Jak przekazać samoloty Ukrainie?

Polska nie ma wielu samolotów,  ale ma MiG-29, które potrafią pilotować Ukraińcy. Pojawia się problem sine qua non, czyli za przekazane Ukraińcom samoloty,  musimy otrzymać inne,  np. F16. Pojawia sie drugi problem , bo Ruscy mogliby to potraktować,  jako przyłączenie się do wojny. Tylko kto powiedział,  że te samoloty przekażemy Ukrainie? Możemy je oddać Amerykanom za rzeczone F16. A co oni z MiG-29 zrobią,  to ich wola. Mogą je przekazać Ukrainie,  bez angażowania Polski. Mogą zrobić coś innego.  Jeśli mamy przekazać samoloty,  to raczej w ten sposób. 

Piotr Solis 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Swisspola

08-03-2022 [11:06] - Swisspola | Link:

Nie bój się amerykanie nie idioci. Polskimi rękoma chcą wybierać ziemniaki z ogniska. Jak zawsze wykorzystają idiotów pchających się przed szereg. Pod linkiem masz odpowiedz na Twoja propozycje.

https://www.onet.pl/informacje...

Obrazek użytkownika piastolsztyn

08-03-2022 [11:13] - piastolsztyn | Link:

Dlatego moja propozycją, aby nie wybierać kartofeli polskimi rękoma. Można to zrobić inteligentnie i bezpiecznie,  bez wikłania się w bezpośredni konflikt.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-03-2022 [20:14] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
" Najbardziej do wojny z ruskimi nadają się Polacy". Zdaje się wszystko zmierza w tym kierunku. To juz zacznijmy strugac rewolwery.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-03-2022 [20:14] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
" Najbardziej do wojny z ruskimi nadają się Polacy". Zdaje się wszystko zmierza w tym kierunku. To juz zacznijmy strugac rewolwery.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-03-2022 [11:58] - Czesław2 | Link:

Zełenski: Nadal nie otrzymujemy niezbędnego sprzętu, sprzętu do walki przeciwlotniczej.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

08-03-2022 [12:11] - piastolsztyn | Link:

Ukraińcy zadowoleni z polskich Piorunów,  które są bardziej uniwersalne od Stingerów. Inna sprawa, chcieliby jeszcze więcej,  ale czy mamy ich dużo? Wątpię. 

Obrazek użytkownika zbychbor

08-03-2022 [12:08] - zbychbor | Link:

Pan Owsiński wskazał propozycję.
Wydaje się sensowna.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-03-2022 [12:28] - Czesław2 | Link:

Pioruny są na stosunkowo niskie pułapy skuteczne i mamy ich malo.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-03-2022 [20:36] - Imć Waszeć | Link:

3 mar 2022: Rozwiązanie kwestii samolotów: https://www.youtube.com/watch?...

8 mar 2022: "Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki - napisano w oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau.": https://niezalezna.pl/433446-p...

Obrazek użytkownika Jan1797

08-03-2022 [21:14] - Jan1797 | Link:

Tak, to Waszeć bez wątpienia
Pozdrawiam serdecznie
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-03-2022 [22:00] - Imć Waszeć | Link:

@Janie, problemem nadal jest to, że NATO nie chce się mieszać. Dlatego bardzo prawdopodobne, że tak samo NATO nie będzie się mieszać, gdy nas ruscy zaatakują w "eskalacji do deeskalacji", a na to zgodzić się nie możemy. Wczoraj rozmawiałem z bratem, który wozi ranne dzieci bez rączek i bez nóżek na Szaserów, a on i w ogóle nasza bardzo liczna rodzina ma bardzo dobre rozeznanie co do sytuacji polskiej armii. Polko w RBN mija się z prawdą, tylko tyle powiem.

https://www.youtube.com/watch?...
Gen. Roman Polko na RBN: https://www.youtube.com/watch?...
--> Gen. Rajchel (Dęblin): https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-03-2022 [22:40] - Imć Waszeć | Link:

"22:32 Ogłoszenie polskiego MSZ w sprawie przekazania MiG-ów 29 USA nie było "prekonsultowane" z administracją, wygląda to na zaskakujący ruch Polaków - powiedziała we wtorek podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland." - Impas na króla ;))))

Obrazek użytkownika Czesław2

09-03-2022 [08:09] - Czesław2 | Link:

Albo Morawiecki robi spektakl, ale tylko w Polsce, albo powiedziano mu, gdzie jego miejsce w szeregu. W/g USA pomysł Polski jest zbyt ryzykowny. Oczywiście, dla USA. Natomiast bezpośrednie przekazanie MIG_ów Ukrainie ryzykowne nie jest. Dla USA. Były wyraźne podpuchy, abyśmy sami się wysunęli przed szereg. Wygląda na to, że Ukrainie nie dostarczono i nie dostarczą broni przeciwlotniczej dalszego zasięgu. Tak samo z bronią ofensywną. Bez tego nie da się przecież odbić zajętych terenów. To tak, jak z Patriotami dla Polski. Krótko mówiąc, świat już został podzielony.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-03-2022 [14:44] - Imć Waszeć | Link:

Ochotnikom idącym na Ukrainę do Legionu Międzynarodowego brakuje broni ręcznej i elementów umundurowania. To kosztuje mniej niż jeden samolot. Dlaczego tu nie ma aktywności, hę?

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [14:48] - u2 | Link:

Mam niemiecki mundur w szafie (panterka), mogę tobie pożyczyć, ale pod warunkiem że mi go zwrócisz po wojnie w stanie nienaruszonym :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-03-2022 [15:30] - Imć Waszeć | Link:

Załóż sowiecki, bo bardziej ci pasuje do gumofilców po sanacyjnym PPS-ie (przypomnę: koalicjant PPR przy tworzeniu PZPR).

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [15:37] - u2 | Link:

Ależ z ciebie historyk, szapą ba :-)

Obrazek użytkownika u2

09-03-2022 [15:48] - u2 | Link:

To każdy Polak zna na wyrywki, jeśli był już dorosły w PRL-u. A ile ty miałeś wtedy latek ? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-03-2022 [15:22] - Pani Anna | Link:

Imć 
Jakiej znowu aktywności? Ja nie trzymam granatów w piwnicy jak ziemniaki, żebym mogła kilka odstąpić ochotnikom. 
Ten apel niech Pan skieruje do Ujejskiej, ona ma obrzyna, tego co na zdjęciu się tu chwaliła. 

Obrazek użytkownika sake3

09-03-2022 [20:11] - sake3 | Link:

@ić Waszeć.....Podano,że Legion Międzynarodowy ma swoją broń i umundurowanie. Poza tym wydaje mi się,że o takich sprawach jak dostarczanie broni nie trąbi się na cały świat.

Obrazek użytkownika Jan1797

09-03-2022 [19:30] - Jan1797 | Link:

@Imć Waszeć,
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że problem nadal jest, że NATO nie chce się mieszać, że obserwujemy w necie co raz to większą falę fake newsów; prób skonfliktowania partnerów w sojuszu a że ten stosunkowo młody, to wiemy obydwaj. Dlatego na „eskalację do deeskalacji” zgody nie ma. Premier Rzeczpospolitej wyjaśnił to na konferencji po spotkaniu w Wiedniu; https://www.tvp.info/58944640/... Dzisiejszy dzień obfitował w bardzo ważne spotkania, kolejne ważne przed nami i ogromne wyzwanie, fala uchodźców potwornie wycieńczonych. Patrz relacja księdza lwowskiego Caritasu; https://www.tvp.info/program-t...
Podziękuj Bratu w moim imieniu.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-03-2022 [20:19] - Imć Waszeć | Link:

Podziękuję. Brat sam niewiele ma, ale pomaga w taki sposób w jaki może. Dokładnie tak samo jak jego Ś.P. Ojciec, o którym ksiądz na pogrzebie powiedział, że zawsze każdemu pomagał i niczego się za pomoc nie domagał, nigdy nie był na Nie. Był dla wszystkich, którzy go prosili zawsze i bezwarunkowo. Niestety na jesieni poprzedniego roku zabili go pijani polscy żołnierze z Dęblina, którzy postanowili sobie poszaleć ponad 100 km/h po wsi krętymi drogami swoją "pancerną Audicą" - wypisz wymaluj jak ten pisowski mecenas Kozanecki, co zabił dwie kobiety i zwalił na nie winę, bo miały "złoma". Pomimo tego, że samochód wuja został czołowo wybity tyłem z drogi aż 10 metrów w pole, samochód sprawców zwinął pod siebie kilka metrów płotu ze stalowymi płaskownikami, wypadł z drogi po wewnętrznej stronie zakrętu i to na parę metrów, przekręcił się przy tym tyłem na przód i leżał na dachu - o dziwo sprawcom żołnierzom nic się nie stało, - to polska prokuratura i policja zaczęła już swoje zwykłe czynności, mające na celu oskarżyć o wypadek zmarłego. Oczywiście gdzieś na boku tłumaczyli rodzinie, że to nie było 50 km/h jak zapisali w aktach policjanci, że wersja wojaczków się nie zgadza, że uszkodzenia nie wskazują na zderzenie czołowe, na zajechanie im drogi itp. manipulacje, ale podpisali same kłamstwa, które pozbawiły rodzinę nawet odszkodowania, a żołnierzyki dalej będą jeździć bez żadnych zasad, aż trafią na kolejnego polskiego frajera. Śmieli nawet podesłać jakiegoś tajniaka z WSI-bis, który próbował zastraszyć ciotkę, żeby nie wnosiła sprawy z powództwa cywilnego. Tak więc podziękuj państwu polskiemu w moim i mojej rodziny, a przede wszystkim w imieniu brata, że tak dba o prosty naród, pomaga swoim ofiarom, za prawdomówność i honorowość, a przede wszystkim, że zawsze wynagradza Polaków, którzy są zawsze gotowi dla nich pracować i im pomagać nawet za psi-uj.

PS: Państwo okrągłostołowe i postkomunistyczne w obronie bandytów ze swego grona staje na uszach, kłamie i szkaluje, tworzy rzeczywistość wirtualną, zakłamaną jak ruski mir i liczy na to, że Polacy się na tym nigdy nie poznają. Ale Polacy wiedzą już swoje. Przykład resortowego ściemniania jest w opisanym przypadku widoczny jak na dłoni: "kierujący samochodem marki VW Passat na łuku drogi z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w audi A4. W wyniku tego zdarzenia kierowca VW poniósł śmierć." Ów "przeciwny pas" tam nie istnieje, Audi wyskoczyło po prostu zza zakrętu z prędkością koło 120 km/h w środku wsi i zmiotłoby wszystko, bo tam ciężko się minąć nawet z krową:
https://dnews.pl/2021/07/08/gl...

Obrazek użytkownika Jan1797

09-03-2022 [20:34] - Jan1797 | Link:

Nie znam zdarzeń, skupię się jedynie na wyrażeniu "pisowski mecenas Kozanecki". Cóż, posługujesz się formą wypowiedzi z gazety której nie lubię i gdybym miał wyliczyć ilość mijających się z prawdą zdarzeń w niej opisanych, powstałaby encyklopedia. Macie problem w swej okolicy, stąd ruskie tamtędy panują przemarsz, dokładnie planowali, licząc na kwiaty
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-03-2022 [21:22] - Imć Waszeć | Link:

Bardzo ciekawe. Czyli to ludzie tamtejsi są wg was winni tego, że rządowi funkcjonariusze łżą jak sowieckie psy i zastraszają ludzi dla własnej wygody? Ja wam tego nigdy nie zapomnę, więc myślcie jak to załatwić, a nie pierdolicie mi tu o rzekomej zdradzie na rzecz ruskich. W opisanej sprawie niczym się nie różnicie wraz z funkami od bandytów na czołgach najeżdżających Ukrainę, oprócz masowości i częstości zdarzeń. Zawiodłem się na PIS-ie i raczej nie będę go wspierał w przyszłości. Teraz to już jest sprawa osobista - wy macie omertę jak bandyci, a ja żądam sprawiedliwości. Niech to wasze państwo lepiej sczeźnie niż miałoby trwać zbyt długo, bo stanowi realne niebezpieczeństwo putinizmu-kaczyzmu dla Polaków.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-03-2022 [21:06] - Pani Anna | Link:

"Polska po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowa jest niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. 
Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.
Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne "
Myślałam,  że to mi się  śni,  ale nie, 5x przeczytałam.  Jednym słowem oddajemy NIEODPŁATNIE część naszej floty w chwili,  gdy za naszą granicą wojna,  a w zamian... jesteśmy... gotowi... KUPIĆ od USA podobne???
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

08-03-2022 [21:42] - piastolsztyn | Link:

A jakbyś dopisał,  że po katastrofach od dwu lat prawie nie latają jest to tylko zapas. Cóż,  nie każdy jest inteligentny, dzieciaku.

Obrazek użytkownika zbychbor

08-03-2022 [21:59] - zbychbor | Link:

Jak mówi Biblia, "Bacz byś od swojej mądrości nie zgłupiał."
To szaleństwo.
Oddamy za darmo, a kupimy przepłacone kilkukrotnie i to za kilka lat (nawet do 2024).
Niech Amerykanie nam przekażą za darmo F-16.
Toż to skandal.
Rumunia, Bułgaria też mają i nie przekazują.

Proces (przekazania Polsce) F-16 byłby czasochłonny, wiązałby się z ubieganiem się o kontrakt i przyznawaniem go, a także budowaniem samolotów specyficznych dla tego kraju i zapewnianiem szkoleń” - pisze agencja Bloomberg.

Rozbroimy się całkowicie.
Wystawieni na atak.
Polak mądry po szkodzie.
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjedzą, jak w 1939
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

08-03-2022 [21:27] - piastolsztyn | Link:

Dobre pomysły realizowane błyskawicznie. Czyżbym awansował na osobistego wroga Putina i Łukaszenki?

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-03-2022 [21:59] - Pani Anna | Link:

Wroga? Pan sobie nie pochlebia. "Paliezny idiot", to chyba tak się nazywa. Boże,  w czyich rękach jest nasze życie...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

08-03-2022 [23:58] - rolnik z mazur | Link:

@ pani Anno,
ja nie mam wątpliwości w czyich. Ci co takie głupoty wyczyniaja jak z tymi migami to niech zakupią  kamasze i dalej wpieriod za wolnosc wasza na wschód.  Cholera bierze i ciśnienie skacze jak się takie glupoty czyta.pzdr

Obrazek użytkownika piastolsztyn

09-03-2022 [08:23] - piastolsztyn | Link:

Wyciągnąć kasztany z ogniska cudzymi rękoma. Tak należy odczytać zachęcanie Polski, aby przekazała się samoloty Ukrainie. Temat zdechł, gdy padła oficjalna propozycja, że będzie to via USA.  

Co do MiG-29 w Polsce,  to nie były one powaznie modernizowane i eksploatowane do końca,  aż zdarzyla się seria katastrof.  Tak, te samoloty dotarły do kresu technicznej przydatności.  Można je było odstąpić Ukrainie, ale to oznaczałoby przystopienie Polski do wojny. Niektórzy politycy na Zachodzie o tym marzą.  Ten pomysł odkrył ich intencje. 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

09-03-2022 [10:08] - piastolsztyn | Link:

Dodam jeszcze, że nie rozumiem sytuacji, kiedy jest strona trzecia, USA,  ogłasza się decyzję,  bez ustaleń z zainteresowanym. To podręcznikowy przykład, jak nie przeprowadzać transakcji, dotyczący także wojska.  Do momentu przekazania samolotów jest ok,  ale dalej katastrofa. Czy czas na nowego ministra obrony? Nie mnie decydować,  ale wtopa dyplomatyczna totalna. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-03-2022 [20:21] - Pani Anna | Link:

Skończ Pan już i wstydu sobie oszczędź.  No chyba,  że istnieje tajemny plan, żeby Putin umarł że śmiechu. 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

10-03-2022 [18:06] - piastolsztyn | Link:

Tyle tu mądrych Czytelnikow, myślę to jakoś zastanawiające,  żaden nie wpadł na pomysł takiej propozycji. Rano napisałem, a wieczorem ogłoszono.  Szkoda, że tak niedyplomatycznia, ale jednak. Zakutym ... dodam, że ja, tak jak inni, czytałem różne wypowiedzi, aby Polska samodzielnie przekazała te samoloty. Powstaje pytanie, czy ktoś na Zachodzie chciał włączyć Polskę do wojny? Czy może całą wina obarczać Polaków i poróżnić z Ukraińcami, bo ci niedobrzy Polacy... Zachęcam mędrków,  zamiast ublizac, poniżać,  wyzywać,  podajcie wiarygodny powód.  Od tamtej pory znikły nawoływania z Zachodu i zaczyna się poważna dyskusja.  Oczywiści  ...i do poważnej dyskusji się nie nadają.