NSZZ Solidarność

To jedyna organizacja, której byłem członkiem. Piszę organizacja, bo nikt (łącznie z komunistami) nie uważał wówczas Solidarności za związek tylko zawodowy. Członkiem byłem do 1989 roku, chociaż nie miałem nawet legitymacji. Do tego czasu płaciłem i zbierałem składki w swoim instytucie na UG. W 1989 r., kiedy rozdawano deklaracje wstąpienia do „reaktywowanego” związku – nazywano to wówczas „odnowieniem” członkostwa – zażądałem, aby datą wstąpienia do Związku był rok 1980...
...I tak, z mianem „fundamentalisty”, zakończyłem swoją historię przynależności organizacyjnych.

Każdego roku pod koniec sierpnia pojawia się wiele opracowań, wspomnień i dyskusji na temat strajków w 1980 roku. Ostatnio objawiają się nam starzy i nowi sprawcy tamtych wydarzeń. Powracają i przybierają nową postać różne spiskowe teorie dziejów. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo emerytowani pracownicy SB będą mogli wystąpić o dodatek kombatancki za utworzenie Solidarności.

14 sierpnia zaczął się strajk w gdańskiej Stoczni im. Lenina. Kolejny z wielu, które wędrowały wówczas po  Polsce. Zakończył się dwa dni później – 16 sierpnia po rozmowach z dyrekcją stoczni.

Tego samego dnia trzy wspaniałe kobiety obudziły solidarność, tą zwyczajną, pisaną małą literą.  Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska i Ewa Ossowska. To są matki chrzestne Solidarności, tej pisanej dużą literą.

W tym miejscu przerwę, nie chcę odwoływać się do wspomnień lub opracowań. W zamian mam prośbę do Czytelników i wszystkich piszących o narodzinach Solidarności, aby poświęcili trochę czasu i posłuchali tego, czym żyło wówczas Trójmiasto i całe województwo. Radio Gdańsk transmitowało rozmowy pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a delegacją rządową od ich rozpoczęcia w dniu 23 sierpnia, do zakończenia w niedzielę 31 sierpnia. To są wielogodzinne nagrania, ale warto, tam można na żywo prześledzić, jak z solidarności wyłaniała się Solidarność.

W niewielu miejscach można odnaleźć pełen zapis tych rozmów, dlatego podaję adres:
http://www.sierpien80.polskieradio.pl/negocjacje/

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika kano

01-09-2013 [18:14] - kano | Link:

Drobna korekta. Należałem jeszcze do ZSP (Związku Studentów Polskich - mam nawet legitymację). Niestety, po kilku miesiącach zjazd zjednoczeniowy ZSP i ZMS powołał w miejsce ZSP - SZSP czyli Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Po raz pierwszy zakończyłem swoje członkostwo z automatu. Fatum jakieś, czy co?