz, że Twoja i praca tysięcy nie idzie na marne! Każdego dnia jesteśmy bliżej prawdy.
Niech Bóg Tobie i Wam błogosławi!

Obrazek użytkownika kano

28-04-2011 [20:50] - kano | Link:

Jak znajdę chwilę czasu to postaram się pozaznacza te punkty. Posługując się tą mapą od dawna, położenie pewnych punktów wydawało mi się oczywiste, dobrze że mi to uswiadomiłeś.
Pozdrawiam