Europejska geopolityka

Dziś w klubie Ronina:

Przegląd Tygodnia Józefa Orła – co mnie denerwuje? (godz. 19:00)

Prof. Jacek Koronacki – europejska geopolityka (godz. 20:00)

Zapraszamy na transmisje z Foksal.
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ptr

06-05-2024 [19:20] - Ptr | Link:

Europejska geopolityka, a nawet astropolityka, czyli : Po co to wszystko ? 
Najgłębiej.
Ropa. Aby kraje naftowe nie miały nic do powiedzenia przy władzy nad światem
Węgiel. Gaz - Aby władza nad światem nie zależała od dostawców surowców. 
Zniszczyć kulturę, religię, swobody, porządek i spokój społeczny w Europie - aby zniszczyć europejczyka.
Klimat - aby nie dać rozwoju północy w tym Rosji.
Jest to dzieło nienawiści.
 

Obrazek użytkownika u2

06-05-2024 [20:33] - u2 | Link:

@Ptr

Geopolityka jest ważna, tylko czy Polska ma dużo do powiedzenia w geopolityce? Raczej nie. Nie mamy takiego potencjału jak wielkie imperia. Polska racja stanu to jednak przynależność do świata łacińskiego, czyli zachodniego. Ukraina aspiruje do tego świata, choć piszą tam nieco innym alfabetem. Rosja Putina nie chce dopuścić aby Ukraina zrealizowała swoje aspiracje i dlatego jest wojna. Niemcom z kolei bardzo zależy na pokoju z Rosją. Mają przecież wspólny gazociąg. Tylko Rosja to zupełnie inaczej widzi. Ta nieustępliwa postawa świadczy, że Rosja chce być wielkim imperium jak w czasach Stalina. Założę się, że skończy się wielką wojną światową :-)

PS. Reset Obamy z Putinem doprowadził do wojny na Ukrainie, czyli był błędną polityką. Teraz kolejny reset może doprowadzić do wojny światowej. Wolałbym twardszy kurs światowych mocarstw wobec Rosji Putina. Nie tylko USA, ale również Chin. Putin wygląda na dyktatora, który chce zniszczyć świat, bo ubzdurał sobie, że świat chce zniszczyć Rosję. Sam słyszałem Putina tak mówiącego w TV Rossija :-)

Obrazek użytkownika Ptr

06-05-2024 [22:08] - Ptr | Link:

Geopolityka to walka dużych systemów realizująch "fizycznie i materialnie" władzę , której źródłami są szeroko rozumiane przekonania mas ludzkich. Najwyższą władzę w tych systemach mają świeccy kapłani - najwyższe autorytety ideologiczne. Każdy taki system musi z przekonaniem mówić ludziom jak jest , jak powinni żyć, w co wierzyć, co robić, za co umierać i za co mają być karani. Inaczej system traci autorytet. "Jak kto chce"- nie sprawdza się.  Gdyby popatrzeć ogólnie na XXI w widać ,że "żyją" i "umierają" jakieś systemy wyznawanych wartości. One "żyją" tak długo jak długo ludzie wierzą w te wartości. Najsilniesze wartości to religie oraz antyreligijne ideologie. Silne są też patriotyzmy. 

Obrazek użytkownika u2

06-05-2024 [22:20] - u2 | Link:

@Ptr

"Najwyższą władzę w tych systemach mają świeccy kapłani - najwyższe autorytety ideologiczne."

Tyle że ci kapłani są sterowani z tylnego siedzenia przez służby specjalne, albo przez mulitimiliarderów-oligarchów. Oligarchowie zwykle kryją się w cieniu swojego bogactwa, którego za nic nie ujawniają. Wywołać wojnę dla nich to jak dla nas splunąć. Ba, wojna to sposób na biznes. Udzielają kredytów dla państw walczących często po różnych stronach konfliktu. Biznes to biznes. Ma się opłacać, czyli zwracać się dla kredytodawców.

Spójrzmy na konflikt w strefie Gazy. Wywołali go Palestyńczycy, ale świat patrzy łaskawym okiem na Palestyńczyków, bo dzieci giną, bo Gaza zamienia się w stertę gruzu. Ktoś zasponsorował Palestyńczyków, aby wywołali tę samobójczą wojnę z Izraelem. Nie wiadomo kto ich finansuje. Ale wiadomo komu się to opłaca. Wojna w Gazie opłaca się Rosji, bo odwraca uwagę świata od wojny na Ukrainie.
 

Obrazek użytkownika Ptr

06-05-2024 [22:32] - Ptr | Link:

Nie wiemy jaka stała za całą sprawą intryga. 

Obrazek użytkownika Ptr

06-05-2024 [22:48] - Ptr | Link:

Autorytety obecnie nie tyle dyktują jakie mają być wartości ile wpasowują się w nie , aby dalej je modyfikować i nimi pokierować w zupełnie inną stronę. Wdrażają stopniowo. 
Wcześniej też Marks, Hitler, Stalin i inni roztaczli nowe wizje przyszłości tak, aby ludzie za tym poszli, aby uwierzyli ,że to zaspokoi ich pragnienia. Jeszcze wcześniej był M.Luther. Rzeczywiście przyczynili się do rozwoju drapieżnych prądów, które pokiereszowały Europę. 

Obrazek użytkownika Ptr

06-05-2024 [22:21] - Ptr | Link:

cd. Jednak wszystko co wymyśli ten świat , jego etyki, nauki, wynalazki , wizje przyszłości ,nie zapełniają ludzkiego pragnienia , które chce czegoś wyższego. Rozumiem ,że pragnienie to zamienia się w żądzę władzy nad innymi. Nie zdobywają tego czegoś wyższego. Zabierają ciała i dusze i zasoby innych ludzi. To jak odpowiednik polowania drapieżnika w przyrodzie. Poluje , zabija i tak żyje. Ale człowiek chce aby żyło coś więcej jako lepszy system, nawet tutaj , wśród tych drapieżnych systemów. 

Obrazek użytkownika u2

06-05-2024 [22:38] - u2 | Link:

@Ptr

"pragnienie to zamienia się w żądzę władzy nad innymi"

No tak to teraz wygląda. Mamy podstarzałych światowych liderów, którzy są gotowi na wywołanie wojny światowej, aby zniszczyć innych i zająć ich pozycje. Tyle, że nie są ani młodzi ani rozumni. Długo fizycznie i tak by nie pociągnęli, bo nie są młodzi, ale chcą pociągnąc za sobą ludzkość, bo mają realną władzę i nie są rozumni.

Obrazek użytkownika Ptr

06-05-2024 [23:08] - Ptr | Link:

Może należy przestać wierzyć w imperializm zanim to stanie się modne. 
Świadkowie Jehowy podobno wierzą ,że zwierzeta drapieżne będą jak baranki. Uwierzyłbym może gdyby to była przenośnia dotycząca imperiów.