Istota trollowania

Wiele rozmyślałem o tym, dlaczego ludzie poświęcają sporo czasu i energii, na głupie, mające tylko denerwować trollowanie w internecie.
Internet, portale społecznościowe, blogi i fora, to pierwsze media całkowicie interaktywne. Dodatkowo zapewniają pozorną anonimowość, co powoduje, że potencjalny troll, zazwyczaj złośliwy komentator, nie musi się tak jak w życiu codziennym pilnować.
Mimo tego nie mogłem zgłębić psychologicznej przyczyny takiej spontanicznej reakcji, mającej na celu wyłącznie dokuczyć innej osobie.

Olśnienia doznałem, gdy natrafiłem na świetny opis niedużego ptaszka z rodziny wróblowatych, który chyba jest najbliżej rodziny szpaków. Ten ptaszek, dosyć szary i mało atrakcyjny z wyglądu to przedrzeźniacz. Po angielsku, nieco z łaciny, ładniej nazwany – mimid.

"Naśladownictwo – tym własnie zajmują się przedrzeźniacze. Nie mają własnej osobowości, więc naśladują dźwięki wydawane przez inne ptaki. Niektóre nawet udają dzwonki w telefonie, albo ludzkie głosy. Lub płacz dziecka..."

Ptaków naśladujących inne dźwięki, lub powtarzających frazy, czy melodie jest oczywiście więcej. Najsłynniejsze są tu papugi, które w niewoli można nauczyć całych zwrotów i niemalże zdań. Lecz to co innego. Bo papugi jak najbardziej mają swoją osobowość.
A z osobistych impresji przywołam moje wczesno-poranne, wiosenne dialogi z kosami, które budzą się jeszcze przed świtem, rozpoczynając wspaniałe koncerty. Ja im odgwizduję, a już po chwili osiągamy pewną harmonię i współbrzmienie.
Nawzajem się przedrzeźniamy.

A przedrzeźniacze i trolle nie mają, jak wspomniałem, osobowości.
Gdy ptak przedrzeźnia niejako automatycznie, to troll robi to w stanie rządzącej nim złości i ciągłej frustracji spowodowanej świadomością własnych braków.
Zjawisko przedrzeźniania i naśladowania jest czymś naturalnym u małych dzieci. Ono w ten sposób się uczy.
Troll, zazwyczaj osoba dorosła, a często nawet stara, złośliwie przedrzeźniając niczego się już nie uczy. Nawet wprost przeciwnie – nie przyjmuje przekazu do wiadomości, gdyż brak mu osobowości i skoncentrowany jest wyłącznie na tym, by komuś dopiec.
Dokładnie jak krnąbrne dziecko, które mamie na złość zsika się w majtasy.

Na koniec uwaga – należy odróżnić pospolitych trolli od opłacanych, pracujących w internecie, agentów wpływu.

Jak ten stary (70 lat) bolszewicki politruk, który na portalu nie wartym wzmianki, choć wielu się domyśli, co to za pralnia, tak opisuje bliską przyszłość naszego sojusznika, a obecnie protektora, Stanów Zjednoczonych Ameryki:

"Nieuniknione jest po[w]stanie "Socjalistycznych stanów zjednoczonych"
albo "Socjalistycznych republik Amerykańskich"
No może któraś z republik się nie przyłączy i zechce funkcjonować samodzielnie...to będzie taka "bliska zagranica".
Kto będzie "Leninem" tej rewolucji a potem "Stalinem" nie wiemy...ale oni już są, już gdzieś działają może już są wiezieni do USA..."

Widać tutaj, jak niełatwo jest być agentem wpływu. Trzeba charakteryzować się niesamowitą wyobraźnią, umieć obracać się w świecie wirtualnym i być miłośnikiem paradoksów.
Ciekawe ile tam oni płacą za taką, bądź co bądź twórczość literacką?

Lecz przedrzeźniacze bardziej mi się podobają. I nazwa i ptaszki...

.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

11-11-2019 [07:35] - Jabe | Link:

Agentów wpływu zdaje się Pan darzyć szczególną atencją.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [13:35] - jazgdyni | Link:

Po prostu doceniam ludzi ciężko pracujących w przeciwieństwie do darmozjadów. A ponadto, ujętych agentów można zamknąć i ukarać.

Obrazek użytkownika Jabe

11-11-2019 [17:26] - Jabe | Link:

Czytuję Pańskie wpisy od wielu lat i nabrałem wrażenia, że bawienie się w agenta wpływu to Pańskie hobby.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [18:58] - jazgdyni | Link:

Jak pańskie trollowanie?

Obrazek użytkownika Jabe

11-11-2019 [19:23] - Jabe | Link:

Myli Pan trollowanie z krytką. To tutaj powszechne.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [20:33] - jazgdyni | Link:

Może mylę. Bo od krytyki też wymagam pewnego stylu, lub pewnej klasy. Chamskie lub prześmiewcze odezwania w żadnym wypadku krytyką nie są. To zaczepki.

Obrazek użytkownika Jabe

11-11-2019 [20:42] - Jabe | Link:

Jakieś przykłady, czy zdecydowany jest Pan pozostać gołosłownym?

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-11-2019 [02:15] - jazgdyni | Link:

Panie Jabe,
gdzie wy się uczycie tak durnych zagrywek ze szkoły podstawowej? Mówisz, to podaj przykłady. Udowodnij. Ble, ble, ble...
Nic nie muszę i po prawdzie, to, że odpisuję jest już sporą grzecznością. A pan tu jeszcze jakieś wymagania ma. No cyrk. Milicyjna przeszłość? Podejście prokuratorskie? Czy zwykły belfer do ucznia?

Obrazek użytkownika Jabe

12-11-2019 [09:04] - Jabe | Link:

Tak więc posądzenie o trollowanie pozostaje jedynie wyzwiskiem, jak „postkomunista” czy „faszysta”.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-11-2019 [09:14] - Marek1taki | Link:

Te Socjalistyczne Stany Zjednoczone już istnieją. Tam w latach sześćdziesiątych zrealizowano postulaty Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych.
Jeśli chodzi o gniew jako przyczynę i cel trollowania to owszem tak jest, ale nie można zapominać, że słuszny gniew powinien być okazany i nie po to aby pozostał bez echa. Uważam, że Polacy za mało korzystają z internetu wolnego bo przesiedli się na Tweetery i Facebooki, a tam cenzura polityczna - za mało korzystają by być agentami swojego wpływu, by generować sprzężenie zwrotne w stosunku do zlewicowanych rządów. To słabe sprzężenie zwrotne, bo władza jest silna względem obywateli w przeciwieństwie do trollingu w życiu społecznym ze strony rzekomo zagniewanych i oburzonych, niepokornych i zbuntowanych, a na prawdę organizacji koncesjonowanych wg klucza ideologicznego. Te ruchy społeczne trollują życie społeczne. Kiedyś - gdy NATO było zagrożone przez Rosję - trolle blokowali bazy NATO, kiedyś trollowali budowę obwodnicy koło Augustowa (strategicznej), teraz trollują przeciw CO2. I co robi rząd?

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [13:33] - jazgdyni | Link:

Jakieś tam komunistyczne strzępy w USA istnieją, lecz ja bardzo wyraźnie odróżniam całe to kulturowe lewactwo, faktycznie krypto-komunistyczne, od apologetów Marksa, Lenina, Mao, Che, czy Castro. Z tym Stany ostro walczyły od 45-go. 

Natomiast jako elektryk, elektronik i przede wszystkim automatyk, muszę być gorącym wyznawcą wszelkich sprzężeń zwrotnych - tych ujemnych, hamujących i dodatnich, wzmacniających (w dużym uproszczeniu). Tylko się pytam - czy już dorośliśmy do rudymentów demokracji bezpośredniej? Do szybkich referendów, wzmocnienia siły opinii publicznej, społecznego rozliczania przedstawicieli i funkcjonariuszy państwowych i samorządowych. Łatwo popełnić błąd pochopnej decyzji, jak uważam, popełniono z ustanowieniem (szybko, szybko - wrzeszczały komuchy) samorządów terytorialnych.

A dlaczego władza jest ślepa i słaba względem ewidentnych państwowych szkodników doprawdy nie wiem.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-11-2019 [15:34] - Marek1taki | Link:

W USA demokraci zajęli miejsce KP USA a i wśród republikanów prawicowość poglądów zwiędła. Zrobili swoje.
Nie chodzi o to by drogą referendum rozstrzygać wszystkie kwestie. W sprawach własnych wydatków zachowają się racjonalnie nie ulegając ideologicznej presji propagandy. Może kwestia ubezpieczeń w ZUS? Sprawa bonu oświatowego jako czeku w rękach rodziców? Tu jednak żaden rząd nie okazał się dojrzały.
Samorządy terytorialne to w obecnej postaci i obecnej sytuacji nieporozumienie. Nie sądzę aby zbyt wiele osób wiedziało kto działa w ich imieniu i w jakiej sprawie wydaje jakie pieniądze - nie ma sprzężenia zwrotnego. Zbyt wiele decyzji jest podejmowanych poza wiedzą i możliwością kojarzenia przez obywatela. To wina odejścia od zasady pomocniczości. Dochodzi strata z odejścia od zasad rynkowych - konkretnie z braku wiedzy o cenach. Mamy licytację kto wyda więcej. W służbie zdrowia w ogóle nie wiemy ile co kosztuje ani jakie są potrzeby, bo ceny i potrzeby są regulowane. Poszczące siusiumajtki były świetnie zorientowane i wiedziały ile rząd ma wydać na słuzbę zdrowia i w nagrodę zostały wybrane do Izb Lekarskich i dalej się wypowiadają w cudzej sprawie: innych lekarzy i chorych. Można więc powiedzieć, że demokracja samorządów zawodowych jest ułomna, ale jaka ma być skoro jest przymusowa i zmonopolizowana?

Obrazek użytkownika cyborg59

11-11-2019 [15:37] - cyborg59 | Link:

Komora pogłosowa.
Termin z akustyki, użyty przez amerykańskich socjologów, wyjaśnił mi wiele z działania portali i blogów. Zbiorowy śpiew w kaplicy wymaga specyficznej dyscypliny, którą wymusza echo. Ludzie skupiają się by doskonalić śpiew, tonację i metrum. Jednego fałszującego, zwykle da się pogonić lub utemperować, ale minimalnie większa ilość, dosłownie trzy, cztery osoby - uniemożliwiają wykonanie wielu utworów. Daje to tym osobom niszczycielską siłę wpływu na repertuar. W internecie chodzi o wpływ na poruszaną tematykę - lub konkretne osoby (nie dam pośpiewać soliście!). 

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [17:10] - jazgdyni | Link:

Witaj Cybie.

Świetny przykład. Zapamietam. To mi do głowy nie przyszło. Akord i harmonia.

Obrazek użytkownika cyborg59

11-11-2019 [21:23] - cyborg59 | Link:

Akord i harmonia Ci nie pomogą !
Nowy termin : "komora bezechowa". Google przestaje Cię uwzględniać w wynikach wyszukiwania. Twoje "tagi" są ignorowane, lub zostajesz przetagowany do teorii spiskowych i niewiarygodnych. Za wyjątkiem tych których zawiadomisz - nikt Ciebie nie odnajdzie. Nie działa auto uzupełnianie - podaj dokładny adres ! Zostałeś zamknięty w komorze bezechowej.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-11-2019 [18:55] - Marek1taki | Link:

@ cyborg To ciekawe. Nie wszędzie są takie możliwości. To tłumaczy chęć cenzury internetu - ostatecznie wpływ może być też synchronizujący poglądy a synchronizacja oddolna nie jest akceptowana.

Obrazek użytkownika cyborg59

11-11-2019 [21:03] - cyborg59 | Link:

Możliwość manipulowania innymi ludźmi jest kusząca zarówno dla pojedynczego trolla jak i Marka C(ukerberga)! Cenzura jest be, ale "polityka społeczna firmy" i " standardy" - cacy. Nawet dostęp oddolny do oceny notek może być manipulowany, Jakieś zdziwienie ? Facebook ma przeprowadzić test na internetowej społeczności Australii. Łapka w górę, łapka w dół - pozostaje. Autor notki ( na razie !) ma informację o tym jak jest oceniany, ale czytelnicy - nie ! Nie ma : najczęściej czytane, popularne, wysoko oceniane ! Jest : "wybraliśmy dla ciebie".
Rok 1984 do kwadratu ! Manipulowanie grupami użytkowników. Modyfikacja zachowań.Izolowanie grup tematycznych. Kłania się St. Lem ze swoim "Edenem" (izolowana mikrogrupa).

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-11-2019 [23:19] - Marek1taki | Link:

"Cenzura jest be, ale "polityka społeczna firmy" i " standardy" - cacy."
Kwintesencja.

Obrazek użytkownika cyborg59

12-11-2019 [08:53] - cyborg59 | Link:

Nie jestem gołosłowny !
Instagram CEO Adam Mosseri announces that the platform will start hiding likes for US audiences starting next week. It's the latest step in Instagram’s quest to become the safest place on the internet.
Dyrektor generalny Instagram Adam Mosseri ogłasza, że ​​platforma zacznie ukrywać polubienia dla amerykańskiej widowni od przyszłego tygodnia. To ostatni krok w dążeniu Instagrama do stania się najbezpieczniejszym miejscem w Internecie.
Amerykanin nie powinien kierować się gustem innego Amerykanina ! To niepoprawne.
Jedziemy dalej : Niedawno ogłoszono, że YouTube wdraża zaktualizowane warunki korzystania z usługi od12 grudnia,
 ku rozczarowaniu konserwatywnych twórców, którzy czują się zagrożeni na podstawie nowych zasad. 
“YouTube is under no obligation to host or serve content,” the new terms of service claim in a broad,
 sweeping rule that will allow the company to remove whatever content it wants at the drop of a hat.
„YouTube nie jest zobowiązany do hostowania ani udostępniania treści”, jak twierdzą nowe warunki świadczenia
 usług, zgodnie z ogólną, ogólną zasadą, która pozwoli firmie usuwać dowolne treści za jednym zamachem.
Firma oświadczyła również, że „może zakończyć korzystanie z Usług lub dostęp konta Google do całości
 lub części Usługi, jeśli YouTube uważa, według własnego uznania, że ​​świadczenie tej usługi nie jest już opłacalne”.
A wszystko to dlatego, że sąd w postępowaniu przedprocesowym stwierdził, że pozew kandydatki do kongresu, a skierowany przeciwko wielkim platformom internetowym jest zasadny. Cenzura wobec niej była stosowana a Cukerberg kłamał przed komisją senacką. Pozew zamyka się kwotą liczoną w MILIARDACH !

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-11-2019 [19:31] - Marek1taki | Link:

A tymczasem kolejny epizod z epoki cyfryzacji. Tym razem w medycynie:
https://wolnosc24.pl/2019/11/1...
Sam się sobie dziwię, że jestem tym zaskoczony. Owszem, przewidywałem, ale nie tak szybko, nie tak oficjalnie i nie w prywatne ręce.

Obrazek użytkownika Jabe

13-11-2019 [20:51] - Jabe | Link:

RODO jest żeby uprzykrzać życie tubylcom.

Obrazek użytkownika tricolour

11-11-2019 [10:34] - tricolour | Link:

@Autor

Byłbym zobowiązany gdyby zachcial Pan zacytowac wypowiedzi oraz stosowne przedrzeźnienie, ktore uznaje Pan za trollowanie.

Bo ja bardzo lubię zestawić czyjąś wypowiedź i takie fakty, ktore tej wypowiedzi przeczą. Jest to nazywane trollowaniem choc ja w tej nazwie widzę niechęć do przyznania sie do pomyłki, niezrozumienia czy też wybiórczego widzenia rzeczywistości.

Tak ostatnio było o pędzącej polskiej gospodarce choc dane gusowskie mówią co innego, a i prezes nagle mowi o kryzysie choc lekką ręką przed wyborami rozdawal pieniądze.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [13:20] - jazgdyni | Link:

Proszę się nie martwić, pana do trolli nie zaliczałem dotychczas. Choc często mamy różne poglądy i różne wizje świata. B. rzadko stosuje Pan inwektywy i nie pamiętam potwarzy. A to są właśnie główne narzędzia trollowania. Podobnie jak spychanie dyskusji na głupie i nieistotne tematy (choć to może być po prostu brak kultury dialogu).
Dlatego też nie będzie tu i teraz o gusie i gospodarce.

Obrazek użytkownika angela

11-11-2019 [12:24] - angela | Link:

To nie trolle, to szkodniki Rzeczpospolitej , Jabe,tricolour,  durna Natalka i wielu, co pluje na świetny rząd. 
Rzucaja głazy pod nogi rzadowi, i drą mordy po forach, że źle rządzą. 
Hipokryzja,podłość i totalne zaklamanie szkodnikow.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-11-2019 [12:47] - NASZ_HENRY | Link:

Wskaż mi lepszą fuchę niż, za niezłą pensję i wcześniejszą emeryturę, siedzenie przed komputerem 8 godzin,  nawet w roli trolla. Po prostu robota marzeń. @Jabe potwierdzi ☺

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [17:08] - jazgdyni | Link:

Oczywiście, że to dobra fucha. Lecz tylko dla szubrawców z charakteru.

Obrazek użytkownika Jabe

11-11-2019 [18:07] - Jabe | Link:

@Nasz Henry  Teraz to Pan trolluje.

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

11-11-2019 [12:58] - Natalia Zychówna | Link:

Na NB trollem jest każdy, kto nie włącza się do chóru TWA i w komentarzu ośmiela się mieć inne, na ogół przeciwne zdanie na poruszony przez blogera (lub innego prawomyślnego komentatora) temat, Od razu też w takim trollu ci prawomyślni dopatrują się "zadaniowca"  (ta nowomowa!),w dodatku płatnego w ojrach lub rublach. Oto mądrość tych, którzy swoje opinie uważają za najmądrzejsze, najsłuszniejsze i  t.d., i t.p., etc....,podobnie jak ich umiłowana partia-przewodnia siła narodu.

Obrazek użytkownika cyborg59

11-11-2019 [16:44] - cyborg59 | Link:

Linie lotnicze ?
Nie pamiętam by tutaj ktoś używał  TWA jako określenia grupy ludzi. Możesz wyjaśnić ?
Troll ma płacone od "wrzutki". Jak na koniec komentarza nie wrzuci wyrwanego zdania z katalogu dostarczonego przez zlecającego - nici z mamony !

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

11-11-2019 [20:39] - Natalia Zychówna | Link:

@cyborg59
cierpliwie wyjaśniam, że skrót TWA od wieków znany jest powszechnie jako Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. Na resztę głupawych uwag odpowiedziałam w poprzednim komentarzu.

Obrazek użytkownika cyborg59

11-11-2019 [21:50] - cyborg59 | Link:

Jak na kogoś nowego - prawdziwe "Wejście Smoka" !
Jeszcze kilka takich odzywek, a będziemy mieli komplet standardowych zagrywek trolla.
Na bycie autorytetem trzeba zapracować. Szacunek udało się już utracić.
Adieu !

Obrazek użytkownika tricolour

11-11-2019 [21:12] - tricolour | Link:

@cyborg

Może ślepy jestem i durnowaty, ale nie zauwazylem tutaj - po stylu - nikogo, który mógłby być opłacany za swoje pisanie.

W ogóle uznaję NB za tak niszowy twór netowy, tak rzadko odwiedzany i tak zerowo opiniotwórczy, że jakakolwiek forma zorganizowanego płacenia bylaby wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Jest za to grupa ludzi sympatyzujacych ze sobą, którzy trolling widzą u nielubianych, a nie widzą u siebie wiec taka grupa spelnia wymogi towarzystwa wzajemnej adoracji. Nawet w tym wątku piszą o mnie obraźliwe i nikt z tropicieli trollingu slowem się na ten temat nie wypowiedział, ale w drugą stronę - natychmiast.

Nie dodaje to powagi tematowi wątku. Ani całemu portalowi.

Obrazek użytkownika Tomaszek

11-11-2019 [20:39] - Tomaszek | Link:

@Natalia 
Uderz w stół , czapka gore . A któż by inny się znalazł .

Obrazek użytkownika xena2012

11-11-2019 [22:06] - xena2012 | Link:

Ależ pani Natalio nikt Pani nie podejrzewa o trollowanie.Przecież nawet w waszej cetrali też chyba mają nieco oleju w głowach by nie ,,powierzać''Pani tak karkołomnego zadania.Pani debiut na NB niestety obraca się w ilość ,nad jakościa spuśmy zasłonę milczenia ,żeby nie wybuchnąć smechem.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

11-11-2019 [14:18] - Trotelreiner | Link:

Właśnie sie pytałem przed kilkoma godzinami,czy jest na tym portalu admin,bo wysyp trolli jest straszny!
Okazuje sie ,że jest...notkę "znikło"

Obrazek użytkownika Tomaszek

11-11-2019 [23:53] - Tomaszek | Link:

Bo jakieś pewnie brzydkie słowo napisałeś .

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

11-11-2019 [16:06] - Natalia Zychówna | Link:

Andżelko,
biedna kobieto, żal  tylko wzbudzasz, ale i śmiech pusty...

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [17:07] - jazgdyni | Link:

No i co to jest człowieku? Komentarz? Ordynarny trollinig.
Tylko to tutaj uprawiasz za każdym razem pod zmienionym nickiem.
Chore gówniarstwo.

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

11-11-2019 [20:42] - Natalia Zychówna | Link:

Ale jakim chorym gówniarstwem jest wymądrzanie się na temat tzw. trollowania - jeszcze  nikt ci o tym nie powiedział? No to ja ci mówię.

Obrazek użytkownika angela

11-11-2019 [19:44] - angela | Link:

PEWNIE,  że pusty śmiech, boś pusta Natalko. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-11-2019 [17:36] - zbieracz śmieci | Link:

Panie Januszku Kochany,bierze Pan na tapetę temat bez  braku znajomości tematu a lat powinno starczyć aby pojąc kim jest troll, zadaniowiec,czy osobnik wpływu bo można i tak jest występować w trzech rolach  i to przy obróbce jednego tylko postu.
Dobry troll to gdy jest z tej samej stajni i potrafi skutecznie przekierować dyskusję na inny temat i cała filozofia, ale trzeba do tego mieć mieć czerep nie zaczadzony i iskry Bożej też mieć pod dostatkiem...!

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-11-2019 [19:02] - jazgdyni | Link:

Oj, to nie takie proste. Czasami potrzebny jest tak zwany buzz. Czyli atak zbiorowy. Wtedy ci z czerepem niepotrzebni. Masa się liczy.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-11-2019 [19:43] - zbieracz śmieci | Link:

Proste zasady obowiązują a jakich metod się użyje to dzięki tym co mają czerepy !

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

12-11-2019 [01:35] - Natalia Zychówna | Link:

Xenna
jak zwykle w formie: niezwykle celne merytorycznie  odniesienia się do moich komentarzy - majstersztyki po prostu! Kręci się wprawdzie wokół tematu "trolle,trollowanie" (nie bardzo zresztą kumając co to oznacza, ale powtarzać trzeba po innych), ale za to jak wyrżnie z grubej rury o zadaniach, służbie, centrali, to boki srywać! I tak wkoło Macieju...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

12-11-2019 [13:21] - Ryszard Surmacz | Link:

Gratuluje krótkiego tekstu. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że jesteś takim ostatnim Mohikaninem, który swoje myślenie opiera na zjawiskach i kontakcie z przyrodą. Tymi kategoriami myśleli założyciele naszej cywilizacji: starożytni Grecy i Rzymianie. Ale nie tylko oni, bo potem, chyba wszyscy, aż do wynalezienia komputera i sieci. Nowa epoka zaczyna kreować swoje zasady, prawa w oparciu o opozycję do świata, w którym wszyscy żyjemy. I dziś wydaje nam się, to właściwym kierunkiem rozwoju. Nie mamy jednak cech danych Bogu. Natomiast trolle byli zawsze, złośliwcy też. Dobór prawdopodobnie dokonuje się już na poziomie pierwszej weryfikacji genów. Oni zawsze przegrywają. Wykańcza ich trollada.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-11-2019 [13:59] - jazgdyni | Link:

Trollada. Piękne!
Tylko nie mylić z balladą!

Obserwacja natury i dostrzeganie analogii do ludzkiej społeczności to bardzo ciekawe zajęcie. Najwięksi bajkopisarze od wieków z powodzeniem to prezentowali. "Już był w ogródku, już witał się z gąską..." Lecz ja, nie daj Boże, bajkopisarzem nie jestem. Potem to naukowcy, jak laureat Nobla prof. Konrad Lorentz, zajęli się obserwacją żywego świata. Ja mam pod codzienną obserwacją dwa psiaki i kotkę. Pies małolat n.b. już jest trollem. Za oknami mam stada ptaszków. Już dzisiaj sikorki czekają i sprawdzają, kiedy otworzę zimowy bufet.
Tak, że mnóstwo obserwacji.
Natomiast w naturze przedrzeźniacza nie spotkałem. Wśród ludzi mnóstwo.

Pozdrawiam serdecznie.