Neokatechumenat? STOP!

Od dawna twierdze, ze Droga Neokatechumenalna posiada cechy wskazujace na mozliwosc, iz jest to formacja, pod wzgledem doktrynalnym wykraczajaca poza granice KOSCIOLA KATOLICKIEGO, ze moze byc heretycka.
Wczoraj sluchalem wypowiedzi Kiko Arguello, zalozyciela i glownego katechisty Drogi Neokatechumenalnej.
To co wczoraj powiedzial publicznie Kiko Arguello w Lublinie, moze posiadac moim zdaniem cechy jawnej herezji, mogacej w sposob bezposredni naruszac fundamentalne zasady zawarte w Katechizmie Kosciola Katolickiego!
Przez wiele lat sam bylem w tej formacji i dzieki Bogu ostatecznie udalo mi sie zerwac z ta organizacja. Majac jednak to doswiadczenie mam prawo wypowiadac sie na temat tego ruchu. Przez pryzmat moich doswiadczen widze dzis wiecej niz kiedys. Mam nie tylko prawo, ale wrecz obowiazek informowac innych o mozliwych zagrozeniach, ktore zauwazam.
Przestrzegam - nie dajcie sie nikomu manipulowac i zacznijcie samodzielnie myslec, myslenie nie boli.
Aby nie byc goloslownym przytaczam ponizej wypowiedz Kiko Arguello, ktora wyglosil na Placu Zamkowym w Lublinie (tresc podana ponizej potwierdzam, gdyz osobiscie jej sluchalem dzieki bezposredniej transmisji na stronie internetowej Kurii Lubelskiej). Przytaczam rowniez odpowiednie fragmenty Katechizmu Kosciola Katolickiego bezposrednio dotyczace poruszanego przeze mnie w tym artykule zagadnienia- a mianowicie EGZORCYZMOW (egzemplarz ksiazkowy Katechizmu posiadam w domu i tresc w tym wydaniu zawarta, pokrwa sie z trescia cytowana przeze mnie ponizej, a ktora dostepna jest w internecie).
Dalszy tekst pozostawiam bez komentarza. Ten kto potrafi myslec samodzielnie zadnego komentarza nie potrzebuje, a ten kto nie potrafi i tak by tego nie zrozumial.
Dodam jedynie, iz:
- impreza , ktora odbyla sie w Lublinie w dniu 25.06.2013 nie byla chrztem
- pan Kiko Arguello jest osoba swiecka, nie posiadajaca swiecen kaplanskich (nie jest prezbiterem)
- dziwic musi fakt, ze Biskup Miejsca nie zareagowal na to co mowil Kiko- ale byc moze jeszcze zareaguje?
 
Zapraszam wiec do zapoznania sie ze wspomnianymi cytatami i zycze owocnych przemyslen!
 
1) Wypowiedz Kiko Arguello na Placu Zamkowym w Lublinie dnia 25.06.2013:
 
Zrodlo: http://ekai.pl/diecezje/lubels...
 
„– Dziś rano egzorcyzmowałem to miasto spoglądając na nie spod stóp Zamku Lubelskiego. Wołałem „Idź precz Szatanie!”.”
 
 
2) Z Katechizmu Kosciola Katolickiego:
Zrodlo: http://www.katechizm.opoka.org...
„1673 Gdy Kościół publicznie i na mocy swojej władzy prosi w imię Jezusa Chrystusa, by jakaś osoba lub przedmiot były strzeżone od napaści Złego i wolne od jego panowania, mówimy o egzorcyzmach. Praktykował je Jezus 7 , a Kościół od Niego przyjmuje władzę i obowiązek wypowiadania egzorcyzmów 8 . W prostej formie egzorcyzmy występują podczas celebracji chrztu. Egzorcyzmy uroczyste, nazywane "wielkimi", mogą być wypowiadane tylko przez prezbitera i za zezwoleniem biskupa. Egzorcyzmy należy traktować bardzo roztropnie, przestrzegając ściśle ustalonych przez Kościół norm. Egzorcyzmy mają na celu wypędzenie złych duchów lub uwolnienie od ich demonicznego wpływu, mocą duchowej władzy, jaką Jezus powierzył Kościołowi. Czymś zupełnie innym jest choroba, zwłaszcza psychiczna, której leczenie wymaga wiedzy medycznej. Przed podjęciem egzorcyzmów należy więc upewnić się, że istotnie chodzi o obecność Złego, a nie o chorobę 9 .“
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

26-06-2013 [14:44] - Paweł Chojecki | Link:

Nieporównanie większą herezją jest zrównanie wyjątkowego cierpienia prawdziwie niewinnego Chrystusa z cierpieniem grzesznych ludzi:

"To szczególny hołd Maryi, Matce Boga, cierpiącej wraz ze swoim Synem i narodem wybranym - mówił. Autor dodał, że jego dzieło jest refleksją nad tajemnicą Krzyża, symbolizującego cierpienie niewinnych ludzi niosących na sobie grzechy innych. (...) Maryjo! Razem z tyloma matkami, tak jak Ty, Żydówkami, które widziały śmierć swoich własnych dzieci, jako niewinnych ofiar"

Biskup miejsca (Budzik) był obecny wraz z rabinami na uroczystości. Nie zareagował na herezje i nie zareaguje. KK tworzy nową religię obcą tradycyjnemu chrześcijaństwu, o czym pisałem wielokrotnie. Ostatnio tu:

"FRANCISZEK TWORZY NOWĄ RELIGIĘ?"

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika stan43

26-06-2013 [17:10] - stan43 | Link:

Panie Pastorze Chojecki,
Niech Pan się tak bardzo nie przejmuje KK i jego herezjami. Niech Pan dba raczej o swoje owieczki i o czystość swojego wyznania. Z Panem Bogiem. S.

Obrazek użytkownika Lusia

26-06-2013 [15:16] - Lusia | Link:

Proszę bez siania zamętu i w miarę możliwości bez Pana Chojeckiego. Nie interesuje mnie jakiś świecki pan Kik, natomiast Neokatechumenat jest prowadzony przez księży katolickich i proszę nie mieszać ludziom w głowach. Egzorcyzmy nie dotyczą Neokatechumenatu, a Katechizm Kościoła Katolickiego jest dla katolików i protestanci niech interesują się swoimi wytycznymi, swoich Pastorów.

Obrazek użytkownika Thomaschek75

26-06-2013 [21:06] - Thomaschek75 | Link:

Kobieto!
Ty poprostu nie wiesz co piszesz...
1) Jesli zalozymy, ze NeoKat jest czescia KK to egzorcyzmy dotycza rowniez NeoKat-u 
2) Owszem jest prawda, ze ksieza katoliccy biora w tym "procederze" udzial...ale brali tez i w innych historiach jak np. sam Marcin Luter byl przed Reformacja wlasnie ksiedzem katolickim , dalej: cala tzw. Teologia Wyzwolenia to tez byli katoliccy ksieza (zjawisko jednoznacznie potepione przez KK!)
3) nie jest prawda, ze NeoKat jest kierowany/prowadzony przez ksiezy katolickich - bylem tam i wiem, ze akurat ksieza, ktorzy w tym uczestnicza nie maja, badz nie chca miec albo nie potrafia miec - nic do powiedzenia (sorry za konstrukt, mam nadzieje, ze bedzie jednak zrozumiale) . Decydujaca role w NeoKat pelnia tzw. katechisci. Wyobraz sobie, ze jakis ksiadz wstepuje na Droge Neokatechumenalna - on jest , podobnie jak i inne ale swieckie osoby, zaczynajace w tej samej nowej wspolnocie, poprostu "PROWADZONY" przez katechistow (w praktyce jakies 95, a moze 98% tych tzw. katechistow to osoby swieckie! owszem zazwyczaj na jakichs waznych spotkaniach np. tzw. skrutiniach od biedy znajdzie sie jakis ksiezulo, ale on nie ma tam zadnego decydujacego glosu w tym gremium, bo wsrod tych katechistow sa tez "rowni i rowniejsi") , ktorzy niejednokrotnie sa o wiele gorzej wyksztalceni od tegoz ksiedza, ktorzy nie maja pojecia o dogmatyce kosciola katolickiego i ktorzy niejednokrotnie sa sporo od tego ksiedza nawet mlodsi wiekiem! On jest tym katechistom poddany i MA BYC IM POSLUSZNY! Bo to nie on ich, ale to oni jego NAUCZAJA! Bylem w tym to wiem jak to wyglada...
4) fakt, Katechizm KK jest dla Katolikow -to prawda, ale dlaczego NeoKat ten Katechizm kompletnie ignoruje, dlaczego wrecz przepisy tam zawarte w bezposredni sposob lamie?

Pani reprezentuje dziwny sposob postrzegania swiata. Sposob, ktory z logicznym mysleniem nie ma nic wspolnego! I jeszcze te wycieczki personalne, bo ktos jest Protestantem? Co to ma byc? To ma byc katolicka milosc blizniego? Nie zabierac prosze tu glosu jesli nie potrafi sie logicznie sklecic kilku zdan.