Janecki nie powiedział wszystkiego

Stanisław Janecki na portalu „wpolityce.pl” (https://wpolityce.pl/polityka/376819-wiadro-zimnej-wody-na-glowy-pewnych-zwyciestwa-opozycja-sie-zjednoczy-bo-zostanie-do-tego-zmuszona) ostrzega polityków i wszystkich działaczy PiS przed tryumfalizmem nad tym, co dzieje się po stronie opozycji. Jako argument podaje rozgrywkę o bardzo duże pieniądze, która odbywa się na terenie Polski. Przestrzega, że gdy dojdzie do wyborów, ta sama skłócona opozycja zostanie dofinansowana ze źródeł krajowych i zagranicznych i wręcz zmuszona do współpracy. Dzisiejsze słupki poparcia nie mają wielkiego znaczenia.

Ale jest coś jeszcze bardzo ważnego, czego Janecki nie dodał. Jeżeli politycy i działacze Prawa i Sprawiedliwości myślą, że samym socjalem uzyskają wystarczające poparcie oraz że jego zasłona przykryje dość częstą indolencje i bylejakość ich własnej ekipy, może się bardzo pomylić. Owszem, na scenie politycznej dziś jedyną realną siłą pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, ale fakt ten powinien zobowiązywać jeszcze bardziej, ponieważ odpowiedzialność za przyszłość kraju staje się już jednopartyjna. Z własnych codziennych doświadczeń wiem, że największym problemem, z jakim wszyscy się borykamy, to ten specyficzny stan umysłu, który większość z nas i na każdym szczeblu prezentuje, łącząc swojej stanowisko w pracy nie z potrzebą naprawy państwa, lecz z pensja lub prywatnym zyskiem. Dopóki obywatele nie zrozumieją, że ich praca bezpośrednio przekłada się na porządek i dobrobyt w kraju, nic się nie zmieni, a wyniki wyborów będą przypadkowe.

Zwalczenie tej, powiedzmy wprost – zarazy, nie jest łatwe, ze względu na jej długi czas trwania i przyzwyczajenie, które jest drugą ludzka naturą. Walka z sądami, z dzika prywatyzacją itd., to sprawy spektakularne, ale najważniejsze jest to, co dzieje się w życiu codziennym i  w obywatelskich głowach. Krytykuję „Koronę królów”, ponieważ właśnie w niej skupia się ta bylejakość i zachwyt nad powszechną oglądalnością. Pleni się kult tandety. Peany wznosi się, i hołdy zbiera Jacek Kurski za to, że w sylwestrowej zabawie pokonał TVP i Polsat. Nie tędy droga! Nie te wektory. Panowie, jeszcze trzeba sporo ciężko popracować. Na tryumfy przyjdzie pora. Gra idzie o naprawdę wielką stawkę – o zagospodarowanie Międzymorza. Wzrost gospodarczy mamy duży, ale wszyscy wiedzą, że jest on normą dla krajów, które dochodzą do pewnego poziomu (np. Rumunia ma większy). Potem spadnie i dostosuje do pozostałych. Sukcesem jest natomiast wstrzymanie odpływu pieniędzy z Polski. Ale „dobra zmiana” powinna dotyczyć też informacji. Obywatel musi być świadomy przemian, celu i kierunku działania. Jeżeli jest świadomy, świadomie głosuje, jeżeli czuje niepewność, jego wyborami kieruje przypadek. Tak więc nasza przyszłość jest w naszych rękach. Pokory wymaga polityka, pokory wymaga nauka i życie, bo jej brak zamyka mózg i oślepia oczy. Musimy wyznaczyć sobie punkt odniesienia i do niego dążyć, a nie przyglądać się miernocie opozycji. Rozszerzenie w poniższych artykułach:

  1. http://naszeblogi.pl/49164-chcecie-zobaczyc-panstwo-teoretyczne;
  2. http://naszeblogi.pl/49239-czlowiek-oprocz-zoladka-ma-jeszcze-glowe;
  3. http://naszeblogi.pl/49239-czlowiek-oprocz-zoladka-ma-jeszcze-glowe;

 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika maks jamnicki

17-01-2018 [05:56] - maks jamnicki | Link:

Witam Pana. Chociaż Janecki nie z mojej bajki, to  problem dobrze ujął.  Oglądałem  kilka dni temu w publicznej TV mapkę badań dot. preferencji wyborczych Polaków w wyborach lokalnych /tam jest przecież najwięcej pieniędzy i etatów, a taki sam  PSL ma  przecież...... ok 115 tys członków. Platforma pewnie tyle samo dobrze płatnych etatów, nawet jak członków trzy cztery razy mniej niż PSL/.  Cała Polska  na niebiesko, zadowolenie, tylko że..... średnia wyników 35-38 %. Więc tak: albo tamci zrobią koalicje i PiS wyautowany/ jak w radzie miasta Lublin, PiS "wygrał" wybory /15 gł/ a rządzi PO/13 gł/ z PSLem  pod fałszywym szyldem /3gł/. 16 do 15. Albo jak już w wielu mniejszych miastach, popierana przez Kościół "zgoda" czyli koalicja PiSu z PO co ja uważam za coś obleśnego,  Patriotom to przecież  nie w smak ale zasoby ludzkie  i PiS i PO jak najbardziej zadowolone, ba,  patriota  atakujący PO staje się .....wrogiem  lokalnego PiSu, bo przecież to atak na "koalicjanta"/skąd my to znamy?/.
Telewizją bym się nie przejmował. Albo będzie "wyższa" więc niszowa, zasięg i oddziaływanie nieduże, albo serialowo-diskopolowa, przaśna, jak większościowy przekrój społeczny. TV wszelakie daje to, co ogół chce oglądać, wystarczy poskakać po kanałach. Jeśli 20 mln  ludzi będzie zamiłowanych w operach, to na większości kanałów dadzą opery :). Telewizje dostosowują się do gustów i potrzeb danej populacji. A  przy urnie głos uboższego kieszenią czy duchem a i  pijaczka  ważny tak samo  jak doktora, docenta czy profesora nauk wszelakich, ba, ta "wyższa " kategoria raczej nie na PiS głosuje. Zmian w Polsce i niepodległości nie daje nam ani doktorstwo ani profesorstwo a tzw "średnia" a nawet coś co kiedyś nazywano "plebsem". Więc  lepiej ich kochajmy i szanujmy, by nie zmienili zdania :) Też Polacy :) . Jak Pan ocenia ilość świadomych patriotów w Polsce? ja na 300 tys do 1 miliona. Całą prawicową i patriotyczną prasę  kupuje nie więcej niż 500 tys/suma sprzedawanych nakładów/ a raczej nawet połowa bo ten przekonany kupuje  np 2 tytuły.  Formowanie narodu o wyższej jakości może potrwać 30, 50 albo i 100 lat, jeśli Bóg da nam tyle czasu. Jesteśmy narodem wyniszczonym o przesadnym mniemaniu o sobie, chociaż ponadprzeciętnej potencji co rokuje dobrze ewentualnie na przyszłość. Pozdrawiam :).

Obrazek użytkownika Czesław2

17-01-2018 [08:31] - Czesław2 | Link:

Polacy zimą nie są w stanie nawet zamknąć drzwi na wspólnej klatce, bo w/g nich jest to niczyje. To, że płacą potem za ogrzewanie jak za zboże, nie dociera. Typowy homosovieticus.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-01-2018 [12:08] - Ryszard Surmacz | Link:

Ciekawe spostrzeżenie. Jest gorzej, bo na Syberii każdy pilnuje zamkniętych drzwi.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-01-2018 [12:04] - Ryszard Surmacz | Link:

Witam! Na szczeblu regionalnym jest dokładnie tak, jak piszesz. Rozumiem, że PiS zdaje sobie z tego sprawę. Mimo to woli się czarować. Trudno powiedzieć, co stanęło na przeszkodzie, że do jej pokonania potrzebna była zmiana aż rządu? Moim zdaniem roszady były potrzebne, nawet na najwyższym szczeblu, ale mam nadzieję, że PiS nie zapomniał, że wykonując obietnice wyborcze postawił pewien standard i teraz sam musi się w tej opcji znaleźć. Znakomicie, sztandarowo i do końca. A tu naród czuje, że coś się przed nim ukrywa. Kaczyński powiada: uwierzcie, będzie dobrze. Znaczy to, że będziemy mieli pełne brzuchy, czy też więcej oleju w głowie? Jeżeli tylko pełne brzuchy, to krótki nasz niepodległy, a jak oleum przybędzie, to i z Międzymorza coś kapnie. Ale na to oleum trzeba zapracować!! Na tej ziemi nic nie przychodzi darmo.
TV to, jak na razie, utrwalacz, ale można ją wykorzystać do formacji - wystarczy trochę chęci i zdrowego rozsądku. A tu ani gazety państwowej, ani TV na dostatecznym poziomie. I teraz pytanie po co to gadanie?. Komu ono potrzebne?! Świat się wali, nawet  papież przestrzega przed wojna jądrową. Niektórzy mówią, że broń atomowa pełni rolę zaporowo-odstraszającą. Historia mówi coś innego, że jest jak strzelba wisząca na ścianie teatru - jest po to, aby w którymś momencie została użyta. I ta strzelba wypalić musi. Tylko idioci piją piwo nad kraterem wulkanu. Ludzie nie przygotowani rzucają się na siebie i sobie do gardła. Wszystkie kultury na ziemi przygotowywały człowieka na śmierć, tylko Amerykanie zaczęli malować trupy, dla pamięci. Nie chodzi tu o ostatnie namaszczenie, lecz otwarcie się na siebie, bo potem zostaje już tylko modlitwa i krew, do ktorej juz nasz przyzwyczajono. 
Z ilością ludzi odpowiedzialnych i zdroworozsądkowych oraz formowaniem narodu o wyższej jakości jest problem, może nie ilościowy, lecz jakościowy. To kwestia poczucia obowiązku i jak mówią księża - braku kontaktu bezpośredniego i praktyki. Gazety prawicowe nie spełniają swojej roli. Tam wciąż dominuje sensacja. A to nie o to chodzi. Masz rację, że jesteśmy narodem wyniszczonym o przesadnym mniemaniu o sobie, ale tan rodzaj snobizmu można wykorzystać. "Korona królów", choć bylejaka, obudziła w Polakach jakiś atawizm. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika maks jamnicki

17-01-2018 [22:04] - maks jamnicki | Link:

Witaj. Samo słowo "elita" jest synonimem "wąskiego grona". Czegoś specjalnego, będącego nośnikiem wyższych wartości także narodowych. Przecież zawsze istniało pojęcie "elita narodu". Nie dlatego przecież Niemcy  mordowali profesora matematyki, że za dobrze znał matematykę, tylko dlatego, że był wybitną jednostką "tego narodu" , naszego narodu. Banał, ale to zawsze był profesor, lekarz, oficer, prawnik itd.itp. Lecz dzisiaj jest to "elita" a rebours, na wspak :). Nie było wśród tych grup lustracji a ponieważ były prestiżowo i płacowo atrakcyjne, wystąpiła skrajna selekcja negatywna. Której nie było wśród ślusarzy, stolarzy, górników, monterów itp, którzy nie mogą być elitą, ale przechowali  pewne korzystne dla narodu społecznie cechy. Nie mieli powodów się prostytuować, bo nikt im nie zazdrościł cięższej pracy, mniejszej płacy i żadnego prestiżu. Co najwyżej kiedyś problem wódy.
Na na ul Staszica :), krótkiej, Szpital Kliniczny w kilku budynkach i przychodnie, jest sklepik dla zaopatrzenia " elit" medycznych w prasę, pączka, napoje itp.  Na ladzie tylko cztery tytuły:" Wyborcza", "Polityka", coś trzeciego lewackiego, tytułu nie pamiętam i "Angora". To jest ten "pokarm" dla  umysłów oprócz TVNu :) Pokolenia trzeba, albo i dwóch, by naród dopracował się....

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-01-2018 [22:27] - Ryszard Surmacz | Link:

Oczywiście. Prof. Pawełczyńska mówiła podobnie, że odbudowa elit w Polsce powinna oprzeć się na ludziach mniej wykształconych, ale tych, którzy zachowali jeszcze ten istotny dla polskiej kultury gen lub wrażliwość.
A sklepik, ot cwaniak, zapewne właściciel nazwę potraktował w sposób konkurencyjny. I tak mu wyszło. Każdy orze jak może. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika OLI

17-01-2018 [13:27] - OLI | Link:

Odsłuchuję i czytam Janeckiego, i jego wiedza bywa imponująca, a interpretacje trafne. Jednak tym razem bardziej przekonujący jest dr Targalski:
Dr Targalski: Aparat polityczny PiS do niczego się nie nadaje. Jego cechą jest to, że nie myśli
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-01-2018 [19:19] - Ryszard Surmacz | Link:

Dzięki za link. Targalski mówi konkretnie, jest niezależny. Ale ważne, że temat jest na tapecie.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-01-2018 [14:54] - zbieracz śmieci | Link:

Janecki ma rację ale nie do końca bo to nie jest ten PIS z dawnych lat ale ten dzisiejszy ma swoje think tanki i bystrych ludzi którzy wiedza bo widzą skąd zagrożenia.
Nieboszczka pzprr pozostawiła tyle zamrożonych jaj ,ze zapewne niektóre z nich wsioki zapłodnili i tylko czekać aż coś takiego jak n czy kukiz się wylęgnie.
Z tego co dał Suwerenowi PIS korzystają wszystkie warstwy społeczne ,biorą pińset nawet ci co twierdzili ,że nie ma i nie będzie pieniędzy biorą ci wszyscy od platfusów co mogliby z brania zrezygnować bo nawet by tego nie zauważyli w budżecie domowym.
Przecież 500 + to nie wszystko z czego dziś może wyborca skorzystać dzięki PIS,lista jest długa a socjal Panie autor jest potrzebny w państwie które dba o wszystkich a szczególnie powinien o tych którzy nie są w stanie poradzić sobie w dzisiejszej Polsce.Panie Surmacz panu słoma z butów wyłazi a pogarda do tych co wolą coś innego niż pan oglądać ,słuchać ,spędzać czas aż skrzeczy z pana tu pisaniny.
Nikt panu nie każe niczego oglądać ,słuchać i katować się obrazem czy dzwiękiem ,jest wiele kanałów które potrafią zaspokoić najbardziej wyszukane gusta członka elyty!
PIS ma wszystkie karty w ręku a totalniacy jedynie obietnice ,że wszystko odbiorą co zostało wyborca dane.
Potrzebne są wcześniesze wybory i przypominanie przed wyborami co obiecuje im opozycja.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-01-2018 [18:22] - Ryszard Surmacz | Link:

Drogi Panie, niech Pan czyta ze zrozumieniem. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-01-2018 [19:04] - wielkopolskizdzichu | Link:

......Huston, Mam problem. Nikt nie rozumie mojej pisaniny. Co mam robić?
..... Odrobinę pomyśleć przed waleniem w klawisze.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-01-2018 [20:00] - zbieracz śmieci | Link:

Ze zrozumieniem ale niby czego ,motywów jakimi się od lat kieruje pisząc na NB ,te mi są znane ale nie podzielane.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-01-2018 [22:18] - Ryszard Surmacz | Link:

Po prostu, źle odczytał Pan moje intencje. Na dawaniu niczego zbudować nie można. To co dostał, jak Pan pisze, Suweren, trzeba zabezpieczyć, a więc obudować myślą i siłą,  i Suwerenowi dać wędkę. bo inaczej to wszystko zostanie zmarnowane, albo odebrane przez innych. Jak np. zbudował Pan dom, to musi Pan dorobić na jego ogrzanie, na szkołę dla dzieci itd. Pomoc powinna pomóc ruszyć z miejsca, spłacić ewentualne długi itd. Rząd trzeba chwalić, ale ludzie nie mogą na chwaleniu poprzestać. Nie podoba mi się, że nie widzę budowania żadnej myśli i odpowiedzialnych struktur z nimi związanych.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-01-2018 [07:55] - zbieracz śmieci | Link:

Jasne dopiero dwa lata rządów i wszystko można już żądać od PIS i udawać ,że 300 tyś ,dzieci  które wyszło z głodu ,300 tys ,których nie zauważano albo udawano ,że ich nie ma .
To jedno działąnie by wystarczyło aby już pozytywnie ocenić zmiany.
Bez rozwalenia istniejącego systemu wymiaru sprawiedliwości nic by nie można było zrobić bo PIS miałby władzę tylko formalnie bo gdyby tego nie zrobiono to byłaby dziś Polska Trybunalska a Sejm byłby do niczego potrzebny .
Zaczęto od TK bo tam było realne zagrożenie i tam by blokowano wszystkie zmiany,teraz trzeba skończyć  z SN który już próbował zastąpić i TK i Sejm i sam chciał stanowić prawo ,dlaczego  też   KRS to chyba kumatym nie muszę tłumaczyć.
To co zrobiono aby polepszyć byt potrzebującym to z pieniędzy które udało się zatrzymać w kraju a nie wywiezionych aby pomóc innym państwom w ich socjalu czy zapełnić konta złodziejom co czyniono bezkarnie od 89 roku.
Po transformacji straciliśmy jako państwo nie mniej niż bilion ojro które poszły na dobrostan innych państw dzięki polskojęzycznej V-kolumnie.
Kto nie rozumie ,ze byliśmy kolonia i wszystko bliska zagranica przez Unię robi abyśmy dalej nią pozostali a kto tego nie rozumie to niczego nie zrozumie ale dalej będzie wymagał!
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

18-01-2018 [12:36] - Ryszard Surmacz | Link:

Jest Pan porządnym człowiekiem, ale nadal nie rozumie, że to, co dostał Pan dzisiaj nie oznacza, że dostanie Pan jutro. No, taki jest świat. Chwalić jest za co, ale jeżeli pozostałych zmian się nie dokona, wszystko się zawali. Widzę, że dla Pana 500+ oznacza już niepodległość.