Górny Śląsk likwidujemy konsekwentnie

Od jakiegoś czasu, mnie więcej od tych, tak cudownie wygranych przez PSL wyborów samorządowych, właściwie nic się nie działo. Żeby rzecz nazwać po imieniu, należałoby powiedzieć, że wielu odechciało się wszystkiego – bo ile można tłuc się już nie tylko o prawdę, ale o podstawowy zdrowy rozsadek, skoro nic z tego nie wynika? Jakieś plotki, jakieś śmichy z rządu, jednym słowem marazm. I tu nagle – BUUM! Pani Kopacz z wrodzoną sobie sprawnością wzięła się za górnictwo na Śląsku.

Nie będę wchodziła w szczegóły, bo na tym się nie znam, mam nadzieję, że odezwie się Zebe i rzecz opisze dokładnie, na dziś wiemy jedno > w ciągu kilku ostatnich lat koszt wydobycia wzrósł nagle i gwałtownie o jedną trzecią ceny z roku 2008, ma być zlikwidowana Kompania Węglowa (to akurat całkiem dobrze),  dziewięć kopalń przechodzi do bodajże Węglokoksu i tam zostaną dalej dofinansowane z naszych pieniędzy, tyle że nie wprost z budżetu, a pośrednio – budżet nie dostanie dywidendy, natomiast cztery mają być po prostu zlikwidowane. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że do likwidacji idą kopalnie, na których w ostatnich latach wykonano najwięcej inwestycji. Program przedstawiony przez Kopaczową to kilkanaście slajdów - jakieś audyty, jakieś wyliczenia? A skąd, może gdzieś są, ale tajne, bo nikt tego nie widział. Zamykamy i już!
Np. kopalnia Brzeszcze – najlepszy pokład zamknięty przez dwa lata z powodu pożaru, obecnie uratowany (włożono w to mnóstwo pieniędzy)  - i co? Zamknąć! A na górze powstaną strefy ekonomiczne.... skąd ja to znam? Żeby ogłosić sukces polityczny, związany swego czasu ze sprowadzeniem montowni Opla do Gliwic, zamknięto kopalnię Gliwice z najlepszym węglem koksującym w Polsce, a najciekawsze było to, że zamknięto ją tuż przed uruchomieniem zupełnie nowego, nowoczesnego pokładu, na co oczywiście poszły ciężkie pieniądze. Zakopane w ziemi, dosłownie. Jak widać – mamy powtórkę z rozrywki.
Jeszcze raz wrócę do Brzeszcza – to niewielkie miasteczko, które żyje tylko z kopalni, po jej zamknięciu po prostu zniknie, tam nic innego nie ma, to de facto jedna wielka kolonia robotnicza. Bo czym też byłyby Brzeszcze, gdyby nie kopalnia? Pewnie do dzisiaj spokojną i niewielką wioską.(http://brzeszcze.pl/ziemia-obiecana-powstanie-i-rozwoj-aglomeracji-miejskiej-w-brzeszczach,711)

Oczywiście stanął strajk, obecnie już ponoć ponad tysiąc górników jest pod ziemią, czegoś takiego nie pamiętam. Natomiast pamiętam strajk pod ziemią w stanie wojennym.
Czekaliście na Majdan? Albo na Budapeszt? Gdzie, w Warszawie, tym siedlisku bezhołowia? No to macie wasz majdan – pod ziemią, na czarnym Śląsku! Wiedziałam, wiedziałam, że to Śląsk ruszy!
A strajkującym  tylko jedno mogę powiedzieć – trzymajcie się, chłopy! Nie dajcie się! Szczęść Wam Boże i niech Was święta Barbara tam pod ziemią ochrania!
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

09-01-2015 [00:10] - Zygmunt Korus | Link:

Nareszcie! Może w końcu chłopy z jajami tę bandę oprychów u steru ostatecznie pogonią. Pewnie bez rozlewu krwi mafia polityczna nie odda władzy - okrutna to prawda, ale jedyna nadzieja w naszym wypadku to walka w polu (choćby pod ziemią).
Oko za oko!
Oby!

Obrazek użytkownika mada

09-01-2015 [10:00] - mada | Link:

Zamilczą na śmierć.

Obrazek użytkownika Jabe

09-01-2015 [07:26] - Jabe | Link:

Jeśli do jakiejś kopalni dosypywano pieniądze, to przypuszczalnie było z nią marnie. Nic w tym dziwnego, że tak jest nadal. Próbuje się więc ją zamknąć by ograniczyć straty. To racjonalne.

Urzędnicy zarządzając przemysłem, kierują się polityką, strachem przed protestami. W konsekwencji cała branża więdnie. Jeśli protesty przyniosą skutek, zmarnowane zostanie sporo publicznego grosza by odsunąć problem. Spychologia. Nie ważne, czy te pieniądze zmarnuje PO, czy PiS.

Nie wiemy, do jakiego stopnia ten przemysł ma rację bytu. Nie będziemy tego wiedzieć, bo nie ma gospodarza.

A Brzeszcze może znowu być wioską. Czy kopalnie są po to, żeby górnicy mieli gdzie pracować?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

09-01-2015 [10:50] - NASZ_HENRY | Link:

Idiot Piechociński mówił, że technikę górniczą będzie do Indii sprzedawał bo tam inwestują w nowe kopalnie ;-)