Przeprosiny dla Litwy, cisza niezależnych - walka z kibolami

Ja naprawdę czasami, mimo najszczerszych chęci, tego naszego kraju nie rozumiem. Skrajność wyrażania opinii oraz komentowania wybranych wydarzeń w tak różny sposób ociera się już wręcz o groteskę. Przez sprawy poważne, jak śledztwo smoleńskie, mniej poważne jak księdza celebrytę Lemańskiego, na rzeczach idiotycznych skończywszy - jak sprawa transparentu wywieszonego przez "kibiców" Lecha podczas meczu kwalifikacyjnego Ligi Europy z litewskim Żalgirisem.

"Litewski chamie, klęknij przed polskim panem" - żebyśmy mieli jasność, faktycznie tylko ktoś skrajnie pozbawiony wyobraźni (czy skończony głupek, proszę sobie samemu wybrać) mógł sobie pozwolić na happening w podobnym stylu. Żadnym usprawiedliwieniem nie jest wg mnie wcześniejsze zachowanie kibiców litewskich. Chamstwo pozostanie chamstwem, tyle, szukanie tanich wymówek jest groteską. Zastanówmy się przez chwilę, co stałoby się w w podobnej sytuacji w "normalnym" kraju?

Zakładamy oczywiście, że ktoś o wyjątkowej anatomicznej budowie byłby w stanie ten wielki kawał szmaty przeszmuglować na trybuny, w tyłku na przykład. Przecież te wszystkie szczegółowe kontrole itp. są niemal tak skuteczne jak funkcjonariusze ochraniający własnymi ciałami wielkiego prezydenta Komorowskiego. Stało się, wywiesili. Przy sprawnie działającym monitoringu i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo stadionowe, sprawcy zostaliby namierzeni i tak przykładnie ukarani, że innym by się nawet podobna akcja nie przyśniła. Proste?

W Anglii nie rozwiązano wbrew pozorom problemu chuligaństwa. W Anglii nauczono sobie z nim radzić. Wybitny prawnik, sędzia, kibic - Peter Taylor stworzył po wydarzeniach na Hillsborough w 1989 roku (podczas meczu Liverpoolu z Nottingham Forest w Pucharze Anglii zginęło 96 kibiców "The Reds" - powód przepełnione trybuny) kapitalny i kompleksowy raport, który w głównej mierze przyczynił się do uzdrowienia sytuacji na brytyjskich stadionach piłkarskich. Wyjaśniał przyczyny problemów, proponował sposób działania. Zlikwidowano miejsca stojące na stadionach, wprowadzono karty kibica na wszystkie mecze ligowe i reprezentacyjne, monitoring kibiców i zakazy stadionowe wobec najgroźniejszych fanów.

Stworzono specjalne oddziały policji, na widok których "karkom" jeżyły się ostatnie włosy na ich bezszyjnych głowach. Odpowiedzialnością (także finansową!) za bezpieczeństwo na stadionie uczyniono... kluby! Kary i grzywny za jakiekolwiek naruszenie przepisów to także na standardy brytyjskie kwoty ogromne - dla klubów kilkaset tysięcy funtów, dla kibiców, kilka tysięcy wzwyż. Plus oczywiście zakaz stadionowy (na wszystkie mecze, nie tylko na ligowe, jak u nas, sic!), obowiązek meldowania się na posterunku policji w dniu meczu itp.

W Polsce nieudolne sądy zwalniają z odpowiedzialności tych, których jakimś cudem udało się wyłapać, a karze się najlepiej zbiorowo, gdy oburzony premier sugeruje zamknięcie stadionu - dla wszystkich, a samemu zyskuje się kolejne narzędzie do walki z niesprzyjającym władzy środowiskiem kibiców piłkarskich.

Naprawdę, gdybym był bardziej podejrzliwy, to bym powiedział, że oni tak specjalnie. Po co wprowadzać skuteczne i sprawdzone w innych krajach rozwiązania, skoro paru durni dostarczy nam gdy trzeba, argumentów za tym, jacy to wszyscy "kibole są be", zapewne PiS popierają, faszyści. Wybrani dziennikarze i portale (szacunek, Niezależna) usłużnie w tym pomagają, ponieważ zamiast jasno wyrazić w krótkiej notce, co się o takim zachowaniu myśli, lepiej nabrać wody w usta. Ciiiiii, jeszcze kogoś urazimy przypadkiem...

To później mamy rezultat - szlachetna i jak zawsze czujna wybiórcza stosuje list/petycję do braci Litwinów z prośbą o... wybaczenie! Jasno wyrażając swe nadzieje i sugerując, że takie zachowania to także wina "prawicowych, popierających kibolstwo, środowisk". To jest wręcz wzorcowy przykład do jakiego upodlenia i poniżenia dochodzi w naszej kochanej ojczyźnie. Paru cwaniaczków wywiesi transparent, policja nie reaguje, oni unikną odpowiedzialności natomiast winę na siebie grupowo zgarną wszyscy Polacy, którzy tłumnie zaczną podpisywać petycję Michnika i urządzą pielgrzymkę pokutną (na kolana, grzesznicy!) prosto do Wilna.

Tusk z Lisem pokręcą za to głowami ze smutkiem i zrozumieniem - widzicie, kochani rodacy, co wam grozi, jak nam władzę odbiorze ta kibicowska hołota... Dziennikarzowi w ryja, Litwinom od chamów... nie idźcie na referendum! Kręci się ta żałosna karuzela widzę, oj kręci...

Na koniec tylko dodam, że w świetle wyniku rywalizacji sportowej (awansowali Litwini) chciałem autorów tego transparentu nominować do sportowej durnoty roku, ale wybiórcza ze swą petycją przebiła ich wyczyn w sposób wręcz wybitny. Naprawdę, pogratulować pozostaje. A, pani Muchy nie biorę tutaj pod uwagę, ona sama to całkiem odrębna kategoria nie poddająca się jakimkolwiek klasyfikacjom.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika misio

10-08-2013 [19:12] - misio | Link:

- mianowicie typowa prowokacja.
POlszewia wzorem starej komuny uwielbia takie metody.

Obrazek użytkownika Magdalena

10-08-2013 [19:24] - Magdalena | Link:

z dokładnie określonych, a znanych nam powodów ...
"Ja naprawdę czasami, mimo najszerszych chęci, tego naszego kraju nie rozumiem. Skrajność wyrażania opinii oraz komentowania wybranych wydarzeń w tak różny sposób ociera się już wręcz o groteskę."
Ociera się i owszem- gdzieś od powojnia :)

Obrazek użytkownika dogard

10-08-2013 [19:32] - dogard | Link:

to na bulgarskiej juz sa nowi wodzowie kibicow, starych spacyfikowano zakazem wstepu, aresztem; wiec mamy nowe POrzadki ---prowokacja POlszewicka, sienkiewicz to lubi niebywale, dlatego tuSSek go mianowal na ministra...

Obrazek użytkownika kryniu

10-08-2013 [22:06] - kryniu | Link:

wymiotna wystosuje list zapewne i moim imieniu ,czego sobie oczywiście nie życzę.Treść listu zapewne uzgodniona zostanie z naszym rządem w osobie niejakiego sikorskiego.Będą potępiać i grzmić,tylko dlaczego tylko popiskują gdy rząd litewski robi co chce z Polakami na Litwie.Nasi popiskując proszą ,tamci obiecują poprawę i dalej robią swoje.Nie wiem kto to zrobił i czym się kierował,jeśli to była odpowiedż na zachowania kibiców litewskich to trzeba pamiętać,ze akcji towarzyszy reakcja.To nasz rząd jest winny ,że takie zdarzenia występują,sprawy niezałatwione lub zamiatane po dywan zawsze powracają spotęgowane!Jak jest to widać co się dzieje z inwestycją"Orlenu" wtopiono olbrzymie pieniądze i co dalej?

Obrazek użytkownika miecz damoklesa

10-08-2013 [23:11] - miecz damoklesa | Link:

Czyba jednak lekko przesadzacie, Panowie komentatorzy, wlacznie z autorem. W obliczu chamskiego zachowania Litwinow, z ktorymi i tak nie mamy jakichs najlepszych stosunkow z powodu gnebienia Polakow na Litwie, taki transparent to i tak minimalna mozliwa reakcja. Mlodzi ludzie na trybunach zrobili to, co czuli, maja gdzies Wasza polityczna poprawnosc- jak widac i w nasze szeregi sie ona wkrada- i beda wywieszac to, co chca. Panowie, zdecydujcie sie, albo walczymy o wolnosc i swobode wolnej wypowiedzi albo stosujemy to selektywnie, czym sie wtedy roznimy od Gazety Wybiorczej?

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

11-08-2013 [01:45] - Marcin Tomala | Link:

To nie jest polityczna poprawność tylko to, jak sobie wyobrażam odpowiedzialne zachowanie nie tylko kibiców w naszym kraju. Zakładając rzecz jasna, że nie była to prowokacja, jest to zwykłe, sprzeczne z przepisami i prawem, chamskie zachowanie.

Tylko, że zachowanie, którego wyolbrzymianie jest z kolei groteską, co starałem się w tekście z całą mocą podkreślić.

Swoboda wypowiedzi to właśnie to, że mogę sobie skomentować takie idiotyzmy tak, jak mi dyktuje rozsądek - przyrównywanie tego do technik wybiórczej to dopiero perełka, prosiłbym o rozwagę w wypowiedziach, bo to dla mnie zniewaga największa.

ps. Tej walki taką drogą wygrać się nie da. Skoro Smoleńsk nie był impulsem wystarczającym do rozgonienia tej politycznej hołoty, to będzie nim mecz Lecha z Żalgirisem, serio?

Obrazek użytkownika łucyna

11-08-2013 [07:49] - łucyna | Link:

my to widzimy inaczej i to jest wolnosc wypowiedzi ... to co pisze GównoWyb. mnie nie interesuje ich dni sa policzone . Ja tez mysle ze to była prowokacja (jezeli tak , to strzał w kolano) celem ktorej jest pacyfikowanie srodowisk kibicowskich ... ale w sumie ... to dobrze sie stało ... to mała cegiełka w budowie jednosci tego ruchu .
I nie ma sie co obrazac ... delikatnie to juz było ...i co mamy z tego ?!

Obrazek użytkownika kasia

10-08-2013 [23:22] - kasia | Link:

Tresc tego napisu na banerze osmiesza Polakow i daje bron do reki Gazecie Wyborczej i
mediom lewackim....
Zgadzam sie z Pana wpisem.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika goral

11-08-2013 [02:20] - goral | Link:

Nie zaliczam kibicow w Polsce do nieswiadomych ignorantow. Wrecz przeciwnie..sa rozsadni i wielokrotnie dawali tego dowody..
Ty rowniez moglbys byc tam na tej trybunie i niezle tam bys pasowal.
Sa to w wiekszosci mlodzi ludzie ,ktorym odebrano mozliwosc uczestnictwa , ksztaltowania i wplywu na procesy spoleczno-polityczne w ich wlasnym kraju.Zostali jak wiekszosc z nas wykluczeni i odrzuceni.
Trybuny stadionow staly sie dla nich jedynym forum na ktorym w tak szerokim zakresie moga wyrazic swoje opinie.Polityczne opinie.
Ten kontrowersyjny transparent w moim rozumieniu nie byl przykladem zwyklego chamstwa i prymitywnych zachowan.
Jak wczesniej napisalem ci mlodzi ludzie sa bardzo inteligentni i swiadomi swoich dzialan..
Tym transparentem zastapili Ministerstwo Spraw Zagranicznych i w jasny ,stanowczy sposob przypomnieli chamskim i ksenofobicznym Litwinom kim sa.Kim sa w przyszlosci dla nich,mlodych przyszlych elit politycznych.Litwini doskonale rozumieja wymowe tego transparentu.
Swietnie i madrze wyartykulowali swa polityczna wole i opinie.Ksenofobiczni litwini nie maja juz zludzen co do przyszlej polityki Polski.Nie ma miejsca na odmawianie polskosci, Polakom zamieszkujacym na ich wlasnej ziemi,czasowo okupowanej przez Litwinow.Jak nie zmienia stosunkow do Polski i Polakow to:Piesc pod nos i batem chama..
Dziekuje wam Obywatele Lecha i Wielkopolski za zdecydowana i patriotyczna postawe w obronie Polakow na okupowanych przez Litwinow terenach.Wyreczyliscie w ten spozob Radka-zdradka i godzaca w interesy Polakow PO-mor,zboczencow Bilgorajskich i Putino-SLD-wcow.
Chwala Bochaterom,Chwala Polskim kibicom..

Obrazek użytkownika miecz damoklesa

11-08-2013 [10:48] - miecz damoklesa | Link:

Brawo! Calkowicie sie zgadzam. A wracajac do teorii prowokacji- jak sie bedziemy bac i w kazdym zdecydowanym dzialaniu osob po naszej stronie widziec prowakcje, to nigdy nic nie zmienimy. Im wlasnie o to chodzi , zebysmy siedzieli na tylkach bez ruchu i we wszystkim doszulkiwali sie prowokacji, bo to unieruchamia i obezwladnia. Przestanoimy kwekolic o "PROWOKACJACH" bez zadnych na to dowodow, bo tak wlasnie pacyfikujecie sami jakakolwiek dzialanosc, z glupoty albo specjalnie i bierzcie sie do roboty, ulice czekaja! Robicie widly z igly z tym transparentem zamiast podziekowac kibicom za inicjatywe i odwage, kiedy tamci zabili juz 200 osob od czasu "katastrofy" w podejrznych "seryjnych samobojstwac".
Pozdrowienia dla gorala.

Obrazek użytkownika łucyna

11-08-2013 [07:17] - łucyna | Link:

jak nie ma zadnej polityki zagranicznej panstwa ... czterdziestomilionowego w srodku europy ...!!!. Polityke Polski na arenie miedzynarodowej okresla sie "biedroniowką" na prawach "grodzkich" - czyli wypinaniem tyłka i czekaniem na poklepywanie ...
To nasza przyszłosc ci młodzi ... wyreczyli tego pozal sie ministra ...sikorskiego ... brak jakichkolwiek działań obronnych wobec wczesniejszych chamskich działan litwinow ... niesie takie konsekwencje.
Brawo kibice , brawo młodzi ... !!!
Bedzie jeszcze ciekawiej ... ale jak sie ma za przywodztwo w kraju zwykłych zdrajcow i agenture ...
Powiedzcie mi w ktorym to kraju ktos taki jak Sycz z PO mogłby pełnic swoje funkcje polityczne , po takim wywiadzie w radiu ?!!!
PS.-
Teraz rozumiecie tą ich nachalną propagande by nie grzebac w zyciorysach , by delikatnie , nie zadrazniac ,roznej masci agentury, tu na NB tez tacy sa ... gdyby Polacy znali przy wyborach zyciorysy , pochodzenie kandydatow ... czy taki Szyc byłby wybieralny ...?!.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-08-2013 [10:56] - Marek1taki | Link:

To istotne czy wśród kibiców Lecha są idioci czy prowokatorzy.