Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Technika poparta doświadczeniem

Maciej Pawlak, 12.06.2015
Obecna aura nie sprzyja rozważaniom na temat gospodarki czy polityki. Wobec tego tym razem temat z „zupełnie innej beczki”.
Młodsi melomani mogą nie pamiętać Ivo Pogorelica, kontrowersyjnego pianistę (z ówczesnej Jugosławii), który swoją interpretacją utworów Fryderyka Chopina, daleko odbiegającą od ich oryginalnego zapisu nutowego, podzielił warszawską publiczność konkursu szopenowskiego w 1980 r. Jedni uznali go za geniusza, pozostali - za profana, niepotrzebnie kaleczącego twórczość naszego, narodowego kompozytora. Pogorelic ostatecznie nie dobrnął do finału konkursu. Wywołało to niemały skandal, zakończony wycofaniem się z konkursu jednej z jurorek. Jak pokazał czas – nie zrobił też takiej światowej kariery, jakiej wróżyli mu jego fani.
Thomas Nickell, 16-letni nowojorski pianista i kompozytor, który zadebiutuje w Polsce, grając m.in. w Warszawie, to artysta z innej parafii niż Pogorelic. – To wielki zaszczyt móc zagrać w Polsce – stwierdził Nickell w niedawnym wywiadzie. – Dla mnie Chopin to nie tylko kompozytor – to bohater muzyki klasycznej. Bardzo się cieszę, że wystąpię w tym samym mieście, które dało światu i naszej cywilizacji tyle wspaniałej muzyki.
Młody, choć już doświadczony, pianista nie sili się na „awangardowe” zmiany linii melodycznej, które już dawno przed nim wymyślili tacy ponadczasowi geniusze muzyki, jak Chopin, Bach, Beethoven czy Liszt. Nickell dysponuje wysoką techniką gry, jak przystało na pianistę klasycznego. Interpretuje dzieła klasyków z właściwą sobie ekspresją. Wychwalany przez krytyków za „popartą ogromnym doświadczeniem technikę”, młody artysta został nazwany „geniuszem” przez Giorgio Albèriego, który ostatnio słyszał występ pianisty w Bolonii.
Pytany podczas warszawskiej konferencji prasowej o ewentualny udział w tegorocznym konkursie szopenowskim Nickell stwierdził, że już samo wzięcie w nim udziału to dla każdego artysty wielka nobilitacja. Jednak, ze względu na młody wiek, nie będzie to obecnie możliwe (regulamin dopuszcza udział w konkursie co najmniej 18-letnich pianistów). Ma przy tym nadzieję, że uda mu się wziąć udział w kolejnej edycji konkursu, za pięć lat.
Recitale w Polsce są częścią światowej trasy koncertowej artysty, którą zainaugurował kwietniowy występ w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. W najbliższą sobotę, 13 czerwca, wystąpi w Hotelu Bristol, a trzy dni później, 16 czerwca, w podwyszkowskim Dworze Somianka. Podczas warszawskiego koncertu Nickell zagra Beethovena, Chopina i Liszta, a także Sonatę nr 3, swojego autorstwa. Występ w Somiance wypełnią dwa koncerty Bacha z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza.
Transmisję na żywo z koncertu Nickella w Hotelu Bristol, będzie można obejrzeć w internecie pod adresem: bit.ly
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 2632
Andrzej-emeryt

Andrzej-emeryt

13.06.2015 11:58

Ja będę nie o muzyce lecz o tekście. Ale jakże aktualnym w związku z niespodziewaną watykańską wizytą Ewy Kopacz. Dar Ewy w postaci sadzonki jabłoni nasuwa rajskie skojarzenie (kuszenie Adama przez Ewę) i wzmacnia siłę przekazu fragmentu tekstu śpiewanego przez Czesława Niemena: "Mówią płonie stodoła płonie aż strach , aż kurzy się z niej Trzeszczy wszystko dokoła ściany i dach gorąco, że hej"
Maciej Pawlak
Nazwa bloga:
Maciej Pawlak
Zawód:
dziennikarz
Miasto:
Błonie

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 672
Liczba wyświetleń: 1,365,831
Liczba komentarzy: 2,306

Ostatnie wpisy blogera

  • Local content po polsku, turecka sól w praktyce. Minął 100 dzień strajku głowowego w IKS Solino
  • Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
  • 4. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” - wzajemna zależność nauki i społeczeństwa

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Coraz bliżej okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej
  • Mniejsze zło?
  • Pracują i wydają w Polsce pieniądze

Ostatnio komentowane

  • u2, "Local content po polsku" To krajowy komponent, czyli krajowy składnik.Z tego co pamietam to premier Tusk salwował się ucieczką na konferencję pt. "local content" kiedy marszał Czarzastyj…
  • Silentium Universi, W tle mamy zamianę jodku potasu dodawanego do soli na silny utleniacz jodan potasu, zdaniem Googla bardziej stabilny i nieszkodliwy dla zdrowia. Na pewno tańszy, o czym AI nie wspomina. Również wg…
  • Marek Michalski, Stosujmy język polski zamiast importować określenia z języka angielskiego, to się lepiej porozumiemy w sprawie importu soli.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności