Czy bezrobocie w Polsce może osiągnąć 40%?

Nie biorę udziału w życiu politycznym, mało czytam, ale wystarczająco, aby zidentyfikować wrogów Polski i Polaków. Ci wrogowie mają tytuły "profesorów" i nazywają siebie "wybitnymi ekspertami" - cudzysłowy nieprzypadkowe.

Czytam i czytam, oczom nie wierzę, że można wypisywać takie bzdury. Ich sztandarowe lekarstwo, to zabrać 500+. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest zwolennikiem tego świadczenia, czy nie, ale jest to realny pieniądz na rynku. Ktoś ma ten pieniądz, idzie na zakupy i kupuje dobra, które ktoś musi wytworzyć. Nagle tych pieniędzy nie ma i co się stanie z tymi, którzy wytwarzali te niekupione dobra? Te osoby tracą pracę, a więc kolejne osoby nie mają pieniędzy i nie idą na zakupy, a więc pracę stracą kolejni pracownicy, wytwarzający te niekupione dobra. Teoria i doświadczenia ze świata dowodzą, że całość rynku kurczy się o pięciokrotność początkowej kwoty. To wszystko w normalnych procesach rynkowych, ale co, jeśli wybuchnie panika? Albo jeszcze gorzej, jak w Syrii, wojna domowa? Ile pracy jest w Syrii? To tylko w wersji optymistycznej, bez casusu Syrii, bezrobocie osiągnęłoby 40%. To nie są poglądy, tylko zwykła matematyka.

Trochę inna jest sytuacja z 13-stą emeryturą, którego to pieniądza jeszcze nie ma na rynku. Obecna pandemia wywoła spowolnienie gospodarcze, a może i recesję. Wtedy te świadczenie, obok tarczy antykryzysowej, ożywi gospodarkę i pozwoli na szybszą odbudowę gospodarki. Tusk podwoił oficjalne zadłużenie Polski, nie doliczając kradzieży OFE i innych, a Polacy "zyskali" na tym długi (uśmiechy Tuska) do spłacenia.

Ci profesorowie, nienawidzący Polski i Polaków winni otrzymać w nagrodę pracę zgodną z ich kwalifikacjami, czyli "przynieś, podaj, pozamiataj". Ich "lekarstwo" jest gorsze od choroby, bo chyba nikt przy zmysłach nie chce w Polsce Syrii, mam nadzieję.

Piotr Solis
P.S. I znowu jestem zły, bo nie chcę się zajmować takimi ludźmi, marzę o zajęciu się realizacją marzeń, tego co lubię, a tu... szkoda gadać.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

01-04-2020 [22:07] - Jabe | Link:

Skąd pomysł, że dobra będą niekupione? Kupią ci, którzy na 500+ płacili!

Ach, prima aprilis.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

02-04-2020 [16:04] - piastolsztyn | Link:

Sądzi Pan, że herbata od mieszania stanie się słodsza? To mieszaj Pan.

Taki dowcip sprzed wojny. Icek uważał, ze jedzenie to zły nawyk konia i postanowił go tego oduczyć. Koń w koncu zdechł sąsiedzi dopytywali, Icek i co, udalo się? Ten odpowiadal, ze prawie sie udalo, ale ten zlosliwie dzień wczesniej zdechł.

Dobrze Pan kombinujesz i nalezy sie wiadro czosnku. 

Obrazek użytkownika Jabe

02-04-2020 [16:51] - Jabe | Link:

W powiedzeniu o mieszaniu herbaty chodzi właśnie o to, że z zabierania i dawania bogactwa nie przybywa. Od zniesienia 500+ koniunktura by nie padła.

Obrazek użytkownika mjk1

02-04-2020 [17:53] - mjk1 | Link:

Święte słowa Dżabe. Gdybyś jeszcze zrozumiał, że od niezabierania też bogactwa nie przybywa, byłoby fajnie. Niestety bogactwa przybywa tylko i wyłącznie przy dawaniu. Dokładnie tak samo jak z herbatą. Robi się słodsza dopiero po dodaniu cukru.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

02-04-2020 [18:13] - piastolsztyn | Link:

Czy Pan jabe wierzy w idiotyzmy, które wypisuje. Czy wierzy Pan, że wyjmując z konsumpcji gigantyczna kwotę razy 5 konsumpcja nie spadnie. Idź Pan do sklepu z gumą do gaci, kup kawałek, jeden przystaw do czoła, a drugi naciągnij i puść. Taki tekst na Pańskie debilne teorie, to za mało.

Czy zna Pan problem Ameryki Południowej? Tam tam nie bylo H. Forda, ludziom za prace placilo sie mało i kilka rodzin jedt bardzo bogatych, a cala reszta biedna i skrajnie biedna. 

Ale co ja wypisuję, skoro Pan negujesz elementarną matematykę. Belka i Balcerowicz, to byty realne, a przez ich głupkowate decyzje bezrobocie osiągnęło 40% !!! To jest komentsrz do debilnych pomyslow, to było i relatywnie niedawno.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

02-04-2020 [16:15] - piastolsztyn | Link:

A teraz na poważnie. Zna Pan persony Belka i Balcerowicz? Balcerowicz wówczas jednoosobowo decydował o wysokości stóp procentowych i utrzymywał je głupkowato wysoko. Bankierzy w swych analizach pisali, że chociaż gospodarka i fundamenty złe, to PLN winien być mocny. Ta polityka zrujnowała gospodarkę i budżet, a powstała wówczas dziurę nazwano dziurą Bauca, ale tak naprawdę dziura Balcerowicza.

Na horyzoncie zjawil sie "zbawca" Belka i poscinal wszystko. Bezrobocie wzroslo wowczas do 40% . A zaordynowane lekarstwo okazalo się gorsze, niz choroba, dziura Balcerowicza. 

Zniesienie 500+ rowniez mialoby ten sam skutek, a bezrobocie wzrosloby do 40%. Pesymistyczne scenariusze mowia o wzroscie bezrobocia, w zwiazku z pandemią, do 10%,. Jedna głupkowata decyzja i bezrobocie osiagnie 40%, co Belka przetestował. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

01-04-2020 [21:35] - rolnik z mazur | Link:

 "500+. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest zwolennikiem tego świadczenia, czy nie, ale jest to realny pieniądz na rynku."  Skoro jest to " realny " pieniądz - diabli wiedzą co to jest ten realny pieniądz to dlaczego tylko 500 a nie 50 000 itd. Obawiam sie , że jestesmy  lekko zagubieni w tych czasach. Pzdr

Obrazek użytkownika piastolsztyn

01-04-2020 [21:45] - piastolsztyn | Link:

Realne coś, to coś, co ma mierzalny walor. Pieniądz mierzy się w wartości w skali mikro. W skali makro jest jeszcze mnożnik do tej wartości początkowej, ale zostawmy te dyskusje na boku. W trudnych czasach winną się stosować zasadę z przysięgi Hipokratesa: primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

01-04-2020 [22:12] - rolnik z mazur | Link:

No dokładnie. Szkodzić niezbyt nadmiernie. Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

02-04-2020 [10:41] - sake3 | Link:

Nie wiem jaki może być rozmiar bezrobocia,ale jak poradzimy sobie z kolejnym atakiem UE na Polskę w sprawie przyjmowania imigrantów.Czy mając ,,własne'' bezrobocie i kryzys bedziemy w stanie jeszcze przyjmowac i utrzymywać imigrantów? 

Obrazek użytkownika mjk1

02-04-2020 [16:00] - mjk1 | Link:

Szanowny Ekonomisto z dużym doświadczeniem. Akurat Jabe, który orłem z ekonomii nie jest, ma rację. Dobra, które kupią beneficjenci 500+ nie zostaną kupione przez tych, którym to 500 zabrano w podatkach. Bilans wychodzi na zero, więc nie są to żadne ekstra pieniądze. Ekstra pieniądze byłyby wtedy, gdyby nikomu nic nie zabrano a 500+ rozdano. Pytanie, czy istnieje taka możliwość? Ekonomista z dużym doświadczeniem bez problemu powinien odpowiedzieć na to pytanie a przykładami rozwiązań sypać „jak z rękawa”. Ciekawe czy potrafi?
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

02-04-2020 [18:22] - piastolsztyn | Link:

Trochę niedawnej historii, gdzie półtusk nie zabierał, dług Polski rósł, ludzie nie tylko nie mieli nic, to jeszcze nasze wnuki będą spłacać te długi. Tusk ukradł ponadto OFE, FRD i inne i wciąż było mało. Gdzie te pieniądze? Gangsterzy i banktsterzy, to dlatego teraz taki krzyk. Jak pieniądze trafiają do ludzi, to nie do gang i bank- sterów.  

Skoro Panska teoria jest prawdziws, to czemu ci, ktorym nie zabierano, nie zwiekszyli konsumpcji.

Obrazek użytkownika mjk1

02-04-2020 [19:17] - mjk1 | Link:

Szanowny Panie. Pytanie brzmiało, czy można nic nikomu nie zabierać i dać 500+, ewentualnie inne plusy? Potrafi Pan odpowiedzieć, czy nie? To czy Tusk zabierał i się nie dzielił a PiS zabiera i się dzieli nie ma tutaj żadnego znaczenia. Proszę odpowiedzieć na pytanie: tak lub nie.
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

02-04-2020 [23:00] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, jedyną grupą, której zabrano, to szeroko rozumianą UBecja, i złodzieje. PiS nie zmienił systemu podatkowego, więc Pańskie pytanie jest oparte na kłamstwie. Chyba że bronisz Pan tej ws. grupy. Krótko i na temat.

Obrazek użytkownika mjk1

03-04-2020 [09:20] - mjk1 | Link:

Rozmowa z Panem przypomina dialog ze starego dowcipu. Amerykanin pyta Rosjanina, kiedy w ZSRR będzie dobrobyt a ten mu odpowiada – a u was to murzynów biją. Postaram się więc jeszcze prościej. Czy rząd może spełniać wszystkie swoje funkcje nie pobierając podatków?  
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

03-04-2020 [12:13] - piastolsztyn | Link:

Kłania się Pański elementarny brak wiedzy. Kiedyś były plemiona bez przywódców, podatków i td. Dziś historycy spierają się nawet o ich nazwy, o innych rzeczach nie wspominając. 

A jak Pan wyobraza sbie szkoły, szpitale, policję, państwo? Jak Pan odda pieniądze emerytom, ktorzy placili cale życie? Głupkowate propozycje mozna rzucać pod budka z piwem. A armia? Polska byla pod zaborami, najpierw zlupili nas Szwedzi, a potem zaborcy. Pplska byla tak samo bogata, a moze i bogatsza, niz ówczesny Zachód. Gdzie to wszystko znikło. Wybor prosty, albo bedzie państwo i stopniowy wzrost dobrobytu, albo befzie utrata panstwa i strata wsxystkiego.

Elementarny brak wiedzy i elementarnego myslenia.

A co do Panskich glupkowatych uwag o CCCR, to proszę wrócić do szkoly i edukacje zaczac od podstawówki. Wątpię jednak w skuteczność, bo osoba odporna na wiedzę nadake sie tylko do prostych prac, typu przynieś, podaj, pozamiataj. Dyskutujemy od lat i paru rzeczy powinien się Pan nauczyć. Naika, jak widać i przyswajanie wiedzy, Pana nie dotyczą.

Przepraszam, ze tak ostro, ale przez głupkowate decyzje za Belki i Balcerowicza bezrobocie wzroslo do 40%, co jest tematem tego artykułu, ale w kontekscie aktualnych, rownie glupkowatych propozycji. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-04-2020 [12:27] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Kiedyś były plemiona bez przywódców, podatków i td."
Myli się Pan. Nawet w świecie zwierząt i nie chodzi o Naczelne, w stadzie są przywódcy, otaczająca ich koteria i zasada opodatkowania całej reszty. Prawo do lepszego kawałka mięsa, samicy itp to nic innego jak podatek od pospólstwa na stół władcy.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

03-04-2020 [13:28] - piastolsztyn | Link:

Brak elementarnej wiedzy, ale i tacy muszą być, bo Ktoś musi przynieść, podać, pozamiatać. 

A Belka i Balcerowicz, to czasy AWS, calkiem niedawno. Jeden "geniusz" zrujnowal budżet głupkowatym i decyzjami, a drugi "lekarz" zaordynowal lekarstwo jeszcze gorsze od choroby. Wdrazajac glupkowate pomysly, bedziemy mieli bezrobocie 40%. Ale logiczne myslenie to nie dla Pana. Nad resztą zacignijmy wstydliwą zasłonę milczenia.

Obrazek użytkownika mjk1

03-04-2020 [14:15] - mjk1 | Link:

Szanowny Panie. Niedawno tutaj, na innym blogu, zadałem pytanie, jak rząd może coś sfinansować, bez kredytów i pożyczek. Odpowiedzi nie otrzymałem, może od Pana usłyszę. Pytanie brzmiało: jak było możliwe odbudowanie i rozbudowanie stoczni w PRL bez pożyczek z Europy Zachodniej i USA skoro po wojnie: Stocznia Gdańska była zrujnowana. Stoczni Północnej nie było. Gdańskiej Stoczni Remontowej nie było. stoczni Wisła nie było, stocznia Nauta nie istniała. Stoczni Marynarki Wojennej nie było. Stocznia Szczecińska zbombardowana. Stoczni Wulkan nie było, stoczni Gryfia nie było, stoczni Parnica nie było, stoczni rzecznej nie było. Ponad setka kooperantów przemysłu okrętowego nie istniała. Czyżby ci wstrętni komuniści, po spłaceniu długów za utrzymanie polskiej armii w Anglii i spłaty własności amerykańskiej w Polsce, ograbili ludność, która po przegranej wojnie była bajecznie bogata i z tego wybudowali nowoczesny przemysł stoczniowy, flotę handlową (PLO, PŻM, PŻB), dalekomorską flotę rybacką w Gdyni i Szczecinie, bałtycką flotę rybacką w Świnoujściu, Kołobrzegu, Władysławowie. Tylko flota obsługująca statki na łowiskach liczyła kilkadziesiąt jednostek. Stocznie budowały statki dla ZSRR (główny, lecz niechciany kupiec), Brazylii, Egiptu, Wietnamu, a nawet Albanii i dzisiejszego największego światowego mocarstwa, jakim są Chiny.
To tylko przemysł stoczniowy, czyli maleńki fragment całości przemysłu, który zbudowaliśmy po drugiej wojnie światowej. A reszta przemysłu? Skąd rząd wziął na to wszystko pieniądze? Jeżeli z podatków, to w jakiej wysokości i w jaki sposób? Jeżeli nie z podatków, to tak samo można sfinansować również służbę zdrowia, szkoły, szpitale, emerytów, wojsko i całą resztę.
Podpowiem. Uczył się Pan tego w szkole. Proszę przypomnieć sobie choćby tylko Kaleckiego, może zrozumie Pan

Obrazek użytkownika piastolsztyn

03-04-2020 [18:48] - piastolsztyn | Link:

Przed wojną Gdynia nie istniała, wybudowano za kredyty, w kilka lat spłacono i zarabianie dalej. 

Jako ekonomista powiam tez, ze jesli kupujesz Pan akcje firmy bez lewarowania, to znaczy, że firma jest bardzo zle zarzadzana. Tylko mam Poana edukować za free?

Obrazek użytkownika mjk1

03-04-2020 [19:11] - mjk1 | Link:

W tamtym wątku w którym zadałem to pytanie, chodziło właśnie o Gdynię. Dlatego jako przeciwwagę, opisałem tylko przemysł stoczniowy, jaki wybudowano po II Wojnie Światowej. Wybudowano go bez jakiegokolwiek kredytu! O Gdyni zaś, sam jej twórca powiedział, że pożyczyliśmy pieniądze na dwie Gdynię a stoi tylko jedna. Sam Pan napisał, że Gdynię wybudowano za kredyty, które spłacono. Cały zaś przemysł stoczniowy po wojnie, II Światowej, wybudowano bez kredytów, których, co oczywiste, nie trzeba było spłacać. Jak Pan myśli, co lepsze? Wydaje mi się, że pomysł Kaleckiego był jednak lepszy niż duetu Kwiatkowski-Grabski. Proszę mnie przekonać, że nie mam racji. Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

04-04-2020 [09:02] - piastolsztyn | Link:

Ile ludzi kupuje mieszkanie za gotówkę? Nieliczni, a wśród nich najliczniejszą grupą są przestępcy. Proponuję na kłapać pyskiem i nie robić wiatru. Jeśli zdarzy się Panu kupować akcje, proponuję unikać tych bez lewarowania. Oczywiście, w drugą stronę też źle. 

Obrazek użytkownika mjk1

04-04-2020 [15:29] - mjk1 | Link:

Pan wybaczy, ale nie rozumiem, co ma wspólnego kupowanie przez gangsterów za gotówkę mieszkań, z budową przedwojennej Gdyni i powojennego przemysłu stoczniowego? Kupowania akcji bez lewarowania i kłapania pyskiem, też nie rozumiem. O drugiej stronie, też nie wypowiem się, ani dobrze ani źle, bo też nie rozumiem. Pan wybaczy, ale generalnie, to jakiś taki niekumaty jestem. Ja jestem, nie Pan.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

05-04-2020 [19:22] - piastolsztyn | Link:

Gdynia powstała za dług i błyskawicznie się spłaciła.

Ale wróćmy do rozumienia, czegokolwiek. Pan nie rozymie ani siebie, ani swego pytania! Na taki przypadek nie ma odpowiedzi. Robienie wiatru kłapaniem, ... Szkoda czasu. Nie te forum i nie ekonomia, ani matematyka. Popelnil Pan elaborat i ma pretensje, ze nikt Pana nie rozumue, nie kocha, wszyscy olewają. Jak Pan nie rozumuesz wlasnego pytania? 

Obrazek użytkownika piastolsztyn

05-04-2020 [19:28] - piastolsztyn | Link:

Artykuł jest na temat, ale zanim zacznie Pan dyskutować, proszę najpierw zrozumieć swoje pytanie. A nie lamenty, że nikt Pana nie rozumie, nie kocha, wszyscy olewają. Na Pańskie problemy osobiste, to ekonomista jest złym kierunkiem. Istnieją inne nauki, może jakiś dr coś zaradzić?