Belka ugiął się przed argumentami Solisa na temat EUR-o

Czymże sobie zasłużyłem, że Belka jest za przyjęciem w Polsce EUR-o, ale bez ERM2, co jest jednym z argumentów przeciw wstąpieniu do strefy EUR-o? Oczywiście, lista argumentów przeciw EUR-o w Polsce jest znacząco dłuższa.

Mechanizm ERM2 polega na tym, że kraj spełniający tzw. kryteria konwergencji, musi utrzymać stabilność własnej waluty wokół wyznaczonego parytetu, z dopuszczalnym wachlarzem wahań +/-15%. Jest to doskonała okazja dla międzynarodowego kapitału spekulacyjnego, aby poprzez operacje typu carry trade przejąć rezerwy walutowe kandydata. Zadowolone są także kraje tzw. „starej UE”, bo w ten sposób jest niszczona konkurencyjność gospodarki kandydata.

Przywołałem przykład Słowacji, która w trakcie 2 lat pobytu w tym mechanizmie (minimalny, wymagany okres), musiała bronić kursu Korony Słowackiej wokół parytetu +/- 15%. Na tę obronę kursu Korony poszły słowackie rezerwy walutowe, a i tak Słowacja była zmuszona dokonać trzykrotnej aprecjacji Korony, czym zniszczono konkurencyjność kosztową słowackiego przemysłu. Co gorsze, ceny na Słowacji stały się wyższe, niż w tradycyjnie drogiej Austrii. Cały artykuł pod linkiem:   http://naszeblogi.pl/37313-eur-o-w-polsce-nie-wczesniej-niz-za-30-lat.

Moje argumenty podzieliło wielu innych ekspertów spotkania, w którym uczestniczył Prezes Belka. Przytaczając odstraszający przykład Słowacji, widzimy, że koszt wprowadzenia w Polsce EUR-o jest inny, niż wyliczone przez tzw. ekspertów 5,5 mld. EUR-o. Po pierwsze, w trakcie mechanizmu ERM2 Polska poświeci na obronę parytetu waluty swoje rezerwy, czyli blisko 100 mld. EUR.

Po drugie, wskutek aprecjacji PLN (złotówki), załamie się konkurencyjność kosztowa polskiej gospodarki, wskutek czego załamie się rynek pracy, drastycznie wzrośnie bezrobocie, załamią dochody budżetu, nastąpi eskalacja tempa wzrostu zadłużania się Polski. Dalszego scenariusza nie muszę przedstawiać, bo przykłady Grecji oraz Cypru są wystarczające.

Bardzo wątpię, by merytoryczne argumenty, nawet przy wsparciu wrogich mi ekspertów z ferajny Tuska trafiły do … Tuska. Już dawno, na innych portalach napisałem, że przypadek „Tusk” należy rozpatrywać w kategoriach medycznych. A może to coś więcej, bo czego oczekiwać od człowieka, dla którego „Polskość to nienormalność” (link:  http://fakty.interia.pl/polska/news/tusk-uwazal-ze-polskosc-to-nienormalnosc,1163736).

Piotr Solis

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

07-04-2013 [15:26] - dogard | Link:

i dalej trzymac ich za gardziel, normalnie, ekonomicznie i finansowo, wrecz pragmatycznie ,a nawet naukowo.Brawo..

Obrazek użytkownika Daf

07-04-2013 [16:25] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

"......ze Belka jest za przyjeciem w Polsce Euro...."

---------------
Otoz, kto jest za przyjeciem euro, a kto jest za a nawet przeciw, nie ma obecnie najmniejszego znaczenia. Takze konwergacja, parytety, wachlarze itp - jak byl Pan laskaw zauwazyc - tez nie beda brane pod uwage. Bo sprawa jest bardzo prosta.
Zeby wejsc do strefy euro Polska musi spelnic nastepujace warunki:

a) stabilnosc kursu zlotego
b) stabilna inflacja
c) nowelizacja Konstytucji RP
d) referendum

To sa warunki konieczne i nie podlegaja zadnej dyskusji. Bez spelnienia tych warunkow EU nie wpusci Polski do strefy euro. Zadne ofensywy wdzieku Waszych Przywodcow nie beda mialy znaczenia, a po klopotach z Grecja i Cyprem EU bedzie teraz z pewnoscia wszystkie dane naplywajace z Polski dokladnie sprawdzac, lacznie z Waszymi bilansami.

Obrazek użytkownika dogard

07-04-2013 [16:52] - dogard | Link:

ktora juz ogrodkiem stwierdzila ,iz niektorym nalezy ulatwic wstapienie do klubu jewro, z uwagi na ich nibotyczne zaangazowanie w budowe nowej europy.Wiec lec z wiciami PO calym faterlandzie i bij na alarm, ze WASZA PRZYWODCZYNI popelnia przestepstwo...tak jej stassiowej spieszno do lykniecia clej POLSKI.Predzej sie zadlawisz ,kartoflana niemro,okraszona kremlem..

Obrazek użytkownika Daf

07-04-2013 [17:44] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

dogard, masz cdwie mozliwosci - albo zjezdzasz natychmiast, albo zaczniesz sie zachowywac jak czlowiek cywilizowany, a nie jak oszolom i cwok ! Wielkim rozumem nie grzeszysz. Nie napadaj na ludzi. Nic madrego nie masz do powiedzenia. Obrazic mnie nie jestes w stanie.

Obrazek użytkownika gorylisko

07-04-2013 [17:13] - gorylisko | Link:

cokolwiek się nie stanie, hitlerowo będzie ciągnąć do euro gdyż każdy dolar czy funt czy frank szwajcarski z polskich rezerw walutowych to konkretny wzrost aktywów w bilansie euroepjskiego banku centralnego...
a poza tym no tak pieknie ładnie...w Gracji pewnikiem wszystkie te rygory zostały spelnione i... co się stało... okazuje się, ze Grecy oszukiwali... ale co gorsza, jacyś idioci uwierzyli...pewnie byli z hitlerowa...
euro jest już karta bitą...owszem, trochę czasu zabierze posprzątanie tego bałaganu... ale to już jest hitler kaputt...
Polska jeszcze nie padła totalnie na pysk dlatego, ze swoja walutę...
ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby dział dealeró jewropejskiego banku centralnego zaatakował złotego... to się ie stanie, gdyz hitlerland będzie ratował putina i jego gang... proszę poczytać o hydratach metanowych...
może ise okazać, że rura gazowa zostanie kanałem komunikacyjnym po którym będą podrózować zasobniki z pocztą i parówkami dla chłopaków na kremlu...

Obrazek użytkownika piastolsztyn

07-04-2013 [20:36] - piastolsztyn | Link:

Staram się ogarniać co ważniejsze tematy, więc hydraty metanowe są mi, owszem, znane. Tak więc rurkę bałtycką mogą sobie podłączyć Putin z Merkelową do dolnej części pleców i przesyłać sobie gazy cieplarniane (ludzki metan jest takim gazem).

Co do hydratów, to nawet łupki nie mają takiego potencjału, jak te hydraty (nie wszystkie są na dnie morza). Nie wiem, czy zauważył Pan, jak się "wygasza" temat wodorowych ogniw paliwowych, nawet w Polsce. Gigantyczne pieniądze, gigantyczne interesy kilku osób ...

A może zauważył Pan zasoby geotermalne w Polsce ok. 70% powierzchni. Niemcy mają znacząco mniej i inwestują w nie pieniądze, a w Polsce robi się wszystko, by nic nie robić. Co więcej, próbuje się nas skłonić, by wpompować tam CO2, co uniemożliwiłoby nam ich eksploatacje na setki lat. Do tego Polska jest jednym z nielicznych miejsc na świecie z odpowiednimi warunkami geologicznymi, gdzie możliwy jest inny typ geotermii - wierci się głęboką dziurę, wlewa się wodę, jak do kotła i uzyskuje czystą parę technologiczną (ten pomysł Polaka wykorzystuje już USA oraz Hiszpanie).

Mógłbym pisać długo, ale po cóż.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

07-04-2013 [20:03] - piastolsztyn | Link:

Już napisałem w komentarzu pod innym artykułem, że jestem eurosceptykiem, więc nie będę się powtarzał, co z tego faktu wynika.

Skrytykowałem samo przystąpienie do strefy EUR-o, jak i zafiksowanie niskich płac Polaków na zawsze. Co więcej, zafiksowanie płac byłoby na poziomie nominalnym, bo realnie płace te systematycznie by spadały i podałem na to racjonalne argumenty.

Belka podzielił inny argument, który udokumentowałem przykładem Słowacji, która w trakcie pobytu w ERM2 utraciła rezerwy walutowe, a mało tego, została zmuszona do trzykrotnej aprecjacji Korony, co zniszczyło konkurencyjność kosztową słowackiego przemysłu, a dla konsumentów oznaczał drastyczny wzrost cen w przeliczeniu na EUR (trzykrotna aprecjacja Korony), że nawet w tradycyjnie drogiej Austrii było/jest taniej, o Polsce nie wspominając.

Właśnie ten aspekt pobytu w ERM2 uznał Belka. Polska, co przyznał Belka, ma rynek walutowy znacząco większy, niż wielokrotnie większa Brazylia. W połączeniu z prawie 100 mld. EUR rezerw walutowych w Polsce (z FCL z MFW jeszcze więcej), byłoby zaproszeniem międzynarodowych spekulantów do spekulacji typu carry trade na niespotykaną wręcz skalę. To byłoby zaproszenie międzynarodowych spekulantów do faktycznej rzezi Polski.

Belka uznał, że jedynym sposobem na uniknięcie takiej rzezi jest przyjęcie EUR bez pobytu w ERM2. Rzecz w tym, że prawnie jest to niemożliwe, a państwa tzw. "starej UE" nie mają w tym interesu, by czynić dla Polski wyjątek. I w tym momencie możemy się śmiać z tzw. ekspertów, którzy wyliczyli koszt przyjęcia EUR w Polsce na 5,5 mld. EUR. Ci eksperci zauważyli drzazgę, a nie zauważyli belki, walca, który zmiażdży Polskę. Mamy w Polsce takich, tzw. ekspertów.

Obrazek użytkownika piastolsztyn

07-04-2013 [20:21] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, pozwolę sobie zauważyć, że moje dane są znacząco różne od propagandowych danych Tuska i ferajny. Ja już po lutym 2012r. miałem informacje, że w Polsce zaczyna się coś złego, po marcu miałem potwierdzenie, a w maju 2012r., w korespondencji z posłem z listy PO, Rosatim, hm, prof. Rosatim, na jego samochwalce słowa napisałem mu o tym, ze zaczyna się źle. GUS dopiero pod koniec czerwca zaczął pisać, że coś niby, ale jeszcze wówczas nie do końca.

Dla mnie ekonomisty, bo co bądź, było jasne, że nastąpi tzw efekt pajęczyny (termin fachowy), chociaż wolę termin kuli śnieżnej, bo to nie jest typowe przesuniecie zdarzeń w czasie, ale kumulacja pewnych zdarzeń, zanim objawią się z pełną mocą. Ta pełna moc, to najpierw wzrost bezrobocia, a potem załamanie dochodów budżetowych. Bankierzy już się cieszą, bo nieudolnie rządzący Tusk z Rostowskim i resztą ferajny znowelizują po raz drugi budżet (pierwszy raz w 2009r.), a więc rząd będzie potrzebował więcej pożyczyć.

Mam inne dane, niż rząd i wiele wskazuje, iż są to dane wcześniejsze od rządowych i dokładniejsze. Pomijam dane uzyskane na drodze służbowej, bo tych nigdy nie ujawnię. Proszę mi uwierzyć, że "strach się bać" - tak złe są to informacje dla polskiej gospodarki w średniej i długiej perspektywie.

Proszę nie używać słów "wasze", bo mam inne, niż oficjalne dane. Tusk z Rostowskim mogli zapobiec obecnym problemom Polski, ale na niekompetencję rządzących i głupie rządzenie nie ma lekarstwa.

Obrazek użytkownika Daf

07-04-2013 [21:18] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Bardzo dziekuje za interesjacy i obszerny komentarz. Uzylam okreslenia "Waszych Przywodcow", poniewaz nie jest to moj rzad - ja zyje od wielu lat za granica.
Jak Pan pisze, dochody z budzetu beda spadac, w zwiazku z nasilajacym sie bezrobociem. W calej Europie Zach. tworzy sie bardzo duzo prywatnych przedsiebiorstw, szczegolnie duzy udzial w tworzeniu dochodu narodowego maja przedsiebiorstwa male i srednie. Np. w Austrii (8 mln. mieszkancow) powstaje ich ca. 30 tys. rocznie. Sama z tego systemu korzystam. Zeby takie przedsiebiorstwa mogly funkcjonowac, potrzebne sa dobre przepisy podatkowe i przepisy dot. zakladania i prowadzenia przedsiebiorstw. My tu takie przepisy mamy. Dlaczego od wielu lat polskie rzady,a takze partie polityczne, te opozycyjne, nie postaraly sie, zeby takie przepisy wprowadzic w Polsce.
Jest Pan ekonomista, wiec z pewnoscia zna Pan te nasze przepisy. Moze zechce sie Pan zajac adaptacja tych przepisow w Polsce ? Jestem przekonana, ze bylby to sposob na stworzenie sobie godnej egzystencji dla wielu Polakow. Obecne bezrobocie w Polsce, ca. 14,2 % oficjalnie, to ca. 3 razy wieksze niz w Austrii ! Sytuacja alarmowa i nalezy szukac rozwiazan tego problemu.
Jak Panu zapewne wiadomo,w zadnym kraju Eur.Zach. przedsiebiorstwa zagraniczne (w tym banki) nie sa zwalniane z podatkow i nie wolno im transferowac calkowitych zyskow za granice - dlaczego to jest mozliwe w Polsce ?
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam Pana

Obrazek użytkownika fritz

07-04-2013 [16:39] - fritz | Link:

ekonomiczna.

Euro w Polsce oznacza aneksje Polski przez Niemcy. I unicestwienie Polakow przy pomocy srodkow ekonomicznych. Niemcy zastepuja komory gazowe Auschwitz ekonomicznym Auschwitz.

Wprowadzenie euro w Polsce i aneksja przez Niemcy jest wbrew fundamentalny interesom Rosji. Nie mniej Komrowski ostatnia bawil sie w wprowadzanie euro. Jezeli nie byl to "swoisty dowcip" znaczy to, ze gwaltownie pogarszajaca sie sytuacja Rosji w wyniku gazu lupkowego pozwolila Merkel totalnie spacyfikowac Putina. Rosja padla.
Staje sie duza przystawka do Niemiec.

Dla Polski jedyna droga unikniecia unicestwienia bedzie powrot Polskiego Rzadu do zlotego nawet za cena wyjscia z Uni i poczatkowego kryzysu. W rachunku koncowym bedzie to olbrzym zysk.