Ku pamięci - do pamiętniczka doktora L.

Dzisiaj, 8 sierpnia 2014, w TVP Info w programie „Dziś Wieczorem” wystąpił dr inż. Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. i Zespołu do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem:

Badania wypadków lotniczych nie robi się na podstawie analizy pikseli zdjęć niewiadomego pochodzenia. A z tym mamy do czynienia w przypadku działania grupy posła Macierewicza. Jego eksperci wyciągają hipotetyczne wnioski na które nie ma poparcia w materiale dowodowym – mówił Lasek. 
To jego zdaniem błędna interpretacja, a na zdjęciach znacznie lepszej jakości, które opublikował jego zespół, widać, że dziury powstały na skutek zderzenia z drzewami i krzewami. – To są rozdarcia – przekonywał przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. 

Specjalnie doktorowi inż. M. Laskowi pokażę fragment rzeczonego zdjęcia wykonanego aparatem Canon EOS-1D Mark II N w dniu 13 kwietnia o godz. 11:04 w skali 1:1 (proszę kliknąć na jego pomniejszonej wersji).

Jak widać drzewa (i krzewy) w Smoleńsku nie tylko przecinają skrzydło, ale również rozdzierają i przebijają je na wylot. A zepół Laska ustalił to, a jakże, na podstawie "zdjęć  znacznie lepszej jakości".

Muszę jednak przyznać rację dr. Laskowi, że: Badania wypadków lotniczych nie robi się na podstawie analizy pikseli zdjęć niewiadomego pochodzenia.
Podam pouczający przykład takiego postępowania i jego skutki. Komisja Millera dokonała analizy zmiany kąta obrotu samolotu podczas wykonywania słynnej „beczki smoleńskiej”. Posłużyła się do tego zdjęciem zrobionym przez fotoamatora ze Smoleńska S. Amielina bez jego zgody, ale za to nie oryginałem zdjęcia, tylko niewiadomego pochodzenia kopią ściągniętą z Internetu. Jakie były tego wyniki, można zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym w tzw. raporcie Millera:

Podane przez komisję kąty -65° i -50° w rzeczywistości wynoszą odpowiednio -45° i -30°. Widać, do jakich błędów prowadzi nieprzestrzeganie reguł, które się samemu głosi.
 
Ku pamięci zamieszczam oryginał zdjęcia S. Amielina, który ukaże się po kliknięciu na kopii z tzw. raportu Millera.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Studentka

09-08-2014 [17:01] - Studentka | Link:

Wielkie dzięki dla Pana, że tak szybko Pan zareagował na łgarstwa i bezczelność tego łajdaka Laska. Jak ktoś taki, bez żadnego morale może mienić się naukowcem? Jak on zrobił doktorat i jak studenci mogą szanować takiego wykładowcę? Wygwizdać jego wykłady!!!

Obrazek użytkownika kano

09-08-2014 [19:51] - kano | Link:

 Wygwizdać jego wykłady!!!
Można spróbować, może wszystkich nie zamkną, ale warto nosić ze sobą szczoteczkę do zębów:)