Za dużo emocji za mało zdrowego rozumu

To, że Tuska jewropejskie postempactwo  wybierze na następną  kadencję to było pewne jak amen w pacierzu.

Już choćby z przekory.

" Jeden z najznakomitszych adwokatów rosyjskich ubiegłego stulecia, Polak, nazwiskiem Spasowicz, występując w Petersburgu w roku 1871 w słynnym procesie 79 nihilistów – "nieszajowców" – tych samych, którzy posłużyli Dostojewskiemu za wzór do jego "Biesów" – powiedział w swej mowie obrończej:

"Polak może spoglądać na wiele rzeczy z przeszłości, na wspomnienie których serce jego bije żywiej. Gdy odtworzy w myślach wspaniałą wielkość tej przeszłości, spowitą w złocie i purpurze, ucieka w jej ramiona, aby marzenia demokratyczne utulić w narodowym romantyzmie.

Przeszłość Rosjan jest bardzo biedna, a teraźniejszość jest sucha, nędzna i naga jak step, który jest wprawdzie bezbrzeżny, ale nie pozbawiony kamieni milowych. Radykalizm, ten charakterystyczny rys młodzieży rosyjskiej pochodzi stąd, iż nie posiada ona nic trwałego za co by się mogła uchwycić; tłumaczy się brakiem tradycyjnej kultury..."

" Trudno chyba w kilku słowach oddać bardziej precyzyjnie usankcjonowaną przez pokolenia charakterystykę Polaka, przejętą przez historiozofię i literaturę polską. Do niej dopasowano wszystkie powstania i rewolucje sprzed pierwszej wojny światowej; wszystko cokolwiek było zabarwione ideałami romantyzmu narodowego polskiego w okresie porozbiorowym, włącznie do sloganu Piłsudskiego o wstąpieniu "do czerwonego tramwaju, aby wysiąść na przystanku: Polska".

Do tej charakterystyki pasuje rуwnież owo pogardliwe wzruszenie ramion, gdy w początkach 1944 roku w Warszawie, w rozmowie z członkami Podziemia próbowałem im uplastycznić niebezpieczeństwa okupacji sowieckiej. Usłyszałem w odpowiedzi:

"My, którzy mimo szalonego terroru, potrafimy stawiać skuteczny opór, którzy potrafiliśmy zastrzelić w biały dzień takiego Kuczerę!... Zgładzać szefуw Gestapo i SS, mielibyśmy nie dać rady jakiejś Wasilewskiej, jakimś Putramentom, czy innym Osóbkom na usługach sowieckiej agentury?! Ależ to dla nas dziecinna zabawka!"

– Były to głosy szeregowych Polaków, wychowanych w popularnej tradycji.

Jakże więc doszło do tego, co jest w tej chwili? "

I pytanie za Józefem Mackiewiczem można powtarzać w  nieskończoność.

Dlaczego jest tak dobrze skoro jest tak źle ?.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

10-03-2017 [22:47] - Adam66 | Link:

Nie jest to moja analiza ale wydaje mi się logiczna, czyli Kaczyński znowu wygrał :-)
http://opinie.wp.pl/zwyciestwo...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

11-03-2017 [07:55] - rolnik z mazur | Link:

Dziękuję za link. Argumentacja logiczna. Trzymać Tuska jak najdalej od Polski i niech tam sobie otwiera i zamyka co mu każą. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika anakonda

11-03-2017 [06:45] - anakonda | Link:

Tja, a ja bede powtarzal do znudzenia, Polska ta akcja sama wlazla w " kozi rog ".
Odmowa podpisania protokulu koncowego zostalo odebrane na zachodzie jako typowe warcholstwo,
o czym swiadczy uwaga prezydenta Francji Hollande: " wy macie zasady, a my mamy fundusze ".
Takze po dalszych wypowiedziach p.Kaczynskiego i p. Szydlo nic nie wskazuje aby na to aby sie
czegos nauczyli z tej lekcji.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

11-03-2017 [08:38] - rolnik z mazur | Link:

Tja, tak to jest jak emocje zaciemniają zdrowy rozsądek. A po co mają się uczyc, jak już wszystko wiedzą ?  Co do Hollanda to w zasadzie szkoda słów. Jakie on ma fundusze ? To co ECB wydrukuje ?  A zasad to faktycznie nie ma żadnych. MfG ro z m