O co biega z tą reformą sądów tak naprawdę

Podczas, gdy lizusy na wyścigi plują na PAD i podstawiają się do awansu, dajmy na luz i spokojnie sobie przeanalizujmy temat merytorycznie.
Zacznijmy od KRS, bo od tego zaczął się spór.

Krajowa Rada Sądownictwa ma swoje umocowanie w konstytucji, a więc póki co jest nie do ruszenia (art. 187).
Ustawa o KRS zmienia jedną,  zasadniczą sprawę – sposób wyboru sędziów do KRS, bowiem można to oprzeć na art.187, pkt 4 :
Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa.
Dotychczasowa ustawa stanowiła, że 15 członków KRS sędziowie sami wybierają spośród siebie. Nowa mówi o tym, że wybiera ich sejm, nadal ze środowiska sędziowskiego (bo tak każe konstytucja). Na razie wszystko jest ok.

Pierwszym punktem bardzo wątpliwym konstytucyjnie było wygaszenie kadencji dotychczasowych członków KRS ( pkt 3. Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata). PAD wyrażał tu wątpliwości, sugerując pytanie do TK. Ziobro pytanie zadał, a TK wywinął  bardzo ciekawą interpretację co do zbiorowej kadencji, a nie indywidualnej. Mógł to zrobić, ponieważ zapis mówi o kadencji wybranych członków, a niewybranego członka, czyli że wybory są takie, jak do sejmu czy do rady gminy, a nie indywidualne jak do TK. W konsekwencji okazało się, że poprzednie wybory do KRS były de facto niekonstytucyjne i można mandaty  wygasić bez problemu.
W tym momencie było naprawdę pięknie, niestety – tu właśnie zaczęły się schody.

PiS zapisał, że sędziowie członkowie na następną kadencję będą wybierani zwykłą większością głosów sejmu, czyli mówiąc wprost – wszystkich wstawi PiS. I to już wściekło nawet tych, którzy dotychczas popierali. Dlaczego?
To proste – wiara w to, że można wybrać 15 sprawiedliwych, którzy oprą się wszystkim naciskom i wystąpią przeciw swojej korporacji z łatką „nasłanych” przez jedną partię – jest doprawdy wyrazem dużej naiwności. W to może wierzyć szary wyborca, ale nie wytrawni gracze polityczni. Jak by to wyglądało w praktyce? 
Otóż panowie sędziowie w trosce o własną skórę nic wielkiego by nie zrobili do końca tej kadencji, czyli dopóki nie przekonaliby się, że PiS wygrał powtórnie. Taka jest brutalna prawda. A gdyby PiS nie daj Boże nie wygrał samodzielnie następnych wyborów, to w następnej kadencji, w zdrowej trosce o własną skórę nic by w ogóle nie robili przeciw korporacji. Natomiast fakt, że wszyscy mają być  z nadania PiS, stał się znakomitym paliwem do podniesienia międzynarodowego wrzasku o kontroli partyjnej nad sądami oraz do zwoływania kolejnego ciamajdanu.
Prezydent jako prawnik doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że niewarta skórka wyprawki, że to bezsensowna, nakręcająca się awantura o zapis, który niczego PiS nie gwarantuje. Ponieważ nie dało się normalnie pogadać, bo już trwała histeria po obu stronach, postawił jasne żądanie – sejm wybiera większością 3/5, inaczej nie podpisze. Co by to zmieniło? Bardzo dużo!
Po pierwsze – wybrani nie mieliby łatki „pisowca”, a więc nie byliby od początku obarczeni podejrzeniami o wykonywanie rozkazów partyjnych, po drugie zagranica dalej by wyła, ale nie miałaby podstaw prawnych do jakichkolwiek ruchów. Wreszcie to 3/5 było do uzyskania, choć może trwałoby trochę dłużej. Tu akurat Kukiz zaproponował bardzo rozsądnie, żeby kandydatury na drodze politycznego porozumienia zgłosił prezydent, po uzgodnieniu nie tylko z politykami, ale i po szerokiej konsultacji, zwłaszcza ze środowiskami zajmującymi się obroną pokrzywdzonych przez sądy, czyli byłyby to kandydatury z mocnym poparciem obywatelskim.
PiS to pozornie to przyjęło. Co było dalej?

Otóż przedstawionej przez PAD poprawki, zmieniającej treść uchwalonej już ustawy – nie głosowano. W ogóle ją wywalono. Owszem, wpisano te 3/5, ale do ustawy o Sądzie Najwyższym. I tu jest pierwsze pytanie – dlaczego? Jakim cudem sposób wyboru do KRS znalazł się w ustawie o SN? 
Ale to nie koniec.
Pomijam tu inne zapisy ustawy o SN, o tym kiedy indziej, istotne jest jedno – ta ustawa była obarczona ewidentnym błędem, dwa paragrafy były wzajemnie sprzeczne. Czy to zwykły pośpiech, pomyłka? 
Bzdura! Na ten właśnie błąd zwrócono uwagę w senacie – i co zrobił marszałek Karczewski? Ano udał, że nie rozumie i przepchnęli ustawę kolanem.
Co dalej?

Obie ustawy leżą na biurku Prezydenta. PAD dobrze wie, że nie może podpisać ustawy o SN, bo jest obarczona ewidentnym błędem, wyszedłby na idiotę. Wie również dobrze, że jeśli nie podpisze ustawy o SN, a podpisze tę o KRS, to 3/5 nie istnieje!  Zanim sejm poprawi tę o SN, to już PiS wybierze piętnastu swoich do KRS wg niezmienianej ustawy pierwotnej – ze wszystkimi tego skutkami.
Czyli mówiąc bardziej kwieciście – PAD dostał informację :
Podpisuj i wybij sobie z głowy jakieś 3/5.  My wybierzemy, jak chcemy, a potem z ustawy o SN też się ten zapis usunie, bo już będzie niepotrzebny. O swojej mini ustawie możesz zapomnieć, a jak podskoczysz, to cofniemy ci poparcie.

A teraz, moi mili PT Czytelnicy, zastanówcie się przez chwilę – dlaczego PiS, zamiast wprowadzić zupełnie nowy, rozsądny  system zgłaszania kandydatów po szerokich konsultacjach obywatelskich, dający wybranym silny mandat już na starcie, tak się uparł na system czysto partyjny, niewiele przy tym gwarantujący, a rozniecający potworną awanturę?
O co chodzi naprawdę?

Duda oczywiście nie miał innego wyjścia jak zablokować obydwie ustawy, inaczej faktycznie wyszedłby na prawnego analfabetę, co by zostało skrzętnie odnotowane także za granicą.
Zawetował – i natychmiast uruchomiono nieprawdopodobną wręcz nagonkę, która nadal jest podtrzymywana. Pan Terlecki, pan Sasin, pan Czarnecki – ach, jak się ślinią ze szczęścia opowiadając o utracie zaufania elektoratu.
A teraz proste pytanie – komu zależy na uwaleniu Trójmorza, którego Duda jest twórcą i zwornikiem, póki co? Komu zależy na uwaleniu formatu 16+1 (Chiny), komu zależy na zniszczeniu międzynarodowej pozycji Polski, wypracowanej przez Dudę przez dwa lata? Komu wreszcie zależy na rozwałce wewnątrz obozu władzy? No komu?

I z tym pytaniem Was pozostawiam, drodzy patrioci...

PS.  O naruszających konstytucję zabawach przy kompetencjach prezydenckich w ustawie o SN - w następnym odcinku.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

25-07-2017 [19:50] - smieciu | Link:

Przyznaję się że nie wiem jak jest naprawdę i jak wyglądało rzeczywiste procedowanie itp.
Mogę się więc jedynie odnieść do pani interpretacji. Jeśli ją przyjmiemy za słuszną to trzeba założyć istnienie jakiegoś kreta. Takiego bardzo podobnego jak w sprawie „lub czasopisma”. Ktoś podrzuca babola, który potem robi uwalający ustawę wybuch. Który robi jeszcze ciekawsze rzeczy.
Jest to też trochę podobne do sprawy z Lepperem z poprzedniego PiSu. Drobne rzeczy zaczynają żyć własnym życiem. Parę wrzut, ludzie skaczą sobie do gardeł. Mocodawca kreta przygląda się z zadowoleniem.

Obrazek użytkownika Jabe

25-07-2017 [19:59] - Jabe | Link:

Mnie interesuje też, jak rozniecono protesty. Myślę o tej wrzucie z cenzurą internetu. Pzypadek? Grało to jakąś rolę?

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [20:13] - eska | Link:

To, co opisałam, można (zadając sobie dużo trudu) sprawdzić na stronach parlamentu, bo tam są wszystkie druki, daty itp. Reszta jest w informacjach medialnych, tylko trzeba je poukładać po kolei, dzień po dniu.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

25-07-2017 [20:53] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Ciepło, ciepło...

Obrazek użytkownika mmisiek

25-07-2017 [20:10] - mmisiek | Link:

Może i coś w tym jest...
Jednak z drugiej strony to zebranie 3/5 jest w tej kadencji raczej nierealne w praktyce.
 

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [20:15] - eska | Link:

PiS + Kukiz"15 + plus resztki po Kukizie - jest prawie komplet nawet przy 100% frekwencji. 

Obrazek użytkownika mmisiek

26-07-2017 [05:29] - mmisiek | Link:

Ale realia są niestety takie, że PiS miewa problemy nawet ze zdyscyplinowaniem własnych posłów to co tu dopiero mówić o takich niepewnych koalicjach.
Poza tym z tego co Pani pisze wynika, że de facto mamy do czynienia z potężnym sabotażem i w dodatku nikt z kierownictwa się w tym nie zorientował - w takich warunkach uzyskanie 3/5 jest tym bardziej niemożliwe.
 

Obrazek użytkownika Józef Darski

25-07-2017 [20:38] - Józef Darski | Link:

Dzięki geniuszowi prezydenta ataki z Niemiec i Europy miały zniknąć, jak Pani pisała. Zelżały?
Według Pani dzięki genialnemu posunięciu prezydenta ataki opozycji miałly zelżyć. Zelżały. Gdzie Pani genialne przewidywania?
Nie chodzi o sądy tylko obalenie rządu i nowy układ.
Trójmorze będzie - niemieckie. Angela zadzwoni i Duda wykona.
http://www.fronda.pl/a/jerzy-targalski-dla-frondy-polski-sen-o-wielkosci-sie-konczy-bezpieka-i-niemcy-rozgrywaja-prezydenta,96926.html

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [20:53] - eska | Link:

Histeryczne pomówienia przeciw faktom. Dyskusja nie ma sensu, czas pokaże.

Obrazek użytkownika fritz

25-07-2017 [21:11] - fritz | Link:

Przeciez to Ty nie akceptujesz faktow.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

25-07-2017 [22:05] - Goral Supreme | Link:

Osz kuzwa! Klamiesz i manipulujesz..przytaczam twoje slowa : "komu zależy na uwaleniu Trójmorza, którego Duda jest twórcą i zwornikiem, póki co? Komu zależy na uwaleniu formatu 16+1 (Chiny), komu zależy na zniszczeniu międzynarodowej pozycji Polski, wypracowanej przez Dudę przez dwa lata? Komu wreszcie zależy na rozwałce wewnątrz obozu władzy? No komu?"..
Duda jest TWORCA i zwornikiem koncepcji Trojmorza ???
"Format " 16 + 1  stworzony przez Dude ???
Jakas " szczegolnie wazna miedzynarodowa pozycja Polski" stworzona przez Dude w ciagu ostatnich 20 m-cy ??
Jakas " wewnetrzna rozwalka w obozie wladzy "..???
Takich bezsensownych absurdow ja na NB nie czytalem od czasow Maciejewskiego Corylusa..
Oskarzanie innych o "histeryczne pomowienia"jako jedyny argument przeciwko merytorycznym pytaniom i tezom ???
Eska..ty jestes FANATYCZKA Dudusia.."odjazd" od rzeczywistosci ,ktory tutaj zaprezentowalas dyskfalifikuje cie jako blogiera..
Zyj ty sobie w swiecie wlasnych urojen i konfabulacji ale nie powoluj sie na posiadanie mandatu reprezentanta PIS i obozu patriotycznego poniewaz intelektualnie nie masz do tego prawa..

Obrazek użytkownika OLI

26-07-2017 [00:16] - OLI | Link:

Przyznaję Panu całkowitą rację co do treści zapodawanych przez panią eskę. Czytywałam jej teksty, bo czasem dzieliła się wiedzą niedostępną w obrocie publicznym, choć czasem z podejrzeniem, że to tylko taka autokreacja. Jednak te usypianki, jakie daje ostatnio, to jest więcej niż pomyłka w analizie rzeczywistości - to jest celowa, przemyślana dezinformacja.

Obrazek użytkownika paparazzi

26-07-2017 [00:24] - paparazzi | Link:

Dopowiem Panu , dziś w Wall Street Journal atak na prawdę polityczna w Polsce. Drew Hinshaw i Wiktor Szary wysmażyli ze opozycja martwi się o demokracje nie pisząc kto oni są. To co było zgubne dla przeprowadzenia reform, tego nie powiedzieli. SN i KRN oraz Konstytucja była smażona przez  komunistów i rożnej maści hochsztaplerów. USA ma swój problem z lewakami chcą eliminować klasę średnia. To im się nie uda. Polska buduje właśnie ta klasę i podmiotowość. To jest sol w oku a Pan zna te oczy :-)

Obrazek użytkownika rzhqjj

25-07-2017 [20:39] - rzhqjj | Link:

To ja juz caly glupi jestem.
Wiedzialem kto jest winien i powinien wisiec, teraz znowu wszystko na odwrot.
Czy ktos z nich, z wladzy, wyjasni to wszystko jak chlopu lopata, zeby nie bylo tych przepychanek?
Ja sie z tego wypisuje.

Dzieki za rozjasnienie niejasnosci...

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [20:56] - eska | Link:

Nikt niczego nie wyjaśni.
Możemy tylko wrzeszczeć, żeby się uspokoili i dalej grali jedną drużyną - bo inaczej wszystko szlag trafi.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-07-2017 [20:58] - Imć Waszeć | Link:

No dobrze, znaczy że zabrakło zupełnie kontaktu pomiędzy kancelaria prezydenta i sejmem. Bo gdyby kontakt był, to pewne sprawy by wyszły zanim zrobił się cały syf. Nie mam pretensji do prezydenta, bo w tym czasie miał szereg wizyt, gdzie musiał odpowiednio wyglądać i ładnie pachnieć. Do czego jednak służy cały ten sztab fachowców stacjonujący w Belwederze? Chyba głównie suszą lakier na tipsach i depilują pięty? Wszyscy rzucili się na ego Adriana, a co z przerostem EGO jego świty?

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [21:22] - eska | Link:

Gdyby to chodziło tylko o kontakt.
Sęk w tym, że ktoś znowu puścił plotę o strasznym zagrożeniu (patrz artykuł Targalskiego) i w PiS znowu zapanowała histeria. Zresztą nie pierwsza w tym roku - pierwsza była o Macierewicza, kiedy tu armia amerykańska zjechała. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-07-2017 [22:05] - Imć Waszeć | Link:

Wiem, poświęciłem 8 godzin na przejrzenie materiałów całego spektrum politycznego od A do Z. Już wiem o co chodzi. Proszę zwrócić uwagę na dwie wrzuty: Adrian i Astroturfing. To drugie nie może ujść uwadze służb europejskich i USA. Kłopot w tym, że ludzie to robiący są w pewien sposób z nimi powiązani. Stąd dwugłos nawet z USA. Jak znajdę coś więcej to napiszę.

PS: O czymś takim mówi się już od dawna w kontekście ogłupiania za pomocą różnych technik wyszukiwarek internetowych typu Google. Oczywiście chodzi o spam i o pozycjonowanie stron. Najwyraźniej ktoś poszedł krok dalej i dopatrzył się podobieństwa pomiędzy skrótem SEO (search engine optimisation), a CEO (Chief executive officer, najwyższy prezes w firmie). Na stronach speców od marketingu i PR są opisywane dwa sposoby "black hat" i "white hat":

http://resultspm.com/fake-onli...

Chodzi w skrócie o robienie prezesów firm w balona za pomocą fake newsów. Zapewne pierwotnie chodziło o prowokowanie takich sytuacji, które spowodują konkretne wahania na giełdzie. Oczywiście ma to swoje odniesienie do świata polityki. Czas najwyższy, żeby służby zaczęły bacznie przyglądać się związkom NGO z firmami świadczącymi usługi reklamowe i PR.

A czy to tak dawno temu polszewiki wykorzystywały Wikipedię do rozsiewania bzdur lub kasowania tekstów niezgodnych z poprawnością polityczną? Bodaj uczestniczył w tym pewien sędzia w randze nadzorcy polskiej wersji Wiki:

https://digiday.com/marketing/...

Obrazek użytkownika fritz

25-07-2017 [21:07] - fritz | Link:

Sedziowie KRS PiSowi  a potem jest zmiana i szpak drapal bociana, to znaczy strona przeciwna wygrywa wybory. Co ciekwe, dokladnie taki mechanizm funkcjonuje  np. w Niemczech i nikt sie wscieka. A jest taki poniewaz zabezpiecza interesy panstwa i spoleczenstwa.

Sedziowie polecani przez PiS sa sedziami Polakami majacymi polskie obowiazki, byliby by wiec blogoslawienstwem dla narodu. Jeden czy dwoch byliby wpadkami ale tego nie da sie uniknac.

3/5 jest effektywnym zablokowaniem KRS i tym samym SN.

W ten sposob Duda stal sie tym wykidajlo pracujacym na bramce w knajpie III RP.

I jestem gotow sie zalozyc, ze wykidajlo wyrzuci rowniez "dyscpinarke" z SN.

Duda zostal przekrecony, pytanie tylko, kiedy.
 

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [21:24] - eska | Link:

A ty jesteś ruskim agentem. Pomówienie za pomówienie - przyjemnie ci?

Obrazek użytkownika fritz

25-07-2017 [22:06] - fritz | Link:

Moje mile i sympatyczne odpowiedzi zaginely ;)

Obrazek użytkownika fritz

25-07-2017 [21:09] - fritz | Link:

Jakim cudem sposób wyboru do KRS znalazł się w ustawie o SN? 

Ano takim, ze ustawa o KRS zostala juz przeglosowana i byla u Dudy a o SN byla jeszcze w sejmie.
Duda nie zgadzal sie na nowelizacja tak ze jedyna mozliwoscia bylo dolaczenie jej do SN-ustawy.

 

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [21:23] - eska | Link:

Nieprawda. Duda złożył swoją ustawę, zmieniającą zapis w KRS - po co kłamiesz?

Obrazek użytkownika nusatez

25-07-2017 [21:58] - nusatez | Link:

Prezydent zgłosił swoją poprawkę 18 lipca,a ustawa o KRS została przyjęta przez Senat 15 lipca. Zdecydowanie się spóźnił. Podsunął mu ten "genialny" pomysł o 3/5 Kukiz(być może celowo) - szkoda,że pan prezydent wcześniej sam o tym nie pomyślał, zwłaszcza,że jest prawnikiem. 
"Wreszcie to 3/5 było do uzyskania"  -  wnioskując na podstawie dotychczasowych poczynań opozycji ,a zwłaszcza celów jakie im przyświecają, nie było do uzyskania. 
A.Duda nie jest twórcą koncepcji Trójmorza i nie sam ją realizuje. 

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

25-07-2017 [21:20] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Wygląda to dość prawdopodobnie, choć pewności nie ma (tu niestety pamięć o losie kredytów frankowych każe uwzględniać także inne możliwości). Wydaje mi się, że jakąś rolę odegrały też sygnały zza Atlantyku, bo siedząc między Niemcami a Rosją nie możemy lekceważyć tamtego kierunku. Proszę zauważyć, że wszyscy się jakby umawiali, żeby tego nie widzieć, nie słyszeć, bagatelizować, ot McCainowi dziadkowi coś się pozajączkowało a pani rzeczniczka pomyliła papiery. Niestety, odbudowa Rzeczypospolitej ze stanu półkolonii trwa niespełna dwa lata dopiero i musimy jeszcze przełknąć niejedno upokorzenie.

Faktem jest, że frontalny atak na prezydenta ze strony pp. Karnowskich - nie mitygowany żadną troską o spójność obozu i łagodzenie napięć - wygląda smutno. U Sakiewicza było rozczarowanie i kilka gorzkich tekstów, ale chyba starają się wyciszyć emocje. Na razie mam wrażenie, że cena, jaką zapłacił Pan Prezydent, będzie bardzo wysoka. Ale zobaczymy, co się stanie dalej.

Obrazek użytkownika Ptr

25-07-2017 [21:25] - Ptr | Link:

Protestujący własnie cieszą się ,że uzyskali dużo - pojawiła się rysa na jedności obozu władzyl. Szczegóły nie licza się. To ważniejsze niż prezydenckie poprawności. Zajmował się zagranicą i robił to w miarę dobrze. Co prawda chodzili z księciem Wiliamem za kobietami, ale to był piknik. Mógł pozostać neutralny wobec woli Sejmu, ale wpieprzył swoje trzy grosze z doskoku między przyjęciami.
Ale narodem wzgardził w imię przynależności do swojego prawniczego środowiska. Nie chce im zabrać samowładztwa. Tak sądzę. A oni nie chcą samowładztwa  oddać za nic. To zrozumiałe. Czy środowiska uprzywilejowane oddają przywileje ot tak ? Nigdy. Szczegóły się nie liczą.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-07-2017 [21:38] - Marek1taki | Link:

Prezydent występując z propozycją 3/5, w miejsce zwykłej większości, dokonał rozwałki w obozie władzy i zablokował jeden z mechanizmów przywracania suwerenności Polski.
Oglądając dzisiaj w TVP posła Terleckiego wstąpiła we mnie - z nieznanych mi powodów - otucha, że Pan Prezydent w swoim projekcie dokona dzieła legislacyjnego, w którym zwykła większość będzie wystarczająca. A może sam będzie wyznaczał, co oznacza 100/100.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

25-07-2017 [22:19] - Ryszard Surmacz | Link:

Rozumowanie jest logiczne, ale logikę muszą zweryfikować szczegóły. Zapomniała jeszcze Pani o urażonej dumie Prezydenta ( jest prawie góralem, a to ma znaczenie). Moim zdaniem to (i podtrzymuję)  naiwność, miały decydujące znaczenie. Wątpliwości i oczywiste błędy można było załatwić polubownie i cicho. Idąc torem przedstawionej logiki, szans na wewnętrzne porozumienie nie ma żadnych. A to chyba nie jest prawdą. Natomiast prawdziwość ostatniego akapitu obala: 1.  rozmach międzynarodowej interwencji, 2. brak Kaczyńskiego rozwala wszystko, jak domek z kart. W tej grze nie chodzi tu o głowę Kaczyńskiego (mała perspektywę), lecz głowę Tuska (dużą perspektywę). O to idzie cała gra.Powrót Tuska obala i gwarantuje im wszystko. Porównując Dudę z rządem, ten pierwszy wydaje się być mniej przewidywalny niż Kaczyński i Szydło. To wyścig z czasem. Trzeba zmienić Konstytucję.

Obrazek użytkownika Jabe

25-07-2017 [22:02] - Jabe | Link:

Sęk w tym, że pani Eska w przypadkowe błędy nie za bardzo wierzy (ja też mam opory). Zresztą co myśleć o ludziach, którzy popełniają błędy przypadkowe przy tak ważnej ustawie?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-07-2017 [22:06] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Wątpliwości i oczywiste błędy można było załatwić polubownie i cicho."
W jaki sposób jawne olewanie przez Sejm i Senat oraz biura legislacyjne , prawa i zasad konstytucyjnych jak i zdroworozsądkowych ma być załatwiane po cichu i polubownie. Ustawy trafiły  do PAD przy świetle dziennym.

Obrazek użytkownika arabas

25-07-2017 [22:11] - arabas | Link:

Skutki tej koszmarnej decyzji Prezydenta Dudy już widzimy,a co będzie dalej strach myśleć.W tej sytuacji pisanie o uruchomieniu nagonki w stosunku do Prezydenta jest po prostu śmieszne,  to jest naturalny odruch szerokiej masy ludzi którzy znowu zostali wpuszczeni w maliny.Świetnie wcześniej to określił Patryk Jaki mówiąc, że w decydujących momentach zawsze znajdował się ktoś taki kto wymiękał.Jeśli uważa Pani,że Prezydent w tym momencie i tylko stawiając weto powinien dochodzić swoich racji to faktycznie( jak Pani komuś odpisała} nie ma co dyskutować tylko poczekać co czas pokaże.Wtedy się przypomnę.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

25-07-2017 [22:31] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

"naturalny odruch szerokiej masy ludzi"

Takie naturalne odruchy można uspokajać. Można też pobudzać.

A można również wywoływać z niczego.

Zależnie od potrzeb i intencji.

Obrazek użytkownika arabas

26-07-2017 [01:03] - arabas | Link:

Wszystko można,ale pobudzenia nie było,a sensowne uspokojenia to tylko te w narracji pani premier Beaty Szydło,że mimo wszystko rząd będzie robił swoje.

Obrazek użytkownika Robert

25-07-2017 [22:36] - Robert | Link:

Pomijając ewidentną utratę zaufania JK do PAD zademonstrowaną brakiem podziękowań po szczycie NATO i późniejszym lekceważeniem go, dwie sprawy:
1. Prawdziwe intencje Prezydenta poznamy w ciągu dwóch/trzech miesięcy.
2. 3/5 tak ale jeżeli po trzech nieudanych próbach wyłonienia sędziego przez Sejm procedurę na kolejne trzy próby z warunkiem 3/5 przejmuje Senat. Jakiś bezpiecznik i bat na targowicę musi być.

Obrazek użytkownika Jabe

25-07-2017 [23:27] - Jabe | Link:

Oni już tam zupełnie zapomnieli, że jest coś takiego jak Senat. Pewnikiem chętnie by zlikwidowali, ale PO miało taki zamiar, i teraz im nie wypada.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-07-2017 [22:37] - zbieracz śmieci | Link:

Czy w tej istniejacj Konstytucji jest jakikolwiek zapis o jakimś regulaminie dla SN,nie ma słowa i ma słowa kto ma pisać ,ten regulamin który jest napisali sobie sędziowie SN i dopiero został zaklepany ustawą -złamana została Konstytucja czy nie...!?
Kukiz zaproponował zaproszenie szeregu stowarzszeń ale nie dopisałaś ,że także najwieksze stowarzyszenie zrzeszające sędziów ,stowarzyszenie  z nazwy a praktycznie partia polityczna i ci sędziowie nie raz i nie dwa wypowiadali się jako politycy[ a wolno im...]
Bardzo razem z tym gościem przejmujecie sie tym co obcy sobie pomyślą i jak zareagują ,może nie wiesz ale ta co obowiazuje i to z małymi poprawkami jest ta co nam kacapy napisali w 1944 roku wywieszajac jako zajawkę Manifest Lipcowy ,kilka dni temu była kolejna rocznica.
Ta kostutucja to prawne zabezpieczenie ich interesów .każdych i miała być na zawsze.Nawet tej  nie potrafili napisać poprawnie łącznie z batem na swoja dupę ale to norma u komuchów.
Dla nich faszystowska II RP potrafiła napisać prawo cywilne które żywcem zerżneli podobnie z Kodeksem Prawa Handlowego też napisanego za II RP i też zerżniętego bo do napisania tychże potrzeba intelektu i wiedzy prawniczej a tej ludziom ze stepu brakowało ,do napisania Małego Kodeksu Karnego wystarczyło a który po małych modyfikacjach obowiazuje po dziś dzień ,bandyci wiedzieli jak prawnie usankjonowac bezprawie.
Nareszcie zajrzałaś do Konstytucji ale znowu widzisz co chcesz widzieć i proszę nie strasz ,że będzie ciąg dalszy.
PS.Taka ciekawostka ,za II RP całe prawo ujęte w ustawach i kodeksach pisały kancelarie prawne ,no ale pisali je ludzie dla których interes korporacyjny był nieznanym pojęciem a tylko interes Polski,ot różnica a dzisiejszy kodeks prawa cywilnego tkwi dalej w czasach gomułki,jakby wszystko stało w miejscu a ,że nijak ma sie do rzeczywistości to gówno obchodzi profesorów,filozofów,intelektualistów jak i tego co ich zapraszał na konsultacje ,wydziały prawa ,krs ,sn i tk ...tak jest kiciu!Ba ,nawet zagranica ma to gdzieś.
PS.Pewnie Ken podczas wizyty razem z Barbi zwrócił uwage facetowi na swoje zaniepokojenie stanem praworzadności ,pewnie angela za pięc dwunasta swoje dołożyla bo czym innym wytlumaczyć takie pobudzenie i olanie wyborców .może obiecała stolec króla europy jak rudy zwolni .Tam mogliby brylować dopiero ...a nie użerać się z hołotą co durna chce aby spełnił obietnice przedwyborcze

 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

25-07-2017 [22:37] - zbieracz śmieci | Link:

Czy w tej istniejacj Konstytucji jest jakikolwiek zapis o jakimś regulaminie dla SN,nie ma słowa i ma słowa kto ma pisać ,ten regulamin który jest napisali sobie sędziowie SN i dopiero został zaklepany ustawą -złamana została Konstytucja czy nie...!?
Kukiz zaproponował zaproszenie szeregu stowarzszeń ale nie dopisałaś ,że także najwieksze stowarzyszenie zrzeszające sędziów ,stowarzyszenie  z nazwy a praktycznie partia polityczna i ci sędziowie nie raz i nie dwa wypowiadali się jako politycy[ a wolno im...]
Bardzo razem z tym gościem przejmujecie sie tym co obcy sobie pomyślą i jak zareagują ,może nie wiesz ale ta co obowiazuje i to z małymi poprawkami jest ta co nam kacapy napisali w 1944 roku wywieszajac jako zajawkę Manifest Lipcowy ,kilka dni temu była kolejna rocznica.
Ta kostutucja to prawne zabezpieczenie ich interesów .każdych i miała być na zawsze.Nawet tej  nie potrafili napisać poprawnie łącznie z batem na swoja dupę ale to norma u komuchów.
Dla nich faszystowska II RP potrafiła napisać prawo cywilne które żywcem zerżneli podobnie z Kodeksem Prawa Handlowego też napisanego za II RP i też zerżniętego bo do napisania tychże potrzeba intelektu i wiedzy prawniczej a tej ludziom ze stepu brakowało ,do napisania Małego Kodeksu Karnego wystarczyło a który po małych modyfikacjach obowiazuje po dziś dzień ,bandyci wiedzieli jak prawnie usankjonowac bezprawie.
Nareszcie zajrzałaś do Konstytucji ale znowu widzisz co chcesz widzieć i proszę nie strasz ,że będzie ciąg dalszy.
PS.Taka ciekawostka ,za II RP całe prawo ujęte w ustawach i kodeksach pisały kancelarie prawne ,no ale pisali je ludzie dla których interes korporacyjny był nieznanym pojęciem a tylko interes Polski,ot różnica a dzisiejszy kodeks prawa cywilnego tkwi dalej w czasach gomułki,jakby wszystko stało w miejscu a ,że nijak ma sie do rzeczywistości to gówno obchodzi profesorów,filozofów,intelektualistów jak i tego co ich zapraszał na konsultacje ,wydziały prawa ,krs ,sn i tk ...tak jest kiciu!Ba ,nawet zagranica ma to gdzieś.
PS.Pewnie Ken podczas wizyty razem z Barbi zwrócił uwage facetowi na swoje zaniepokojenie stanem praworzadności ,pewnie angela za pięc dwunasta swoje dołożyla bo czym innym wytlumaczyć takie pobudzenie i olanie wyborców .może obiecała stolec króla europy jak rudy zwolni .Tam mogliby brylować dopiero ...a nie użerać się z hołotą co durna chce aby spełnił obietnice przedwyborcze

 

Obrazek użytkownika spike

25-07-2017 [22:45] - spike | Link:

Czy to nie Ty Eska, jak ta Kasandra, przestrzegałaś przed ruchem Dudy, który może zniweczyć reformę sądownictwa?

Prezydent rozczarował mnie swoim uzasadnieniem weta, jak powołanie się na Romaszewską, która oświadczyła, że jest tym zażenowana, opieranie swojej opinii na demonstracjach, które były wielokrotnie już wcześniej, czy żal o brak z Nim konsultacji, co już zwala z nóg, dla opozycji taka konsultacja, to zmowa Kaczyńskiego z Dudą, który się podporządkowuje, jeszcze te konsultacje z nie wiadomo z kim, a czemu nie z rządem?
do tego ta wrzuta z 3/5 za 5 sek. 12.
Nie wierzę, że Duda był czymkolwiek zaskoczony, musiał mieć przecieki, mam nadzieję, że rozczaruje nas, Jego wyborców, a już nie chcę nawet myśleć o zdradzie.

Obrazek użytkownika eska

25-07-2017 [23:39] - eska | Link:

Jedną z socjotechnik, bardzo istotnych, które mają zniszczyć siłę obozu patriotycznego, jest kreowanie wręcz różnic na podstawie zdań wyrwanych z kontekstu lub hipotez. Tacy politycy, którzy zdecydowaliby się teraz na rozłam, byliby ludźmi nie tylko potępionymi później przez historię, ale także nie mającymi żadnych szans na powodzenie na scenie politycznej – podkreśla minister Antoni Macierewicz.
http://niezalezna.pl/102924-an...

Własnie CBA weszło do MON > http://www.salon24.pl/newsroom...

 

Obrazek użytkownika spike

26-07-2017 [14:26] - spike | Link:

Macierewicz ma rację, tylko dlaczego rząd pozwala na szerzenie kłamstw i pomówień, nie tylko prostować, ale może pozywać do sądu?

Co do PAD, nie lepszym rozwiązaniem by było skierowanie ustaw do TK?
"Wilk syty i owca cała", a tak sam wziął na siebie brzemię "odszczepieńca" i co tam jeszcze.

Obrazek użytkownika paparazzi

25-07-2017 [23:57] - paparazzi | Link:

Jak PAD wie i wiedział to dlaczego nie było rozmów wcześniej by zapobiec nieprawidłowością.

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-07-2017 [06:18] - jazgdyni | Link:

Szanowna Esko!

Będzie trochę nie na temat. Ale to ważne, albowiem bardzo stanęłaś po stronie PAD. Klikając kanałami tv, na chwilę przystanąłem na TVN24 bo zobaczyłem kogoś z rządu. I co usłyszałem!
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oświadczył, że zawetowana ustawa była konsultowana z prezydentem Dudą. Są na to dowody.
Czyli, niestety pan prezydent Duda, w orędziach, wobec całej opinii publicznej [sic!] skłamał!
Nawet funkcjonariuszka Pohanke była zmieszana.
A to podważa cały twój wywód, bo zakładasz bezwzględną uczciwość i dobrą wolę PAD.

Nadal upieram się, że najlepszym rozwiązaniem było przyjęcie ustaw, i następnie ewentualnie kontrola konstytucyjności przez TK i korygowanie poprawkami.
Niestety, mleko się rozlało.

Pozdrawiam

 

Obrazek użytkownika szara_komórka

26-07-2017 [09:54] - szara_komórka | Link:

Słusznie.
Już po pierwszym wystąpieniu PAD domagającym się 3/5 wytknąłem:
"1. Uważam, że ruch PAD był głupi.
2. Jeżeli już się nań zdecydował, to przed jego wykonaniem powinien się skonsultować z Beatą Szydło. To ona w końcu wygrała dla niego wybory.
3. Jeżeli już nie konsultował to mógł go wykonać w innej formie. Jego wystąpienie było "szczeniackie". Widocznie powinien zmienić doradców. (Przedsmak takiego działania mieliśmy juz przy okazji rozgrywki z A.Macierewiczem.
Trudno jakoś to przeżyjemy."

1.Zachował się jak gracz przeciwnej drużyny.
2.Pańska dzisiejsza notka podkreśla to, że tak naprawdę nie wie o co idzie gra.
3.Jeżeli były konsultacje to kto je prowadził i jestem ciekaw czy przed podjęciem decyzji sam "ze swojej wysokości" pofatygował się o rozmowę z Beatą Szydło i Zbigniewem Ziobro. Jeżeli nie to stawia go w sytuacji dwuznacznej.

Obrazek użytkownika Jabe

26-07-2017 [13:37] - Jabe | Link:

Może to Michał Wójcik skłamał? Nie przyszło to Panu do głowy?

Obrazek użytkownika jazgdyni

26-07-2017 [14:50] - jazgdyni | Link:

Oj głupi ty jabe jesteś niestety. Czytaj dokładnie. Są dowody pertraktacji, Na papierze i z podpisami! I nie tylko jabe takie.

Obrazek użytkownika eska

26-07-2017 [22:19] - eska | Link:

Ustawa dot. KRS była konsultowana, potem Duda postawił warunek w postaci ustawy zmieniającej, a PiS to przyjął. Tyle, że słowa nie dotrzymał.
A dot. SN też była - Duda domagał się swoich konstytucyjnych uprawnień, zabranych mu ustawą przez Ziobro. I PiS też to przyjął, a potem wcisnął małą popraweczkę przywracającą rolę Ziobry, tylko w innym brzmieniu, to własnie te paragrafy im się pomyliły.
Tak więc Wójcik (z tej zdradzieckiej bandy Ziobry, czyli SP) mówi wygodne dla siebie pół prawdy, czyli łże.

Ale polecam serdecznie głęboka wiarę w tych wspaniałych ludzi z Solidarnej Polski, zwłaszcza polecam ich wypowiedzi o Kaczyńskim > 
http://www.gazetaprawna.pl/gal...

Obrazek użytkownika eska

27-07-2017 [13:41] - eska | Link:

"Pan prezydent zajął stanowisko męża stanu, co cechuje ludzi o bardzo dalekosiężnych projektach społecznych i politycznych" – stwierdził biskup warszawsko-praski. [....] Zdaniem hierarchy obserwujemy dziś proces postępującej brutalizacji języka w środowiskach polityków i, przede wszystkim, świecie mediów. "Dziś emocje maja pierwszeństwo przed jakimkolwiek rozumowaniem i określeniem sytuacji poprzez obiektywny ogląd" .

https://gosc.pl/doc/4058724.Abp-Hoser-Prezydent-Duda-zachowal-sie-jak-maz-stanu

I na tym zakończę, teraz czekam, żeby pan Targalski i reszta opluli także abp Hosera - no dalej, chłopaki i dziewczynki, co wam szkodzi