Czytajcie Zytę!!

Dziś w Gazecie Polskiej wywiad z Zytą Gilowską, niestety, trzeba kupić, bo w necie nie znalazłam (ale może coś przegapiłam?).
Dlaczego tak jest, że jak przemawiają różni bardzo ważni fachowcy od ekonomii, czy to z lewa, czy z prawa – to ja im za nic nie wierzę? A jak Zyta mówi, to nie dość, że rozumiem, co mówi, ale jeszcze całkowicie się z nią zgadzam?
Bo Zyta mówi o tym , co ja widzę wokół siebie, w swojej branży, co widzę również „na oko” w szerszym kontekście , kierując się zwykłym zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem życiowym.
Pamiętam, jak kilka lat temu dotarło do mnie nagle, że cały ten wirtualny pieniądz to pic na wodę tylko po to, żeby ktoś na końcu wziął zyski. Ot, takie łańcuszki Św. Antoniego, tylko to się teraz fachowo nazywa „derywaty” czy jakoś tak. I wtedy stwierdziłam, że to przecież musi w końcu szlag trafić – no i właśnie trafia.
Dziś Zyta mówi, że cały światowy PKB to ok. 62 bln dolarów, a obroty na tych papierach dochodzą do 1000 bln dolców – ta kasa nie istnieje, rozumiecie? To są tylko zapisy elektroniczne. Ale ktoś z tych zapisów sobie coś wypłaca prawdziwą gotówką, a dokładnie nawet nie wypłaca, tylko za taki zapis kupuje konkretną rzecz, np. wyspę na Pacyfiku. No i trzeba wtedy ten zapis przekształcić w gotówkę i trzask – robią się dziury w gotówce, i te dziury pokrywają państwa z naszych podatków, dofinansowując konkretną kasą banki.
Rozumiecie to? Wyjaśnię jeszcze prościej.
Jesteś bankiem. Sprzedajesz prawa do działki, której nie masz. Zarabiasz kasę i kupujesz sobie auto. Przychodzi klient i mówi - daj mi moją działkę, a ty na to - nie mam, ogłaszam bankructwo, jestem niewypłacalny. A rząd zaraz ci wpłaca brakujące pieniądze, żebyś nie zbankrutował, bo przepadną oszczędności zwykłych ludzi.
Oddajesz klientowi pieniądze za działkę, a autko twoje. Fajne, nie?
Z góry uprasza się fachowców o nie wymądrzanie się typu „to nie jest takie proste”. Nie jest – jest dużo bardziej pokrętne! Ale efekt taki sam!
To się właśnie wali i nic się nie da zrobić...
Czytajcie Zytę!

PS. A u nas właśnie zabrakło na emerytury, a banki mamy zagraniczne i jak sobie zbankrutują, to z naszymi oszczędnościami, państwo niby gwarantuje wkłady do pewnej wysokości, ale nie ma kasy, jest po prostu super....

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Gość

17-08-2011 [19:34] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Obrazek użytkownika eska

17-08-2011 [20:20] - eska | Link:

Będę wklejać, gdzie się da :)

Obrazek użytkownika Piotr

17-08-2011 [20:05] - Piotr (niezweryfikowany) | Link:

Ktoś już przede mną polecił film "Inside Job", który pokazuje całość machinacji z wirtualnym pieniądzem. Uważam, że w momencie kiedy zrezygnowano z pokrycia walut w złocie (USA odeszło od tego w latach 70-tych ubiegłego stulecia) dopuszczono do coraz większych spekulacji i "rozwoju" wirtualnego pieniądza. Tak długo jak będzie istniał wirtualny pieniądz, tak długo będą się powtarzały kryzysy finansowe.

Obrazek użytkownika RYSK

17-08-2011 [21:19] - RYSK (niezweryfikowany) | Link:

ma jajwiekszy parytet, w % -towym pokryciu waluty w zlocie!!

Obrazek użytkownika FAN

17-08-2011 [21:24] - FAN (niezweryfikowany) | Link:

Metoda kreowania wirtualnego pieniadza ale tylko dla wybranych
$16,000,000,000,000 (16 Trylionow )w przeciagu 2.5 roku

http://sanders.senate.gov/news...

Obrazek użytkownika Heretyk

18-08-2011 [20:19] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

usa mają "przesunięcie" o trzy zera.

Obrazek użytkownika ksena

17-08-2011 [23:00] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

nie tylko pieniadza specjalistą jest minister Rostowski.Po wysłuchaniu jego wywodów przydałaby się realna wizyta u psychologa.

Obrazek użytkownika Heretyk

18-08-2011 [19:14] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link: