Haniebne słowa o fizycznej likwidacji Polaków na Litwie

Kilka dni temu prasę obiegła wiadomość o haniebnych słowach jednego ze skrajnie liberalizujących litewskich polityków o fizycznej likwidacji Polaków na Litwie.

Takie wypowiedzi burzą krew i wołają o gromkie publiczne skrytykowanie, chciało by się nawet widzieć tu jakieś wymuszenie ofiacjalnej reakcji władz litewskich, wręcz zatrzymanie współpracy do czasu osiągnięcia reakcji na to plugastwo.

Tylko czy na pewno  taka reakcja jest tym, czego wypowiadający się nie spodziewał. Czy na pewno liczył na to, że jego słowa zyskają poklask? A może liczył wiedział, że reakcja będzie taka i właśnie na nią liczył?

Zrozummy, że takie wypowiedzi nie są tylko dowodem prywatnej nienawiści liberalnych eurokratów i kremlo-filów wobec Polaków. Celem takich wypowiedzi jest "zaognianie stosunków" - doprowadzanie do wzajemnego obrzucania się inwektywami, a może nawet do rękoczynów.

Takie wypowiedzi pojawiają się DLATEGO, że zaczynamy powoli odtwarzać dobre stosunki między narodami dawnej Rzeczypospolitej. Celem tych wypowiedzi jest abyśmy zatrzymali to przypominanie i skupili się na inwektywach. Takie samo działanie prowadzone jest też na Ukrainie, gdzie celowo uwypukla się akcje grup bandero-filskich.

Dlatego najlepsze co możemy robić aby dać opór przeciwko takim haniebnym słowom, to jeszcze bardziej szukać tego co nas łączyło i dalej łączy. Stąd też wynika pozorny brak reakcji oficjalnej.  Co więcej, zauważmy że ta haniebna wypowiedź to są słowa prywatne a nie rządowe, nawet jeśli ten człowiek był kiedyś kim ważnym. Najgorsze dla niego będzie niemal zlekceważenie jego wybryku i skupienie się na rozwijaniu współpracy. W ten sposób on nie osiągnie NIC z zamierzonych celów.

Gdy pozornie litewskie gazety w czasie Powstania Styczniowego nawoływały do mordowania Polaków, najlepszym działaniem było takie jak podjął Adam Bitis (mówiący tylko po litewsku, ale jak sam się nazywał "Litwin i Polak"), zorganizował oddział, zabierał Moskalom i rozdawał biednym ludziom walcząc nie o "wolność Litwy" lecz o "Wolność Rzeczypospolitej Obojga Narodów" - o dobro wspólne i odzyskanie tego co nas łączyło - wzajemnych dobrych relacji.

Ludzie żyli, budowali, pomagali sobie, okazywali serce, a my  ich lekceważymy, skupiając swoją energię na odpowiadaniu tym podłym. Nie róbmy tak. Im więcej podłości, tym silniej pracujmy na rzecz budowania mostów. To najlepsze przeciwdziałanie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

21-10-2020 [18:04] - u2 | Link:

Aby na pewno chodziło o likwidację całej mniejszości polskiej na Litwie ? Z tego co pamiętam to jakiś polityk litewski mówił o rozstrzelaniu p. Tomaszewskiego. Od razu inni politycy litewscy z jego ugrupowania odcieli się od tej wypowiedzi, nawet jeśli była wyrwana z kontekstu. Zaś prokuratura litewska wszczęła postępowanie.

Warto zauważyć, że mowa nienawiści nie jest piętnowana medialnie w Polsce, jeśli dotyczy gróźb wobec obecnego obozu rządowego. A jeśli chodzi o karanie sądowe sprawców to lepiej nie pisać.

Obrazek użytkownika sake3

21-10-2020 [19:46] - sake3 | Link:

Dlaczego jesli taka sytuacja miała miejsce nasze media nic nie podają.Pisze Pan ,,kilka dni wiadomość o haniebnych sprawach obiegła prasę''.Jaką prasę bo tymczasem nic takiego nie czytamy.

Obrazek użytkownika Valdi

23-10-2020 [02:53] - Valdi | Link:

No właśnie. Trochę to dziwne.