Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

JOW - moda, panaceum czy wyłącznie zło?

Ula Ujejska, 08.06.2015
Według jednych, JOW to tylko "moda" na potrzeby bieżącej kampanii wyborczej, inni twierdzą że to rozwiąże polskie problemy z demokracją. Ale są też i tacy, którzy twierdzą, że JOW zacementuje sitwę przy korycie, zabetonuje na zawsze scenę polityczną - i w ogóle, to samo zło, więc nie ma o czym gadać i należy tępić. A może to tylko partie i partyjki nagle się wystraszyły, że stracą nie tylko na znaczeniu, ale i rola głównych liderów nie będzie już taka jak dzisiaj? No i gdzie w tym wszystkim jest interes nas wyborców / obywateli i jakaś korzyść dla Polski? Szary obywatel gubi się w oceanie przeróżnych opinii, więc wrzucę  swoje "trzy grosze" by mu trochę pomóc.
Punktem wyjścia do rozważań niech będzie moja propozycja / szkic Ordynacji Wyborczej dla JOW:
1. W 460 okręgach wyborczych, w wyborach do sejmu i senatu (w 100 okręgach) oraz samorządowych, może wystartować każdy Polak mający wszystkie prawa wyborcze, pod warunkiem, że zbierze w swoim okręgu 3 tys. podpisów popierających jego kandydaturę.
a) Opcjonalnie można dodać także warunek aby kandydat legitymował się co najmniej 5-letnim stażem zamieszkania w danym okręgu.
2. Wybory wygrywa ta osoba która dostanie najwięcej głosów.
3. Członków do komisji  wyborczych oraz mężów zaufania wskazują także i delegują wszyscy kandydaci:po dwóch plus mąż zaufania, robią to na własny koszt. PKW nie może odrzucić i odwołać żadnego członka komisji i męża zaufania wydelegowanego przez kandydatów. PKW nadzoruje komisję poprzez tylko jednego oddelegowanego przedstawiciela.
a) Członkowie komisji wyborczej wybierają spośród siebie Przewodniczącego który organizuje pracę komisji w dniu wyborów.
b) W lokalu wyborczym stosuje się przeźroczyste urny i monitoring kamer z rejestrowaniem wszystkiego co się dzieje.
c) Podczas liczenia głosów także stosuje się monitoring oraz rejestrowanie całej operacji liczenia.
d) Protokoły wyborcze rejestruje się na różnych nośnikach zanim przekaże się dalej do PKW.
e) Do rejestracji protokołów i nagrań monitoringu z prac komisji ma prawo każdy członek komisji wyborczej. Na jego żądanie kopia musi być wydana natychmiast po zakończeniu pracy komisji.
4. Głosy liczone są ręcznie natychmiast po zakończeniu głosowania. Wynik wyborów ogłaszany jest natychmiast w samym lokalu i w mediach po zakończeniu liczenia i sporządzeniu protokołu.
Nie jestem prawnikiem, proszę więc o wyrozumiałość. Chciałam jak najlepiej zabezpieczyć interes wyborcy i kandydata. Gdyby pomysł trafił na podatny grunt wśród liczących się polityków, to zapewne prawnicy go uszczegółowią :) Jestem zwolenniczką JOW, bo to szansa dla lokalnych społeczności by zorganizować się wokół ich problemów i dróg prowadzących do oczekiwanych rozwiązań, a także szansa, że spośród swego otoczenia wybiorą tego, który będzie najlepiej reprezentował ich interesy a nie interesy danej partii - dodam, że jedno z drugim się nie wyklucza :) No i  kandydaci "przywiezieni w teczce" oraz "spadochroniarze",  raczej nie będą mieli szansy na wygranie wyborów w lokalnych społecznościach.
Zalety i wady JOW (według mnie):
1. Odpartyjnienie państwa.
2. Mniejszy wpływ central partyjnych na skład sejmu.
3. Wzrost znaczenia urzędu Prezydenta jako czynnika organizującego i stabilizującego scenę polityczną.
4. Urealnienie partyjnych programów do lokalnych potrzeb, poprzez nakreślanie np. tylko głównych kierunków w skali państwa, a dopiero w terenie przełożenie ich na lokalne potrzeby.
Wypunktowałam tylko cztery, według mnie najistotniejsze wady/zalety, nie dzieląc, bo zapewne co dla jednych jest wadą, to dla innych jest zaletą :) Podobno główną wadą JOW jest tzw. "wyborcza niesprawiedliwość", że o to w takim systemie spora część społeczeństwa może nie mieć swojej reprezentacji. Ja się z takim podejściem do tematu nie zgadzam, więc odpowiem krótko:  
Chcemy mieć system sprawny czy sprawiedliwy? Chcemy wybierać NASZYM zdaniem najlepszych, czy tych których nam wskażą partyjni wodzowie,łże media lub wypromuje ich obcy naszej lokalnej społeczności kapitał, interes ... etc.?  Skończy się wreszcie rozmywanie odpowiedzialności na partię, koalicjanta etc. Albo jesteś profesjonalistą który potrafi coś zrobić i znaleźć do tego odpowiednich sojuszników - albo wypad z polityki!
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 29484
Domyślny avatar

Dorota M

08.06.2015 21:28

1. To nie będzie już państwo, tylko lokalne interesy i w rezultacie nie wspólny interes, tylko rozbicie regionalne. 2. Jedynie silna partia, o nastawieniu prospołecznym, jak PIS może działać dla wspolnego dobra i wykluczonych z powodu biedy, niepełnosprawności, a także zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne kraju. 3. Prezydent w systemie parlamentarnym musi opierać sie na decyzjach Sejmu i Senatu, na zasadzie współpracy. Jeżeli Parlament będzie zlepkiem rozdrobnionych interesów, nie bedzie żadnej współpracy. Będzie mógł jedynie działać doraźnie.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

08.06.2015 22:24

Dodane przez Dorota M w odpowiedzi na 1. To nie będzie już państwo,

Pani Doroto, ja tam wierzę w ten lokalny patriotyzm, to cementuje więzi społeczne. JOW i silne partie nie stoją ze sobą w sprzeczności, wszystko zależy od ludzi, od zasad którymi się kierują.
HenrykH.

HenrykH.

09.06.2015 11:47

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Pani Doroto, ja tam wierzę w

Szanowna Pani Ulu,ja właśnie boję się tego lokalnego "patriotyzmu"-nie zawsze to co dobre dla Warszawy jest dobre dla Szczecina .Pomysł JOW ,pokazał jak w powiatach skutecznie betonować stOłki ,burmistrzowie to samo.W lokalnej małej społeczności łatwo jest wymuszać uległość wyborców, jeden duży zakład pracy ,parę urzędów -to wystarczy żeby ludzie trzęśli się na myśl o zmianach.Prezydent Duda też nie wygrał w tej "lokalnej społeczności" tu jedna tv ,ze dwie gazety oczywiście "dotowane przez władze" i ma Pani obraz zachodnio-pomorskiego społeczeństwa. Pomysł na zmianę ordynacji ,na np. JOW -jest możliwy ,ale za lat 10 nie cztery.I to pod warunkiem że : odpolitycznimy TV ,RADIO ,Sądy itd.itd- chociaż widząc siłę młodzieży może wystarczy lat 5 -pod warunkiem że nowy sejm będzie mógł wyłonić normalny rząd .I tu wrzutki o P.Kukizie jako premierze doprowadzają mnie do rozpaczy.Pozdrawiam serdecznie.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 12:25

Dodane przez HenrykH. w odpowiedzi na Szanowna Pani Ulu,ja właśnie

JOW to "piosenka o przyszłości". Najpierw musimy oczyścić Polskę z wpływów sitwy, przywrócić przyzwoitość, polityce, wymiarowi sprawiedliwości, mediom i stosunkom gospodarczym etc.
HenrykH.

HenrykH.

09.06.2015 14:11

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na JOW to "piosenka o

Witam.Otóż to właśnie.Długa to droga i wyboista zapewne ,ale pierwszy krok zrobiony.Jest prezydent ,jest chęć zmian.Potrzeba "wygrać sejm" i będzie lepiej.Przed wyborami należy pisać prawdę ,gdzie tylko można .Rozmawiać nie tylko ze zwolennikami PiS czy P.Kukiza ,ale też G.Brauna ,p.Korwina-Mikke czy innych partii.Wszyscy musimy dojrzeć do oczyszczania naszego życia społecznego z przeróżnych patologii.Jednoznacznie trzeba pokazać że to co mamy wspólnego jest ważniejsze od różnic.Pozdrawiam serdecznie.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 14:33

Dodane przez HenrykH. w odpowiedzi na Witam.Otóż to właśnie.Długa

Od mądrego zachowania całego Obozu Patriotycznego zależy dziś nasza przyszłość - i mam tu na myśli wyłącznie elektorat. Pozdrawiam serdecznie.
JacBiel

JacBiel

08.06.2015 21:38

Jaka cisza u Pani dzisiaj ;-) No, gratuluję! poglądy radykalniejsze od moich :-)) Ja dodałbym tylko, że sam system wyborczy jest niezwykle ważny, ale ludzie najbardziej obawiają się, że posłowie będą nieuczciwi, zależni od lokalnych sitw lobbujących i biznesu mafijnego. Ja również podzielam takie obawy. Co gorsza dostrzegam, że i w obecnie panującym systemie partyjno-proporcjonalnym, takie uzależnienie posłów jest faktem, czego dowodzą setki i tysiące WYKRYTYCH afer, i drugie, trzecie tyle niewykrytych. Nie chodzi więc w tym aspekcie tyle o rodzaj ordynacji wyborczej, co o możliwośc odwołania złego posła w każdej chwili, a nie tylko w czasie wyborów nie głosowania na złodzieja. Co z tego, ze wiemy od iluś lat, że PO kradnie, jak musimy latami patrzeć na to złodziejstwo i czekać na koniec kadencji? moim zdaniem to jest równie kluczowy problem - rodzaj mandatu poselskiego - nie wolny, jak obecnie (typ "świętej krowy" z nieodrywalnym od koryta ryjem) tylko typ związany Ryj w każdym momencie może od koryta być odcięty). Także po pierwsze JOW, po drugie mandat związany przez wyborców odpowiednią umową i konsekwencjami.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

08.06.2015 22:18

Dodane przez JacBiel w odpowiedzi na Jaka cisza u Pani dzisiaj

Dziękuję :) Możliwość odwołanie posła nie jest dobrym pomysłem a powodów jest tak dużo, że można napisać osobną notkę na ten temat. Ja bym raczej postawiła na wymiar sprawiedliwości, oczywiście na nowo zorganizowany oraz na zniesienie wszelkich immunitetów. Duże znaczenie ma także przejrzystość życia politycznego i rola mediów, które dzisiaj nie spełniają uczciwie swej roli. No i oczywiście wychowanie społeczeństwa dla demokracji w duchu patriotycznym ma tu także duże znaczenie.
Jabe

Jabe

08.06.2015 23:14

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Dziękuję :) Możliwość

To ja reflektuję na tę notkę. Przy okazji proszę napisać o reformie wymiaru sprawiedliwości, która sprawi, że będziemy mieli tak uczciwych sędziów, że można im będzie powierzyć decyzję o tym, kto może być w parlamencie, a kto nie.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

11.06.2015 00:17

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na To ja reflektuję na tę notkę.

Na pisanie o reformie wymiaru sprawiedliwości trochę za wcześnie - najpierw trzeba sitwę odsunąć od władzy :)
JacBiel

JacBiel

09.06.2015 00:08

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Dziękuję :) Możliwość

Jakich powodów?to kolejny mit, który trzeba obalić, i to jak najszybciej. Dam przykład takiej umowy, najprostszej, jednopunktowej. Poseł zobowiązuje się zawsze glosować przeciwko aborcji - wstrzyma się, albo zagłosuje za - mamy możliwość do odwołać. O reszcie decyduje wg. sumienia, czyli teoretycznie tak jak teraz. Ten sam poseł, ale umowa przeciwna - ma zawsze glosować za aborcją - zagłosuje przeciw albo się wstrzyma - do dumu itd. I nie ma żadnych tłumaczeń. Nie widzę tutaj jakichś szczególnych zagrożeń dla wolności i demokracji :-)
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 10:19

Dodane przez JacBiel w odpowiedzi na Jakich powodów?to kolejny

Kto miałby być gwarantem takiej umowy i orzekać o winie: sądy, referendum, sondaż? Bo np. w między czasie mogły zmienić się "preferencje" wyborców w danej społeczności, ale przeciwnik jeśli ma tylko okazję to będzie z niej korzystał. A to tylko jedna z setek pułapek :)
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

09.06.2015 09:32

JOWy - Jawne Oszustwo Wyborcze! Wielkość proponowanych okręgów powiatowa! To może od razu starostów do sejmu. Przecież każdy na starostę mógł startować. W jednym okręgu jednomamndatowym wygrał Duda! Ale w szesnastu okręgach jednomandatowych wygrał Komorowski (9:7). Kto i ile wygrałby w okręgach powiatowych ;-)
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 10:11

Dodane przez NASZ_HENRY w odpowiedzi na JOWy - Jawne Oszustwo

@NASZ_HENRY Wierzę w siłę lokalnego patriotyzmu i mądrość Polaków. Najlepszy przykład jest tutaj, tak się wygrywa z sitwą: naszeblogi.pl
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

09.06.2015 10:48

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na @NASZ_HENRY Wierzę w siłę

@Ula Ujejska "JOW-y i rezygnacja z finansowania partii politycznych. Jeśli ktoś chce ten system umocnić, to jest to bardzo dobry pomysł" - powiedział Jarosław Kaczyński w Klubie Ronina: youtube.com Trochę więcej wiary w Prezesa ;-)
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 10:58

Dodane przez NASZ_HENRY w odpowiedzi na @Ula Ujejska "JOW-y i

Proszę pamiętać o jednym, JOWy jeśliby miały być, to będą najwcześniej za 4 lata. Mamy więc 4 lata na rozprawę z sitwą i z systemem, pod warunkiem że wygramy wybory :)
JacBiel

JacBiel

09.06.2015 11:32

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na Proszę pamiętać o jednym,

To kwestia techniczna. Rozmawiajmy o zasadach. Teraz nie ma regresu na posła żadnego, czyli nie ma kontroli, czyli jest samowolka, a nie demokracja.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 12:16

Dodane przez JacBiel w odpowiedzi na To kwestia

Jestem przekonana, że nadal będzie to ta sama "samowolka", tylko bardziej rozbudowana. JOW ograniczy tylko jej czas do 4 lat. Gdybyśmy znieśli wszelkie immunitety, to bezkarność w ewentualnych przekrętach spadła by bardzo wyraźnie. Dodatkowo jeszcze, gdyby wyrok skazujący nawet za występek, automatycznie pozbawiał mandatu, wtedy samowolka byłaby minimalna.
Obywatel

Obywatel

09.06.2015 10:40

Zamiast JOW - STV! Oczywiście dopiero wtedy, gdy PKW nie będzie miała problemów z liczeniem głosów... JOW - w warunkach oligarchicznego postkomunizmu - jest metodą na wzmocnienie pozycji "właścicieli Polski".
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 11:03

Dodane przez Obywatel w odpowiedzi na Zamiast JOW - STV! Oczywiście

@Obywatel Proszę przeczytać jeszcze raz moja propozycję Ordynacji - PKW byłaby tylko czynnikiem potwierdzającym a nie liczącym :) Co do wpływów oligarchów, a dzisiaj tak nie jest? Gorzej chyba już być nie może. Sądzę że właśnie JOW im te wpływy znacznie zmniejszy.
Obywatel

Obywatel

09.06.2015 11:21

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na @Obywatel Proszę przeczytać

@Ula Ujejska JOW to jakby włączenie niszczarki na karty wyborcze setek tysięcy obywateli. W skrajnych przypadkach może oznaczać kilkanaście czy wręcz kilka mandatów dla partii opozycyjnej - w okręgu wystarczy przecież wyprzedzić rywali o jeden głos i zgarnia się całą pulę. Jeśli ktoś chce zwiększyć wpływ obywateli na kształt personalny parlamentu (a zmniejszyć wpływy układaczy list) powinien promować ordynację typu "pojedyńczy głos przechodni" (STV).
JacBiel

JacBiel

09.06.2015 11:33

Dodane przez Obywatel w odpowiedzi na @Ula Ujejska JOW to jakby

Zwłaszcza, że nie ma jednolitej definicji, czy to nadal JOW, czy odmiana systemu proporcjonalnego. I wilk syty i owca cała ;-) Również jestem za systemem preferencyjnym.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 11:34

Dodane przez Obywatel w odpowiedzi na @Ula Ujejska JOW to jakby

Moja odpowiedź na Pana obawy jest już w notce w ostatnich 4 zdaniach, ale dorzucę coś jeszcze: JOW to także niszczarka wszelkich "wycieraczek i klamek" partyjnych. To także uwolnienie inicjatyw obywatelskich :)
Obywatel

Obywatel

12.06.2015 00:15

Dodane przez Obywatel w odpowiedzi na @Ula Ujejska JOW to jakby

Dopisek: Dopiero dziś wysłuchałem wywiadu P. Kukiza z M. Olejnik w Radiu Zet. Kukiz (który nb. nie jest dla mnie autorytetem ani w dziedzinie polityki, ani w dziedzinie muzyki) podczas rozmowy wyraźnie zadeklarował, że od JOW woli STV... Na miejscu krytyków JOW z miejsca bym to podchwycił. Ordynacja oparta o STV nie wymaga zmian w konstytucji, nie "wymaga" referendum, oznacza upodmiotowienie społeczeństwa i - w odróżnieniu od ordynacji większościowej- nie prowadzi w obecnych warunkach do wzrostu znaczenia "neofeudałów" w rodzaju Henryka Stokłosy. Deklaracja Kukiza pozwala zneutralizować szkodliwy pomysł tych wszystkich "Bezpartyjnych Samorządowców z Lubina". Inna sprawa, że procedura rozdziału mandatów w systemie STV jest skomplikowana. Ale cóż... Państwo po prostu jest skomplikowane...
Domyślny avatar

V

09.06.2015 11:37

Czy odebrało Pani zdolność logicznego myślenia ? W państwie gdzie nie ma wolnych mediów nie można wprowadzać JOW ! To POstsowieckie media będą kreowały liderów. Wykreują nam setki kukizów, palikotów, stokłosów, gawroników, lepperów, giertychów, kowalskich, ogórkowych, jarubasów i innych esbeckich kreatur. POstsowieci obsadzą swoje kanalie tak jak zrobili to z Biedroniem w Słupsku. Nie POmogą żadne przedstawiane tu przez Panią obostrzenia.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 12:09

Dodane przez V w odpowiedzi na Czy odebrało Pani zdolność

@V Jeśli już mowa o logice którą się kierujemy ... a teraz właśnie tak nie jest jak Pan pisze?! Oligarchia i łże media panują nad wszystkim. ... więc zanim ktoś mi postawi tego typu zarzut, niech się najpierw rozejrzy i zobaczy co jest.
Domyślny avatar

Adam

09.06.2015 11:40

Dyskusja o Jowach przypomina dyskusje jak udoskonalic Syrenke np przez montaz pompy wtryskowej . Kazdy znawca motoryzacji wie ze sysrenka miala silnik dwusuwowy I zadna pompa wtryskowa nic by tu nie pomogla .Jowy sa skuteczne w pewnym systemie politycznm np w stanach gdzie uniewmozliwiaja przejecie wladzy dydktatorskiej przez jedna opcje polityczna ale np rzeczpospolita szlachecka doprowadzilo to do upadku . W naszych warunkach politycznych cala wladze dyktatorska przejaeloby PO wystarczy spojrzec na wynki wyborcze w wiekszosci okregow zwycierzyl Komorowski Duda wygral wiksza iloscia glosow . Po prostu na Dude glosowalo wiecej ludzi w senacie wybieranym na zasadzie jowow 80 % ma platforma . Podsumpwujac nawet jezeli utrzymamy finasowanie partii politycznych z budzetu to I tak wygra platforma wytarczy zeby na postpegirowskich obszarach do wyborow poszla jakas minimala licaba ludzi z platformy ( reszcie sie nie chce) I tak 10 % dzialaczy I zlodzieji na ziemiach "wyzyskanych" bedzie nami rzadzic do konca swiata. Kukiz to nowy Bolek a geniusz Kaczynskiego polega na tym ze zamiast wchodzic z nim w spor to wsadzil na poklad "motorowki " Dude . Kto nie widzi realiow to agent albo idiota
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 12:01

Dodane przez Adam w odpowiedzi na Dyskusja o Jowach przypomina

Panie Adamie, dyskutujemy o wyborczej przyszłości. Na dziś mamy stary system nad którym panuje obecna sitwa PO/PSL. Szukamy teraz sposobu na to, aby nigdy więcej żadna sitwa nie zrobiła nam tego co teraz mamy. Uważam że JOW będzie częścią takiego zabezpieczenia.
Freiherr

Freiherr

09.06.2015 13:27

Kilka uwag na gorąco: 1. Odpartyjnienie państwa. W żadnym z państw, gdzie system wyborczy oparty jest w całości lub częściowo o JOW nie wyeliminowano partii politycznych z przestrzeni publicznej. Wręcz przeciwnie, wzmocniło to ich rolę. Nie wyobrażam sobie Sejmu złożonego z 460 lokalnych aktywistów. Komu Prezydent miałby zlecać misję utworzenia rządu? Jak zarysować zdolną do sprawowania władzy większość? 2. Mniejszy wpływ central partyjnych na skład sejmu. Partie przedstawiają listy swoich kandydatów w poszczególnych okręgach w kolejności preferowanej przez ich kierownictwa. Wyborcy natomiast decydują o poparciu konkretnej osoby w ramach listy. To świadomy wyborca ma wpływ na ostateczny rezultat wyborów. Problem w tym, jak skłonić wyborców do przemyślanego wyboru zamiast automatycznego zakreślania pierwszej na liście osoby. 3. Wzrost znaczenia urzędu Prezydenta jako czynnika organizującego i stabilizującego scenę polityczną. O usytuowaniu urzędu Prezydenta RP w systemie politycznym decyduje Konstytucja. Obecna Konstytucja jest kulawa i wymaga zmian. W jakim kierunku? To sprawa do dyskusji. Samo wprowadzenie JOW nie zmieni zakresu kompetencji Prezydenta. 4. Urealnienie partyjnych programów do lokalnych potrzeb, poprzez nakreślanie np. tylko głównych kierunków w skali państwa, a dopiero w terenie przełożenie ich na lokalne potrzeby. Wydaje się, że programy lokalne to domena samorządów. To w wyborach samorządowych weryfikacji należy poddawać programy poszczególnych partii, środowisk społecznych itd.i wybierać takich przedstawicieli, którzy te lokalne programy zrealizują w ramach możliwości posiadanych przez Państwo jako całość. Pomijam już fakt, że często lokalne interesy bywają sprzeczne z interesami ogółu. Program dla państwa to nie suma programów lokalnych. Osobiście uważam, że temat JOW jest demonizowany. Nie od tego zależy naprawa Rzeczypospolitej.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 13:51

Dodane przez Freiherr w odpowiedzi na Kilka uwag na gorąco: 1.

ad.1 Nigdzie nie pisałam o wyeliminowani z życia partii. JOW i silna partia nie muszą być w sprzeczności z lokalnymi interesami. Jeśli nie stać nas wybranie profesjonalistów zdolnych do rządzenia i szukania odpowiednich sojuszników, to nadal będzie rządzić nami jakaś sitwa. Ja jednak wierzę że stać nas na normalność. Sądzi Pan że w sejmie nie utworzy się żadna koalicja ludzi chcących rządzić? I tu jest ta mozliwa rola Prezydenta: stabilizująca i organizująca. ad.2 Nie doczytał Pan mojej propozycji w Ordynacji? Partia może sobie chcieć i tworzyć ... pod warunkiem że się oprze na lokalnych politykach :) ad.3 Ależ zmieni i to bardzo "uprawnienia" Prezydenta, bo np. w ręku Prezydenta jest desygnowanie kandydata na Premiera. No i kto zabroni Prezydentowi nawet dzisiaj, montowania odpowiedniej koalicji głosującej w sejmie za prezydenckim kandydatem? ad.4 Zapomina Pan o jednym, JOW mam nadzieję, pozwoli wybrać także i do samorządów profesjonalistów potrafiących znaleźć consensus ... albo wypad z polityki. Piszę o tym w notce. chcemy mieć system sprawny czy sprawiedliwy ...itd.
Freiherr

Freiherr

09.06.2015 15:31

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na ad.1 Nigdzie nie pisałam o

Obawiam się, że dyskutując tutaj o JOW dyskutujemy o państwie istniejącym teoretycznie. W obecnych warunkach, w Polsce tu i teraz wprowadzenie JOW nie jest, moim ale nie tylko moim zdaniem, zasadne. Pisała Pani o odpartyjnieniu państwa. Co zatem znaczy odpartyjnienie? Kukiz przecież mówi wręcz o przegonieniu partii traktowanych przezeń jako wcielenie wszelkiego zła. Do tego przecież potrzebne są mu JOW. Wyobrażenie, że wybory będą polegały na wybieraniu najlepszych bez zwracania uwagi na ich przynależność partyjną jest, przepraszam, naiwne. Obawiam się, że właśnie wtedy powstaje możliwość, że nie będziemy rządzeni przez partię czy koalicję partii lecz przez sitwę lub koalicję sitw. Nie zależy mi na tym, by w Sejmie zebrała się koalicja ludzi chcących rządzić (gang to też koalicja ludzi chcących rządzić) lecz by zebrała się koalicja sił potrafiących zaproponować spójną wizję Państwa i jego rozwoju akceptowaną przez większość obywateli. Nie mam też szczególnej wiary w kwalifikacje lokalnych polityków, przy których tak się Pani upiera. Nie chciałbym Sejmu złożonego z popularnych lokalnie różnych Jasiów, Zdzisiów, Kryś i Ew, których jedyną kwalifikacją jest to, że są znani lub wpływowi w swoich małych społecznościach. Widzę też tych różnych kandydatów zbierających 3000 podpisów gdy ubiegać się o nie będą także miejscowi kacykowie. Co do Prezydenta - to o ile znam Konstytucję - nie do niego należy montowanie odpowiedniej koalicji. Nawet powierzanie misji sformowania rządu szefowi zwycięskiej partii jest tylko zwyczajowe. Ale już dość bo się zadyskutujemy na śmierć, tyle wątków :-). Reasumując, nie podzielam Pani entuzjazmu do JOW, bliższe w tej sprawie są mi poglądy p.Jarosława Kaczyńskiego. Wygraliśmy, my lud pisowski, wybory prezydenckie. Teraz pora na drugi krok. Wygrajmy parlamentarne, usuńmy obecną władzę.Na tym należy się skupić. Wtedy możemy, równolegle z reformą Państwa czy w jej ramach dyskutować o zmianie zasad wyłaniania posłów czy szerzej reprezentantów społeczeństwa we władzach. Dyskusja o JOW jest dyskusją zastępczą odwracającą uwagę od aktualnych problemów kraju. Służy ona wyłącznie Kukizowi oraz PO&PSL.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

09.06.2015 17:01

Dodane przez Freiherr w odpowiedzi na Obawiam się, że dyskutując

Proszę Pana, Kukiz nie żadnego pomysłu na demokrację ani na naprawę RP, nie ma nawet programu, jest jedynie ikoną buntu. O Kukizie możemy porozmawiać jak przedstawi konkrety, bo jego krzyk o JOW i pozbyciu sie partii jest dosyć śmieszny bez konkretów. Napisałam także że JOW i silna wpływowa partia wzajemnie się nie wykluczają :) Pisze Pan o zagrożeniach płynących z JOW typu: "kacyk, gang, koalicja sitw" ... a teraz to niby co mamy? Nie chce Pan powiatowych Jasiów, Zdzisiów, Kryś, EW etc. bo byliby np. niezależni od wycieraczek partyjnych wodzów? ... właśnie od tego zaczyna się normalizacja. Jak się w małych społecznościach natną raz na kłamcę, więcej go nie wybiorą. A tak jak jest teraz, to byle kacyk może się wić jak wąż po całej Polsce, bo go wodzowie np. ci z PO, jak spadochroniarza Niesioła, rzucą z Łodzi do Gorzowa z listy krajowej i nadal będzie w polityce. Niech mi Pan znajdzie przepis w Konstytucji zabraniający Prezydentowi prowadzenia rozmów z posłami, np. na temat dowolnej koalicji do poparcia jego dowolnego projektu. Prezes Kaczyński to uczciwy polityk i człowiek, ale nie uchronił PiS przed miśkami, kluzikami etc. ... i tyle w temacie. I na koniec powtórzę pytanie: Chce pan państwa sprawnego czy politycznie sprawiedliwego?
Domyślny avatar

twardek

10.06.2015 12:32

Czegoś nie rozumiem - z jednej strony pada argument o betonowaniu przez JOW partyjnego układu politycznego, a z drugiej wskazuje się problem sformowania administracji przez 460 niezależnych posłów (!!?), z których każdy sobie rzepkę skrobie. Jak mawiał prześmiewca, panowie - albo pipki albo rybki. Sądzę, że trzeba by zacząć od układu mieszanego wg ordynacji „polskiej”, uwzględniającej już słabe strony JOW, wykryte w praktyce innych krajów. W każdym razie odejście od obecnej ordynacji jest dziejowym nakazem, jeżeli chcemy wyzbyć się w życiu politycznym ludzkiego błota, w rodzaju Palikotów czy Hofmanów. Ordynacja JOW może wejść w r. 2019, należy więc nad tym spokojnie popracować, nie odsądzając już dzisiaj od czci i wiary ich zwolenników czy przeciwników, bo okazjonalnie może to już za 4 miesiące doprowadzić do dramatycznego impasu politycznego, czego społeczeństwo nie wybaczy „obozowi zmian”. Dzisiaj ważniejszą sprawą jest stworzenie mechanizmu zapobieżenia sfałszowaniu nadchodzących wyborów. Wobec (udanej) kompromitacji inicjatywy RKW, próba sfałszowania zostanie niewątpliwie podjęta.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

11.06.2015 00:21

Dodane przez twardek w odpowiedzi na Czegoś nie rozumiem - z

No szkoda że Pan nie zrozumiał - proszę przeczytać notkę i dyskusję jeszcze raz. JOW ma być jednym z elementów a nie jedynym lekiem na zagrożenia płynące z rządów jakiejkolwiek sitwy.
Domyślny avatar

twardek

11.06.2015 09:50

Dodane przez Ula Ujejska w odpowiedzi na No szkoda że Pan nie

Chyba zachodzi nieporozumienie towarzyskie. Ja wpisu dokonałem po komentarzu Adama i pozostałych po- i polemizuję z Pani adwersarzami a nie z Panią ! Akurat z Panią zasadniczo się zgadzam.
Ula Ujejska

Ula Ujejska

11.06.2015 11:10

Dodane przez twardek w odpowiedzi na Chyba zachodzi

Dziękuję :) Żeby nie było nieporozumień, to swoje przemyślenia trzeba wpisywać pod komentarzem do którego mają się odnosić.
Ula Ujejska
Nazwa bloga:
TENDENCYJNY PORADNIK WYBORCZY
Zawód:
Wykształcona z dużego miasta.
Miasto:
Bardzo wielkie miasto nad Pilicą

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 753
Liczba wyświetleń: 11,416,791
Liczba komentarzy: 14,885

Ostatnie wpisy blogera

  • By sitwie żyło się lepiej
  • Wspólna polsko-niemiecka akcja?
  • Niemiecka tradycja

Moje ostatnie komentarze

  • Nasz_Henry Jedno nie wyklucza drugiego 😜
  • U2Pracujemy nad tym. Czekamy cierpliwie na pewien ruch rympałów
  • Jabe A co, obdarli cię już z futra?

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Nasze Credo
  • Nasza odpowiedź
  • ORMO czuwa !

Ostatnio komentowane

  • paparazzi , Ależ ja się z pierwszą częścią Twojego komentarza również zgadzam. Ten polityczny słowotok zabija meritum i tylko elity – o ile jeszcze takie istnieją – mogą uruchomić mechanizmy sprawcze. Spójrz na…
  • spike, no dobra, "wybaczam" :)zastanawiają mnie te wieści od komornika, czy każdy ma do ich dokumentów wgląd?także te inne wieści SE, jakoś nic nie słychać by rozlana zupa Żurkowa bił na alarm o…
  • mjk1, Ależ ja się z pierwszą częścią Twojego komentarza właściwie zgadzam Paparazzi. Oczywiście, że państwa nie buduje się wyłącznie z betonu, stali i kolejnych inwestycji. Potrzebne są również przejrzyste…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności