BŁĘDNE KOŁO

Dedykowane wszystkim bez wyjątku Polakom, którym zależy na Polsce

W styczniu 2011, mając na myśli Adama Michnika, rządzącą wtenczas Platformę Obywatelską oraz rozpanoszone „elity” III RP opublikowałem notkę pt. „Nabrani przez redaktora” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon..., w której pisałem między innymi:

Jak starsi pamiętają, a młodsi niestety już nie, gdyż nie mieli się skąd o tym dowiedzieć, w latach powojennych (lata 40/50) komuniści dokonali bardzo sprytnej socjotechnicznej sztuczki. Z zacofanej i zabiedzonej prowincji, piszę prowincji, a nie ze wsi, by prawdziwych polskich chłopów nie urazić, przerzucono wtedy do miast rzesze prostych i niewykształconych ludzi. 
W miastach, zazwyczaj w pobliżu zakładów przemysłowych, pobudowano dla nich nowe dzielnice, a w nich bloki, które im się zdały pałacami. Potem im umożliwiono zrobienie zaocznej matury, co oni uznali za awans społeczny. Ci właśnie ludzie, z grubsza okrzesani w hotelach robotniczych i temu podobnych ośrodkach krzewienia kultury masowej, przepoczwarzyli się z czasem w coś w rodzaju „przyzakładowych wierchuszek”. Słowem ni pies, ni wydra. Jednocześnie komunistyczna propaganda przypominała im bezustannie, że swój awans zawdzięczają dbającej o ich interesy władzy ludowej, co się w ich świadomości zakodowało na trwałe w formie ślepej wdzięczności dla władzy.
W następnym pokoleniu (lata 60/70), ich dzieci pokończyły już częściowo studia tworząc grupę „nowej inteligencji”, drastycznie odmiennej kulturowo od ideałów inteligencji „starej” wywodzącej się z czasów przedwojennych. Tu skłaniałbym się ku zastąpieniu terminu „nowa inteligencja” określeniem „klasa ludzi wykształconych w pierwszym pokoleniu”, która choć nieźle wykształcona zawodowo, nie miała świadomości, bądź jej nie dopuszczała, iż jest genetycznie skażona piętnem służalczej wdzięczności wobec komunistów, którzy umożliwili ich ojcom społeczny awans.
Po upadku komuny wydawało się przez moment, że nastąpi odrodzenie prawdziwych polskich elit. Otóż nic bardziej złudnego, gdyż proces ten skutecznie storpedowali zbałamuceni przez Adama Michnika wnukowie tych, których w latach 40/50 przesiedlono do miast. W tym przypadku, ten genetycznie służalczy materiał ludzki został wykorzystany, trzeba przyznać genialnie, przez owego redaktora Gazety Wyborczej. Mechanizm był identyczny jak w okresie powojennym, czyli utwierdzenie ludzi w poczuciu społecznego awansu.
Mechanizm psychologiczny tej chytrej sztuczki jest następujący. Otóż, jeśli garbatemu powiedzieć, że się prosto trzyma, to, choć wie, że tak nie jest, chętnie w to uwierzy. Podobnych przykładów można mnożyć wiele.
O ile sztuczka z „awansem społecznym prim” (tata 40/50) polegała na utwierdzeniu prostych i niewykształconych ludzi w przekonaniu, że przynależą do lepszej od reszty społeczeństwa awangardy władzy ludowej, to trik z „awansem społecznym bis” (po upadku komuny) polegał na utwierdzeniu ich już z grubsza okrzesanych i lepiej wykształconych wnuków w poczuciu, iż przynależą do grupy światlejszych i bardziej od reszty społeczeństwa postępowych ELIT. W pierwszym przypadku wykorzystano ciemnotę i niedouczenie, w drugim próżność, pychę i kompleksy ludzi, których na swój prywatny użytek nazywam „intelektualnie nowobogackimi”.
Bezsprzecznie inteligentny redaktor Gazety Wyborczej doskonale znał odbierającą rozum magiczną moc utwierdzenia „nowobogackiego inteligenta” w przekonaniu o przynależności do krajowej elity. Pan redaktor wiedział, że jak takiemu powie, że przynależy do crême de la crême III Rzeczypospolitej, to on nie dość, że w to głęboko uwierzy, to jeszcze będzie owego społecznego awansu (bis) bezkrytycznie bronił do ostatniej kropli krwi. Gorzej, w obawie przed utratą nowego statusu wyróżniającego go ponad obywateli „gorszego sortu”, taki delikwent zrobi dosłownie wszystko, byle się świat nie dowiedział, co sobą reprezentuje naprawdę. I tu moim zdaniem leży tajemnica irracjonalnie wysokich notowań obecnie rządzącej partii, popieranej w znakomitej większości przez takich właśnie ludzi. Popierających ją bezkrytycznie, w obawie, że ewentualny upadek tej partii grozi weryfikacją elit, co dla nich oznaczałoby możliwość utraty ich awansu społecznego (bis).
Tu jednak pragnę dobitnie zaznaczyć, że tych ludzi nie należy, broń Boże, społecznie dyskryminować. Jest to grupa niekwestionowanej inteligencji. Trzeba im tylko uświadomić, jak im zawrócono w głowach. Że dali się nabrać Michnikowi, iż przynależą do grupy społecznej, która jest lepsza niż reszta społeczeństwa.
Tu ważną rolą dziennikarzy jest wytłumaczenie tym obywatelom, że choć w większości przypadków obyci i całkiem nieźle wykształceni, stanowią jednakże grupę inteligencji szeregowej, której daleko do prawdziwych elit. Więcej, trzeba ich przekonać, że utrata bądź wyrzeczenie się ich nieuprawnionego statusu to nie żadna klęska, ale wręcz przeciwnie, powrót na sprawiedliwie im przynależny szczebel w hierarchii społecznej. Że jeśli się z tym pogodzą, staną się bardziej autentyczni, a co za tym idzie bardziej wiarygodni. Że nie będą musieli już się bać o utratę nienależnego im statusu. Że nie będą już musieli brnąć w zakłamanie. No i co najważniejsze, będzie im wtedy łatwiej się porozumieć z resztą społeczeństwa, że staną się znowu częścią narodowej wspólnoty. Może to właśnie tędy wiedzie droga do pojednania Polaków?...
”. Tyle cytatu.

Notka ta cieszyła się ogromnym powodzeniem (blisko 11 tysięcy odsłon) i ku mojemu zdumieniu przeczytał ją sam Jarosław Kaczyński, który w skierowanych do mnie listach urzędowych zaproponował mi przed wyborami 2011 kandydowanie do Sejmu z krakowskiej listy PiS-u, jako znanemu blogerowi Salonu24 – patrz galeria fotografii - https://www.salon24.pl/u/salon... . Byłem tą propozycją wielce zaszczycony i przejęty, bo nie codziennie dostaje się takie listy. Jednakże po krótkich rozmowach z ówczesnymi posłami PiS-u Ryszardem Terleckim w Krakowie oraz Adamem Lipińskim w Warszawie podziękowałem panu Jarosławowi Kaczyńskiemu tłumacząc moją decyzję między innymi tym, że nie nadaję się do polityki, gdyż jestem na to zbyt prostolinijny i szczery.

Od tamtego czasu minęło prawie 8 lat, skompromitowana Platforma padła, a władzę w Polsce przejęło znów Prawo i Sprawiedliwość.

A teraz mam do Państwa prośbę o przeczytanie zacytowanego wyżej tekstu patrząc przez pryzmat dzisiejszej rzeczywistości i podmieniając w tekście: Adama Michnika na Jarosława Kaczyńskiego; Platformę Obywatelską na Prawo i Sprawiedliwość; komunistów na, - no właśnie, na kogo?; „elity” Platformy Obywatelskiej na „elity” Prawa i Sprawiedliwości; „Gazetę Wyborczą” na „Gazetę Polską”; ... i tak dalej.

Czy teraz Państwo rozumiecie, dlaczego od dłuższego czasu piszę, że trzeba, czym prędzej zatrzymać to błędne koło zamieniania się władzą przez PiS i PO w systemie wahadłowym, następnie zakończyć dzielącą Polaków oraz hamującą rozwój kraju „Wojnę Trzydziestoletnią” między partiami Tuska i Kaczyńskiego, po czym podziękować od lat tym samym i po prawdzie siebie wartym liderom duopolu PO - PiS, - i w trybie pilnym rozejrzeć się za wolną od post-okrągłostołowych zaszłości całkowicie nową jakością polityczną?

W oczekiwaniu na komentarze serdecznie wszystkich pozdrawiam,

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Post Scriptum
Kątem oka podglądam w TVP INFO program pt. „Młodzież Kontra”. Dziś bohaterem programu jest mój skądinąd sympatyczny koleżka Jurek Meysztowicz, z którym piłem wódeczkę do roku 1989, kiedy nasze drogi się rozeszły z powodów politycznych. Więc mam słowo do dzisiejszego posła Nowoczesnej Jerzego Meysztowicza. Jurek! Podziwiam twoją odwagę, mam na myśli wystąpienie na wizji w czasie, kiedy zdycha Nowoczesna. Ale jak słucham, że w czasie stanu wojennego byłeś walczącym o wolną Polskę dysydentem, to wybacz, ale scyzoryk mi się w kieszeni otwiera i przypomina mi się słynne w Krakowie i nie tylko zawołanie z lat 50. „Mazurkiewicz! Bój się Boga!”.

Przełączyłem się tedy na TVP Info i co ja widzę? Premiera Morawieckiego, który na konferencji pod hasłem "Praca dla Polski" opowiada takie farmazony, że ich Państwu nie powtórzę, bo się wstydzę. Powiem tylko, że Edward Gierek niegdyś zadał suwerenowi pytanie nie do odrzucenia, czy pomoże Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej? A dziś premier Mateusz Morawiecki w tej samej manierze spytał suwerena, czy jest w dobrym humorze?

Przeskakuję na TVN24, gdzie pokazują reportaż ośmieszający raport komisji Macierewicza o zamachu na Tupolewa pod Smoleńskiem.

A Paryż żywym ogniem płonie!

Ja zaś czuję się jak ten pacjent, którego Jack Nicholson grał w kultowym filmie pt. "Lot nad kukułczym gniazdem".

Lektura uzupełniająca: K. Pasierbiewicz (2018), „Naród zrobiony w konia” – czytaj: https://www.salon24.pl/u/salon...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Novalia47

01-12-2018 [17:30] - Novalia47 | Link:

Czyżby Pan Krzysztofek miał na myśli pojawiające się coraz częściej na NB  propozycje narodowościowych nacjonalistów i radykalnych patriotów..?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

01-12-2018 [18:14] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Novalia

"Pseudonim lub Imię i Nazwisko: 
Novalia47
Historia
Posiada konto przez
8 miesięcy 2 tygodnie..."
-------------------
Nie ze mną takie numery, Brunner. Kumaci wiedzą, kto pisze - vide: https://pl.wikipedia.org/wiki/...
 

Obrazek użytkownika Novalia47

01-12-2018 [19:44] - Novalia47 | Link:

@Krzysztof Pasierbiewicz
Oj, Krzysztofku, zaczynasz jak ten Trotelcośtam w śledziennika się zabawiać na temat  kim to ja jestem. Przecież dopiero co napisałam temu śledziennikowi, żem nie Twoja córka, o co mnie posądza, ale wnuczka, a wcześniej jeszcze kochanica i że go powiadomię czym będę, jak to z Tobą ustalę - czytałeś? Nie, to zobacz:  http://naszeblogi.pl/comment/2...  i moją odpowiedź: http://naszeblogi.pl/comment/2...
   I co Ci nagle strzeliło do głowy, żeby do mnie takie rzeczy wypisywać: Brunner... A nawet dosyć przystojny ten Bruner czy Wolański i  jeszcze w Wikipedii jest o nim, ale co on ma z nami wspólnego - hę?
 
 
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

02-12-2018 [12:42] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Novalia

Jeśli @Novalia to nie sam Woleński, to z pewnością, jego wychowanica, co po prawdzie na jedno wychodzi. A szkołę Woleńskiego łatwo rozpoznać po specyficznym stylu i języku komentarzy.

Obrazek użytkownika Novalia47

03-12-2018 [00:35] - Novalia47 | Link:

@Pan Krzysztofek
No, dobra, Panie Krzysztofku, niech Ci będzie, mnie i tak już się poplątały te moje koneksje No więc jestem prawnuczką Wolańskiego i jego byłą ex-żoną,a wcześniej jego promotorką. Może być? Widzę, żeś poszedł w ślady, albo nawet na współpracę z tym nieustępliwym śledziennikem Trelcośtam, który wmawia mi,że ja jestem Tobą, a Ty mną. Uff!!

Obrazek użytkownika paparazzi

01-12-2018 [18:38] - paparazzi | Link:

Hehe sami z sobą już piszą. LoL.

Obrazek użytkownika Lektor

01-12-2018 [19:23] - Lektor | Link:

Jeśli dzisiaj ktoś nie potrafi rozpoznać różnicy pomiędzy złem i dobrem, i zastanawia się nad wyborem plugawej i wrednej opozycji z PO i uczciwymi, rządzącymi ludzmi z PIS, to powinien ruszyć mózgiem i douczyć się o 8 latach ich rządów i 3 latach rządów PIS.
Tak jak rząd PO i PSL na różne sposoby okradał Polaków  ,  tak rząd zjednoczonej prawicy dzieli się ze wszystkimi  Polakami  tym co wypracował i wyrwał z rąk mafii PO-PSL.  Pod rządami zjednoczonej prawicy mamy wspaniałą szansę dogonić Europę zachodnią w krótkim czasie. Jeśli jednak będziemy uprawiać destrukcyjną propagandę bazując nie na faktach lecz domysłach, niezrozumieniu, a wręcz kłamstwach, to Polacy mogą takiej szansy już nigdy nie mieć !
Tak jak kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą, tak samo wielokrotna krytyka, kłamliwa krytyka lub pseudokrytyka kogoś lub czegoś staje się prawdą, szczególnie u mało myślących ludzi. Jeśli krytykant mówi lub pisze, że robi to dla dobra krytykowanego, to jest głupi jak cep. Jest zupełnie odwrotnie !
Pytanie: Czy wy kłamliwie krytykujący PIS, niby dla jego dobra, nie potraficie tego pojąć ?!!!
 

Obrazek użytkownika Jabe

01-12-2018 [19:42] - Jabe | Link:

rząd zjednoczonej prawicy dzieli się ze wszystkimi Polakami tym co wypracował – Rząd niczego nie wypracowuje, on zabiera podatnikom.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

02-12-2018 [10:47] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Jabe

No właśnie. Poza tym widzę ile na placu targowym mogłem kupić za stówkę pół roku wstecz, a ile teraz. Na ten temat rząd konsekwentnie milczy.

Obrazek użytkownika Novalia47

01-12-2018 [20:06] - Novalia47 | Link:

@Lektorek
Nie każdy dał się aż tak zaczadzić reżimowej propagandzie sukcesu i ogłupić jak ten ciemny lud  j(ak mawia Jacek Kurski) i i dać wmówić sobie "że czarne to czarne, a białe to białe" (jak mawia J.Kaczyński), bo można „oczywistą oczywistość” (J.Kaczyński) widzieć na własne oczy i czuć na własnej skórze. I gdzie te śledztwa prokuratorsko-ziobrowskie, a gdzie te procesy sądowo-ziobrowskie w sprawie tych złodziei, co to masowo na miliardy okradli Polskę i Polaków, no gdzie, wiesz może, o przemądry??!?
 

Obrazek użytkownika Lektor

01-12-2018 [23:52] - Lektor | Link:

Komisja d/s WAT działa Novalio, a skoro działa to będą rezultaty. Spokojna pała kwiatku.
P.S. Przy okazji, znasz kawał p.t. "Cierpliwości a sama się puści " ?
P.P.S. Wiem, wiem, u takich jak ty, to czarne jest białe, a białe jest czarne. Patologia.

Obrazek użytkownika Novalia47

02-12-2018 [00:50] - Novalia47 | Link:

@Lektor
ty jak już coś powiesz, to jak gołąb na parapet.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

02-12-2018 [09:23] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Lektor

"Czy wy kłamliwie krytykujący PIS, niby dla jego dobra, nie potraficie tego pojąć ?!!!..."
------------------------
Szanowny Panie, ja prowadzę działalność blogerską nie dla dobra PiS-u, jak Pan by chciał, - lecz dla dobra Polski. Jest Pan w stanie to ogarnąć?

Obrazek użytkownika Lektor

02-12-2018 [11:18] - Lektor | Link:

@ Pasierbiewicz
Jeśli pan, panie Krzysztofie pisze do mnie w ten sposób, to pan jesteś politycznym złomem.  Pan, jak pan piszesz w jednej z poprzednich notek już 3 lata krytykujesz PIS, co znaczy, że pan robisz to od samych wyborów w 2015. Pan po prostu nienawidzisz tego co jest dobrem. Panu nienawiść do Polskości wyłazi oczami !!!   Każdy normalnie myślący Polak wie, że jak PIS straci władzę, a może ją stracić poprzez np. pańską głupkowatą i kłamliwą  krytykę, to do tej władzy  dojdzie ponownie PO, czyli kłamcy, złodzieje i zdrajcy, innymi słowy przestępcy. I teraz jeśli pan pisze, że robi to dla dobra Polski – a ja nie jestem w stanie tego ogarnąć, to pan jesteś poltycznym zboczećcem.
 

Obrazek użytkownika mjk1

02-12-2018 [11:35] - mjk1 | Link:

Lektorze, to naprawdę mocne jest:
„Pod rządami zjednoczonej prawicy mamy wspaniałą szansę dogonić Europę zachodnią w krótkim czasie”.
Tu może Pan śledzić na bieżąco, jak szybko gonimy: http://www.dlugpubliczny.org.pl/
 

Obrazek użytkownika Novalia47

03-12-2018 [00:51] - Novalia47 | Link:

Właśnie w najbliższych dniach akurat u nas (w Katowicach) będziemy mieli okazję przekonać się jak to doganiamy świat, zwłaszcza rozbudowując elektrownie węglowe i kopalnie i zakupując coraz więcej węgla u Putina, likwidując elektrownie wiatrowe czyli wszystko robiąc dokładnie odwrotnie, niż robi teraz cały cywilizowany świat. A szczyt klimatyczny tak się zapowiada:
https://wiesci24.pl/2018/12/02...
 

 
 

Obrazek użytkownika mjk1

01-12-2018 [20:10] - mjk1 | Link:

Zapytam tak: https://www.youtube.com/watch?v=USbrQBLWi0c  i kim ich Pan chce zastąpić? Tymi popłuczynami po przegranej sanacyjnej sitwie? Jakim prawem i dlaczego? Czegoż to oni mają się wstydzić? Pochodzenia rodziców, czy własnego wykształcenia, które zdobyli ciężką pracą? Ciężką pracą rodziców i własną. Im trzeba przede wszystkim wytłumaczyć, że nie mają się czego wstydzić, nie ma ich kim zastąpić a ta cała tzw. przedwojenna inteligencja do pięt im nie dorasta. Teraz uzasadnienie: Kto po wojnie II Światowej odbudował i rozbudował przemysł stoczniowy skoro: – Stocznia Gdańska była zrujnowana, – stoczni północnej nie było, – gdańskiej stoczni remontowej nie było, – stoczni Wisła nie było,  – stocznia Nauta nie istniała – stoczni marynarki wojennej nie było – stocznia szczecińska zbombardowana, – stoczni Wulkan nie było, – stoczni Gryfia nie było, – stoczni Parnica nie było, – stoczni rzecznej nie było  – ponad setka kooperantów przemysłu okrętowego nie
istniała. Czyżby ówczesny rząd po spłaceniu długów za utrzymanie polskiej armii w Anglii i spłaty własności amerykańskiej w Polsce ograbił ludność, która po przegranej wojnie była bajecznie bogata i z tego wybudował nowoczesny przemysł stoczniowy, flotę handlową (PLO, PŻM, PŻB),  dalekomorską flotę rybacką w Gdyni i Szczecinie, bałtycką flotę rybacką w Świnoujściu, Kołobrzegu, Władysławowie. Tylko flota obsługująca statki na łowiskach liczyła kilkadziesiąt jednostek. Stocznie budowały statki dla ZSRR (główny kupiec), Brazylii, Egiptu, Wietnamu, a nawet Chin i Albanii.
 
Tym ludziom wmawia się dzisiaj, Pan też wmawia, że nie dorastają sanacyjnym elitom do pięt, bo te w ciągu 20 lat wybudowały jeden jedyny porcik w Gdyni. Przestań Pan ściemniać.  
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

02-12-2018 [09:25] - Krzysztof Pasie... | Link:

@mjk1

Czy mógłbym Pana prosić o pisanie komentarzy związanych z tematem notki?

Obrazek użytkownika mjk1

02-12-2018 [10:46] - mjk1 | Link:

Wydaje mi się, że nauczyciel akademicki, nawet emerytowany, powinien wiedzieć co napisał a napisał Pan dokładnie to:
„Tu ważną rolą dziennikarzy jest wytłumaczenie tym obywatelom, że choć w większości przypadków obyci i całkiem nieźle wykształceni, stanowią jednakże grupę inteligencji szeregowej, której daleko do prawdziwych elit. Więcej, trzeba ich przekonać, że utrata bądź wyrzeczenie się ich nieuprawnionego statusu to nie żadna klęska, ale wręcz przeciwnie, powrót na sprawiedliwie im przynależny szczebel w hierarchii społecznej.”
To była moja odpowiedź na ten fragment pańskiego tekstu, wraz z uzasadnieniem.
Jeżeli coś Panu nie pasuje, lub z czymkolwiek się Pan nie zgadza proszę pytać, wytłumaczę.
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

02-12-2018 [09:21] - Trotelreiner | Link:

Casus echotvn24....czyli Pasierbiewicz....
Nie będę rozwijał tego tematu,bo juz tyle razy go zdiagnozowałem...że wystarczy....Admin też ma cierpliwość....nie z gumy.
Otóż z punktu widzenia socjologicznego...ta osoba...czyli podmiot tego komentarza...wyczerpuje alternatywne wersje.
1.Albo pisze dla zysku....czyli należy do Antypisu...i ma zato płacone?
2.Albo pisze...bo święcie wierzy,że to dla "dobra kraju"
Tertium non datur...
Jeżeli weźmiemy punkt 1.---to działalność echtvn24....jest typową agenturą....i można go nazwać...targowicą....w domyśle mieszkańcem obory/chlewu.
Teraz punk 2.---Jeżeli wierzy w to co wkleja od trzech lat....no to jak nazwać tę chorobę...zidiocenie totalne i demencja starcza? 
Nawet na jego ukochanym portalu s24....już go mają za błazna z AGH....i nawet mu to piszą...ale Administracja s24....ma przykazane:
"PROMOWAĆ ECHO24 NA SG,BO PRZYNOSI WYMIERNY ZYSK DLA BIZNESU"

Niestety...nie ma niezależnych mediów...odkąd Fenicjanie wynaleźli pieniądze.

Obrazek użytkownika Warmia

02-12-2018 [14:51] - Warmia | Link:

Wymieńmy stare armie, które po 30 - letniej wojnie zmierzają do jej zakończenia. To znaczy po nierównej walce mamy do czynienia z wygraną jednej armii. 
Ta wygrana to nic wielkiego i można by nawet przejść spokojnie i przeczekać.
Problem w tym,  że skutkiem ubocznym wygranej jest wybudzenie z amoku konsumpcyjno - grillowego tumiwisizmu dużej grupy obywateli naszego kraju. 
Obseerwwuję proces, który miał miejsce w latach 80 - tych. 
Tak jak wtedy zrozumiano, że tego pochodu zatrzymać się nie da i aby uniknąć krwawej konfrontacji której wyniku nie sposób przewidzieć wysłano kogoś kto na czele stanął i bezkrwawo dopilnował interesów.
Oczywiście nie naszych.
Proponuje Pan nowe armie i nową 30 letnią wojnę.
Nie dajmy się na to nabrać. Takie scenariusze są w przygotowaniu. 30 lat demokracji wykuło sprawniejszego obywatela. Paciorki już mamy, świat zwiedzony, dystans zachowany. Oszukać będzie trudniej takiego co to ma gdzieś poprawność polityczną a  oszołoma i mohera już się nie wstydzi.

Obrazek użytkownika Jaworowski

03-12-2018 [10:57] - Jaworowski | Link:

@Krzysio P.
>>No właśnie. Poza tym widzę ile na placu targowym mogłem kupić za stówkę pół roku wstecz, a ile teraz. Na ten temat rząd konsekwentnie milczy.<<<

Krzycho spytaj Niemca, Francuza, Hiszpana, Portugalczyka właścicieli sieci, które opanowały nasz rynek i które mają monopol na handel i SKUP w tej kolonii, dlaczego galopują ceny  u nich bez umiaru? Zrozum jedno, kolonia ma przynosić maksymalne zyski a "biały murzyn" ma stulić pysk i tylko dziękować, że ma, choć na miskę strawy. Ceny na ryneczkach(od chłopa) są tak przekomiczne, że nie wiem, o czym waść bredzisz. Często proszę by nawet mi nie wydawano reszty, tak mi ich żal. Rząd nie ma wpływu najmniejszego na kolonizatorów nawet, jeśli podatki zredukowałby do maksimum, gdyż monopoliści eurkołchozowi mając  poparcie Brukseli pokazują nam środkowy palec.

@Nowalijka
>>I gdzie te śledztwa prokuratorsko-ziobrowskie, a gdzie te procesy sądowo-ziobrowskie w sprawie tych złodziei, co to masowo na miliardy okradli Polskę i Polaków, no gdzie, wiesz może, o przemądry??!?<<<
Jak zakończyć jakieś postępowanie sądowe jak 90% sędziów rozprawy prowadzi w podkoszulkach z napisem Konstytucja. Nie ma reformy sądownictwa, gdyż komuszy sędziowski beton jest nie do ruszenia. Chronią swoich i ten mafijny układ, który stworzyli począwszy  od 1945 roku.

Obrazek użytkownika Novalia47

03-12-2018 [17:15] - Novalia47 | Link:

Zwu trzeba to powtórzyć: Jaworowski zawsze jak już coś powie, to jak gołąb na parapet.

Obrazek użytkownika Jaworowski

03-12-2018 [11:11] - Jaworowski | Link:

@Nowalijka 
>>ty jak już coś powiesz, to jak gołąb na parapet.
Coś cienko u czerwonej madame z odpowiedziami. Czy ten gołąb to już na stałe w repertuarze? Słabo. Może tatuś Krzycho pomoże? To  wina zanikających procesów fotosyntezy spowodowanych brakiem światła stąd coraz większy badyl umysłowy z madame. Madame,  kiedy wreszcie doczekamy się tej twojej słynnej, już "mitycznej",  definicji lewactwa? . Czyżbyś już nie potrafiła  umysłowo syntetyzować? Nobel czeka. Wręczy go Bolek Noblysta Wałęsowicz.
 

Obrazek użytkownika Novalia47

03-12-2018 [17:45] - Novalia47 | Link:

To już nie tylko jeden gołąb, to całe stado!

Obrazek użytkownika Jaworowski

03-12-2018 [13:00] - Jaworowski | Link:

@Krzysztof P.
Co do ilustracji, którą Pan zamieścił. To kolejna wredna manipulacja. Użycie naszej flagi po obu stronach jest nadużyciem i nieprawdą. To wojna peowsko Polska, a nie tak jak waść sugerujesz. Pełowcy to stronnictwo pruskie i wy macie swoje symbole. Wy jesteście po tej stronie:
https://paczaizm.pl/konstytucj...