Russkij wojennyj korabl idi na... a Kubuś Puchatek milczy

Kiedy w dzieciństwie czytałem, jak konało Żydowskie Getto a za murem kręciła się karuzela, wydawało mi się, że czas wojny, jest tak niezrozumiały, że ludzie przestają być ludźmi. Później czytałem z równym zdziwieniem, jak kilku oprawców prowadzi na śmierć stosunkowo dużą, jak na możliwość natychmiastowego zabicia wszystkich, grupę ludzi a ci się nie ratują, nie uciekają, choćby połowa miała zginąć, połowa ocaleje - myślałem. Dziś tych samych zdziwień, choć z większą świadomością doznaję patrząc i czytając o Ukrainie. Dlaczego? Why am I asking Winnie the Pooh. Ten sam Kubuś Puchatek, co prawda mocno wytarty, ale z tą samą miną co w dzieciństwie siedzi na kanapie i nie odpowiada.

Skrzydlate słowa na wojnie (link tu!) zapraszam do wysłuchania audycji "Słownik na Fali" którą mam przyjemność redagować z  językoznawcą z UMK w Toruniu dr Sebastian Żurowskim. „Russkij wojennyj korabl, idi na...” - ostre słowa na wojnie. „Słownik na Fali” Polskie Radio Koszalin w każdą sobotę o godz. 10.40. 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

27-03-2022 [22:55] - Kazimierz Kozio... | Link:

idi na ch..! odwołanie sie do wulgarnego określenia narządu to akt strzelisty a rebours propagowany na bilboardach warszawy i rozgłaszany przez media ku pokrzepieniu serc ludu' 2022. 

jakże inne było odwołanie się do sacrum 15 sierpnia 1920 roku - i stał się wymodlony cud.
żołnierzom rosyjskim ukazała się postać Matki Bożej z rycerzami ze skrzydłami… Choć dotychczas nie bali się ani Boga, przerażenie i paniczny strach, jakie wywołało ujrzane zjawisko, były tak silne, że nikt nie myślał o konsekwencjach ucieczki z pola walki. Wiarygodność  relacji umacnia fakt, że Matkę Bożą widzieli żołnierze ateistycznej Armii Czerwonej. Opisywali Ją, nie znając cudownego wizerunku, nie wiedząc, kim jest… Wiedzieli tylko jedno – walka z Nią nie ma sensu.

Obrazek użytkownika angela

28-03-2022 [00:31] - angela | Link:

Niestety, liberalna demokracja/aborcja na zyczenie, sciera się z morderczym reżimem.
Polska broniła wszelkimi mozliwymi sposobami, zeby lewactwo i podążająca za nim śmiercionośna ustawa nie opanowalo Polski.
Co zasiejesz, to zbierzesz.
Polacy  siejmy milosc i wspolczucie,  wbrew wszystkim  poglądom i uwarunkowaniom historycznym, a zbierzemy dobro, i  Polska będzie wielka.

Obrazek użytkownika sake3

28-03-2022 [09:42] - sake3 | Link:

@angela......Jak Polska może być wielka mając takich obywateli jak Grodzki arogancko  jawnie ją atakujących? Nazywanie Senatu Izbą Wyższą bądź Izbą Refleksii jest chyba ironią.

Obrazek użytkownika u2

28-03-2022 [12:39] - u2 | Link:

Później czytałem z równym zdziwieniem, jak kilku oprawców prowadzi na śmierć stosunkowo dużą, jak na możliwość natychmiastowego zabicia wszystkich, grupę ludzi

Wytłumaczeniem jest tzw. Psychologia tłumu, o której pierwszy napisał Gustaw Le Bon. Tę książkę wykorzystywała SB w czasach PRL. Ponoć jedyna książka, którą przeczytał w życiu Lechu W. :-)