Czy patriarcha Cyryl chce topić Żydów?

16 marca patriarcha Cyryl, podczas poświęcenia odnowionej cerkwi w moskiewskiej dzielnicy Kryłackim powiedział m.in.:

"Wiadomo, że car Iwan IV Groźny odwiedzał to miejsce i nie tylko wtedy, kiedy poświęcano drewnianą cerkiew, ale także ze swymi synami Iwanem i Fiodorem, kiedy wybierał się na wyprawę na Połock. Wielu już nie wie, że od tej wyprawy zależał w dużym stopniu los Rosji. I ruskie wojska wówczas zwyciężyły i powstrzymały niebezpieczną agresję, która niosła nie tylko chęć zdobycia bogactw materialnych i niewolę ludowi, bo - o czym wspomnieć należy przede wszystkim - zawsze istniały próby, jak powiedzielibyśmy dzisiejszym językiem, by przeformatować naszą świadomość, by zmienić naszą tożsamość kulturalną, narodową i religijną. Iwan na to nie pozwolił."

 

O czym mówi Cyryl? Ano, o wojnie rosyjsko-litewskiej 1558-70. Wojska moskiewskie zdobyły Połock zimą 15 lutego 1563. Na rozkaz cara utopiono wszystkich Żydów, wszystkich Litwinów wzięto do niewoli. Co ciekawe, nie chcąc konfliktu z Koroną, Iwan Groźny puścił wolno polskie wojska, zapraszając dowództwo na ucztę i obdarowując prezentami. Wojna rosyjsko-litewska była częścią ekspansji Moskwy w kierunku Bałtyku.

 

http://nn.by/?c=ar&i=124862

http://www.patriarchia.ru/db/t...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Magdalena

18-03-2014 [16:13] - Magdalena | Link:

a utopi wojska polskie (zaleje Stadion Narodowy).

Obrazek użytkownika Zunrin

18-03-2014 [17:56] - Zunrin | Link:

Dać tytuł "Patriarcha Cyryl nawołuje do ludobójstwa Żydów?"

Obrazek użytkownika alchymista

24-03-2014 [21:13] - alchymista | Link:

Miej świadomość że tzw. "patriarcha Cyryl" to człowiek, który modli sie przed ogniem w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Resztę dośpiewaj sobie sam: http://youtu.be/KugnWauumww

Obrazek użytkownika alchymista

24-03-2014 [21:36] - alchymista | Link:

"wszystkich Litwinów wzięto do niewoli. Co ciekawe, nie chcąc konfliktu z Koroną, Iwan Groźny puścił wolno polskie wojska, zapraszając dowództwo na ucztę i obdarowując prezentami." - o to to. To właśnie dlatego Litwini i Rusini żyją bardziej na serio, niż my.