Wspomnienia ze wsi umarłej - ekonomia śmierci

U nas we wsi są sami mądrzy ludzie
niektórzy są tego nieświadomi.

" po co babcie denerwować, niech sie babcia cieszy "

Przychodzi sąsiad  po święcie Wszystkich Zmarłych w kusym sweterku w romby i z krową w kieszeni.

-Gdzieś ty tak się wysztafirował ? - pytam.
- W przychodni byłem. Siedzę i czekam . Wychodzi siostra i mówi – z powodu rodo nie mogę wywoływać po nazwisku, więc  pan z przedwczesnym wytryskiem  do dwójki proszę.
- Kłamiesz  jak pies w żywych oczach.- śmieję się.
- Siostra pyta  – wiek ? Mówię jej. Ooo aż tyle ? - udaje zdziwienie.  Nie dałabym panu – kryguje się wyraźnie.  A ja bym i nie chciał bom żonaty szczęśliwie – mówię. A „ okropna jak druga wojna. „.
- Jak nie byłaby szpetna to byś brał ?  - pytam
- W końcu lekarz mnie bada, bada, opukuje i osłuchuje. Nie mogę nic stwierdzić ale to pewnie przez alkohol – mówi. Rozumiem dobrze panie doktorze. . To ja może jutro przyjdę – mówię i jestem z krową z miasta.

U sąsiadów za Odrą wydatki na służbę zdrowia od lat wynoszą 10 -12 % produktu krajowego.
Produkt krajowy w liczbach to  ca. 3,3 biliona E ( dane 2017 ) rocznie
Na głowę mieszkańca jest to ca 40 000 E
Tak więc  na służbę zdrowia wydaje się w Niemczech ca 330 – 390 mld E ( ca 4 000 E na mieszkańca ) rocznie czyli .

To jest ca 70 % naszego PKB.

W kraju który ma 2,5 razy więcej ludzi.

Na publiczną służbę zdrowia przeznacza się w naszym kraju 4,5 proc. dochodu narodowego.
To piąty najgorszy wynik w Unii

PKB Polski to ca 500 mld E ( 2017 )

W liczbach bezwzględnych to  ca 85 mld zl. ( ca 20 mld E ) wydatków publicznych na służbę zdrowia.

Miedzy wydatkami u sąsiadów a u nas leży przepaść.
Jednak to zupełnie inna sprawa.

Ostatnio u sasiadów jest głośno o opiekunie osób starszych i niepełnosprawnych niejekim Nielsie Hoegel.
Ten młodzieniec będąc pracownikiem klinik w Oldenburgu i Delmenhorst uśmiercił w ciągu stosunkowo krótkiego czasu  ponad sto osób niedołężnych i starych

Eksperci  u przyjaciół  za Odrą wyliczyli, że

„ Es ist nämlich so, dass jeder Mensch, über seinen ganzen Lebenszyklus betrachtet, etwa 70 bis 80 Prozent der Kosten im Gesundheitswesen im letzten Jahr seines Lebens verursacht. Es ist dabei völlig gleichgültig, ob er mit 40, 60 oder 80 Jahren stirbt.” ( Taz 4.11.18 – wydanie internetowe )

U każdego człowieka,  biorąc pod uwagę cały jego cykl życia, 70-80 % kosztów opieki zdrowotnej
przypada na ostatni rok jego  życia. Jest zupełnie obojętne czy umiera on w wieku 40,60 czy 80 lat. ( tłumaczenie własne ).

Większość ludzi umiera jednak w wieku ca 80 lat – chorzy, niepełnosprawni, zdani na opiekę osób trzecich, pozbawieni przez demencje i alzheimera kontaktu z rzeczywistością, czasami na środkach przeciwbólowych, w samotności – opuszczeni przez rodzinę i bliskich w domach opieki terminalnej.

I żeby żaden rządzący nie wpadł na głupi pomysł !

W niektórych krajach wiedza ta dotarła jednak do rządzących.

U nas zdaje się, że przez bałagan w służbie zdrowia i jej permanentne nie dofinansowanie  a gdzie indziej już bez owijania w bawełnę- wprowadza sie eutanazję

W Europie eutanazja jest w pełni legalna w Belgii, Holandii, Luksemburgu i Albanii.
Albania była pierwsza w tym względzie.

W Szwajcarii lekarze mogą "pomóc w samobójstwie", przepisując odpowiedni lek, ale pacjent musi zażyć go samodzielnie.
W Belgii dozwolona jest eutanazja nawet dla dzieci. Nazywa się to -  miłosiernym zabijaniem.  .

Do przeprowadzenia eutanazji jest  potrzebna zgoda obojga rodziców, odpowiedniego zespołu lekarzy oraz poświadczenie psychologa i psychiatry, że dziecko jest świadome, czym jest eutanazja i jest w stanie pojąć skutki swej decyzji.
„ Otwieramy drzwi, które obawiam się, nie będziemy w stanie już nigdy zamknąć „- powiedział belgijski prymas André-Joseph Léonard.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

05-11-2018 [13:43] - ruisdael | Link:

Co to jest święto Wszystkich Zmarłych?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-11-2018 [14:12] - rolnik z mazur | Link:

. Już odpowiadam. Najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. Obchodzone jest w wigilię święta (1 listopada) i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek. Pzdr

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-11-2018 [14:58] - Imć Waszeć | Link:

Dokładnie. W tym teledysku na końcu jest pokazana procesja: https://www.youtube.com/watch?...
Nawracanie wszystkich chrześcijan na świecie na polski model wiary, to kopanie się z koniem.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-11-2018 [15:04] - rolnik z mazur | Link:

 Muza ponadczasowa i godna polecenia. Dzieki. Pzdr

Obrazek użytkownika Swisspola

05-11-2018 [16:30] - Swisspola | Link:

Oto jeden z przykładów na skórze własnej doświadczony. Ktoś z bliskiej rodziny w mieście rozwiniętym jak na warunki polskie, czyli Gdańsku dostaje bóli porodowych na 2 tygodnie przed terminem. Wszystko dzieje się 2 dni przed Wszystkimi Świętymi. Po pobieżnym zbadaniu kazano dziewczynie przyjechać najwcześniej za tydzień ze względu na brak miejsca i personelu. Na szczęście przyszły ojciec nie dał za wygrana i prosto pojechali do innego szpitala. Tutaj okazuje się, że tętno dziecka zanika i w trybie najwyższej konieczności dokonano cesarskiego ciecia. Oczywiście wiadomo co by się stało, gdyby posłuchano "FACHOWCOW" w pierwszym szpitalu. I teraz moje pytanie, czy takie postawy i taką głupotę można obciążać wyłącznie niedofinansowaniem? Oczywiście że nie, przynajmniej nie na krótką metę. Problem jest dużo głębszy. Ja nie do końca jestem przekonany czy więcej pieniędzy z budżetu wyleczy głupotę "FACHOWCOW" z pierwszego szpitala. Poprzez wieloletnie niedofinansowanie służby zdrowia zabito przynajmniej w części personelu to co w służbie zdrowia jest o wiele ważniejsze od pieniędzy, zwykły ludzki odruch odpowiedzialności, współczucia czy zwyklej ludzkiej empatii.
 

Inna przykład z mojego z życia. Przyjeżdżając do Polski dowiaduje się, że ktoś z rodziny potrzebuje konsultacji ontologicznych w Łodzi i nie może dostać się do lekarza. Znajduje dojście do jednego z ordynatów największego ludzkiego szpitala onkologicznego. Na moje pytanie czy znalazł by czas na konsultacje członka mojej rodziny, ten wiedząc ze mieszkam za granica natychmiast pyta:
- Ile u was kosztuje Laptop. (bez komentarza Hipokratesa)

Takich postaw nie wypleni nawet 50% PKB. Ten burdel trzeba budować od nowa. Zresztą kto do dziurawej kieszeni wrzuca pieniądze. Jedynie zidiociały polityk, bo i tak nie swoje! Zresztą współczucia, ludzkich odruchów i empatia nie da się kupić za żadne pieniądze.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-11-2018 [17:16] - rolnik z mazur | Link:

Takich przykładów i ja znam sporo. Obecnie zwycięża opcja tzw - medycyny rockefelerowskiej opartej na procedurach i zasadzie - im drozej tym lepiej. Osobiście znam przypadek człowieka u którego zdiagnozowano raka. Lekarz przepisal chemioterapię - jak zwykle. Ten człowiek powiedział nie - sprzedał dom,  kupił samochód z campingiem i pojechał w świat. Wrócił po dwóch latach całkowicie zdrowy. Tu nie tylko chodzi o pieniadze ! Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

05-11-2018 [17:49] - Czesław2 | Link:

Nie jest winą Niemców, że tak ze 20% Polaków pracuje w Polsce na Niemiecką służbę zdrowia.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-11-2018 [19:16] - rolnik z mazur | Link:

Jakby dobrze policzyć to pewnie ze dwa razy więcej. Oprócz tego i inne nacje też. Potrafili sobie zorganizować. Pzdr

Obrazek użytkownika Czesław2

05-11-2018 [19:48] - Czesław2 | Link:

Tak sobie myślę, takie coś można zorganizować głównie w społeczeństwach, w których podstawowym motorem działania nie jest współpraca, a zawiść. Bardzo prosto jest wygrywać jednych przeciw drugim.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-11-2018 [21:27] - rolnik z mazur | Link:

@ Czeswław 2
Bardzo słuszna uwaga ! Polacy są indywidualistami do " bulu ". Kolektywne działania są im obce w przeciwieństwie do np. Niemców. Pzdr

Obrazek użytkownika Goral Supreme

06-11-2018 [09:17] - Goral Supreme | Link:

Prertensje do wyborcow , ze "glosowali nie tak jak trzeba" mial kolejno  SLD,PO a teraz PIS..Te same partie i ci sami wyborcy..i zawsze cos nie tak..Nie potrafili dogodzic,Milerowi,Tuskowi a teraz Kaczynskiemu :-))
Komentarzy na NB po ostatnim "laniu" jakie dostal PIS nie da sie czytac..Uragaja prawom podstawowej logiki..
Glupota, pycha,zaslepienie,ignorancja..to stan umyslu Polakow en masse..
Poziom spolecznej Demencji osiagnal taki poziom,,ze nie sa wstanie logicznie analizowac przyczyn porazki..
A jest on wciagle ten sam..Brak realizacji obietnic wyborczych..
Przeklada sie to indywidualny na brak zaufania i czerwona kartke dla rzadzacych podczas wyborow..
Mam dosc (i nie tylko ja) tych klamstw ,propagandy i zapewnien,ze " w nastepnej kadencji ,to bedzie juz inaczej"..Pzdr..