Teoria spiskowa - odzyskanie niepodległości

Z dzienników Harrego Grafa von Kessler: Dzienniki 1918-1937 ( tłumaczenie własne – nie znalazłem wydanych po polsku )

Berlin – Magdeburg 6. Listopada 1918. Środa

„ Wcześnie o ósmej zadzwonił do mnie Hatzfeld, gabinet podjął jednak decyzję wczoraj wieczorem w sprawie Piłsudskiego, jednakże podczas nieobecności Kanclerza i po odwołanym posiedzeniu na stojąco ale przy aprobacie von Groenera i Hoffmanna. Ma być zwolniony, ale wcześniej ma podpisać oswiadczenie, którego brzmienie opracuje generał Hoffmann. Ja dostałem zlecenie bym pojechał i przekonał go do podpisania oświadczenia.”.

„ Nie zatrzymując się  ( Harry Graf von Kessler szedł z Rittermeister von Guelpen ) przeszliśmy pospiesznie przez dziedziniec do domu, w którym byli internowani Piłsudski i Sosnkowski. Obaj spacerowali w ogrodzie tam i z powrotem : Piłsudski w polskim mundurze, Sosnkowski w cywilu. Podszedłem do nich i powiedziałem, cieszę się, że pozwolono mi oznajmić panom, że jesteście wolni. Kanclerz Rzeszy i Rząd podjęli na podstawie raportu, który im przedstawiłem jako wynik rozmów z Piłsudskim i wynikających z nich zmiany nastawienia, decyzję o zwolnieni jego oraz przetransportowaniu jego i pułkownika Sosnkowskiego do Berlina.Stamtąd pociągiem jeszcze dzisiaj wieczorem wyruszycie  do Warszawy.
Piłsudski i Sosnkowski ukłonili się, milczeli, gdy ściskałem ich dłonie....”

Ze względu na sytuację rewolucyjną mieli niewiele czasu na spakowanie swoich osobistych rzeczy.
Po kwadransie byli gotowi do drogi..

„ Piłsudski szedł w swoim starym, znoszonym wojskowym płaszczu z przewieszonym przez ramię kocem, pochylony do przodu, zamyślony z poważną miną.
Uważał, że zbyt długo czekaliśmy a  on zna psychologie rewolucji: trzeba ja albo  energicznie stłumić ( zaciśnięta pięścią zrobił ruch  ) albo natychmiast robić koncesje. Teraz jest już za późno na oba działania. Niemcy przejdą ciężki okres. Bolszewizm nie pasuje do cywilizowanych krajów, które są dobrze zorganizowane. Wasi czerwoni sami nie wiedza co chcieliby osiągnąć. Także do Polski nie pasuje bolszewizm.
Powiedziałem, że Polska jak i Niemcy potrzebują spokoju; ponieważ on również jest tego zdania i chciałby pokoju z Niemcami został zwolniony. Mruknął „ oczywiście „ Potem spytał czy wiem dlaczego on i Sosnkowski nie dostali  Żelaznego Krzyża pomimo wskazania przez Geroka ? To odznaczenie dla odważnych ludzi, które nosi się chętnie”

I dalej

„ Za przedmieściem stał Guelpen i zaprowadził nas do samochodu. Schloesseman ( oficer pilnujący Piłsudskiego ) pożegnał się. Zakręcono kolbą rozrusznika u ruszyliśmy z miejsca. To był ciepły jakby  wiosenny  z błękitnym niebem dzień, nieco wilgotny i senny, taki że między lasami i polami wśród których jechaliśmy myśli o wojnie, wrogości , rewolucji poszły w odległą  niepamięć. Piłsudski, który kaszlał i z tego powodu przed porywami powietrza zakrywał usta starym filcowym kapeluszem, dał mi kuksańca w bok i powiedział, że te okolice przypominają mu o rodzinnych stronach, ta sama uboga ziemia, świerki i kawałki lasów, tylko u nich  krajobraz jest bardziej garbaty. Jego rodzina jest związana od pokoleń z tamtą ziemią. Właściwie to nazywa się Ginet ( Ginaitis ) od majątku ale Ginet-Piłsudski. Są Litwinami: on nie zna litewskiego tylko polski. Również Sosnkowski rozkleił się i z wielką przyjemnością słuchał opowiadań von Guelpena z kampanii armeńskiej „

10 listopada Ginet – Piłsudski przyjeżdża do Warszawy i  ot tak Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu pełnię władzy.

Przypomina to sprawę sprzed roku ( 1917 ) jak Goldman – Lenin za pieniądze niemieckie został wysłany pociągiem z Zurychu do Petersburga, by tam zrobił rewolucję.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

06-11-2016 [11:58] - anakonda | Link:

Do dzis na 100% nie jestem pewny, co tu jest wieksze,
niemiecki altruizm czy niemiecki egoizm.:))

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-11-2016 [13:50] - rolnik z mazur | Link:

Zakładam to drugie czyli "Realpolitik ". Pozdrawiam ro z m

Obrazek użytkownika harakiri

06-11-2016 [14:23] - harakiri | Link:

Ciekawe ale żadna rewelacja. Przecież już w szkole uczyli że Piłsudskiego Niemcy uwolnili z Magdeburga. Porównanie z Leninem mi nie pasuje. W tamtym przypadku była to przemyślana akcja niemieckiego wywiadu którą kierował jego szef pułkownik Nicolai. Tu natomiast niemiecki rząd nie miał już kontroli nad sytuacją. Pamiętać trzeba że 3 litopoada skapitulowały Austro-Węgry i ogromny obszar Niemiec zostal odsłonięty. W Kilonii wybuchł bunt. No i Niemcy chyba nie bardzo wiedzieli co z Piłsudskim zrobić. Jeżeli miał powiązania w wywiadem to z austriackim a Austria przestała dopiero co istnieć. Może to zadecydowało.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-11-2016 [14:45] - rolnik z mazur | Link:

Niemcy realizowali swój projekt " Mitteleuropa " z 1915 roku, który został zrealizowany z sukcesem obecnie - vide Tusk et consortes. Co do poszlak o powiązaniach z wywiadami to nie tylko austriacki czy niemiecki ale również i to przede wszystkim angielski. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-11-2016 [18:08] - Marek1taki | Link:

Ile czasu zajęła Piłsudskiemu podróż z Magdeburga do Warszawy i dlaczego tak długo jechał?