Odblokować siłownie i kluby fitness

W natłoku codziennych informacji o postępach pandemii koronawirusa i jego skutkach dla gospodarki jednym ze stale przewijających się tematów są obawy przedsiębiorców o przyszłość swojego biznesu, zwłaszcza z branż usługowych objętych całkowitym, bądź częściowym lockdownem.
Choć przyzwyczailiśmy się do tego typu newsów, jeden okazał się dość zaskakujący. Jak bowiem podał wczoraj RFM FM24 „ruszyły zmasowane kontrole policji w siłowniach w całym kraju. Policjanci, razem z inspektorami sanepidu, robią naloty i sprawdzają, które działają legalnie, a które omijają koronawirusowe zakazy. (...)Wchodzą do klubów fitness w całym kraju i sprawdzają, co robią właściciele i co robią ich klienci”. Czy jest to krok we właściwym kierunku?
Jak przekonują władze, na decyzje dotyczące zamknięcia poszczególnych segmentów gospodarki mają wpływ przesłanki epidemiologiczno-sanitarne. A więc obawy o to, że uruchomienie działalności danej branży spowoduje powstanie kolejnych ognisk pandemii i - w konsekwencji - wzrost zachorowań na COVID-19.
Jedną z tych branż są właśnie objęte ostatnio „nalotami policji i sanepidu w całym kraju” kluby fitness i siłownie, które od półtora miesiąca zostały objęte częściowym zakazem działalności. I to już po raz drugi w tym roku, kiedy zostały zamknięte na trzy miesiące w I fazie pandemii. Obecnie z obiektów tych mogą korzystać jedynie osoby w grupach zorganizowanych, z trenerem oraz przygotowujące się do zawodów sportowych, bądź ćwiczące w ramach innych form współzawodniczenia. Zatem z siłowni czy basenów nie mogą korzystać osoby uprawiające sport indywidualnie.
Szczególnie w przypadku tej branży warto jednak byłoby, by władze zdecydowały się zweryfikować swoją decyzję o jej częściowym lockdownie. W grę bowiem wchodzi nie tylko interes właścicieli basenów, klubów fitness czy siłowni oraz obsługujących je pracowników. Specyfika tej branży polega bowiem na tym, że z jej działalności korzystają miliony Polaków, którzy, rozwijając swą tężyznę fizyczną, dzięki temu zyskują na zdrowiu.
Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób chorych zmagających się plagami XXI wieku: pandemią otyłości i chorobami z niej wynikłymi: cukrzycą, układu krążenia itd. To szczególnie w przypadku takich osób wysiłek fizyczny odgrywa na równi z odpowiednią dietą pierwszoplanowe znaczenie w walce z chorobami. Dotyczy to zresztą także - i to w nie mniejszym stopniu - dzieci. Zostały one, w sytuacji, gdy szkoły zostały zamknięte - a więc nie ma m.in. zajęć „ na żywo” z WF - także pozbawione możliwości podejmowania regularnego wysiłku fizycznego. Zaś przecież, jak dowodzą badania, także najmłodsza część naszego społeczeństwa objęta jest rosnącą z roku na rok plagą otyłości.
Niestety zarówno chorzy, jak i zdrowi, starsi i młodsi, zostali pozbawieni możliwości regularnego uprawiania sportu na basenach, klubach fitness czy siłowniach. Tymczasem, jak przekonują specjaliści tego typu miejsca nie powodują powstawania ognisk rozprzestrzeniania się pandemii - rzecz jasna przy zachowaniu obowiązujących wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Jak przekonywał dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny sportowej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Newseria Biznes: - Badania norweskie potwierdzają, że obiekty sportowe nie są ogniskiem zakażeń, dlatego otwarcie siłowni i klubów fitness leży w interesie publicznego zdrowia. (...)Nie można być zdrowym bez aktywności fizycznej, a to szczególnie ważne w obecnym jesienno-zimowym sezonie koronawirusowo-grypowym. Przez regularny wysiłek fizyczny możemy poprawić swoją odporność. Na pewno nie zyskamy jej, chodząc na zakupy do supermarketu - dodaje Kuchar.
Co więcej, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu między ćwiczącymi i częstej dezynfekcji rąk oraz sprzętu, możliwość zakażenia jest niewielka. Choć COVID-19 może przetrwać do czterech godzin na powierzchniach metalowych i do 72 godzin na plastiku, to dezynfekcja sprzętu praktycznie niweluje ryzyko zakażenia.
Tymczasem wspomniane badania norweskie przeprowadzone na blisko 4 tys. osób wykazały, że siłownie i kluby fitness, zachowując podobne normy sanitarne do obowiązujących w naszym kraju w lecie, nie stanowią podwyższonego ryzyka epidemicznego. Jak informowała Newseria Biznes w ramach badania naukowcy podzielili uczestników eksperymentu na dwie tak samo liczne grupy. Jedna z nich korzystała z siłowni, druga nie odwiedzała tego typu obiektów. Po trzech tygodniach wszyscy uczestnicy badania zostali poddani testom przesiewowym na obecność koronawirusa. Wśród osób biorących udział w treningach zaledwie jeden test okazał się pozytywny - jednak uczestnik badania został zarażony poza siłownią, w miejscu pracy. 
Okazuje się też, że już obecnie niektóre państwa otwierają ponownie swoje obiekty sportowe w podwyższonym reżimie sanitarnym - np. Wielka Brytania, która odblokowała je już od 2 grudnia.
Czy wszystkie przytoczone argumenty nie stanowią wystarczająco przekonujących przesłanek dla naszych władz, by rozważyły możliwość rychłego otwarcia klubów fitness, siłowni czy basenów? Byłby to krok w interesie całego społeczeństwa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2020 [22:20] - Marek1taki | Link:

Tak. Daj kurze grzędę a wyżej siędzie, albo palec... Najwyżej kasyna.

Obrazek użytkownika jacekglowacki

07-12-2020 [15:11] - jacekglowacki | Link:

Oczywiście że powinny zostać otwarte!!!
Przez pandemię mniej się ruszamy za chwilę połowa kraju będzie się kwalifikowała na rehabilitację!!!