Bardzo obrazowo

Gdybyśmy dziś zorganizowali referendum i postawili w nim pytanie: „czy chcesz żyć w Niemczech, czy w Polsce Kaczyńskiego? (lub pisowskiej), to z dużym prawdopodobieństwem „dzień po” nie mielibyśmy ziem zachodnich i Wielkopolski. Pozostałe tereny utworzyłyby mapę z osadnictwem wyspowym, jak dawniej na Kresach. Na tym planie oczywiście brylowałyby takie miasta jak: Poznań, Gdańsk i prawdopodobnie Warszawa.

Takie referendum, oczywiście, jeszcze nie jest możliwe, ale jego symulacja już pokazuje zacietrzewienie i stan umysłu dużej części współczesnych Polaków. I nie jest to efekt rządów PiS-u, lecz niestety kierunku i poziomu polskiej polityki po 1989 r. Resztę jeszcze jest milczeniem.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marsie

04-12-2020 [23:03] - marsie | Link:

Jako Poznaniak zaprotestować muszę – reszta milczeniem nie jest! Poznań już w 1956 roku (wcześniej – 1918!), udowodnił, że „nie jest mu wszystko jedno”, a to, że obecnie znajduje się pod „lewacką władzą”, to mało znaczy, bo wynika głównie ze słabości tutejszego PiS - 20 lat i nic!
Pozdrawiam - https://biuletynnowy.blogspot.com !!!
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [12:43] - Ryszard Surmacz | Link:

@ marsie
Chciałbym w to wierzyć. Może i w 1918 r. udowodnił, ale problem jest, i to poważny - od wieków. Wielkopolanie maja świadomość, że to ich ziemi wyszła władza piastwoska. O Piastach mówi jako o swoich "Dziadkach". Ale pomińmy czasy piastowskie, kiedy Wielkopolanie zawsze byli w opozycji do Małopolski i reszty, bo to były czasy roszad plemiennych, ale potem wpływy najpierw niemieckie i czeskie zaczęły odgrywać duża rolę. Gdy na ziemie polskie ruszył husytyzm, ulegli mu, potem Górka chyba jako pierwszy w Polsce przyjał protestantyzm. W II RP Witos przyjechał specjalnie do Poznania i prosił o to, aby Wielkoplska przy Polsce pozostała. Tak, że słabość nie tyle PiS-u i prawicy, ale wręcz zdroworozsadkowej opcji w stolicy - Poznaniu nie wynika ze słabości PiS, lecz ze słabości samych Wielkopolan.
Odmowa wykonania hymnu polskiego w rocznicę 1956 r. i to w obecności prezydenta Węgier, to sprawa gruba.
Znam dobrze Poznaniaków, wiem, co myśła i jak myśla, tak, że pytanie referendalne jest tu jak najbardziej na mniejscu. Ale chciałbym wierzyć w to, co Pan pisze. 

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2020 [12:55] - Jabe | Link:

No i Wielkopolska generalnie była w opozycji do Piłsudskiego, w którego nasz „prawicowy” „naczelnik” wydaje się być zapatrzony. To najoczywistsze wytłumaczenie pan Surmacz wolał jednak pominąć.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2020 [15:22] - wielkopolskizdzichu | Link:

Bzdury Pan piszesz na zamówienie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-12-2020 [23:17] - Tomaszek | Link:

Chcieć każdy może . Pytanie następne to czy Niemcy by chcieli ten motłoch u siebie . Po doświadczeniach z NRD wątpię . Tu ma być tani robol w swoim kraju i dymanie poniżej 50 euro . Krótko mówiąc Meksyk Europy znaczy Mitteleuropa . Zanosi się na drożej i Szwaby piłują ryje . Ciekawe tylko czy panie spod znaku błyskawicy nie uratują sytuacji . Z pracą może nie ale może na ich wdzięki jakiś Szwab się skusi . jak by tanio było . Bo Szwabom te szmaty w swoim kraju się do niczego nie przydadzą . Putzfrauen  z nich nie będzie , bo trzeba coś potrafić i chcieć pracować , a z tytm to u nich gorzej jak kiepsko .

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [12:57] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Tomaszek
Ten artykuł celowo jest krótki. Jego zadaniem nie jest wchodzenie w merytorykę, lecz w jak najprostrzy sposób ma pokazać miałkość myślenia większości współczesnych Polaków - oczywiście nie po to, aby kogokolwiek poniżać, krytykować itd., lecz dla uświadomienia sobie irracjonalności, jaka oddychamy w Polsce. Jeżeli ta tendencja się nie zmieni, nie mamy żadnych szans na utrzymanie państwa. 
Panie od M. Lempart tylko obecnie i tylko w Polsce moga sobie pohylać, "po referendum" nikt z nimi nie będzie dyskutował. Zostana zapędzone do roboty, bo nawet do agencji ich nie przyjma. Niemcy bardzo lubia motłoch i z nim nie maja kłopotow. Doswiadczenia NRD..., ale trzeba wziać poprawkę, na to, że mimo wszystko, były to Niemcy. Resztę bz

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [14:43] - Tomaszek | Link:

Wszystko to jedna racja . Ale ja się zastanawiam czy groźba przyłączenia dwudziestu milionów motłochu nie byłaby orężem , który rozbroi Niemdów . .

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2020 [12:03] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Tomaszek
Nie po to zrobiono z nas motłoch, aby pozwolić jemu cokolwiek rozbrajać. Jak już o rozbrojeniu mowa, to raczej spogladał bym na innych - na muzułmanów, których też nazywa się motłochem. 

Obrazek użytkownika Jan1797

06-12-2020 [16:30] - Jan1797 | Link:

Czy nie dziwi szanownego grona, że od dwu dekad nie używa się pojęcia ściana zachodnia?
Ubogacona przez zasiedlenie byłaby wzorem praworządności dla Polski, to jest przyszłościowe;
https://twitter.com/OrbanPl/st...
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2020 [18:01] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Jan1797
Nie wiem, jak szanone grono, ale ja na tematy ziem odzyskanych pisałem dużo, również na tym portalu. Dla przykładu:
1. https://naszeblogi.pl/42853-tr...
2. https://naszeblogi.pl/43182-uk...
3. https://naszeblogi.pl/63619-zi...
Może wystarczy, gdy zajdzie potrzeba, podam więcej. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jan1797

06-12-2020 [19:50] - Jan1797 | Link:

@ Ryszard Surmacz,
Oczywiście pamiętam może nie wszystko, ale jednak. Chciałem jedynie zauważyć, co jest pomijane
przygotowania za nasza granica trwały od połowy lat dziewięćdziesiątych i gdy dzisiaj uzupełnimy to
o czym Pan pisze o informację Premiera Węgier, jawi się w przyszłości obraz znany Kraju Warty.
Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2020 [01:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

Polska pisowska niewiele różni się od Niemiec. To samo dążenie do zawładnięcia każdym przejawem życia publicznego, denny przekaz, traktowanie kultury i edukacji jako narzędzi do tworzenia otępiałych mas. PiS brak narzędzi jakie stosowane są w Niemczech od czasów pruskich, ale kierunek ten sam.

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [10:55] - Tomaszek | Link:

Masz rację Niemcy mają kasę żeby sobie takie szmaty sprzedajne jak ty i inni tutaj kupić . Ciekawe tylko czy tam jest jakiś bawarski Zdzicho ? Chyba raczej trudno by było , bo drogo i lojalność obywateli do państwa tam inna .

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2020 [12:35] - Jabe | Link:

szmaty sprzedajne

A później oburzenie, że mają pisowców za chamów.

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [14:13] - Tomaszek | Link:

Uderz w stół - nożyce się odezwą . Jeszcze mi tu parę osób brakuje .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2020 [15:22] - wielkopolskizdzichu | Link:

Kiepskość Polski wynika między innymi z nadmiaru tomaszków. Bluzga to, niczym lesbijka na marszu. 
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [17:44] - Tomaszek | Link:

Następny się odezwał . A o jakie słowo ci chodzi ? Osoby czy Zdzicho ?  Zgadnijcie kogo tu jeszcze brakuje w tym klubie .

Obrazek użytkownika angol

05-12-2020 [06:14] - angol | Link:

Taka symulacja pokazuje   TUMIWISIZM zdecydowanej wiekszosci  narodu. Popic po..chac i radia posluchac  to jrgo dewiza

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [13:00] - Ryszard Surmacz | Link:

@ angol
Tak, to spadek po PRL i będnej własnej polityki po 1989 r. Wszystko ma swoje konsekwencje. 

Obrazek użytkownika Zofia

05-12-2020 [08:40] - Zofia | Link:

Notatka krótka ale jakże wymowna . Na pytanie zadane moim znajomym komuchom, liberałom i tzw. katolikom wierzącym ale nie praktykującym -  co wyście zrobili lepszego dla rozwoju naszego kraju  od tych pisiorów (jak pogardliwie o nich się wyrażają) ? Nie słyszę merytorycznych odpowiedzi lecz  hasło ze sztandaru zniewolonych macic "sp....j." Jest prosta odpowiedź na ich agresję. Tych ludzi się znało z przeszłości. Dla nich największą wartością był szmal i dla niego będą służyć każdemu nawet kosztem utraty  suwerenności i wynarodowienia. 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [13:05] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Zofia
No właśnie, najgorsze jest to, że jakoś nie widać oporu ze strony społecznej. Na ulicach nie ma sprzeciwu większości, która jest. Wszystko odbywa się gabinetowo. Dziwna ta nasza "demokracja". 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

05-12-2020 [09:59] - AŁTORYDET | Link:

Jestem przekonany, że referendum z "prośbą" o włączenie "ziem odzyskanych" do IV Rzeszy, Polska by przegrała. Nawet na terenach z zakorzenionym mieszkańcami, dezintegracja narodowo-państwowa przebiega zaskakująco skutecznie. Na terenach z ludnością pomigracyjną, to tempo jest zastraszające. Warto przypomnieć, że w Zielonej Gorze, w roku 1960 -tym, mieszkańcy dwa dni bili się z bezpieką o Dom Katolicki, którzy czerwoni odebrali. Spotkały ich za to dotkliwe represje. Mimo piekła wypędzenia, zwanego "repatriacją", prawie połowa zielonogórzan, potrafiła wytwarzać kapitał społeczny, budować więzi i relacje. Komuna robiła co tylko się dało, by te nowe społeczeństwa zatomizować. Patrzcie na Gdańsk: to socjologiczna katastrofa! Zygmunt Chychła, rodowity gdańszczanin, pierwszy polski złoty medalista olimpijski po drugiej wojnie, nie ma swojej ulicy! Kazimierz Piechowski, organizator brawurowej ucieczki z Auschwitz, też nie. Ludzie z tych ziem, chętnie identyfikują się z niemieckim dziedzictwem, wpisują na portalach niemieckie nazwy miast, jako miasta rodzinne. Piaśnica? A co to takiego? Do tego samobójcza, tolerowana polityka samorządów wiodąca przez akcentowanie autonomii, aż do separatyzmu. Gdy do tego dodamy obietnicę niemieckich finansowych benefitów, to nadzieja na utrzymanie unitarności Polski, maleje. Jeśli Niemcy nie dostaną po nosie, to mamy niewielkie szanse. 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [13:19] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Ałtorydet
Podzielam Pańka opinię, z poprawka na ludnośc osiadla - tu mam duże watpliwości.
Wychowałem się na ziemiach zachodnich, mieszkałem również w Zielonej Górze. Gdy pod koniec lat 50-ych chodziłem do podstawówki, w klasie był jednej syn komunisty, reszta miała nastawienie wyraźnie antykomunistyczne. Dziś te ziemie jawia sie zupełnie inaczej. Wykonana została duża praca, nad której skutkiem ciagle się zastanawiam i nie do końca mogę zrozumieć, że przynajmniej potomkowie kresowian, którzy uciekali przed sowietem, dziś zgłupieli do końca. To nie jest tak, że na Kresach mieszkali w drewnianych chałupach, a tu w murowanych domach... Świadomość, a zwłaszcza polityczna ciężko zmienić, jest to proces długotrwały i niezwykle trudny. Zostali rozwodnieni przez Niemców, ale to też nie tak idzie, jak się powszechnie powiada. Może Pan zna jakieś wytłumaczenie?    

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2020 [14:24] - Jabe | Link:

Cóż ma do tego ucieczka przed Sowietami?

Obrazek użytkownika tricolour

05-12-2020 [15:20] - tricolour | Link:

@RS

Wytłumaczenie jest oczywiste: gdy mój wujek kupił sobie kiedyś, dawno temu, Datsuna, to przy każdym rodzinnym spotkaniu szydzono z niego na poważnie, że kupił obcy samochód, dał owoce swojej pracy Japończykom i ograbił w ten sposób swoją ojczyznę. Tak długo go piłowano, że sprzedał japońca i kupił Mercedesa - docinki ustały natychmiast.

A w "tymkraju" gdy ktoś przywiezie Golfa, wytartego obcą, niemiecką pupą, to zachwytom nie ma końca. To nie niemcy rozwadniają, oni w zasadzie mogą tylko się przyglądać i lekko sterować, bo pęd - swoisty Drang nach Westen - mamy w genach.

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [18:03] - Tomaszek | Link:

@tricolour 
Już tu pisałem o dwudziestu milionach . Dziewięćdziesiąt procent to potencjalni klijenci na używane Golfy i Audiki prawie nówki czy jakie tam beemy i merce . Niemcy to chyba fabrykę używanych samochodów powinni postawić . Interes stulecia . 

Obrazek użytkownika tricolour

05-12-2020 [18:54] - tricolour | Link:

@Tomaszek

I wiesz, ja nie wiem, dlaczego tak się dzieje, że zawsze obce jest lepsze. Juz kiedyś pisałem - gdy kupiłem Poldka, to sie po głowie pukali i śmiali z durnia, bo za te pieniądze był taki wspaniały Kadett, a ja Poloneza.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2020 [12:13] - Tomaszek | Link:

Turcy używane Fordy do dziś produkują . A używane kadetty to były Nexie . 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [19:25] - Ryszard Surmacz | Link:

@ tricoluor
Widocznie któryś z Pańskich dziadków był na wojnie japońskiej i stad taka niechęć do Japońców.
Co do zachwytów... Nie, nie ten zachwyt jest solidnie, po niemiecku, wypracowany. On ma już dość dobrze opisana historię. Polski mit Zachodu i Europy sięga dużo dalej, bo do Francji, Anglii, a głownie USA. Niemcy sa po drodze, płaca i korzystaja z tego. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2020 [14:37] - Tomaszek | Link:

Ten mit niemieckiej solidności to śpiewka ostatnich stu lat może . Wystarczy spojrzeć na wyposażenie staalowni czy zakładów włókienniczych na ziemiach zachodnich i Śląsku . Najstarsze miały wyposażenie głównie angielskie .  

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2020 [18:19] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Tomaszek
A skad Pan wział mit niemieckiej solidarności? Nie pisałem o niemieckim micie, lecz naszym, polskim, micie Zachodu, który prawdopodobnie dopiero teraz zostanie rozbity. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2020 [20:17] - Tomaszek | Link:

Lepiej późno niż...

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2020 [12:33] - Jabe | Link:

Skoro wybór byłby między Niemcami a Polską Kaczyńskiego, to efekty rządów PiS-u są jak najbardziej istotne. Autor jednak chyłkiem przemknął przez ten wstydliwy aspekt. Jaką stworzono alternatywę wobec niemieckiego superpaństwa? Tylko psioczenie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [14:33] - Tomaszek | Link:

Jabe jełopie zapytaj jeszcze o altenatywę dla niemieckiej kasy . Twoi wszystko rozpieprzyli w puch . Ludzie nie wytrzymali biedy , tak biedy . i nie ostatnich pięciu lat tylko osiemdziesięciu .Dali się wziąć na hitlerplace z kamienia i drogi po których jeździ kto inny . Ty też . A Ty tu pieprzysz o jakichś mitycznych pisowcach . PIS w pięć lat gówno mógł . Zrobił wiele , ale ruina jest nadal straszna , mentalna przede wszystkim . Po tobie to też widać .
P.S.
Nie jestem ku...wa pisowcem . Człowieku wąski umysłowo  . Jak ktoś na kogoś nie psioczy to nie znaczy że taki sam jest .

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2020 [16:02] - Jabe | Link:

Sam sobie, chamie, przeczysz, bo choć PIS w pięć lat gówno mógł, to jakoby zrobił wiele.
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2020 [17:54] - Tomaszek | Link:

A co taki nerwowy jakiś się Jabe zrobił ? Czyżby coś się za PISu uwaliło Jabemu . Emeryturka czy interesik ? Niestety , tak to bywa , krowa tonie łańcuch pływa .

Obrazek użytkownika paparazzi

05-12-2020 [21:45] - paparazzi | Link:

Aż ciarki przechodzą jak się czyta tą krotką notkę. Żeby aż tak. Ciekawe jak by zanalizować inne narody pod tym kierunkiem.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2020 [11:42] - Ryszard Surmacz | Link:

@ paparazzi
Polacy w swoja kulturę maja wpisana większa naiwność i mniejszy krytycyzm, niż inne narody. Może zbyt długo przeżywaliśmy niewolę, zbyt zbyt mocno modliliśmy się czekajać na niepodległość; może nazbyt ufaliśmy cudom. Na ziemiach zachodnich dodatkow mieszkaja ludzie z płytkimi korzeniami. No i pieniadze, pieniadze, pieniadze - jest tego trochę. A najgorsze jest to, że państwo po 1989 r. zachowuje się tak, jakby go nie było.
Żyjemy teraźniejszościa, wystarczajaco nie myślimy o przyszłości.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2020 [22:17] - Ryszard Surmacz | Link:

Do Admina
Admin, a gdzie zniknęł wpis paparazziego? Dotad było ok. Co już i tutaj zaczyna sie cenzura?
Proszę go przywrócić.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2020 [11:31] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Admin
Dzięki.

Obrazek użytkownika paparazzi

06-12-2020 [20:54] - paparazzi | Link:

Mea culpa, ja poprawialem.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2020 [22:34] - Marek1taki | Link:

Warto trzeba zacząć od tego kto głosował za unią, kto stręczył i dlaczego nie klęczą, nie bija się po twarzy i nie sypią głowy popiołem.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2020 [12:00] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Marek1taki
Nie jest tak, jak Pan pisze. Gdzie byli ci ludzie, którzy po 1989 r. mogli zawalczyć o niepodległość, gdzie ten naród, który chciałby je poprzeć. Mit zachodu i obiecywane pieniadze były mocniejsze od rozsadku, no i ta komuna. Polska inteligencja w 1918 r. była w stanie utrzymać trafiajaca się niepodlagłość, po 1945 już jej nie było.  Ludzi, którzy mogli cokolwiek zrobić, wymordowano, wypędzono w II wojnie, a po jej zakończeniu dobito lub zastraszono. Nie, no możemy sobie opowiadać, ale to nie ma nic wspólnego z rzeczywistościa. Zreszta, dziś jest niewiele lepiej, niż po 1989 r. Społeczeństwo i jego świadomość nadal utrzymywane jest i kształtowane na poziomie dotacji i roszczeń. Co dziś reprezentuje soba choćby Konfederacja?

Obrazek użytkownika paparazzi

06-12-2020 [21:11] - paparazzi | Link:

EU /Niemcy/ zaczęła kombinować w 2007 roku wprowadzając Traktat lizboński. Polscy konserwatyści byli przeciw traktatowi / Krystyna Pawłowicz/ bo wprowadzał wyższość prawa unijnego co jest sprzeczne z konstytucja polska. Presja na Polskę i Lecha Kaczyńskiego jak pamiętam była wielka /prof Biernat/.