Kto jest winien Rzezi Wołyńskiej?

To oczywiste, że winę za morderstwo ponosi morderca. W tym przypadku oddziały UPA. Zastanawia jednak cisza nad szerszym kontekstem ludobójstwa względem Polaków na Wołyniu.

Do tragicznych wydarzeń doszło w czasie II wojny światowej i nie jest to przypadek. W czasach pokoju, przed wojną, II RP była wyjątkową mieszanką kultur, języków, religii i tradycji. Nawet jeżeli dochodziło do lokalnych, małych konfliktów, nie miały one nigdy formy zorganizowanych okrucieństw, a różnorodne społeczności funkcjonowały w relatywnej harmonii nieznanej wtedy w innych częściach Europy.

Nie byłoby Rzezi Wołyńskiej, gdyby nie II wojna światowa. A za jej wywołanie, podzielenie Polski pomiędzy zaborców i zlikwidowanie polskich elit rządzących, ponoszą winę faszystowskie Niemcy i bolszewicka Rosja.

Powszechnie wiadomo, jaki rygor stosowały hitlerowskie Niemcy na podbitych terenach. Bez wiedzy i zezwolenia okupacyjnych władz niemieckich nie można było przecież, wręcz dosłownie, przejść na druga stronę ulicy.

A tu nagle mamy katastrofalnych rozmiarów tragedię zaplanowaną i wykonaną zgodnie z planem.

Niemieccy okupanci musieli doskonale wiedzieć o wszystkich planach UPA jak i o sposobie ich wykonywania. Pytanie czy do tych tragicznych wydarzeń sami nie zachęcali. Na pewno niemieckiemu okupantowi rzeź polskiej ludności, dokonana przez innych zbrodniarzy była na rękę.

O niemieckiej współodpowiedzialności za Rzeź Wołyńską nigdy się nie mówi.

Chyba, że coś mi umknęło.

Może wreszcie pora przypomnieć historykom, dziennikarzom i komentatorom, aby we właściwym świetle ukazywali tragiczne wydarzenia na Wołyniu z lat 1943-44.  Niewątpliwie pomogłoby to w pojednaniu polsko-ukraińskim.

Wygląda jednak na to, że komuś bardzo zależy na tym, aby do niego nie doszło.

====

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

10-07-2018 [12:39] - Ula Ujejska | Link:

Parę słów o kadrze dowódczej słynnej ukraińskiej SS Galizien. Ta dywizja ma spory udział w Rzezi Wołyńskiej i w innych zbrodniczych akcjach przeciw Polakom podczas II wś.
Dowódcami wszystkich samodzielnych jednostek byli niemieccy oficerowie Waffen SS. Pułki piechoty objęli:
1. (29. w ciągłej numeracji pułków Waffen SS) – SS-Sturmbannführer Hans-Otto Forstreuter
2. (30.) SS-Obersturmbannführer Friedrich Dern
3. (31.) – SS-Obersturmbannführer Paul Herms
Pułk artylerii – SS-Obersturmbannführer Friedrich Beyersdorf
Dywizjon przeciwlotniczy – SS-Sturmbannführer Serge von Küster
Dywizjon fizylierów – początkowo SS-Hauptsturmführer Sepp Syr, a następnie SS-Hauptsturmführer Karl Bristot
Batalion saperów – SS-Sturmbannführer Josef Remberger
Dywizjon przeciwpancerny – SS-Hauptsturmführer Hermann Kascher
Polowy batalion zapasowy – SS-Hauptsturmführer SS Johannes Kleinow
Pułk zapasowy – SS-Obersturmbannführer Carl Marks
Szefem sztabu dywizji został odkomenderowany z Wehrmachtu mjr Wolf-Dietrich Heike.
Tylko trzy stanowiska dowódcze zajęli Ukraińcy: dowódcą 3 batalionu 29 pułku został kpt. Mychajło Brygider, dowódcą dywizjonu artylerii ciężkiej mjr Mykoła Palijenko, a dowódcą 1 batalionu 29 pułku mjr Jewhen Pobihuszczyj.
 

Obrazek użytkownika Jabe

10-07-2018 [15:08] - Jabe | Link:

A, to znowu naziści mordowali!

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

10-07-2018 [19:25] - Piotr Węcław | Link:

@Ula Ujejska. Dzięki za cenne uzupełnienie tekstu.