"Jaki niemądry Ziemkiewicz"

Oglądając wczoraj najnowszą okładkę „DoRzeczy” pomyślałem, iż nie sposób tego dalej tolerować. Długo przymykałem oczy na wygłupy tego  skądinąd dobrego pisarza gatunku FANTASY(czy jak kto woli science-fiction) powstrzymując się od krytyki. Jego praca w na tym polu od zawsze cieszyła się dużą popularnością. Jego talent dostrzeżono już  w głębokim  PRLu, gdzie  debiutował w tygodniku „Odgłosy”(1982, głęboki Jaruzelski).  Zdobył też nagrodę w konkursie na opowiadanie sf organizowanym przez „Naszą Księgarnię”, „Młodego Technika”. Ale czy talent do pisania zmyślonych historii(science-fiction) czy też ukończona polonistyka, obligują do edukowania całego narodu? Okładka „DoRzeczy” krzyczy do nas:

 „Ziemkiewicz: czcijmy zwycięstwa, a nie klęski”.


 
Czy ktoś może jednak wytłumaczyć Ziemkiewiczowi coś, czego on nie rozumie?
 
My nie czcimy klęsk – my czcimy zrywy niepodległościowe. Nie o wynik chodzi w obchodzeniu rocznic powstań (choć każdy wolałby wygranych), lecz o fakt zrywu i niezłomną postawę! O naszą tożsamość. Bez powstania listopadowego, nie byłoby styczniowego. Bez styczniowego, nie byłoby Piłsudskiego. Bez Piłsudskiego, nie byłoby legionów, a być może i AK. Czy bez Powstania Warszawskiego i tej podtrzymywanej chęci do „zrywów”, powstałaby Solidarność? Czy ten naród umiałby walczyć – czy też może jak chcieli tego zaborcy, umiałby już „leżeć grzecznie i nie szczekać”…(czytaj: „zachowywać się racjonalnie”).
 

Ziemkiewicz powielając komunistyczną propagandę – świadomie czy też z niewiedzy -  wyrządza Polsce ogromną krzywdę. Idąc dalej tropem zaproponowanym przez Ziemkiewicza należałoby powiedzieć, że Izrael pamiętając o „Shoa” czci nie tylko porażki, ale i wręcz eksterminację własnego narodu! Czy Ziemkiewicz nie rozumie, czym jest „tożsamość” i „polityka historyczna?
 
Zaślepiony ideologią
 
Trudno powiedzieć czy  rozumie. Jedno jest jednak pewne – ten zdobywający pierwsze szlify w głębokiej komunie Jaruzelskiego(1982 rok) polonista, ma w swoim mniemaniu dziejową misję do spełnienia. Wydaje mu się, że jest nowym Dmowskim i jak Dmowski( a wcześniej Niemcy i Rosjanie – obecnie Bruksela) będzie Polaków oduczał „kołtuństwa i zacofania”. Tak – zarówno Dmowski jak i Niemcy/Rosjanie – podjęli próbę zmiany polskiej mentalności. I o ile Dmowski miał zapewne dobre intencje, sam mechanizm był taki sam. Stworzenie NOWEGO POLAKA(„Myśli nowoczesnego Polaka”). Niemcy mieli swój pomysł na Polskość, Rosjanie swój i jeszcze inny pomysł miał Dmowski. Wszyscy oni jednak musieli najpierw „wykorzenić to, co stare” aby zrobić miejsce na „nowe”. Zresztą komuna robiła to samo, próbując stworzyć „nowego sowieckiego człowieka”. Kto próbuje Polsce i Polakom odebrać tożsamość i historycznych bohaterów, ten podnosi rękę na Polskę niczym wróg. Popis swojej mądrości dał Ziemkiewicz w ostatnim felietonie dla Interii:
 
„Dmowski zwalczał więc usilnie gnuśność, rozmemłanie i naiwny romantyzm polskiego dworku, usiłując na bazie wyrwanego z analfabetyzmu plebejusza wychować nowego Polaka - rozważnego, kalkulującego i zorganizowanego". - http://fakty.interia.pl/felietony/news-zydzi-do-gazy,nId,1481803

Tak, tak kochane Polaczki -  analfabetami byliście i idiotami. Dopóki nie przyszedł Dmowski na czterech łapach chodziliście. Piłsudski, Sobieski, Jagiellonowie – wszystko to durnota. Czy nie słyszymy dziś podobnych zarzutów ze strony PO i salonu? My, prawica – oszołomy i głupki. Oni – oświecona elita, która nas bydło będzie prowadzić, gdyż my sami nie wiemy, co dla nas dobre.
 
Kieszonkowy Dmowski

Ziemkiewicz ma misję. Tak jak Dmowski będzie nas durni uczył. Żebyśmy byli posłuszni nowej religii i nowemu liderowi musi zostać zniszczone to, co stare. Więc Ziemkiewicz będzie was uczył, że wszystko co Polskie złe(chyba, że NDeckie). Macie wyzbyć się swej tożsamości, gotowości do powstań i zrywów.
 
Problem polega na tym, że choć ten element działalności Dmowskiego uważam za porażkę i błąd, wynikający z zaślepienia Dmowskiego szalejącym na przełomie XIX i XX wieku zafascynowaniem nacjonalizmami oraz jego „biologicznym” podejściem do życia, o tyle Ziemkiewicz jest już parodią Dmowskiego. To człowiek, którego życie „około-polityczne” to seria porażek:

- związany na początku z UPR i Korwinem
- wspierał Ruch Narodowy który uzyskał 1,4% poparcia
- wsparł Partię Gowina, która nie dostała nawet 3,5% w wyborach do PE

 

Wszystkie niemal decyzje „polityczne” Ziemkiewicza to seria porażek i błędów. A jego książki? Nie udało mu się zostać mesjaszem narodowców – książka „Myśli nowoczesnego endeka” chyba nie porwała mas, jak to sobie wyobrażał, a i narodowcy mają go raczej za celebrytę, niż NDeckiego ideologa. Zabrał się więc za szkalowanie IIRP i sanacji. „Jakie piękne samobójstwo” to jego najnowsze dzieło. Nawet jeśli   ktoś nie czytał tej pozycji, to z pewnością o niej słyszał – Ziemkiewicz zasypuje reklamami tej książki swoje konto na Twitterze od miesięcy. Same pochlebne opinie retweetuje…
 
Tak reklamować i retweetować będzie chyba już zawsze. Jego ambicją jest bowiem zostać nowym Dmowskim, którym nigdy jednak nie zostanie. Dmowski nikim stać się nie próbował – przy wszystkich swoich wadach i błędach był tym, kim był. Ziemkiewiczem kieruje natomiast ambicja stania się Dmowskim. Nauczony w rodzinie fascynacji Dmowskim i niechęci do Piłsudskiego inny już nie będzie. Jak każdy ideolog ma misję…oderwaną od rzeczywistości. I im bardziej ludzie będą go odrzucać ze względu na jego odseparowanie od narodu, tym bardziej będzie się utwierdzał w przekonaniu, iż czyni słusznie i  on ten naród musi zmienić i wychować. Ziemkiewicz z narodem nie będzie nigdy – on zawsze musi stać z boku…z boku łatwiej się krytykuje, a brak zaangażowania ułatwi w przyszłości zmianę pozycji.
 
Panie Rafale – niech Pan przestanie nas edukować! Albo jest Pan Z NARODU i Z NARODEM, albo ponad nim.  
 
Ksawery Meta-Kowalski

PS. O Ziemkiewiczu jeszcze trochę, archiwum:  http://naszeblogi.pl/44970-zdecydowanie-i-okrakiem-koncert-na-dwa-fortepiany
więcej o powstaniach: http://naszeblogi.pl/48557-poddajcie-sie-opor-jest-bezcelowy
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-08-2014 [10:13] - NASZ_HENRY | Link:

RAZa nie stać na konia to jeździ na krowie ;-)

Obrazek użytkownika 3rdOf9

11-08-2014 [12:06] - 3rdOf9 | Link:

Mam trochę inne zdanie, ale mi się esej napisał: wrzuciłem tu
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika A330

11-08-2014 [17:25] - A330 | Link:

OK, później zobaczę :)

Obrazek użytkownika Ptr

11-08-2014 [12:57] - Ptr | Link:

Jeżeli taki intelektualista nie przyjmuje do wiadomości faktów, (a mam na myśli badania prof. Biniendy i innych) i nie odnosi się do nich, to rzeczywiście tworzy jakąś fikcyjną rzeczywistość na poziomie przeciętnego leminga, aby nie powiedzieć warszawiaka. Na takim gadaniu, laniu wody, można zapewne sporo zarobić. Ale nie mielibyśmy w Polsce tego załamania, gdyby dziennikarze trzymali się faktów, politycy nie zdradzali wyborców i swego powołania, urzędnicy kierowali się rzetelnością , a ludzie zadawali sobie trud przygotowania się do wyborów i wzięcia za te wybory odpowiedzialności.

Obrazek użytkownika A330

11-08-2014 [17:27] - A330 | Link:

Akurat to da się wyjaśnić ;) Ziemkiewicz zawsze sytuuje się między wersją A i B. Jak jedni mówią "był zamach", a drudzy że "wina pilota", to Ziemkiewicz zajmie stanowisko po środku. Polecam: http://naszeblogi.pl/44970-zdecydowanie-i-okrakiem-koncert-na-dwa-fortepiany

Obrazek użytkownika GierKa

11-08-2014 [20:23] - GierKa | Link:

Wyraził Pan moje przemyślenia na temat działalności RAZ-a, za co jestem wdzięczna.

Obrazek użytkownika miećwieć

11-08-2014 [20:51] - miećwieć | Link:

Przepraszam za brak polskich znakow.
------------
"Panie Rafale – niech Pan przestanie nas edukować! Albo jest Pan Z NARODU i Z NARODEM, albo ponad nim."

A ja moglbym [nie bede sie stawial w roli kolejnego wszystkowieda i pisal - "my"; "nas"] to samo powiedziec Wildsteinowi [staremu], Braunowi [w szczegolnosci], Morawieckiemu [zawsze] i jeszcze paru innym "naprawiczom" ["psujow" stojacych po ciemnej stronie mocy nie bede nawet wspominal].
------------
"Jego ambicją jest bowiem zostać nowym Dmowskim, którym nigdy jednak nie zostanie. Dmowski nikim stać się nie próbował – przy wszystkich swoich wadach i błędach był tym, kim był."

Nie bardzo rozumiem skad to przekonanie, ze RAZ chce byc "nowym Dmowskim" [bo "Mysli nowoczesnego endeka" napisal?]. Swoja droga zabawne, ze Dmowski to "wady i bledy".
-------------
"Ziemkiewicz z narodem nie będzie nigdy – on zawsze musi stać z boku…z boku łatwiej się krytykuje, a brak zaangażowania ułatwi w przyszłości zmianę pozycji."

A to juz jest wierutne klamstwo - jak trzeba bylo bronic Telewizji Trwam to jakos sie jednak Ziemniak do jewropy pofatygowal.
-------------
"Jak każdy ideolog ma misję…oderwaną od rzeczywistości."
Bardziej oderwana niz taki np. Braun?
-------------
Przepraszam ale moje "okolopolityczne" zycie to dopiero jest seria porazek - od 2007 czekam na jakies zwyciestwo.

Obrazek użytkownika A330

11-08-2014 [22:26] - A330 | Link:

"A to juz jest wierutne klamstwo - jak trzeba bylo bronic Telewizji Trwam to jakos sie jednak Ziemniak do jewropy pofatygowal.:

Mam wrażenie, że odpowiedział Pan, nie czytając dokładnie całego wpisu z uwagą, a w szczególności tych polecanych na dole. Jedną z najczęściej krytykowanych wad Ziemkieiwcza jest umiejętność kreatywnego siedzenia okrakiem na płocie. Przykład ze Smoleńskiem i PiS idealny...jedni mówią że był zamach, inni że wina pilota. Co mówi Ziemkiewicz? Trochę zawinili jedni i drudzy, ale nie było ani zamachu, ani tylko winy pilota. Z PiS tak samo - jedną nogą za, drugą przeciw.

I żeby nie było - nie chodzi o popieranie PiS czy Smoleńska. Chodzi o to, aby Ziemkiewicz trzymał jakiś pion, a nie co innego mówi w klubie Ronina, co innego w Superstacji. A on zawsze wybiera "wypośrodkowane" stanowisko tak, aby nikt nie zaklasyfikował go jednoznacznie do żadnego z obozów.  A co jeśli ktoś go zapyta - czy ziemia kręci się w lewo czy w prawo? :) Ironia losu polega na tym, że lemingi mimo jego starań i tak uważają go za "PiSiora" :) Więc proszę mi nie zarzucać kłamstwa  - szczególnie jeśli argumentuje to Pan jednym(1!) przykładem.
 

Obrazek użytkownika miećwieć

11-08-2014 [23:53] - miećwieć | Link:

Z calym szacunkiem ale mam w glebokim powazaniu czy wyborcy PO maja RAZa za "pisiora"; "faszyste" czy "ciemnogrod". Pamietam jak TVNowscy eksperci wkladali w usta Jaroslawa Kaczynskiego slowa, ktorych nie wypowiedzial. Zadam wiec jeszcze raz pytanie - z jakiegoz to zrodla wynika, ze RAZ chce byc nowym Dmowskim?

Argumentacja na poziomie "sklamalem ale tylko raz" jest troche niepowazna ale niech bedzie. Przyklad klamstwa numer dwa:

"Tak, tak kochane Polaczki - analfabetami byliście i idiotami. Dopóki nie przyszedł Dmowski na czterech łapach chodziliście. Piłsudski, Sobieski, Jagiellonowie – wszystko to durnota."

Coz Ziemniak pisze o I RP:

"Dzieci w polskich szkolach od pokolen uczone sa o sarmatyzmie glupot. Zamiast dumy z "imperium swobod" panuje karykaturalna wizja "zlotej wolnosci" jako zdziczenia i anarchii, wprowadzana wprost z propagandy zaborcow, ktorzy rozszarpanie Polski i jej okupacje uzasadniali swa rzekoma cywilizacyjna misja narzucenia tutejszym dzikusom prawa i porzadku. Wykpiwa sie, jako dowod rzekomego genetycznego polskiego warcholstwa, liberum veto czy sejmikowe "instrukcje" i zasady akceptowania przez zgromadzenia lokalne uchwal sejmu krajowego, za to pozytywnymi bohaterami historii Rzeczypospolitej Obojga Narodow czyni sie sie "reformatorow", ktorych starania o umocnienie panstwa i wladzy centralnej szlachta odzrzucac miala jako absolutum dominium tak po prost z przyrodzonej ciemnoty.
Odrobina zdrowego rozsadku kaze zauwazyc, ze jesli liberum veto bylo aberracja - to w takim razie aberracyjnymi instytucjami sa i Unia Europejska , i ONZ ze wszystkim swoimi agendami".

W odpowiedzi na Pana watpliwosci co do tego, ze nie przeczytalem dokladnie wpisu i powiazanych z nim artykulow odwdziecze sie stwierdzeniem, ze to Pan nie zna lub nie rozumie pogladow RAZa.