Wyznawcy Sześciu Króli

 

Pani Monika Olejnik w „Kropce nad i” raczyła oświadczyć: „Miałam na studiach logistykę, więc potrafię myśleć logicznie”. Wystarczyłoby zajrzeć do Wikipedii aby się dowiedzieć, że: „logistyka to  proces planowania,  realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych. Działania logistyczne obejmują kontrolę zapasów, lokalizację zakładów produkcyjnych i magazynów  oraz przepływ informacji”. Na studiach ( zootechnika SGGW )  pani Monika mogła mieć faktycznie logistykę. Mogła się uczyć o transporcie żywca do rzeźni czy transporcie i magazynowaniu paszy dla krów, ale nie ma to nic wspólnego z logiką i jej wykładem. Oczywiście nie można wykluczyć, że pani Monika myśli logicznie w sposób naturalny, wrodzony, tak jak oddycha i nawet nie wie gdzie się tego nauczyła. Pani Monika jest zatem w sytuacji pana Jourdain ze sztuki J.B. Molière pod tytułem „Le Bourgeois gentilhomme” ( Mieszczanin szlachcicem), który nie wiedział, że mówi prozą. Pan Jourdain nie ukończył jednak podyplomowych studiów dziennikarskich i nie pracował jako dziennikarz. Nie parał się słowem. Można mu więc darować jego ignorancję. Pani Monika jako czynna dziennikarka powinna jednak odróżniać logikę od logistyki.
 Nie można również wykluczyć, że wpadka słowna Moniki Olejnik to zwykły lapsus. Tak czy owak zapisuje on  panią Monikę do grona Wyznawców Sześciu Króli założonego przez Ryszarda Petru.
Do grona Wyznawców Sześciu Króli zapisujemy również panią Janinę Ochojską na podstawie jej  wypowiedzi dla tygodnika Polityka: „ Gdy o tym myślę przychodzi mi do głowy proces Adolfa Eichmanna, który w Norymberdze bronił się mówiąc, że tylko wypełniał rozkazy”. Pani Ochojska choć jest astronomem, zawodową filantropką i zawodową posłanką europejską, a nie historykiem  z racji choćby swych dawnych związków z „Tygodnikiem Powszechnym” powinna przynajmniej słyszeć o sztandarowym dziele Hannah  Arendt „Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła” wydanym w Polsce właśnie przez „Znak”. Powinna pamiętać, że proces Eichmanna odbył się nie  w Norymberdze lecz w  Jerozolimie 11 kwietnia 1961 roku, po brawurowym pojmaniu Eichmanna przez wywiad Izraela 11 maja 1960 r. w argentyńskim Buenos Aires, gdzie mieszkał i ukrywał się od 10 lat.  Eichmann został skazany na śmierć i stracony w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1962 roku.
Wysoką pozycję w Kościele Wyznawców Sześciu Króli zajmuje również Ewa Kopacz za wypowiedź dotyczącą wyginięcia dinozaurów: „Wtedy, kiedy dinozaury jeszcze były, a ludzie nie mieli żadnych strzelb, nie mieli żadnej broni nowoczesnej, która pozwoliłaby ich ( uwaga, dodatkowo błąd gramatyczny  - powinno być „ je” ) zabić. Rzucali kamieniami w tego dinozaura i wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem na pewno nie padł, ale jeśli przez miesiąc, dwa miesiące rzucali tymi kamieniami, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać. Więc presja ma sens" - przekonywała Ewa Kopacz. Dinozaury zniknęły z powierzchni ziemi w końcówce ery mezozoicznej, a więc około 70-80 mln lat temu. Pani Kopacz zapewne potraktowała dosłownie przenośny sens słowa dinozaury. Pod adresem konserwatywnej  strony sceny politycznej często używa się przecież argumentu „wyginiecie jak dinozaury” co oznacza przeświadczenie, że konserwatywny system wartości jest nie do utrzymania we współczesnym świecie.
O przynależność  do  grona Wyznawców Sześciu Króli otarł się również niestety premier Mateusz Morawiecki, który powiedział: „chcemy, żeby jak najwięcej osób zarabiało więcej, bliżej średniej krajowej, powyżej średniej krajowej, wokół średniej krajowej i również te osoby, które dziś zarabiają na poziomie średniej krajowej, będą beneficjentami tej zmiany”. Premier Morawiecki był prezesem wielkiego banku i ma wyksztalcenie ekonomiczne, nie jest więc możliwe żeby nie rozumiał pojęcia średniej. Być może miał na myśli, że chciałby aby jak najwięcej osób zarabiało kiedyś powyżej obecnej średniej krajowej. Ta przyszła średnia krajowa wzrośnie oczywiście wraz z zarobkami i cenami. Takie zjawisko nazywa się jak wiadomo inflacją. Pamiętamy czasy gdy wszyscy byliśmy milionerami, a ciastko kosztowało dwadzieścia tysięcy. Rolą pieniądza jest wyznaczanie udziału w podziale tortu jakim są dobra tego świata. Pieniądzem była kiedyś sól, potem metale szlachetne, pieniądz papierowy, zapis cyfrowy. Nie mam zamiaru przytaczać tu historii pieniądza. Pozwolę sobie za to na wspomnienia. Kiedy miałam bodajże cztery lata powiedziałam ojcu, że chciałabym znaleźć tyle złota żeby starczyło dla wszystkich ludzi na świecie. „Nie przyszło ci do głowy, że złoto miałoby wówczas wartość i siłę nabywczą piasku”- odparł kwaśno ojciec. Na usprawiedliwienie idiotyzmu, który powiedziałam przypomnę, że byłam wówczas tylko małym dzieckiem. Raz na zawsze zostałam wtedy wyleczona ze skłonności do myślenia utopijnego. 
Żądanie, żeby wszyscy mieli wszystkiego równo jest niebezpieczną utopią i prowadzi do niebywałych zbrodni, gdyż może być zrealizowane tylko przemocą. Pragnienie żeby wszyscy zarabiali powyżej średniej jest nonsensem matematycznym. Większość rozkładów opisujących zjawiska przyrodnicze dąży do rozkładu normalnego, który jest symetryczny względem wartości oczekiwanej czyli średniej. Oczywiście istnieją rozkłady asymetryczne W rozkładzie o asymetrii lewostronnej najczęściej występująca wartość (dominanta, moda) jest większa niż wartość średnia. Wtedy wartości niższe od wartości średniej są bardziej rozproszone ( zróżnicowane). W rozkładzie o asymetrii prawostronnej dominanta jest niższa od wartości średniej a bardziej rozproszone są wartości wyższe od średniej. Inaczej mówiąc większość z nas zarabia poniżej średniej natomiast wysokie zarobki zależące od wielu czynników pozamerytorycznych są bardzo zróżnicowane bo taka jest waga tych czynników. Złośliwi internauci utworzyli nawet mem, w którym premier Morawiecki mówi: „ dzięki dobrej zmianie wszyscy będą zarabiać powyżej średniej krajowej” ale na szczęście to tylko dowcip.
 
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

29-01-2022 [10:45] - Chatar Leon | Link:

W kategorii Petard Ryszru to też jest przepyszne! Mamy oto nowy podtyp najmodniejszego wirusa. Nie wiemy właściwie co takiego on wywołuje, ale tak już wstępnie to wiemy, że skuteczność cudownej szczepionki w zapobieganiu temu, co ten podtyp wywołuje jest taka sama, jak w przypadku drugiego podtypu.
"Agencja dodała, że nie ma danych na temat ciężkości choroby w przypadku zakażenia BA.2 w porównaniu do BA.1, ale powtórzyła, że według wstępnej oceny, nie znaleziono różnicy między dwoma podtypami Omikrona, jeśli chodzi o skuteczność szczepionki w zapobieganiu objawowej postaci choroby."
https://dorzeczy.pl/zdrowie/25...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

29-01-2022 [14:02] - Roz Sądek | Link:

@Chatar Leon
Dawno nie było o covidzie, nie mógłby Pan czegoś skrobnąć?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

29-01-2022 [16:39] - Chatar Leon | Link:

@roz dwa trzy
Rozumiem, że jest Pan silnie podekscytowany na samo brzmienie słów "przymus szczepionkowy", "paszport kowidowy", "weryfikacja paszportów w miejscu pracy" ale niestety, ten biznes może zostać za kilka miesięcy zwinięty.
Polecam media lewicowe, ich to naprawdę kręci. Poza tym, jak Pan już wyczerpał limit trzech kuju-kuju i jeszcze nie chcą dać czwartej szprycy w ramach paszportyzacji krajowej, to zawsze można w kilku krajach doładować się sputnikiem.

Obrazek użytkownika Jan1797

30-01-2022 [13:02] - Jan1797 | Link:

Szanowna Pani,
Jeżeli Kopacz użyła argumentu „wyginiecie jak dinozaury”, miało to oznaczać przeświadczenie, że konserwatywny system wartości jest do unicestwienia? Z ust wice przewodniczącej PE ?
Nic nie jest w stanie mnie przekonać, że liberałowie zdają sobie sprawę z faktu, że zaniechaniem lub indolencją przyczynią się do europejskiej zawieruchy. Zapewne tu obecnych nie interesuje wiedza na ten temat, ale jest w sieci film o tym jak dzisiaj chroni się przed zamachem konserwatywnego francuskiego lidera. Taki przykład. Na ulicę wychodzi towarzystwo młodych gniewnych zawodowo a wśród nich reprezentujący firmę całkiem sympatyczną i inwestora o dużym bagażu zaufania z kraju na tyle lubianego w Polsce, że sam ten fakt jest dobrą reklamą produktów. Protest przeradza się w „mało przyzwoity” o dzikich standardach i języku nienotowanym dotąd w kulturze manifestacji. Dotyka to w istotny sposób wolności poglądów i dyskusji u większości lokalnego społeczeństwa a właściciel firmy zderza się po krótkim czasie ze spadkiem sprzedaży swoich produktów. Dziesiątki milionów złotych przelane w reklamy niewiele zmieniają a jedynie czas wydaje się receptą i leczy zapomnieniem by w końcu nastał nikły wzrost sprzedaży. Jak nazwać PR tej firmy skoro nie potrafią rozpoznać rzeczywistości kształtującej opinię społeczną w Polsce? Zachowania w trakcie protestu być może były wygenerowane lumpen marginalnymi produkcjami i programami mass mediów, nikt jednak nie określał poziomu wielkomiejskich wykształconych z marginesu „kaimowo” zajmujących pozycję Asów tyle, że poziomem tych z budy? W ten sposób wypromowano lumpen inteligencję i z takimi efektem zderzamy się dzisiaj a „nobilitujące” wysłuchiwanie kultury przypomina mi w najlepszym wypadku teatr Wariette (Pani w teatrze tym bywała), tuż obok mego podwórka. Zdradzę sekret mało znany, teatr mieści się w kultowym Związkowcu, dlaczego kultowym? Tam jednoznacznie podczas koncertu Cugowskiego uświadomiono wiodącej sile narodu, że błądzi, gdy uznała, że zmusi ludzi do niewolniczej pracy z okazjonalnymi igrzyskami. Przejdę do sedna; co wspólnego ma średnia płaca w powiązaniu z minimalną, postaram się w pięciu słowach wyjaśnić. Szanowna autorka przeoczyła historyczną średnią minimalną pomiędzy 3,80 a 5,20 na godzinę. Otóż Pan Premier mówi wyraźnie; nam nie chodzi o 20zł- na godzinę, ale tym razem o średnią minimalną dużo wyższą, bo ta gwarantuje rozwój Polski. Pan Premier Morawiecki mówi: „dzięki dobrej zmianie większe grono będzie zarabiać powyżej średniej krajowej” i na szczęście nie jest on zakopiańskim poszukiwaczem "piniędzy" w otoczeniu klakierów. Można się wyżywać. W takim razie popiwek z Wami :-))

Obrazek użytkownika Jabe

30-01-2022 [14:14] - Jabe | Link:

Pan Premier Morawiecki mówi: „dzięki dobrej zmianie większe grono będzie zarabiać powyżej średniej krajowej” – Bogaczy rozkułaczy!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

29-01-2022 [11:00] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Dinozaury zniknęły z powierzchni ziemi w końcówce ery mezozoicznej, a więc około 70-80 mln lat temu"

Dowiedzieliśmy się że Pani Izabela nie jest wyznawczynią kreacjonizmu. Ciekawe czy wierzy w teorię Darwina i w to że człowiek pochodzi od małpy?

Obrazek użytkownika Francik

01-02-2022 [16:00] - Francik | Link:

Ale ty zdzichu jesteś durny, każdy twój wpis to potwierdza. Przestań profanować tego białego orła. Daj sobie jakąś papugę, albo lepiej głuptaka. Co do pochodzenia od małpy to zdzichu niewątpliwie dopiero niedawno zszedł z drzewa. Ma jeszcze kłopoty z utrzymywaniem postawy wyprostowanej, nie mówiąc już o używaniu mózgu.

Obrazek użytkownika tricolour

29-01-2022 [11:04] - tricolour | Link:

@Izabela

Dziś krótko na temat ponieważ nikt mi nie wmówi, że białe jest białe:

https://naszeblogi.pl/comment/...

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-01-2022 [11:26] - Kazimierz Kozio... | Link:

jeszcze jakiś celebryta coś bredził o obronie cedyni. to są swiadectwa marnej edukacji albo nabytych po maturze deficytów umyłsowych.
Pan PMM zapewene wiedział wszystko o średniej kiedy stał twardo na Ziemi. ale po przejsciu do alternatywnego świata polityki przeszedł na logikę alternatywną zapominając że przemawia do ludzi dla których do pojmowania średniej nie potrzeba retorycznych wygibasów.

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

29-01-2022 [12:16] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Szanowna Pani.
Z wielką przyjemnością czytam Pani felietony i komentarze.
Po pierwsze dlatego, że używa się Pani bardzo ładnej, poprawnej polszczyzny. Niestety większość autorów (w tym również tak zwani "profesjonalni dziennikarze") pisze (jak to określa jedna z moich znajomych) "drutem kolczastym". Często używają oni słów, których znaczenia nie rozumieją. Nie stosują się do zasad gramatyki, interpunkcji, ortografii. W swoich tekstach nie zwracają uwagi na szyk zdania, co powoduje problemy ze zrozumieniem przekazu przez odbiorcę a często daje efekty komiczne (słynne "bił żonę, z którą miał troje dzieci za pomocą sznurka").
Po drugie Pani teksty są proste i spójne logicznie. 
Po trzecie. Mam pewność, że jeżeli nie zgadza się Pani ze zdaniem przeciwnika nie obrzuci go Pani inwektywami. Niestety większość komentatorów na tym forum używa w "dyskusji" całej gamy sztuczek erystycznych. Forum ma służyć ucieraniu poglądów a nie oblewaniu się pomyjami. Dlatego ograniczyłem swoje komentarze do minimum. Szkoda mi czasu na "walki w kisielu" (często ten "kisiel" jest dziwnie lepki i ma niezbyt przyjemny zapach).
Odnosząc się do Pani wpisu myślę, że opisane zjawisko wynika z niechlujnego stosowania języka ojczystego. Wielu (zwłaszcza młodych) próbuje mnie przekonać, że "już niedługo nikt nie będzie mówił po polsku". Rolę Lingua romana miał pełnić rosyjski, teraz ma to być angielski. I co, mówiących po łacinie można policzyć na palcach (nie powiem, żebym ją znał chociaż uczyłem się przez cztery lata w liceum), niewielu mówi po rosyjsku (często znajomość języka ogranicza się do zasady: do czasownika dodać ju i już mówimy po rosyjsku: "chleb zju, wodku wypiju"), angielski też przeminie.
I jeszcze jedno - mody. Dopiero co pojawiło się w języku polskim "dokładnie". Zamiast właśnie, na prawdę w rzeczywistości wszyscy używają "dokładnie". Na pytanie: "Czy ugotowałeś obiad?" odpowiedź brzmi: "Dokładnie.". Co to znaczy? Kartofle są miękkie? Mięso nie jest surowe? Teraz "sponsorem odcinka" (Ulica Sezamkowa) stał się przyimek "dla". "Fundacja przekazała upominki dla dzieci" zamiast "Fundacja przekazała dzieciom upominki".

Serdecznie pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika juur

29-01-2022 [16:59] - juur | Link:

Wczoraj przeczytałem, że R. Petru był cudownym dzieckiem. W wieku 6 lat wiedział tyle o ekonomii co teraz...
Czy można by się pokusić o stworzenie panteonu gwiazd, który otwierał by R. Petru dalej np. Pan Joński, Pan Szczerba, Pani Jahira, Pani Żukowska, Pan Puda, Pan Soboń, Pan Niedzielski...itd...itd...
Czy przedstawiciele herbu "tytan myśli i ojciec prawdziwej demokracji" nie powinni stworzyć wspólnego ugrupowania ?

Obrazek użytkownika Francik

29-01-2022 [20:13] - Francik | Link:

Wbrew upowszechnianym mniemaniom Morawiecki jest z wykształcenia historykiem a nie ekonomistą. Ukończył jakieś kursy przygotowujące do pracy w bankowości i to wszystko. Co  prawda jak dowodzi sprawa gruntów wrocławskich pewien zmysł do prywatnych interesów posiada, ale to trochę za mało by uchodzić za wybitnego ekonomistę. Podobnie minister zdrowia dr Niedzielski jest ekonometrystą a nie lekarzem. Minister finansów Kościński podobno nie ma wyższego wykształcenia, ale jak twierdzą złośliwi posiada za to odpowiednie pochodzenie handlowe. Gdy dodać do tego gimbuserię typu Patkowski, Semeniuk czy Emilewicz to naprawdę wieje zgrozą, kto nami rządzi. Nie ma więc co się dziwić bałaganowi, który generują takie tuzy kompetencji i inteligencji przy okazji "polskiego ładu" czy plandemii. 

Obrazek użytkownika sake3

29-01-2022 [21:33] - sake3 | Link:

@Francik.......Jasne,tylko wielki powrót fachowców takich jak Balcerowicz,Belka czy Petru sa w stanie uratować nasz kraj od niechybnej zguby.Jak jeszcze dojdzie do tego wsparcie pani Leszczyny i pani Kopacz zamienimy się w krainę dobrobytu. ,,Będą pracować świetnie opłacani nauczyciele,będą pracować świetnie zarabiający lekarze i świetnie zarabiające pielęgniarki''. A nad tymi świetnie zarabiającymi Polakami będzie z oddali czuwał z dobrotliwym uśmieszkiem pozostający na sutym niemieckim żołdzie Tusk.    

Obrazek użytkownika Francik

30-01-2022 [11:18] - Francik | Link:

A u was biją Murzynów - twoja odpowiedź jest na takim poziomie. Co do Balcerowicza to zrobiono z niego prawie laureata Nobla, a był - o ile dobrze pamiętam - lektorem PZPR, co  świadczy o jego poziomie. Kompetencje Petru sprowadzały się do noszenia teczki za Balcerowiczem, o innych czerwonych tuzach ekonomii i biznesu typu Belka, Huebner, Rosati, Święcicki, Bochniarz itp. szkoda się nawet wypowiadać. Partia (chodzi o PZPR oczywiście) wydelegowała te tuzy intelektu na stypendia Fullbrighta i kompetencje, które nabyli sprowadzały się do nawiązania kontaktów z kapitalistami w celu korzystnej (oczywiście dla zainteresowanych, nie dla Polaków) wyprzedaży majątku narodowego. Co do kreatur typu Leszczyna czy Kopacz to na ich temat rozmów w poważnym towarzystwie nie powinno się prowadzić. Należy się szanować. No ale to dopiero pokazuje w jakiej czarnej dziurze się znaleźliśmy. Co jeden "polityk" czy "ekonomista" to głupszy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-01-2022 [21:52] - Pani Anna | Link:

Andrusiewicz,  rzecznik MZ to rzecz jasna politolog, za to gruntownie wykształcony,  gdyż jak chodzą słuchy ukończenie studiów zajęło mu ponad 10 lat. PIS kadrami stoi i temu nie zaprzeczy nikt.

Obrazek użytkownika izabela

30-01-2022 [07:15] - izabela | Link:

Dziękuję za komentarze, odpowiem po powrocie z gór

Obrazek użytkownika angela

01-02-2022 [17:53] - angela | Link:

Wobec zestawienia tutaj premiera Morawieckiego z Ryszardem Petru czy Ewą Kopacz, pani Izabela sama zapisała się do grona wyznawców sześciu kroli, bo przykładów kandydatów do tego grona jest duzo więcej.