Wołyń - nieudolne próby PiS pogodzenia wody z ogniem

Trafnie ujął tę sytuację Waldemar Żyszkiewicz dając tytuł „Minister Sellin się zakiwał - zresztą nie on jeden” /TUTAJ/
Opisuje w swoim artykule dziwne i niezrozumiałe niemożności związane z uczczeniem ofiar ludobójczej rzezi wołyńskiej.

Oto PiS ustami Andrzeja Dudy i Beaty Szydło, w czasie kampanii wyborczej, obiecywało solennie. Gdy jednak przyszło co, do czego, frakcja PiS zdeterminowana i zobowiązaniami wyborczymi jak również potrzebą serca, przegrała z naciskami frakcji konformistów w piórka wielkich polityków poprzebieranych.

Ścierają się tutaj dwa poglądy:
1. nie drażnić Ukraińców drażliwą historią, bo to przecież nasi ważni sojusznicy teraz, w opozycji do mocarstwowych ambicji Rosji;
2. budować dobre relacje polsko-ukraińskie nawet na trudnej prawdzie;
3. obecna Ukraina, to wściekli banderowcy czyhający na resztkę naszych kresów w granicach z XIV w. dlatego trzeba traktować ich, jako wrogów i dążyć, do ponownej wasalizacji Ukrainy przez Rosję, co skutecznie banderyzm pacyfikowało przecież.

Punkt trzeci przywołuję dla uzupełnienia spektrum. Nie jest to oczywiście pogląd PiS.
Pierwsze pytanie brzmi, czy korzystniejszy dla Polski układ geopolityczny jest z niepodległą Ukrainą, czy też może bez niej?
- niepodległość Ukrainy osłabia Rosję i zmniejsza jej możliwości dominacji regionu, gdyż Ukraina uniezależniła się niejako kosztem Rosji - ludnościowo, geograficznie, pogorszyło to bilans energetyczny i przemysłowy Rosji - wniosek więc prosty - jesteśmy za - i to w sposób strategiczny - bardziej niezmienny, niż jakieś krótkookresowe analizy;

Drugie pytanie, to jaka Ukraina byłaby dla nas najlepszym sąsiadem - silna, czy słaba?
- to również elementarz - im Ukraina słabsza, tym sytuacja geopolityczna korzystniejsza dla nas. Tutaj pojawia się konieczność zbalansowania tego czynnika, gdyż Ukraina za słaba, nie utrzyma niepodległości, więc słaba, ale wystarczająco silna, aby oprzeć się kontratakowi Rosji, który nieustępliwie i konsekwentnie trwa.

Kwestia trzecia, czyli zachwalanie Rosji, jako naszego gwaranta anty-banderowskiego na Ukrainie, czyli pełnej hegemonii Rosji nad Ukrainą, jest poglądem po 1. strategicznie błędnym dla nas, a po 2. bardzo korzystnym dla Rosji. Także nie potrzeba w tym miejscu deliberować dalej, czy osoby i środowiska wygłaszające takie poglądy, to agenci, ruscy szpiedzy, czy pożyteczni idioci, bo to niepotrzebnie rozwadnia tylko dyskusję. Pogląd taki jest błędny i uważam, że zostało to udowodnione, nawet powyższą, bardzo wstępną analizą. Niedouki i tyle.

Skoncentrujmy się na dwóch pierwszych punktach. Jak można pogodzić nie zadrażnianie Ukraińców tematem wołyńskiego ludobójstwa, i jednocześnie budować i wzmacniać dobre relacje z Ukrainą, niwelując jednocześnie wpływy neobanderowców.

Obecnie przeważa koncepcja zamiatania niewygodnych faktów historycznych pod dywan. Czy przyniesie to dobre skutki, czy wręcz przeciwnie, nie musimy zgadywać. Polityka ta trwa na tyle już długo, że możemy ocenić jej efekty.
Początkowo, jeszcze w trakcie Majdanu (2014) wpływ banderowców był faktycznie symboliczny - trochę krzyczeli i wywijali podobiznami tego bandyty. Margines i polityczne zoo. teraz jednak, po dwóch latach „nie zauważania” problemu, o Banderze, jako ukraińskim bohaterze narodowym, będą się uczyć ukraińskie dzieci już w szkołach - z podręczników do historii.

I to wystarcza. Za dwadzieścia lat, banderyzm z miejsca polityki historycznej, awansuje na organiczny składnik ukraińskiej tożsamości narodowej, organicznie wrogiej Polsce i polskości. Zamiatanie pod dywan więc, to oczywisty błąd, przyczyniający się do zmieniania sojusznika we wroga, w dającej się łatwo przewidzieć, krótkiej perspektywie.

Należy więc wywalić kawę na ławę, wniosek taki wynika. Uchwalić ustawą dzień 11. lipca, dniem pamięci ludobójstwa Ukraińców-banderowców na narodzie polskim.

I dopiero tutaj jest miejsce na dyplomację.
Jak to zrobić, żeby Ukraińców nie urazić, ale postawić na swoim, czyli wzmocnić naszą pozycję w regionie, a jednocześnie podciąć rozwijające się skrzydła banderowskiego antypolonizmu, na Ukrainie, co cały układ geopolityczny trwale ustabilizuje.

Złe domniemania - oto przyczyna rażących błędów naszej dyplomacji ukraińskiej.
Mniema się, że potępienie banderyzmu będzie równoznaczne z potępieniem całego narodu wolnej Ukrainy. To błąd - jest to narracja - jakaś - powiedzmy, że korzystna dla Rosji - ale jest to tylko jedna z możliwych narracji towarzyszących wydarzeniom historycznym, tworzącym fakty.

Należy z całą mocą podkreślić, że OUN-UPA może i chciały dobrze, ale wyszło z tego ludobójstwo. Przyczyną z pewnością jest chytra polityka hitlerowskich Niemiec, które przez swoich indoktrynerów zwiodły szlachetnych w intencjach patriotów ukraińskich, chcących pod panowaniem niemieckim uzyskać autonomię, a może nawet niepodległość dla Ukrainy - to ich wina. Ukraińcy biorący udział w zbrodni, niewątpliwie nie reprezentowali narodu ukraińskiego, a byli tylko pewnego rodzaju zmanipulowanymi ludźmi - poprzez fałszywe rozumienie filozofii nacjonalizmu, zaszczepionego przez nazistowski, szowinistyczny nacjonalizm niemiecki.

Swoją cegiełkę dołożyły też oparte na terrorze i ludobójstwie sowieckie praktyki czystek i wysiedleń.
W tej optyce Ukraina pozostaje niewinna - pozostaje jedynie uderzenie się w piersi, za błądzących i prośba o wybaczenie.

W ten sposób słuszne dążenia niepodległościowe Ukrainy rozdzielone byłyby od banderowskiego zabarwienia, które poprzez realizowaną obecnie, fatalną politykę elit PiS, nie napotyka żadnej przeciwwagi, ani alternatywy.

Obyśmy za dwadzieścia lat nie zastanawiali się, kto bardziej przyczynił się do rozkwitu neobanderyzmu na Ukrainie. Jest przecież szansa, aby zagrożenie to zminimalizować niemal do zera.
 
 

(Link do foto)
----------------------------------
tekst publikowany na portalu Stowarzyszenia RKW Ziemi Łódzkiej

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika szara_komórka

07-07-2016 [17:46] - szara_komórka | Link:

"Należy z całą mocą podkreślić, że OUN-UPA może i chciały dobrze, ale wyszło z tego ludobójstwo."

Panu coś chyba na rozum się rzuciło.

Chcieli dobrze i dlatego mordowali niewinnych ludzi.
Czegoś bardziej idiotycznego nie czytałem.

Obrazek użytkownika JacBiel

07-07-2016 [19:21] - JacBiel | Link:

Jest to naljepsze, dyplomatyczne sformułowanie. Oprócz prymitywnych wrzutek masz coś do zaproponowania jednokomórkowcu?

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

07-07-2016 [19:32] - ExWroclawianin | Link:

JacBiel:

jednokomorkowcu???????

0/100!

I po co tak nisko upadac, bo poruszony temat jest goracy.......

Obrazek użytkownika JacBiel

07-07-2016 [20:31] - JacBiel | Link:

Oczywiście, że "jednokomórkowcu" - tak podpisuje się (w liczbie pojenynczej) Szara Komórka.
Czemu się Pan czepia mnie zamiast osoby, która tak się podpisuje? anse?

ale do rzeczy.

"Uwazam ze testem dobrej woli aby to rozwiazac w sposob cywilizowany to UKRAINA MUSI przejawic SAMA INICJATYWE I "chec zrozumienia pozycji Polski" i poprosic Polske o PRAWDZIWY I TRUDNY DIALOG oraz zadoscuczynic rodzinom ofiar ludobojstwa."

- jak Pan widzi Ukraina nic nie musi - dyplomacja polega na tym, żeby skierować ukraińskie myśli we własciwym kierunki. Sugerowana przez Pana bezczynność strony polskiej w oczekiwaniu tego, co ukraina "musi" jest ewidentnym błedem zweryfikowanym empirycznie.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

07-07-2016 [19:30] - ExWroclawianin | Link:

szara komorka:

100/100!

Bardzo celna uwaga i strzal w 10-tke!

Niestety stosunki Polski z Ukraina to istny wezel gordyjski i "zagwozdka". Uwazam ze testem dobrej woli aby to rozwiazac w sposob cywilizowany to UKRAINA MUSI przejawic SAMA INICJATYWE I "chec zrozumienia pozycji Polski" i poprosic Polske o PRAWDZIWY I TRUDNY DIALOG oraz zadoscuczynic rodzinom ofiar ludobojstwa. Bo nie wyobrazam sobie aby Polska wspierala czy popierala Ukraine finansowo "dozbrajajac" ich aby zyskac przychylnosc Ukraincow w walce z naszym WSPOLNYM smiertelnym i odwiecznym wrogiem jakim sa WLADZE ROSJI i mysle ze nie narod, i nie moze byc tak aby w tej sytuacji wspolpracy Polski i Ukrainy bylo miejsce na scenie politycznej dla banderowcow. Polska MUSI postawic na swoim, a Ukraincy musza to w koncu zrozumiec. Mysle ze obie strony chca to juz miec za soba.....faktycznie PiS w tej materii ma jeszcze BARDZO DUZO DO ZROBIENIA. Nie mozemy o tym zapomniec....

Obrazek użytkownika Józef Darski

07-07-2016 [20:17] - Józef Darski | Link:

1. obecny banderyzm nie jest antypolski tylko antyrosyjski.
2. środowiska kresowe chcą swój interes grupowy - rzucić Ukrainę na kolana we współpracy z Rosją - narzucić Polsce. Nie NKWD było złe (jakoś nie widzę akcji upamiętniania mordów i wywózek), nie KGB tylko Ukraińcy.
3. Dla Polski ważny jest interes państwowy, a osłabianie Ukrainy w walce z Rosją zakończy się sąsiedztwem z Rosją na Bugu. Kresowianom to nie przeszkadza, wręcz zachwyca, bo dowalą Ukraińcom.
4. Polityka to nie miejsce walki o prawdę i sprawiedliwość tylko interes państwowy. Kresowiakom jest on obojętny. Na tym żeruje ruska agentura po prawej stronie, a PiS sam nie daje sobie z tym rady, sam zresztą w nadziei na 1,5 proc. głosów rozpoczął kiedyś rozpalanie nastrojów. Polityką nie mogą rządzić nastroje tylko kalkulacja.
5. Przywołany autor z sieci już proponuje przebudowę sceny politycznej, czyli pojawienie się w praktyce prorosyjskiej prawicy. Połączy ona Kresowiak7w, będą zachwyceni, pod informacyjną batutą Kremla będą mogli wyć na Ukrainę do czasu ... zdobycia Kijowa przez Rosję. Wtedy im się dzioby zamkną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ich rola pacyfikatora polskich starań wybicia się na niepodległość będzie zakończona.
6. Historyk zajmuje się dociekaniem prawdy, dlatego należy pisać i mówić o decyzji Prowodu OUN o dokonaniu czystki etnicznej, o integralnym nacjonalizmie i jego konsekwencjach, ale nie prowadzić polityki podyktowanej historią i histerią.

Obrazek użytkownika JacBiel

07-07-2016 [21:36] - JacBiel | Link:

W żaden sposób nie neguję Pańskiej analizy, czy uwag, ja jednak zakończyłem swój wywód konkretną receptą, sposobem postępowania.

Co Pan zaproponowałby, żeby wybrnąć z tej sytuacji?

Obrazek użytkownika Józef Darski

08-07-2016 [08:00] - Józef Darski | Link:

Recepta nie jest zła tylko trzeba ją bardziej zniuansować. Podkreślić błędne założenia polityczne (trwałość granic) i ideologiczne (integralny nacjonalizm) OUN oraz odmienność obecnej sytuacji politycznej. Uznać, że po 1945 roku UPA "się zmieniło", czyli potępić okres okupacji ale uznać zasługi w walce z Sowietami po 1945. to jakaś płaszczyzna porozumienia.

Bredzenie Górala o zmianie granic na korzyść Polski pozostawiam bez dyskusji, jak bezsensowne, szkodliwe i zabijające Polskę. Ktoś kto tego nie rozumie, do dyskusji się nie nadaje.

Dyskutować można tylko z osobami, które odpowiedzą na 2 pytania:
1. Kto zamordował więcej Polaków: NKWD czy UPA i dlaczego Kresowiacy milczą w sprawie NKWD
2. kto zagraża Polsce: Rosja czy Ukraina i dlaczego Kresowiacy milczą o Rosji.

Obrazek użytkownika admin

08-07-2016 [08:13] - admin | Link:

Sęk w tym, że mimo niemieckiej okupacji i braku (totalitarnego) aparatu państwowego UPA wymordowało porównywalną liczbę Polaków, co NKWD. Różne są szacunki ale można przyjąć, że jedni i drudzy ok. 150 tys. Przy nieporównywalnie większym okrucieństwie ze strony Ukraińców. Pokazuje to, do czego zdolny jest oddolny integralny nacjonalizm. I w tym kontekście odpowiedź na drugie pytanie może nie być wcale taka oczywista, jakby się zdawało.

Obrazek użytkownika Józef Darski

08-07-2016 [08:33] - Józef Darski | Link:

nie są porównywalne. Sama akcja polska w 1937 r. to 110 tys. rozstrzelanych na miejscu, lus więzienia, wywzki, zsyłki. Liczba Polaków w Sowietach zmniejszyła się o połowę - ok. 360 tys. przed 1939 rokiem. Wywózki, tortury publiczne itp., więc okrucieństwo też było. Ofiary UPA to ok. 100 tys. co wynika ze statystyki - liczby Polaków zamieszkałych na danym terenie, raporty AK itp.

a straty po 1939 roku obliczane obecnie na minimum 150 tys. Nikt dokładnie nie podliczył liczby ofiar NKWD, bo ich rodziny nie przeżyły, dzieci skończyły w najlepszym wypadku w diedomach. Nie ma komu krzyczeć o polskim np. Charkowie.

Obrazek użytkownika admin

08-07-2016 [08:54] - admin | Link:

Jasne. Nie licząc wywózek, to daje jednak bardzo zbliżone liczby. Tak czy tak, to podobna skala. A okrucieństwo jednak - będę się upierał - większe ze strony Ukr. Być może z braku nowoczesnych narzędzi do zabijania ale jednak. Brak asertywności ze strony polskich czynników oficjalnych będzie zatruwało stosunki między naszymi społecznościami i wcześniej czy później się zemści. Kolejni Polacy będą tę zbrodnię odkrywać i dowiadywać się, że Ukraińcy czczą tych, którzy jej dokonali. Dlatego trzeba im o tej zbrodni asertywnie przypominać, żeby się chociaż powstrzymali od kultu zbrodniarzy. Pomijając kwestię moralnego imperatywu należytego upamiętnienia ofiar tej zbrodni, to wydaje mi się, że brak asertywności polskiej strony spowoduje, że emocje będą tylko narastać.

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

08-07-2016 [09:25] - StachMaWielkieOczy | Link:

"spowoduje, że emocje będą tylko narastać"

... emocje same się nie nakręca ... będą narastać kiedy komuś będzie to na rękę..

Oczekiwanie od Ukrainy która dopiero ok 20 lat temu przestała być sowiecka republika,
w czasie kiedy kierowana jest na wielu szczeblach władzy przez takich "Ukraińców" jak komorowski czy kwasniewski
niezależnej i rozważnej polityki historycznej jest marzeniem ściętej głowy.

A komuś bardzo na tym zależy żeby utrzymać Polsko - Ukraińskie spory i nienawiść.

"Nieznani sprawcy" którzy do tej pory rozwalali nagrobki na cmentarzach Litwinów ...zostali ostatnio przerzuceni operacyjnie w rejony mniejszości Ukraińskiej ...
bo "Show Must Go On"

Dopiero z naprawdę wolnym i suwerennym rządem Ukrainy będzie można rozsądnie ta bolesna kwestie wyjaśnić i uregulować.

Jak na razie zadbano żeby akurat Polak Balcerowicz doprowadził Ukrainę do takiego stanu żeby im się Europy odechciało...

Obrazek użytkownika Józef Darski

08-07-2016 [09:51] - Józef Darski | Link:

matematyka wskazuje, że 360 plus 150 minimum to więcej niż 100-150.
okrucieństwo większe zgoda. jego celem było jak w Bośni oczyszczenie jej u Muzułmanów, wyczyszczenie Kresów z Polaków bo zabić wszystkich nie było można.

Najlepiej podjąć akcję antyukraińską, stać się zarzewiem konfliktów w Europie, wtedy będziemy bardzo cenieni i nie zostaniemy oddani pod kuratelę Niemiec i Rosji. Do dzieła - jątrzyć i wrzeszczeć, atakować.

teraz już zostało tylko nakręcanie i pompowanie nastrojów przez ruską agenturę wspomaganą za darmo przez idiotów, maniaków i cwaniaków. Początek dał Senat, będzie ciąg dalszy

Obrazek użytkownika admin

08-07-2016 [10:07] - admin | Link:

Ruska agentura ma i będzie mieć najlepszą pożywkę na braku asertywności strony polskiej w tej sprawie. Bo najprościej grać na emocjach tą zbrodnią, gdy oficjalnie tematu i należytego upamiętnienia się unika. Wtedy najłatwiej wywołać święte oburzenie i rozgrzać społeczność (przynajmniej tę internetową) do nomen omen czerwoności.

Obrazek użytkownika Józef Darski

08-07-2016 [10:59] - Józef Darski | Link:

nie jestem zwolennikiem przemilczania, ale odpowiednich proporcji. Puszka Pandory została otwarta. Resztę Pan wkrótce zobaczy.

a jeszcze Zaolzie, Litwa, Grodno. Tego się już nie zatamuje Polska skożczy jako zabawka Rosji ku zachwytowi wrzeszczących idiotów.

Na początek ataki kibiców na ukraińskich Gastarbeiterów i studentów w Polsce i jeszcze większy wrzask, że banderowcy biją potomków ofiar i tak dalej.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

08-07-2016 [14:22] - Goral Supreme | Link:

Proroctwa J.Targalskiego...nie przypuszczalem ,ze stac pana na religijne proroctwa..
Tak sie wspolnie zastanawiamy w co J.Targalski gra ?
Nie po drodze panu z PIS,RN,Kresowiakami,kolami Radia Maryja,Kolami GP,Kosciolem Katolickim..ale pro-ukrainskie sympatie az nadto widoczne..Co jest grane panie Jurku ?
W "przekaziorach" szermuje pan retoryka i dialektyka..wychodzi to panu nawet niezle..
Ale jak sie pozbiera do kupy te panskie retoryczne figury to nie maja one jakiekolwiek caloksztaltu czy idea fix.
Gadanie dla gadania aby modrze wygladac..Nastepny self-appointed autorytet..
..."Bredzenie Górala o zmianie granic na korzyść Polski pozostawiam bez dyskusji, jak bezsensowne"..
Dla pana wszystko jest bezsensowne co nie potwierdza panskiej narracji i pustej retoryki..Najlepiej odnajduje sie pan w Proroctwach..Jeszce troche i zostanie pan Nostrodamusem wersja 2.0
Jest pan betonem i wiezniem starych politycznych paradogmatow.
Pan panie Jurku nie dostrzega nowej Reczywistosci Politycznej..
Kolejna pana manipulacja : "Bredzenie Górala o zmianie granic "...
Gdzie ja sugeruje zmiane granic ?
Kresowiacy i nie tylko oni pragna utrzymac historyczna ciaglosc z terenami okupowanymi przez "riezunow"..
Co w tym zlego ?
Jakos panu nie przeszkadzaja "Vertriebenen" z BdV, Prus i Polski zachodniej i podobne ich dzialania.Nie slyszalem aby pan cos o tym mowil..Ale Kresowiacy to "ruscy agenci" czy anty-polacy wedlug pana.
"Ukraina" to koncept...nic wiecej..Jest tylko kwestia czasu kiedy ten koncept zostanie zagospodarowany przez wiadome "grupy interesu"..
Powiedz pan otwarcie ludziem jaka etnicznosc obecnie tworzy tzw. "ukrainskie" wladze i czyje interesy reprezentuje.
"banderowskie riezuny" dla wiadomej etnicznosci to wygodne narzedzie..tak jak zawsze..Jest tylko kwestia czasu i politycznych celow kiedy zostana uzyci przeciwko Polsce.

Obrazek użytkownika Jabe

08-07-2016 [12:34] - Jabe | Link:

Ano właśnie – asertywność. Tylko że Ukraina musiałaby od nas parę razy dostać po nosie, a to by się Rosjanom spodobało. Wobec tego tylko się uśmiechamy. Niezałatwione sprawy będzie można wykorzystać, kiedy pojawi się możliwość jakiegoś polsko-ukraińskiego aliansu. Na razie niczego takiego nie ma na horyzoncie, więc para się zbiera, ale jest spokój. Na czyją korzyść działa taka sytuacja? Ano właśnie...

Obrazek użytkownika Goral Supreme

08-07-2016 [16:13] - Goral Supreme | Link:

RE:Jabe
Mowiac o braku asertywnosci trzeba przypomniec o skutkach jej braku w relacjach Polsko-Litewskich.."aby nie zadraznic w ramach politycznych perspektyw"..tak jak obecnie z Ukraina..(czy Germania za czasow Ryzego Matola)..
I co ?..Litwini maja nas w 4 literach,Polacy na Liwie chodza kanalami ukryci pod Litewskimi nazwiskami..O represjach politycznych i wynaradawianiu Polakow nie wspominajac..
Tak sie konczy KAZDA polityka appeasementu..Historia magistra vitae est....ale pan Jurek to lubi tak wybiorczo z ta Historia i tylko w przypadku kiedy moze jej uzyc opotunistycznie do wlasnych Proroctw

Obrazek użytkownika Jabe

08-07-2016 [18:17] - Jabe | Link:

Za to na Białoruś prychamy – dla równowagi.

Obrazek użytkownika JacBiel

07-07-2016 [21:49] - JacBiel | Link:

"6. Historyk zajmuje się dociekaniem prawdy, dlatego należy pisać i mówić o decyzji Prowodu OUN o dokonaniu czystki etnicznej, o integralnym nacjonalizmie i jego konsekwencjach, ale nie prowadzić polityki podyktowanej historią i histerią."

Tutaj zaprotestuję - politycy kreują historię w sposób bardziej lub mniej akceptowalny. Niemniej historycy jedynie ją notują, a to moim zdaniem znacząca niścisłość w argumentacji.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

07-07-2016 [22:10] - Goral Supreme | Link:

..." obecny banderyzm nie jest antypolski tylko antyrosyjski"...
Panie Targalski,po co ta manipulacje ?
ad 1 )Zyszkiewicz nie stawia pytania czym jest obecny"banderyzm" na Ukrainie.
Mowi o "banderyzmie" ,ktory przyczynil sie do ludobojstwa w przeszlosci..
ad2)..." środowiska kresowe chcą swój interes grupowy - rzucić Ukrainę na kolana we współpracy z Rosją"...
Jedynym interesem Srodowisk Kresowych jest prawda i pamiec historyczna o Ludobojstwie bliskich oraz polityka ktora zapewni trwaly zwiazek wspolczesnej Polski z okupowanymi obecnie przez Ukraine Kresami..
Pan sie juz wystarczajaco skompromitowal nazywajac Ks.Isakowicza-Zaslewskiego "ruskim agentem" i skonfliktowal go z GP..
AD3).." Polityka to nie miejsce walki o prawdę i sprawiedliwość tylko interes państwowy. Kresowiakom jest on obojętny"..To zwykla ,chamska insynuacja.Nikt jak Kresowiacy maja Polska racje Stanu w Sercu.Danina krwi ktora oddali za Polske jest tego najlepszym dowodem.Dziekuje wam bracia Polacy z Kresow za krew ,ktora przelaliscie za Polske !Czesc Wam !
Ad4).." zakończy się sąsiedztwem z Rosją na Bugu"
To chyba Kaszpirowski panu podpowiadal..
ad5).."Na tym żeruje ruska agentura po prawej stronie"..No niezle zes pan pojechal po bandzie..To chyba pod wplywem slow Prezydenta A.Dudy o jednosci i zasypywaniu podzialow..
ad6)..." Przywołany autor z sieci już proponuje przebudowę sceny politycznej, czyli pojawienie się w praktyce prorosyjskiej prawicy"..
Kolejna manipulacja tym razem slowem "prorosyjska prawica"..
Potrzeba przebudowy sceny politycznej jest oczywista.W Naszym,Polskim interesie..a nie "prorosyjskim"..i nie tylko Zyszkieweicz o tym mowi.

..." Polityka to nie miejsce walki o prawdę i sprawiedliwość tylko interes państwowy"...
Dokladnie...tylko nie za pomoca panskich "pro-ukrainskich" obsesji..Pzdr.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

07-07-2016 [22:25] - Goral Supreme | Link:

czesc 2...
ad6)..." pod informacyjną batutą Kremla będą mogli wyć na Ukrainę do czasu ... zdobycia Kijowa przez Rosję."...
Przeciez Kijow BYL pod Kremlowska batuta do 2014 roku i wyglada na to ,ze "riezuny" maja zamiar dogadac sie z Kremlem..w swietle "kosza" ktory dostali od EU i NATO..
A jak nas "riezuny" kochaja mozna sie bylo przekonac pare dni temu na Ukrainskiej granicy po wprowadzeniu ograniczenia w "malym ruchu granicznym"...
ad7)..."Historyk zajmuje się dociekaniem prawdy"..Kuzwa no wlasnie !!!
Panstwowosc i terytorialnosc "riezunow" siega ??? no przypomnij mi pan :-))
.."RIEZUNY" maja duzy problem..Sa slabi jak nigdy i priorytetem Polskiej Racji Stanu jest wlasnie wykorzystac ta historyczna okazje..Mam w d...e Krym i Donbas..W sercu mam Lwow,Stanislawow i granice z Rumunia......
Ponoc pan uwaza :"Polityka to nie miejsce walki o prawdę i sprawiedliwość tylko interes państwowy"...wiec w czym problem ?

Obrazek użytkownika mmisiek

07-07-2016 [21:39] - mmisiek | Link:

"obecny banderyzm nie jest antypolski tylko antyrosyjski"
---
To ulubiony argument zwolenników opcji nr1 i zamiatania trudnych spraw pod dywan.
Niestety bardzo krótkowzroczny i kompletnie chybiony - antypolonizm jest tak wrośnięty w banderyzm, że w odpowiedniej chwili bez najmniejszego problemu będzie w stanie go odgrzać praktycznie każda agentura, ruska czy niemiecka.
Zwolennicy popierania Ukrainy za wszelką cenę, niezależnie od charakteru tego państwa i bez żadnych warunków wstępnych wydają się jakby zupełnie nie zdawać z tego sprawy.

Obrazek użytkownika Jabe

07-07-2016 [22:13] - Jabe | Link:

Warto dodać, że Ukraina aktualnie wojuje z Rosją – Nic więc dziwnego, że jest aktualnie przede wszystkim antyrosyjska. O niczym to nie świadczy.

Obrazek użytkownika mmisiek

08-07-2016 [03:12] - mmisiek | Link:

No właśnie - dzisiaj jest antyrosyjski, jutro może być już antypolski. Zwłaszcza jak ktoś mu delikatnie pomoże, o co w tym przypadku akurat nie jest trudno.
To "jutro" to oczywiście perspektywa kilku/kilkunastu lat. Takie wieloletnie spojrzenie w przyszłość to minimum dla polityków aspirujących do miana mężów stanu, ale tego niestety prawie nikt u nas nie rozumie.
A potem jak zwykle będzie wielkie zaskoczenie.

Obrazek użytkownika cassiodorus

08-07-2016 [20:48] - cassiodorus | Link:

No nie przesadzajmy, sa w Polsce prawdziwi wizjonerzy, np pan Korwin Mikke czy Grzegorz Braun
Korwin najpierw rozwali UE, beda mogly sobie spokojnie niemiaszki z kacapami realizowac nowe sojusze, potem wypowie wojne Ukrainie, na co tylko jedni i drudxy czekaja z ochota..Sojusz niemiecko-rosyjsko-ukrainski to nasze marzenie

Obrazek użytkownika cassiodorus

08-07-2016 [00:04] - cassiodorus | Link:

A to juz bolszewicko-goebelsowska propaganda jakby to powiedzial znany polakozerca Grzegorz Braun
Nie znam ani jednego zwolennika popierania Ukrainy za wszelka cene, niezaleznie od charakteru tego panstwa. Zeby nie wyjsc na Brauna z urbanowska twarza prosze mi przedstwaic, ktorym to ananaskom banderowska Ukraina zupelnie nie przeszkadza...I jeszcze sobie sprawy z tego nie zdaja...

Obrazek użytkownika Goral Supreme

07-07-2016 [23:08] - Goral Supreme | Link:

re:J.Targalski..
..." Polityka to nie miejsce walki o prawdę i sprawiedliwość tylko interes państwowy. Kresowiakom jest on obojętny"...
Taaak ? Za kim glosowala cala "sciana Wschodnia" w wyborach prezydenckich i Parlamentarnych,pamieta pan ?
To miedzy innymi dzieki "kresowiakom" PIS otrzymal mandat parlamentarny....a PIS-owi nie moze przejsc przez gardlo slowo "ludobojstwo"..ladnie tym ludziom podziekowali..
Jak braknie pare procent do zwyciestwa w nastepnych wyborach to juz wiemy gdzie sa przyczyny..

Obrazek użytkownika cassiodorus

08-07-2016 [00:13] - cassiodorus | Link:

W polityce etyka chrzescijanska jest niezbedna, tak jak w kazdej innej sferze zycia, nie nalezy upolityczniac Kosciola, ale koniecznym jest chrystianizowac polityke.Nie bedzie w Polsce etyki w polityce, nie bedzie Polski,
I nie ma tu znaczenia czy banderowcy beda czy nie beda, czy moskale z Kremla zaglodza ich tym razem ze 20 milionow, jezeli my Polacy etyke z polityki wyrzucimy zostawimy naszym potomkom takie samo nieszczescie jakie nasi przodkowie nam zostawili
A jak etyka chrzecijanska to i latwiej nam bedzie zrozumiec, ze z Ukraina nam potrzebna jest unia, i w celach obronnych, i cywilizacyjnych..Jezeli my Ukrainy nie bedziemy chrystianizowac, to zideologizuje ja ktos inny. I to nie ma znaczenia czy Bandera, Gramsci, Marcuse czy Wlodek Putin

Obrazek użytkownika mmisiek

08-07-2016 [04:07] - mmisiek | Link:

Jeszcze taka refleksja - dla Polski realny sojusz z banderowską Ukrainą praktycznie nie jest możliwy.

Należałoby się w tej sytuacji zastanowić kto tak naprawdę działa w interesie Moskwy (również nieświadomie). Ci którzy od samego początku wzywają do asertywnej postawy i zduszenia tego trendu w zarodku, czy ci którzy udają że nie widzą problemu i w ten sposób sprzyjają jego narastaniu.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-07-2016 [11:07] - Ula Ujejska | Link:

Krótka lekcja z historii

1.

Bez umniejszania roli samych Ukraińców, to jednak inspiratorami Rzezi Wołyńskiej byli wprost Niemcy i Rosjanie a jedynie pomocnikami ukraińscy nacjonaliści. Dowodów jest sporo. Aktem założycielskim tej zbrodni był Pakt Ribbentrop-Mołotow. Wynika to także wprost z prawa międzynarodowego oraz orzecznictwa Trybunału Norymberskiego. Bez zgody Stalina i Hitlera, na okupowanych przez ich armie terytoriach, nikt nawet pierdnąć nie mógł. Komuchy i hitlerowcy wymieniali się także polskimi jeńcami: na wschód szli oficerowie a na zachód niższa szarża - z pełną świadomością, że oficerów wymorduje Stalin. Śmiem twierdzić że Rzeź Wołyńska została zaplanowana wspólnie przez nich właśnie już wtedy, kiedy wspólnie rozbierali Polskę, a angażowanie w nią ukraińskich nacjonalistów spełniało także inne cele polityczne obu zaborców na tych terenach. Oddziały radzieckiej partyzantki wspierały Rzeź na terenach niemieckich a na zajętych przez Stalina, KGB przy wsparciu lewicowych organizacji ukraińskich robiła dokładnie to co Niemcy. Okupanci uzbrajali masowo ukraińskich nacjonalistów a nawet tworzono zwarte formacje wojskowe, dawano im zaufanych rosyjskich lub niemieckich dowódców ...i na rozkaz (nie inaczej) pozwalano na masowe mordy na Polakach i innych nacjach.

Obrazek użytkownika JacBiel

08-07-2016 [16:02] - JacBiel | Link:

"Jakie są różnice między zbrodniami ukraińskimi a sowieckimi? – Chociaż z chwilą wejścia Sowietów rozpoczęły się potworne zbrodnie, dzień ten nie wiązał się z masowym ludobójstwem na Polakach. Sowieci inspirowali Ukraińców do wystąpień przeciwko Polakom na terenach, gdzie szczątkowo państwo polskie działało, ale nie było to nastawione na masową eksterminację. To było niszczenie warstwy przywódczej. Natomiast zbrodnie ludobójstwa ukraińskiego są ukierunkowane na całkowite wyniszczenie Polaków. Tam gdzie skala zasiedlenia polskiego była zbyt duża, prowadzono politykę wypędzania. Chciano tak ludność zastraszyć, żeby kto mógł, uciekał jak najdalej na zachód. Ludobójstwo ukraińskie jest samoistne, popełnione zostało nie tylko przez wyspecjalizowane jednostki UPA, która była organizacją zbrodniczą. (Ten zbrodniczy charakter UPA trzeba podkreślać, bo teraz obserwujemy politykę zrównywania jej działań i celów z Armią Krajową, co jest haniebne, że państwo polskie się na to zgadza). W tamtych zbrodniach masowo udział wzięła ludność cywilna – od podrostków, aż po ludzi bardzo starych. Uzbrojeni w siekiery, kosy, młotki, sierpy i łomy, jechali taborami po dobra materialne, a kierowała nimi żądza mordu. Sposoby zadawania cierpień były wstrząsające. NKWD mordowało Polaków. Podobnie Gestapo, SS i Einsatzkommando. Nie mamy co do tego wątpliwości. Natomiast nie obserwujemy zjawiska powszechnego udziału cywilów zbrodniach sowieckich i niemieckich. Początkowo do takich przypadków dochodzi na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Śląsku, ale tam sami Niemcy byli przerażeni skalą zbrodni i postanowili, żeby nie brali w tym udziału cywile, żeby to się nie roznosiło i żeby nie niepokoić reszty społeczeństwa. U Sowietów w ogóle nie ma takiego nastawienia, żeby ludność cywilna mordowała Polaków. U Ukraińców to jest nie tylko zalecane, ale nakazane. Niestety, było to spełniane z ochotą. Ci, którzy pochodzili z mieszanych rodzin lub byli wrażliwi i nie chcieli brać w tym udziału, sami płacili życiem. Dlatego trzeba o tym wspominać, że kilkudziesięciu Ukraińców zostało zamordowanych przez formacje ukraińskie tylko dlatego, że nie chcieli brać udziału w zbrodniach lub robili to w sposób szczątkowy."

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/pol...

Obrazek użytkownika szara_komórka

08-07-2016 [18:18] - szara_komórka | Link:

Lekcja historii. Proszę jej nie zakłamywać.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-07-2016 [11:08] - Ula Ujejska | Link:

2.

Jak to wyglądało w praktyce, pokażę na przykładzie słynnej SS Galizien. Dowódcami wszystkich samodzielnych jednostek zostali niemieccy oficerowie Waffen SS. Pułki piechoty objęli:

1. (29. w ciągłej numeracji pułków Waffen SS) – SS-Sturmbannführer Hans-Otto Forstreuter

2. (30.) SS-Obersturmbannführer Friedrich Dern

3. (31.) – SS-Obersturmbannführer Paul Herms

Pułk artylerii – SS-Obersturmbannführera Friedrich Beyersdorf

Dywizjon przeciwlotniczy – SS-Sturmbannführer Serge von Küster

Dywizjon fizylierów – początkowo SS-Hauptsturmführer Sepp Syr, a następnie SS-Hauptsturmführer Karl Bristot

Batalion saperów – SS-Sturmbannführer Josef Remberger

Dywizjon przeciwpancerny – SS-Hauptsturmführer Hermann Kascher

Polowy batalion zapasowy – SS-Hauptsturmführer SS Johannes Kleinow

Pułk zapasowy – SS-Obersturmbannführer Carl Marks

Szefem sztabu dywizji został odkomenderowany z Wehrmachtu mjr Wolf-Dietrich Heike. Tylko trzy stanowiska dowódcze zajęli Ukraińcy: dowódcą 3 batalionu 29 pułku został kpt. Mychajło Brygider, dowódcą dywizjonu artylerii ciężkiej mjr Mykoła Palijenko, a dowódcą 1 batalionu 29 pułku mjr Jewhen Pobihuszczyj. Wypada tu wspomnieć także o ukraińskich organizacjach paramilitarnych i cywilnych na terenach okupowanych... wszystkie współpracowały z okupantami a ich szefostwo, było tak jak w przypadku jednostek wojskowych, w większości niemieckie i rosyjskie - i ZAWSZE podlegało wprost władzom wojskowym i cywilnym niemieckim lub rosyjskim.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

08-07-2016 [15:00] - Goral Supreme | Link:

Prosta konkluzja..Instrumentalnosc..Tak jak i obecnie..Z kim wiec prowadzic dialog z narzedziem (riezuny-banderowcy" czy pupet Masters..Uzywam liczby mnogiej bowiem ukrainskim teatrzykiem lalek kieruje wiele grup interesow..Dlaczego wiec ma zabraknac miejsca dla nas w tym teatrze ?..Przeciez to Polityka jak pan Jurek sugeruje i jest to OK..

Obrazek użytkownika HenrykHenry

08-07-2016 [14:50] - HenrykHenry | Link:

Przypomniał mi się jeden z odcinków serialu o Kiepskim. Kiepski na chaslo "azali przybywajcie" ... itd.
Dlaczego takie skojarzenie ... zaczęło sie "palic" pod blogerem JacBiel z jego anty PiSowska tu bazgranina. Nie będę się rozwodzil na temat działalności czy dokonań tego blogera. Każdy to widzi i już ocenił. Admin (TEN NOWY NATURALNIE , UWAŻAM ŻE BARDZO DOBRY) tez zwrocil uwage na ta "pokretna" działalność blogera , kilkakrotnie ostrzegał i prawdopodobnie by ostatecznie rozwiązał ten problem ... gdyby. Nie wziął pod uwagę ze to "cyngiel" Darskiego ...
Przybyli na pomoc "zadaniowi" w jednym momencie , jak UlaUjejska i ... kto czyta , widzi.
Rozpętano pod przykrywką dyskusji kolejna wojenke ... Darski , ci ca mają odmienny pogląd od niego to idioci , ruska agentura itp epitety ... dziś już nie może jak kiedyś banowac ale pozostawił tu swoich i dalej chce mieć wpływ , chce modelować wyrażane tu poglądy chce jak dawniej ... moja jest tylko racja i moje zdanie i pogląd ma tu być wyrażane. Odwracam się od chamskich epitetów juz ich nie pamiętam ale jedno w komentarzu Darskiego jest paradne i dlatego nim zakończę ... to zdanie ze Senat Najjasniejszej dał poczatek ... chodzi o przyzwolenie dla idiotów i ruskiej agentury tak to należy rozumieć. Ja natomiast przypominam sobie Darskiego "przepowiednie"co do sytuacji na wsch. Ukrainy , działań wojennych tam prowadzonych , dziś widąc co warte byly ... o kant dupy te wieszczenia i mundrości ...

Obrazek użytkownika HenrykHenry

08-07-2016 [18:16] - HenrykHenry | Link:

Szkoda ze późno zauważone komentarze pod wpisem ... nie ma co wracać ... poważni blogerzy nie wzięli udziału ....
Na ratunek raczej to było ...wiec może dlatego nikt się nie kwapil. Jak myślicie Darski uratował swojego cyngla czy ....

Obrazek użytkownika szara_komórka

08-07-2016 [18:09] - szara_komórka | Link:

szara_komórka - oczywiście dla inteligenta prostackie skojarzenie jest "na dłoni".

Przyjmij inteligencie do wiadomości, że ten nick jest założony właśnie specjalnie na takich inteligentów.
Jest swoistym testem na inteligencje kogoś, kto we wściekłości szuka epitetów na adwersarza.
Dno serdeńku, dno.

Obrazek użytkownika JacBiel

08-07-2016 [19:32] - JacBiel | Link:

Panu chyba coś się na rozum rzuciło.
Kto to powiedział? jednokomórkowa dziewica. Idź śmiecić gdzie indziej swoimi nic nie wnoszącymi do sprawy postami.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

08-07-2016 [22:01] - Goral Supreme | Link:

re:J.Targalski
Dedykuja ta wiadomosc panu :.."President honored memory of victims of Volyn tragedy in Warsaw"
"Prezydent uhonorowal pamiec ofiar, Wolynskiej tragedi"
link:http://www.president.gov.ua/en...
Dla nich to tylko tragedia...kuzwa..zadnej refleksji czy skruchy..
Kuzwa Ludobojstwo to dla banderowskich bandytow i ukrainskich riezunow, niczym nieznaczaca ,anonimowa i nieokreslona "tragedia".Skad my Polacy znamy ta narracje ? Niech ktos mi przypomni,please !Kuzwa nawet nie padlo slowo,ze ofiarami byli Polacy..Kuzwa jakies niezidentyfikowane Wolynskie ofiary..
PIS dal d...y niezle i zaplaci za to polityczna cene..To "experci" jak pan przyczyniaja sie do relatywizowania Ludobojstwa na Kresach w ramach jakiegos blizej niesprecyzowanego "interesu Panstwa"..
Nie ma bardziej pryncypialnego "interesu Panstwa" jak pamiec o pomordowanych braciach POLAKACH!
No moze nie dla pana..Czyj interes reprezentuje panska narracja Polityczna panie Jurku ?