Operacja „Koniec kasy i złudzeń”

Dzisiejsze upokorzenie i utrata 3.5 mld to już nie jest jakieś przekomarzanie się opozycji i rządu, po prostu nie ma pieniędzy i już. Na razie do marca, jak się przekomarzają rządowi oficjele. Można sobie gadać ile się chce, ale fundusze są ucięte i koniec. Wiadomości TV zdaje się podawały wczoraj, że ABW w sprawie afery drogowej pierwsze taśmy nagrało już cztery lata temu. Przed wyborami?

Jeśli to prawda, to czy nie jest to skandal?

Wygląda jednak na to, że takie okazje mają przykryć większe afery. Ubiegłotygodniowe zamieszanie wywołane odrzuceniem projektów o związkach partnerskich, okazało się doskonałą okazją aby ukryć przed opinią publiczną informację o sprzedaży 11,75% akcji banku PKO BP S.A. My, biedne żuczki zwyczajnie się nie znamy na tych zawiłościach.

Transakcji dokonano konstruując w ciągu kilku dni przyśpieszoną księgę popytu. Skarb Państwa sprzedał 1,5% akcji banku bezpośrednio, a pośrednio także 10,25% akcji, którymi dysponował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Transakcja przyniosła 5 mld zł przychodów, które zasiliły budżet, mający na początku roku poważne kłopoty z gromadzeniem dochodów podatkowych, szczególnie z podatku VAT.
W ten sposób Skarb Państwa zmniejszył wyraźnie swoje udziały w banku PKO BP S.A. do 31,89% akcji i tylko dzięki wcześniej umieszczonym w statucie specjalnym zapisom, zachował pakiet kontrolny.
To ostatni duży bank, będący w rękach Skarbu Państwa, który przetrwał wcześniejsze szaleństwa prywatyzacyjne w sektorze bankowym ale rząd Tuska konsekwentnie wyprzedaje kolejne partie jego akcji. Więcej sreber rodowych nie ma.

Takie ekspresowe sprzedaże akcji spółek zaliczanych do kategorii sreber rodowych mają niestety miejsce co jakiś czas kiedy to minister finansów nagle w związku z kłopotami budżetowymi żąda od ministra skarbu szybkiego dopływu gotówki.

Ponad rok temu z kolei w ten sam sposób sprzedano 10% akcji PZU za 3 mld zł, a gdyby resort skarbu poczekał z tym jeszcze kilka tygodni to budżet państwa otrzymałby 220 mln zł dywidendy z tych akcji za 2010 rok. Nabywcy za dwa miesiące otrzymali premię za ten zakup, przejmując tę kwotę dywidendy. Nie można powiedzieć, dobry wujek zadbał, żeby nie było strat, a w każdym razie nie bolesnych. Bolesnych, zależy dla kogo. Może nie aż takich bolesnych.

Do podobnej wyprzedaży dojdzie zapewne w przypadku będących ciągle w rękach Skarbu Państwa 53% akcji gdańskiej spółki Lotos. S.A.

Wiadomo od dawna, że wokół tej firmy krążą wielkie rosyjskie koncerny naftowe i służby specjalne tego kraju i podejmują różne działania, które pozwoliłyby nabyć w tej firmie pakiet kontrolny. A polski rząd nie ma nic przeciwko temu.

Bogactwo = praca + kapitał. My Polacy nie mamy kapitału. Sprzedaż wszystkich Banków w obce ręce nie przysporzy nam kapitału - dostaniemy jedynie marną gotówkę, którą on razu można zdewaluować, tak że nic nie będzie warta. Sprzedaż banków w latach '90, podczas galopującej inflacji właśnie tego dokonała. Straciliśmy kapitał nie otrzymując nic w zamian. Teraz dalej jesteśmy biedni, a w dodatku nabraliśmy gigantycznych kredytów na wysoki procent.

P.S. Zachęcam do czytania felietonów w „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Warszawskiej Gazecie” i w Freepl.info. Jest też już nowa książka, „Alfabet Seawolfa”!

http://multibook.pl/pl/p/Tomasz-Seawolf-Mierzwinski-Alfabet-Seawolfa/2408

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika pst

31-01-2013 [16:42] - pst | Link:

Wiązałbym decyzję Komisji Europejskiej z wynikiem głosowania w sprawie "związków partnerskich".

Obrazek użytkownika szara_komórka

31-01-2013 [17:12] - szara_komórka | Link:

Mam wrażenie, że już czytałem większość Pana wpisu na blogu Pana Kuźmiuka.

Obrazek użytkownika Daf

31-01-2013 [17:24] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

ze zamiast narzekac i krytykowac tych, ktorzy zle w Polsce rzadza, nalezy konsekwentnie dzialac ?

U nas - zyje od wielu lat w Austrii byloby nie do pomyslenia zeby politycy tak lekcewazyli spoleczenstwo i szastali majatkiem narodowym. Tutaj takimi sprawami by sie natychmiast zajal prokurator.

A dlaczego takie postepowanie politykow w Polsce jest mozliwe ? Czas najwyzszy tworzyc inicjatywy obywatelskie i protestowac przeciwko demontazowi Polski. EU ma mgliste wyobrazenie o tym, co sie w Polsce dzieje. Trzeba ich informowac, przeciez i za to sa polscy europarlamentarzysci oplacani.

Kolejnym niewyobrazalnym skandalem jest pozbywanie sie LOTOSU ! Wiem dokladnie, w jak trudnych warunkach politycznych powstawal LOTOS (=Raf. Gdanska). LOTOS ma tez ogromne zaczenie strategiczne dla Polski - czyzby tego politycy PiS-u (bo na innych przeciez nie mozna liczyc) nie wiedzieli ?
LOTOS trzeba bylo ratowac - i uratowac ! Austria nie ma takiego komfortu transportowego, jak Polska (tani transport ropy naft. do Gdanska droga morska), nie ma tez wlasnej ropy naft. - ma jednak wlasna rafinerie -
Ö M V.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika kanadyjczyk

31-01-2013 [17:58] - kanadyjczyk | Link:

Dwie sprzeczności w rachunku matematycznym:
(wersja MAK-owska)
Kapitał = bogactwo - praca
(wersja Miller-owska)
Praca = kapitał - bogactwo
Gomółka(wykształcenie wyższo-podstawowe) na podstawie tezy Christiana Andersena:
dziewczynka z zapałkami = dziewczynka + zapałki
wymyślił jeszcze lepsze równanie pirotechniczne:
dziewczynka + zapałki = pożar!
Pozdrowionka.

Obrazek użytkownika hera

31-01-2013 [18:12] - hera | Link:

Wybacz, to nie czcza ciekawosc, tylko naprawade Cie brakowalo!

Obrazek użytkownika Barszcz

31-01-2013 [22:49] - Barszcz | Link:

I cieszę się, że Pan, Seawolf'ie nie uległ ostatnim przedstawieniom teatrzyków sejmowych. Posyłam dalej Pański wpis, bo tylko o Lotosie przebiła się info - dzięki p.Kuźmiukowi, zakrzyczana przez... Szkoda gadać, przez co.

Może uda nam się jeszcze Lotos zostawić w polskich rękach?... Co można zrobić?

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika dogard

01-02-2013 [12:20] - dogard | Link:

na gardlach tuSSkoli--nas ich zaprzanstwo , ich ten stryczek boli.