Specjalne wynagrodzenia specjalnej kasty

       Ze zdjęcia patrzy na nas niewiasta. Niewiasta jest – najwyraźniej widać to na zdjęciu – bardzo porządnie odżywiona i bardzo porządnie ubrana, jak przystało na porządnego członka porządnej kasty. Patrzy sobie z tego zdjęcia nieco krzywo na otoczenie i jakby trochę strachliwie. Od zdjęcia przechodzimy do tekstu – okazuje się, że niewiasta to pani prezes jednego z sądów najwyższej instancji i profesor prawa. Jest bardzo uczona, to niepodważalne i każdy musi to uznać, w końcu czy się komu podoba czy nie, żeby zostać profesorem trzeba nieco powkuwać a i stracić trochę czasu czy zrezygnować z przyjemności i leniwego życia czasami też. Niewiasta jednak mimo niewątpliwie solidnego wykształcenia nie jest mądra życiowo – bo być uczonym i mądrym to dwie zupełnie różne sprawy. Nikt życiowo mądry nie będzie w kraju na dorobku, gdzie jest jeszcze dużo biedy, beztrosko i bezczelnie paplał, że za 10 tys.zł można żyć dobrze jedynie w jakiejś dziurze na prowincji. Po dalszej lekturze tekstu dowiadujemy się, że niewiasta, która nas poucza, sama zarabia 27 tys.PLN.
       27 tys PLN to mniej więcej sześciokrotność średniej pensji – przy czym należy dodatkowo podkreślić, że w Polsce wcale nie ma tak dużo ludzi zarabiających ową mityczną „średnią pensję” a najczęściej spotykane wynagrodzenie jest dużo niższe. Można też stwierdzić, że jest bardzo dużo ludzi w Polsce, po studiach i to czasami po trudnych studiach, których zarobki oscylują właśnie gdzieś między tym najczęstszym a średnim wynagrodzeniem. To źle i stanowczo za mało, zważywszy na to, że wiele z tych osób wykonuje pracę odpowiedzialną i społecznie użyteczną, równie użyteczną jak praca niewiasty-sędziny a ja sobie pozwolę już prywatnie stwierdzić, że może nawet i bardziej użyteczną. Głupi ludzie w takim razie – powiedzą mi tutaj na to jacyś ortodoksyjni liberałowie – bo nie potrafili sobie sensownie „zaplanować swojej kariery” (serio, takie argumenty ciągle padają). Więc ja im to przypomnę, jak będą potrzebowali pielęgniarki albo ich dziecko terapeutki czy choćby dobrej nauczycielki – wtedy niech najlepiej wezmą sobie jakąś „mądrą” i zaradną życiowo panią prezes. 
       Żeby było jasne - ktoś, kto dość długo się uczył i cały czas doskonalił zawodowo oraz ktoś, kto wykonuje odpowiedzialną pracę powinien oczywiście zarabiać więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w danym kraju – tutaj chyba wszyscy są zgodni. Może to być np.dwukrotność czy nawet trzykrotność średniego wynagrodzenia za szczególnie trudne i odpowiedzialne prace – o to chyba też nikt nie miałby pretensji. Czy jest jednak jakieś uzasadnienie, żeby podatnika obciążać za pracę kogoś takiego sześciokrotną wysokością teoretycznego średniego wynagrodzenia? (teoretycznego, bo wynagrodzenie tej wysokości wcale nie jest tak często spotykane a faktyczne „normalne” wynagrodzenie jest dużo niższe) W dodatku uwzględniając, że chodzi tutaj o dziedzinę, która po prostu nie funkcjonuje dobrze? (i co do tego też jest raczej powszechna zgoda) Otóż nie istnieje żadne racjonalne uzasadnienie, chyba że przyjmiemy faktycznie założenie, że sędziowie są nadkastą nadludzi, absolutem, nadprzyrodzoną emanacją „liberalnej demokracji” (cokolwiek by to miało oznaczać) i najwyższymi kapłanami chorego systemu. Wtedy wszystko dozwolone, niech ciemny lud cierpi i płaci.
Dla porównania – w Niemczech prezesi federalnych sądów najwyższych instancji zarabiają trochę ponad 13 tys.EUR, co stanowi nieco poniżej 3,5-krotności średniego wynagrodzenia. Francuskie tabele wynagrodzeń w sądach najwyższych instancji nie są aż tak przejrzyste ale najwyżej uposażone grupy zarabiają tam ok.9tys EUR, zapewne należy jeszcze uwzględnić jakiś dodatek przy najwyższych funkcjach – co w sumie da też mniej więcej trzy – czterokrotność średniej pensji. I te bogate kraje „Starej Unii” jakoś się nie boją, że w przypadku poborów w wysokości „tylko” trzy- czy czterokrotnej średniej krajowej nastąpi masowy exodus sędziów. Tak samo jak nikt nie boi się, że  poumierają im biedactwa z powodu niedostatków. Dlaczego akurat u nas miałoby się stać „coś strasznego” czy zgoła miała by upaść demokracja z powodu zastosowania zasad zdrowego rozumu?
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

27-02-2017 [19:39] - xena2012 | Link:

może babsko liczy ,że awansuje do europarlamentu jak onegdaj Bieńkowska po swojej wypowiedzi dotyczącej pensji dla idiotów w wysokości 6000 zł.

Obrazek użytkownika Leonarda

27-02-2017 [19:42] - Leonarda | Link:

Fakt, że to demoralizacja kompletna - im ktoś bezczelniejszy, tym bardziej ma szanse na awans. Miejmy nadzieję, że położą temu jakoś kres. Te babsztyle po prostu kpią w żywe oczy z podatnika, z którego żyją. Pomerdało im się coś. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika zx

27-02-2017 [21:07] - zx | Link:

Ziobro wczoraj w programie "Bez retuszu" przytoczył wysokość pierwszych pensji sędziów w Polsce - dwuipółkrotność średniej krajowej, Francji - nieco ponad jednokrotność i Niemiec - mniej niż średnia krajowa

Obrazek użytkownika Leonarda

27-02-2017 [21:24] - Leonarda | Link:

Niech zarabiają porządnie ale w jakichś normalnych granicach - przecież sześciokrotna średnia krajowa (a faktycznie to bardziej z ośmiokrotna, bo te 4 tys.z kawałkiem, to mało kto w Polsce zarabia, "normalni" ludzie faktycznie raczej zarabiają ok.3 tys.brutto) to jakiś odlot. A jak już komuś się trafiło i tyle zarabia, to przynajmniej mógłby siedzieć cicho i nie pleść dyrdymałów pogardliwych nie tylko dla rozumu ale i dla społeczeństwa, z którego żyje. A podobno jesteśmy biednym krajem i nie stać nas na wszystko - tak sitwa bez przerwy przez 8 lat argumentowała, dlaczego brakuje na to czy na tamto. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika eska

27-02-2017 [21:37] - eska | Link:

Obciąć kasę, gnoje i cwaniaki odejdą, a przyjdą młodzi i zdolni, którzy latami czekają na stanowisko sędziego i doczekać się nie mogą, bo nie pochodzą z sitwy.

Obrazek użytkownika Leonarda

27-02-2017 [21:49] - Leonarda | Link:

Otóż to - młodzi nie mogą się nigdzie dopchać bez stosunków, cud jak ktoś dostanie marną posadę w sądzie, gdzie na dobry początek musi całe lata zasuwać i załatwiać robotę za tych leni za psie pieniądze (znam taki przypadek - młoda zdolna dziewczyna i pisze wszystkie uzasadnienia wyroków za tych zramolałych niedouków, szef się poznał, że zdolna i pracowita ale to się nijak nie przekłada na lepsze pieniądze, jedynie na więcej roboty). I jeszcze bezczelnie ludziom wmawiają, że nikt nie przyjdzie za 10 tys. Muszą nas mieć za kompletnych durniów chyba. Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika Donat Pytajło

27-02-2017 [22:56] - Donat Pytajło | Link:

Dobry wieczór :)
A tak zapytam jeśli można.
Kto w Polsce ustanawia Prawo? Sejm czy sądy? (przepraszam, że z małej litery te sądy, ale na dzień dzisiejszy nie potrafię inaczej)
 

Obrazek użytkownika Donat Pytajło

27-02-2017 [23:21] - Donat Pytajło | Link:

Dobry wieczór :)
A tak zapytam jeśli można.
Kto w Polsce ustanawia Prawo? Sejm czy sądy? (przepraszam, że z małej litery te sądy, ale na dzień dzisiejszy nie potrafię inaczej)
 

Obrazek użytkownika eska

27-02-2017 [21:37] - eska | Link:

Obciąć kasę, gnoje i cwaniaki odejdą, a przyjdą młodzi i zdolni, którzy latami czekają na stanowisko sędziego i doczekać się nie mogą, bo nie pochodzą z sitwy.

Obrazek użytkownika Parexcellence

27-02-2017 [23:17] - Parexcellence | Link:

Oto pokłosie  polityki "dobrej zmiany", zwłaszcza zmiany pojmowania świata współczesnego. Już dostatecznie  opluto stan sędziowski, żeby społeczeństwo przestało ufać wymiarowi sprawiedliwości ( nie mówiąc już o TK!), to jeszcze teraz mgr  Ziobro Zbigniew kolejny raz kłamie wprowadzając w błąd co do wysokości zarobków sędziów na Zachodzie, Tam bowiem stan sędziowski, jako ukoronowanie zawodu prawniczego jest bardzo wysoko wynagradzany (chodzi także o uniknięcie pokusy korupcyjnej), a za obrazę sędziego SN, np, w takich tekstach jak ten i tych niby-komentarzach, w USA grozi nawet do 25 lat więzienia! Ale o tym zapomniał powiedzieć mgr Ziobro, bo wtedy sam byłby oskarżonym Nr1. A tak, to tylko napuścił naiwnych i zawistnych, żeby zazdrościli tym wrednym sędziom ich zarobków i wypisywali takie durnoty,jak te tutaj.

Obrazek użytkownika Domasuł

28-02-2017 [02:24] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Liberalowie od Korwina, ktorych jak mrowkow w internecie, zjedza Pania za ten tekst, a ja mam nadzieje, ze sie udlawia. Trafia Pani w sedno, a w UK (dokad wyjechalo zeby zyc normalnie circa 2 mln Polakow) za taka gadke osobe piastujaca funkcje publiczna spotkalby gniew i ostracyzm. Na szczescie aktualnie w Polsce mamy rzad nie-korwinowski, za ktorego trzymam kciuki, chociaz wiekszych szans w naszym pieknym kraju mu nie daje.