Błagam, niech ktoś znajdzie błędy w moich wyliczeniach!!!

Żeby wziąć to ojro (z pozyskanych na fundusz spójności pieniędzy w wysokości 72,9 mld), to trzeba mieć swój wkład, zazwyczaj 50%. I ten wkład trzeba pożyczyć. Czyli Twoje pożyczone 50%, ich darowane 50% - razem 100%.

Wg dokładnych wyliczeń z każdego euro dla nas wraca do nich 78/89 centów (wg różnych oficjalnych danych). Ile dochodzi do tego z naszej dopłaty do inwestycji - nie mam pojęcia. Do tego należy doliczyć obsługę długu zaciągniętego na wykorzystanie tych pieniędzy.
W skrócie >
Z każdych 100 euro załóżmy że 80 euro idzie dla zachodnich kontrahentów – zostaje 20 euro.  Z 72,9 mld zostanie 14,7 mld.

Do tego bierzemy pożyczkę – drugie tyle. Obsługa długu wartości 72,9 mld euro (np obligacje 10-letnie) to w sumie około 35,1 mld euro plus sam dług, czyli do zwrotu 108 mld euro.
Zostaje nam do zainwestowania 14,7 mld euro z UE plus pożyczone 72,9 mld euro minus spłaty i odsetki (35,1 mld euro),  przy czym musimy to wydać na to, co UE każe, a nie na to, co my chcemy. Ile z tego odpalamy jeszcze na rzecz zachodnich podmiotów, tego nie wiem, bo nie mogę znaleźć.
Tak to mniej więcej wygląda w bardzo dużym uproszczeniu.

Żeby dostać 20 centów w prezencie, pożyczamy 1 euro, a oddajemy 1,48, a do nich wraca 80 centów wypłat dla ich firm plus 48 centów odsetek dla ich banków.

A co by było, gdybyśmy sami pożyczali i wydawali te pieniądze, bez dopłat z UE? Mielibyśmy do zainwestowania 72,9 mld euro, a dług w wysokości 108,7 mld euro, banki zarobiłyby 35,1 mld .
Pożyczamy z dopłatą UE, inwestujemy 87,8 mld  – mamy do oddania tyle samo.
14,7 mld euro w ciągu ośmiu lat – tyle faktycznie dostaniemy w prezencie na określone w UE cele. Pod warunkiem, że pożyczymy te 72,9 mld i wydamy wg rozkazu.

Czyli dają 72,9 mld, my się zapożyczamy na drugie tyle, a wraca do nich 58,32 mld z kwoty głównej plus 35,1mld  z odsetek > 93,4 mld euro.

To jest po prostu genialne.....

Błagam, niech ktoś znajdzie błąd w tym liczeniu!!! Bo mi się zrobiło niedobrze...

*** Odsetki liczyłam wg oprocentowania obligacji specjalnym programem > http://www.czytosieoplaca.pl/procent-skladany.html

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika janwia

10-02-2013 [20:18] - janwia | Link:

Dodałbym do tego pytanie. Kto pokryje te 50% w Polsce, do każdego projektu finasowanego przez UE ?
Do wyboru mamy dwie opcje. Zwiększenie obciążeń wobec obywateli i firm działających w Polsce. Tu wchodzi w rachubę zwiększenie znowu podatku VAT, plus kolejne parapodatki ala Rostowski. Można puścić jeszcze kolejne obligacje państwowe w świat.
Rząd Tuska i jego doradcy Rostowski i Bielecki napewno z tego skorzystają.
Tylko kto się obudzi z ręką w nocniku np. w 2018 roku?
My zwykli obywatele i nasze dzieci.
Bo nawet jeśli Tusk i Rostowski staną przed sądem to co z tego.

Obrazek użytkownika gruby43.inc

11-02-2013 [02:03] - gruby43.inc | Link:

Tusk i Rostowski już dawno powinni znaleźć się tam gdzie ich miejsce czyli w więzieniu.Doprowadzić kraj do ruiny
a potem wprowadzić ustawę o ingerencji obcych formacji to wg nich jedyne wyjście żeby nie znaleźć się w w/w miejscu.
Tylko czy nam Polakom wyjdzie to na zdrowie?. Czy będzie to następny rozbiór Polski.?. To że Polska jest rozgrabiona
to wie większość społeczeństwa ale że wprowadza się zapis umożliwiający przemoc wobec własnego narodu to już są chwyty poniżej pasa rodem z PO.

Obrazek użytkownika Li

10-02-2013 [21:44] - Li | Link:

Czy liczyla Pani skladke czlonkowska Polski w UE i inne wplaty Polski do agencji unijnych?
Uprzejmie prosze specjalistow o sporzadzenie mapy wplat i wyplat UE-Polska. Pozwoli to przejsc od bezskutecznego marnowania papieru i miejsca w internecie, do faktycznego dyskursu na temat Polski.
Opracujmy dane publiczne i odpowiedzi z ustawy o dostepie do informacji publicznej (z powolaniem sie na zrodla): porownajmy cztery okresy: 31/08/1939, 8/05/1945, 1/07/1989 i 31/12/2013 r., kiedy 19.16% doroslych Polakow (tj. 2 883 432 osoby z 30 762 931) mialo moc i oddalo ponownie Tuskowi klucze do wspolnego skarbca, podczas kiedy 51.08% doroslego Narodu Polskiego (tj. 15 713 705) biernie sie temu przygladalo, a wiec milczaco na to zezwolilo (www.wybory2011.pkw.gov.pl/wyn/...). Trzeba pamietac, ze 4 279 124 Polakow wybralo opcje pokomunistyczne, a wiec mozna przypuszczac, ze to pochodna stalinowskiego korpusu ekspedycyjnego, ktory po ludobojstwie i “wypedzeniach” w latach 1939-1956, tj. likwidacji polskiej elity przedwojennej, obecnie ja udaje, korzystajac z dochodu narodowego Polakow i prowadzac za pieniadze Polakow dalsza polityke eksterminacji Polakow w Polsce!
Porownajmy wiec nastepujace skladniki wspolnego majatku Polakow w kontekscie porownawczym, tzn. pokazujac, jak plasowala i plasuje sie Rzeczpospolita w stosunku do innych panstw w Europie i w swiecie w tym samym czasie: Obszar, Liczba ludnosci/przyrost naturalny, Bogactwa naturalne, Przemysl, Rolnictwo, Handel, Poczta, transport, Banki (w tym kasy spoldzielcze), Budzet (opodatkowanie), Zadluzenie publiczne zagraniczne i wewnetrzne), Zadluzenie prywatne Polakow (zagraniczne i wewnetrzne), Armia, policja i sluzby specjalne, Sluzba zdrowia, Szkolnictwo wyzsze, Edukacja przeduniwersytecka, Wskazniki innowacyjnosci (np. polskie rozwiazania techniczne w przemysle w Polsce i na swiecie, polskie wynalazki, patenty, nagrody dla polskich naukowcow, znani miedzynarodowi specjalisci), Sztuka(ile zbudowano teatrow, bibliotek, uniwersytetow, szkol, instytutow naukowych), Wskaznik korupcji, Przestepczosc (por. dane CIA). Opracujmy szczegolowe dane, ktore najpierw sami powinnismy sobie uswiadomic, a potem grzecznie i stanowczo zaczac pytac naszych "przyjaciol ze Wschodu" oraz przyjaciol-aliantow z UE i USA o szczegolowe wyjasnienia z ustawy o dostepie do informacji publicznej.

Obrazek użytkownika kat

10-02-2013 [23:06] - kat | Link:

super wpis .... pozwolisz że wykorzystam?...pozdrówka

Obrazek użytkownika dogard

11-02-2013 [13:08] - dogard | Link:

obwarowanymi zakazami info z uwagi na uwage...i takie tam.Te zaklamane mordy nigdy nie ujawnia prawdziwych danych, wcalosci i precyzyjnie.Oni sa od fajansu ,a nie prawdy.Te juz dawno wykuczyli z obiegu...

Obrazek użytkownika 1235813...

10-02-2013 [22:00] - 1235813... | Link:

ale jeszcze masochistami

Obrazek użytkownika fritz

10-02-2013 [22:44] - fritz | Link:

robia caly biznes z funduszami dla Polski idiotycznie bez sensu.

herr Tusk nie musial sie na zgadzac.

Ale poniewaz jest wlasnie herr Tusk a nie panem Tuskiem, to sie zgodzil

Obrazek użytkownika geozak

10-02-2013 [22:05] - geozak | Link:

Eska-z tym problemem zmagałem się na blogach w Rzepie ,wpolityce.pl pisząc komentarze wielokrotnie o tym problemie.Niestety nikt nie wyjasnił ani nawiązał dialogu a sprawa jak piszesz jest poważna.Ja wyszperałem dziś
w internecie ,ze w mijającym budżecie nasz wkład własny to 20%.Odnosnie ,że z 1 euro pomocy 70 centów idzie na zachód to trudno potwierdzic ale też mi to sie obiło.Ciekawsza sprawa jest w nowym budżecie gdzie Rumpay proponowal zwiekszyc własny wkład do 30% oraz płacic VAT od wartości projektu Ciekawe czy to przeszło gdyż to by spowodowalo ,że nie dla psa kiełbasa i trzeba byłoby obejśc sie smakiem.łlasne dofinansowanie i VAT to 50 % czyli trzeba pożyczyc 37 mld euro.Obawiam sie ,ze samorzady nie skorzystaja z tej oferty .Radziłbym sie z tym zwrocić wprost so Fundacji Republikańskiej lub do Prof.Sadowskiego.Dziennikarstwo w Polsce jest słabe po prostu pisanina.

.Problem jest słabe dziennikarstwo,słaba i nieprzydatna pisanina wszelkich autorytetow ekonomicznych prawej i lewej strony.Radzilbym zwrocic sie z pytaniem do prof.Sadowskiego ,Posła Wiplera moze oni cos powiedzaą

Obrazek użytkownika fritz

10-02-2013 [22:42] - fritz | Link:

bez dopłat z UE?

*** Dokladnie tak. Nie ma bledu !

Tez juz napisalem, ze Polsce oplaca sie zrezygnowac z pieniadzy na tych warunkach .. i ze skladej rowniez.

Obrazek użytkownika patriota

10-02-2013 [23:06] - patriota | Link:

hahahahahhahahahaha................cały ten rachunek prawdopodobieństwa jest błedem........w PGR za darmo bykom jaj nie chuśtali.... do tego potrzebny jest sprzętz oprzyrządowaniem o nazwie PO,I psl........więc ja tu nie widze błędu
jest sprzęt,,,,,, jest oprzyrządowanie,,,,,,,,,, czekamy na wyniki...........ciekawe czy stać nas będzie na miejsca na cmentarzach komunalnych????????lustra nie pobiłem..... idzie 7 lat tłustych .......... kaliszów i anny grodzkiej......,,,,,,,,nalezy wpisac w google...........A platforma sie bawi...... i już mamy karnawał..........

Obrazek użytkownika nemo1

10-02-2013 [23:50] - nemo1 | Link:

Pożyczac ,czy drukowac oto jest pytanie?.Dlaczego nie drukujemy[jak wszyscy "wielcy"],tylko pożyczamy,pożyczamy a odsetki płyną ,płyną wraz z Nami?.Nam drukowac zakazano,spojrzałem na USD i "Ojro" rolę,"ja pie..dole".Jesli mi ktoś powie o inflacji "to dostania we w ryj",wężykiem.

Obrazek użytkownika geozak

11-02-2013 [00:41] - geozak | Link:

Własnie wyczytałem w wywiadzie z Posłem Kuzmiukiem ,że Polska w okresie 2007 -2013 wplaci skladke do budzetu UE w wysokosci 20 mld euro.W okresie 2014 d0 2020 planisci UE przewiduja że Polska wpłaci 40 mld euro do budżetu.Wyglada że pod koniec tego okresu Polska bedzie zmuszona opuścic UE lub oglosić bankructwo.Teraz zrozumiale jest dlaczego Tusk i obóz POstępu chce takiego przyspieszenia w wejsciu do strfy euro.Biorą przyklad z Grecji ,że Niemcy i Francja nie pozwolily zbankrytowac krajowi któryt ma swalutę euro.Pytanie czy Merkel pozwoli wejsc bankrutowi do strfy euro czy stworzy linie demarkacyjną na Wiśle.Jedno jest pewne przy takiej strukturze gospodarki jaką ma Polska nie bedzie ona w stanie splacac długów.Przemysl rolniczy bedzie przejmowany oraz użytecznośc publiczna,prąd,woda,ciepło przez obcy kapitał i to spowoduje dalsze wywożenie ogromnych pieniedzy z Polski.Zadziwia mnie bezradnośc merytoryczna Posłów PiS jak panie Redaktorki łatwo wyprowadzaja ich w pole.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

11-02-2013 [08:42] - Krzysztof Pasie... | Link:

Apeluję do Gazety Polskiej o rozpowszechnienie tego tekstu.

A autorce, jak mówią młodzi ludzie wielki szacun!

Pozdrawiam Panią serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika dogard

11-02-2013 [11:09] - dogard | Link:

faktycznie wychodza chore zaleznosci od tej 'cudownej' kaski z brukselki...

Obrazek użytkownika tagore

11-02-2013 [22:42] - tagore | Link:

W nieco wcześniejszym okresie narzucano krajom uzależnionym w różny sposób
konieczność wydawania otrzymanych kredytów na zakupy we wskazanych firmach
bez jakiejkolwiek możliwości manewru.Opisany przez Panią system powiedzmy
eurokolonialny wspierany przez beneficjentów tego systemu wewnątrz eksploatowanych
krajów ,jest elegancką wersją tego starego. Drenarz kapitału zatrzyma rozwój krajów
zależnych i zapewni go Niemcom i Francji. A co do roli beneficjentów wewnątrz
eksploatowanych krajów najlepiej przyjżeć się sytuacji w Grecji ,kto popiera pogłębianie
zależności gospodarczej i głosuje na aktualny rząd Grecki. Człowiek pobierający świadczenia
przerastające możliwości greckiej gospodarki poprze niemal każde działanie polityków
by zapewnić sobie kontynuację wygodnej dla siebie sytuacji, kosztem pozostałych obywateli
swojego kraju.

tagore

Obrazek użytkownika PK

19-02-2013 [22:15] - PK | Link:

Wyliczenia uproszczone, ale przemawiają do wyobraźni.
Gdy doliczyć nasze wpłaty do budżetu EUnych, nasz bilans
wypada jeszcze gorzej.
Ale czas na ale :)
Zapomnieliśmy o tym, że te pieniądze mamy wydatkować
na Coś, i to Coś u nas jednak zostaje. A tego w Pani bilansie
nie ma.
Uwzględnić Coś będzie trudno, bowiem
- Coś powstaje w ramach projektów realizowanych w oderwaniu
od zdrowego rachunku ekonomicznego,
- w Coś przecież zainwestowaliśmy część środków własnych.

Korzystając z okazji mojego pierwszego komentarza ;)
dziękuję serdecznie za wszystkie Pani wpisy.
Konkretne i merytoryczne. Do bólu.