Zabytkowa kaplica z niebanalną historią

Ostatnie dni października to tradycyjnie w naszym kraju pora odwiedzania cmentarzy z grobami najbliższych. Choć w tym roku ta wieloletnia tradycja nie będzie mogła być z powodu pandemii koronawirusa zapewne w pełni podtrzymana, to i tak pielęgnowanie pamięci o zmarłych pozostanie, może tylko w zmodyfikowanej formie.
Warto się przekonać czy nie okaże się w tym być przydatna - choćby i częściowo - lektura albumu „Kaplica grobowa Łubieńskich i Sobańskich na cmentarzu w Wiskitkach”, który ostatnio został wydany przez Fundację im. Feliksa hr. Sobańskiego.
Niedawno w warszawskiej galerii Delfiny odbył się wieczór autorski z udziałem Marcina Brzezińskiego, autora albumu, Michał Sobańskiego, prezesa Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego oraz Macieja Łubieńskiego, autora opublikowanej niedawno historii rodziny Łubieńskich. Mimo, że tytuł albumu sugerowałby, że jego treść ogranicza się do opowieści o miejscu pochówku dwóch arystokratycznych rodów na cmentarzu w podżyrardowskich Wiskitkach, w istocie opowiada o historii nie tylko samej kaplicy, ale też osób i rodzin, które spoczęły w niej na wieki.
A jest to historia ciekawa, bowiem obejmuje niemal dwa ostatnie wieki istnienia kaplicy. W dodatku wiele z pochowanych w niej osób ma swoje trwałe i pozytywne miejsce w polskiej historii. Jednym z pierwszych był (zm. w 1848 r.), Feliks Łubieński, który wprowadził Kodeks Napoleona w Księstwie Warszawskim w 1808 r. Jego najmłodszy syn, Józef, wżenił się w majątek Pudliszki, w których założona przez niego cukrownia stała się zalążkiem funkcjonującej do dziś przetwórni owocowo-warzywnej.
Jednymi z ostatnich pochowanych tu osób są Delfina (zm. w 2014 r.) i Ignacy (zm. w 2018 r.) Krasiccy, mecenasi sztuki, a także założyciele Galerii Delfiny. W żyłach samej Delfiny płynęła polska, argentyńska, francuska, a nawet indiańska krew. Wśród jej prababek znajdowały się m.in. Indianka Carmen (bez panieńskiego nazwiska), Klementyna de domo Talleyrand de Périgord z Żagania, bliska krewna napoleońskiego ministra i współautora kongresu wiedeńskiego, czy Ludwika z Wodzickich Sobańska, uczennica Jana Matejki która zginęła w powstaniu warszawskim, w wieku 87. lat, bo nie chciała opuścić pacjentów w likwidowanym szpitalu powstańczym na Lesznie. Pradziadkiem Delfiny był też wiceprezydent i twórca konstytucji Argentyny.
Nieprzypadkowo to właśnie Galeria Delfiny na warszawskim Powiślu stała się miejscem, w którym autorzy publikacji mogli po raz pierwszy zaprezentować ją wszystkim zainteresowanym dzięki transmisji on-line i porozmawiać o historii rodzin Łubieńskich i Sobańskich.
Album, zawierający niemal sześćset unikalnych ilustracji, stanowi owoc pięciu lat pracy Marcina Brzezińskiego, badacza dziejów polskiego ziemiaństwa, współpracującego z Fundacją Michała Sobańskiego. Podjęcie prac nad albumem zbiegło się z czterdziestoleciem poświęcenia odnowionej kaplicy przez kard. Stefana Wyszyńskiego (1976 r.), a także rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Początkowo album miał być zapisem historii kaplicy i jej remontu, jednak wspólnie z Michałem Sobańskim doszliśmy do wniosku, że jest to unikalny moment by pokazać też historię wszystkich spoczywających tam osób. ­Szczególnie jesteśmy dumni, że udało nam się dotrzeć do ponad 600 ilustracji, zdjęć i portretów, które znalazły się w tym albumie i są wspaniałym uzupełnieniem zawartej w nim historii - mówił podczas spotkania jego autor,  Marcin Brzeziński
Michał Sobański w swojej przedmowie napisał, że ideą, która mu przyświecała w podjętym przez niego remoncie kaplicy, jak i powstaniu książki, było przywołanie pamięci o tych wszystkich, bliskich mu osobach, które spoczęły w kryptach kaplicy w Wiskitkach.
- Album powstał, by kolejne pokolenia rodzin, których historia splata się z tym miejscem, pamiętały o tych, dzięki którym jesteśmy tutaj i trwamy, strzegąc, często na przekór historii, naszych wartości i tradycji - powiedział Michał Sobański, prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego
Przedmowę do albumu napisali Tomasz Łubieński oraz ks. bp. Andrzej Dziuba, który dokonał poświęcenia odnowionego mauzoleum w 2016 r. Album przypomina, że losy pomników historii i architektury w naszym kraju zależą nie tylko od wsparcia państwa, ale przede wszystkim od zaangażowania prywatnych mecenasów, pasjonatów i prawdziwych strażników historii.
Jest do nabycia w e-księgarni sklep.gazetapolska.pl.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-10-2020 [00:09] - Pani Anna | Link:

Zdradzi nam Pan, jak będzie wygladała ta " zmodyfikowana forma" pamięci o zmarłych? Wiadomo już coś? Zamkną już w tym roku cmentarze, czy jeszcze poczekaja do następnego? Beda "wirtualne świeczki"?

Obrazek użytkownika jacekglowacki

26-10-2020 [10:36] - jacekglowacki | Link:

Miałem przyjemność oglądania transmisji z tego spotkania. Ciekawie się słuchało Pana Michała jak i Pana Macieja opowiadających o historii jak i losach kaplicy. Bardzo mało jest takich ludzi co z taką pasją i zaangażowaniem dbają o historię swoich rodzin. Niestety po spotkaniu on-line czuje mały niedosyt,  dlatego na pewno kupie Album by bliżej poznać szczegóły o samej kaplicy jak osób w niej pochowanych.

Obrazek użytkownika TokenPL

26-10-2020 [11:10] - TokenPL | Link:

Coraz częściej widać, że Polska miała historię, niebanalną wielką, że szlachcic, artystokrata, czy ziemianin, nie są odpowiedzialni jedynie za gnębienie chłopa i chłoporobotnika... Że byli tacy dla których troska o dobro wspólne była częścią życia. 

Obrazek użytkownika Sienkiewicz

26-10-2020 [14:22] - Sienkiewicz | Link:

Ciekawy

Obrazek użytkownika Sienkiewicz

26-10-2020 [14:24] - Sienkiewicz | Link:

To trochę dziwne