Konsolidacja się sprawdziła

Od pięciu lat trwa ośmieszanie planów PiS związanych z repolonizacją sektora finansów. Pięć lat trwa próba straszenia katastrofą, do jakiej rzekomo ma prowadzić tworzenie „państwowych gigantów”, czyli po prostu znanych na całym świecie grup kapitałowych. Jak na złość kasandryczne przepowiednie profesora Balcerowicza i innych ekonomistów, mocno politycznie określonych, nie chcą się spełniać.
Nawet kryzys koronawirusowy, który dla zwolenników totalnej opozycji jawił się jako nadzieja na upadek gospodarki, wzrost bezrobocia i upragniony upadek obozu dobrej zmiany, nie okazał się tak silny, jak się spodziewano. Słowem, klops. Za wyjaśnienie, dlaczego te nadzieje okazały się złudne, doskonale mogą posłużyć wyniki Grupy PZU za pierwsze półrocze.
Zysk całej grupy za pierwsze sześć miesięcy 2020 r. wyniósłby 1,6 mld zł i byłby to najlepszy od sześciu lat wynik, biorąc pod uwagę taki okres. Wyniósłby, gdyby nie odpisy na wartość akcji Alior Banku i Pekao, wynoszące 1,3 mld zł. A więc wreszcie upragniony dowód, że polityka polegająca na polonizacji banków okazała się fiaskiem? Nic bardziej mylnego.
Koronawirusowy kryzys uderzył bardzo silnie w cały sektor bankowy. A dzięki temu, że Grupa PZU odnotowuje zyski w różnych obszarach, jest, mówiąc kolokwialnie, z czego odpisywać. Poza tym odpis 1,3 mld zł nie oznacza, że tyleż gotówki ubywa ze spółek, bowiem to tylko zapis księgowy. Okazało się zatem, że zbudowanie silnej grupy i dywersyfikacja jej działalności wyszła na dobre wszystkim jej spółkom, od bankowych po ubezpieczeniowe. - Trzeba pamiętać, że na tym właśnie polega dywersyfikacja, w pewnych okolicznościach ekonomicznych jedne aktywa przynoszą zysk, a drugie nie. Jak koniunktura się zmieni, to może być odwrotnie - tak wyniki skomentował analityk Adam Ruciński, z firmy doradczej BTFG, cytowany przez portal wnp.pl. Nic dodać, nic ująć.
Jeśli mowa o innych segmentach działalności Grupy PZU - okazuje się, że PZU było najczęściej wybieranym ubezpieczycielem w czasie pandemii. Aktywa Grupy z wyłączeniem banków wzrosły w ostatnim roku z 340 do 377 mld zł. Z kolei PZU Zdrowie stało się jednym z największych operatorów medycznych w Polsce i na koniec czerwca br. miało podpisane 2,7 mln umów.
Po co ta statystyka? Ano dlatego, że ilustruje sensowność wyśmiewanej polityki. Tworzenie potężnych grup kapitałowych nie jest fanaberią ani podróżą w czasy PRL, ale światowym trendem. A to, że największym udziałowcem jest w tym przypadku państwo, z punktu widzenia modelu nie ma większego znaczenia. Reguły rynkowe są takie same, gdy chodzi o kapitał prywatny i państwowy. Fakt, że Alior i Pekao są częścią mocnej, wielkiej grupy kapitałowej, pozwoliło im bez zawirowań przetrwać najgorsze miesiące kryzysu. A segment ubezpieczeniowy i zdrowotny, jak widać, rozwija się doskonale mimo kryzysu.
Charakterystyczne, że w mediach niekryjących zaangażowania przeciwko obecnej władzy, w tygodniach poprzedzających ogłoszenie cytowanych danych próbowano straszyć rzekomo sensacyjnymi danymi na temat fatalnych wyników. Można to uznać i za polityczną rozgrywkę, i za próbę wpływania manipulacjami na kurs akcji. A fakt, że wyniki były lepsze niż oczekiwali analitycy, dodatkowo wyjaśnia te usiłowania.
Krytycy polityki ekonomicznej rządu Zjednoczonej Prawicy powtarzali jak mantrę, że jej słuszność zweryfikuje kryzys. No, to mamy światowy kryzys, który Polskę dotyka w stopniu nieporównanie mniejszym, niż wiele innych państw.
...Pozostaje wymyślić nowe proroctwa.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

13-09-2020 [15:38] - Jabe | Link:

Grupy kapitałowe to nie to samo co państwowe giganty. Gdyby ludzie z klucza partyjnego świetnie gospodarowali, komuna nie potrzebowałaby pieriestrojki. Tak więc spokojna głowa – propagandowa ułuda pryśnie. Przećwiczone w Wenezueli.

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

14-09-2020 [12:20] - Władysław Ludendorf | Link:

minimalne rozumienie gospodarki no ale cóż, w końcu zwolennik katastru. Państwowe grupy kapitałowe nie są niczym złym w gospodarce rynkowej. Podstawową wartością rynku jest brak monopoli a nie same grupy kapitałowe. To że państwo je tworzy jest nawet lepsze niż tworzone przez osoby prywatne, bo dla państwowych zysk nie musi być najważniejszym wyznacznikiem działalności gospodarczej. 

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2020 [12:29] - Jabe | Link:

Proszę mi wmawiać swoich wyobrażeń na temat tego, czego jestem zwolennikiem.

Pańska teza, że państwowe grupy kapitałowe nie są niczym złym w gospodarce rynkowej nie została nijak uzasadniona. Napisał Pan jedynie, że dla nich zysk nie musi być najważniejszym wyznacznikiem działalności gospodarczej. Czyli nie uczestniczą możliwie wydajnie w konkurencji. To skąd zatem mają jakikolwiek zysk?

Obrazek użytkownika xwro

14-09-2020 [12:00] - xwro | Link:

Tak tak, i dzięki tym fantastycznym wynikom kurs akcji urósł aż o 1% w ciągu dnia. Gdyby nie odpisy to i zysk (papieorwy) byłby lepszy a więc byłoby zaufanie do PZU. A tak dzieje się to samo co w Orlenie....powolne osuwanie w dół...