Przeczytanie Prezydenta Komorowskiego z okazji Dnia Wojska Polskiego.

Z przemówieniem mamy do czynienia wtedy, gdy ktoś mówi.
W związku z tym, logicznym jest, że gdy ktoś nie mówi, a czyta (z kartki na przykład) to mamy do czynienia z  przeczytaniem   właśnie.

Nic w tym zresztą złego, bo czytanie, to też jakaś umiejętność jest, choć raczej z tych nazywanych  podstawowymi.

Czy Prezydent Komorowski sam napisał to, co później przeczytał – nie wiem, bo przez ekran telewizora, z oczywistych względów nie mogłem sprawdzić ortografii.

Ponieważ wspomniane  przeczytanie  było dość standardowe (co też nie jest źle, bo nie trzymać standardów jest zupełnie fatalnie), skupiłem się na obserwowaniu zgromadzonego na trybunie towarzystwa.

I zacząłem się zastanawiać nad faktem, czy ich rocznica zwycięstwa nad sowiecką Rosją, choć trochę obchodzi.
Zanim odpowiem (państwu, bo sobie już odpowiedziałem kilkanaście godzin temu) jedna uwaga:

Jakiś dziennikarz walnął dziś przekazem dnia, który brzmiał, cytuję:

Nie walczyliśmy z Rosjanami, ale z bolszewikami !

No proszę, proszę!

To za komuny (od Bieruta, po Jaruzelskiego), obowiązywała bliźniacza wręcz wykładnia (czytaj: instrukcja), że przy okazji powstań, walczyliśmy nie z Rosją, a z tzw. caratem.

Ładnie, prawda?

Wracając do towarzystwa na trybunie, doszedłem do wniosku, że uważać, iż rocznica zwycięstwa nad sowiecką Rosją obchodzi ich wszystkich, to jest absurd.

Że większość – bardzo wątpliwe.

Skąd taka konstatacja?

A, już odpowiadam: mieszkam w budynku, zasiedlonym w ogromnej większości przez elektorat tych z trybuny.

Ze to ich elektorat, wiem stąd, że w każdych wyborach, w naszej komisji wyborczej Wiodąca Partia zgarnia ponad 60% głosów, a zatem logicznym jest wniosek, że ci z mojego budynku i ci z trybuny mają takie same poglądy.

Na kwestię Bitwy Warszawskiej – też.

Takie same, czyli jakie?

A, już odpowiadam: jak co roku, na moim liczącym prawie 160 mieszkań budynku, 15 sierpnia (podobnie, jak 1 sierpnia, 3 maja czy 11 listopada), wisi jedna flaga – moja.

Czyli moi sąsiedzi (a zwolennicy tych z trybuny), mają Bitwę Warszawską, z Piłsudskim, Skorupką, idącymi na sowieckie bagnety harcerzami, studentami, robotnikami z warszawskich fabryk, w....., no właśnie.

A jak moi sąsiedzi, to logiczne, że i ci z trybuny – też.

I kiedy tak sobie (logicznie, prawda?) wnioskowałem, usłyszałem pierwsze takty dumnego, a zakazanego za komuny marsza.

Spojrzałem na tych na trybunie i zauważyłem, że coś mi się nie zgadza.

Jakby się lipsing  (to fachowe, reklamiarskie określenie, na dokładność podkładania dubbingu do obcojęzycznych reklam) sypnął.

I kiedy zacząłem przyglądać się uważnie ruchom ust tych podśpiewujących na trybunie, nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że układają się w charakterystyczny, niby znajomy, a jednak obco brzmiący refren:

My, pierwaja brigada....

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Szamanka

15-08-2011 [21:37] - Szamanka (niezweryfikowany) | Link:

I zamieszkac w Belwederze! Na 5 lat? No, jeszcze 4. I nauczylby sie rezydent mowic z pamieci, inaczej wyjscie na miasto zakazane, albo spac bez kolacji(a przydaloby sie mu ograniczyc kalorie, gnusny jakis i szeroki w... biodrach!).
To przeczytane tez mdle bylo. Nalecz pisal? Nowak dyktowal? Mogli przecwiczyc przed wystepem, zeby intonacja byla....
Czyli zawartosc trybun zalosna,gorzej niz wspollokatorzy w Pana budynku. Widac prezydent tak lubi, to tak ma!
Pozdrowi Pan dzis siebie? Na pocieszenie....

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-08-2011 [22:37] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

ja nie potrzebuję pocieszenia - ja po prostu relacjonuję to, co widzę i słyszę.
I się czasem podśmiewam. Tak mam.

Ukłony,

EF

Obrazek użytkownika jarek

16-08-2011 [03:36] - jarek (niezweryfikowany) | Link:

Odpowiadam czyta z kartki bo Komoruski dla mnie to Prostak pokazali tylko troszke jego zachowan ,a kto mu to uklada w calosc ano pierwszy lepszy komuch wymieniam jednego Nalecz ,ma ich jeszcze mnogo .Jak jechal Komoruski otworzyc Bandycki pomnik zarazie bolszewickiej i go zawrocili, bo czekali na niego prawdziwi Polacy zeby go przywitac to u mnie stracil resztki Honoru i nie jest Polskim Prezydentem ,jak on sie w cos takiego wpisuje.Szkoda slow na niego bo bym musial tylko obrazac bo na to sobie solennie zapracowal.A swoja droga jak dba o Polskie dzieci ze coraz wiecej glodnych ,a co obiecywal przed wyborami ,obiecal ale tylko swoim jak cala reszta jego formacjiPO.

Obrazek użytkownika Szamanka

16-08-2011 [06:01] - Szamanka (niezweryfikowany) | Link:

Znow tylko o sobie? Ja tak nie mam.
Wiec pozdrawiam Pana serdecznie, omijajac sasiadow.

Obrazek użytkownika Gość

15-08-2011 [21:39] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

znanego klasyka i prekursora elyty z Peło,Nikodema Dyzmę:"Co miałem powiedzieć,przeczytałem".Po drugie:spostrzeżenie przyrodnicze:na naszej ulicy żadnej flagi,tylko u nas,w kościele 4(słownie:cztery) zdania o Ojczyźnie na mszy,w tym jedno neutralne,a resztę lepiej pominąć milczeniem...Dowiedziałam się dzisiaj,że modlę się o "porządek i ład społeczny w naszej Ojczyźnie"...Dokładnie takich samych słów mogliby używać dygnitarze na plenum KC w czasie strajków...Szkoda słów...

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-08-2011 [22:34] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

proboszczów akceptowanych przez władzę - czysta komuna.

Obrazek użytkownika Gośćaseret

16-08-2011 [20:14] - Gośćaseret (niezweryfikowany) | Link:

Naziści nie mają narodowości!?.Nawet Kardynał Dziwisz /14.08.br w Auschwitz w czasie mszy/
w homilii nie zająknął się,ze to byli niemieccy naziści.

Obrazek użytkownika Gośćaseret

16-08-2011 [20:16] - Gośćaseret (niezweryfikowany) | Link:

Naziści nie mają narodowości!?.Nawet Kardynał Dziwisz /14.08.br w Auschwitz w czasie mszy/
w homilii nie zająknął się,ze to byli niemieccy naziści.

Obrazek użytkownika s.e.

15-08-2011 [21:44] - s.e. (niezweryfikowany) | Link:

jeszcze jedno pokolenie i wnukowie dzisiejszych zwolenników przyjaźni polsko-radzieckiej powiedzą, że 1 i 17 września 1939 napadliśmy się sami - Boże od tego uchowaj
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika starsza dama

15-08-2011 [21:57] - starsza dama (niezweryfikowany) | Link:

Wygląda na to, ze i bolszewicy i faszyści to może amerykanie?

Obrazek użytkownika s.e.

15-08-2011 [22:18] - s.e. (niezweryfikowany) | Link:

w tych moich wypocinach, to przepraszam, i pozdrawiam

Obrazek użytkownika leszek hapunik

16-08-2011 [07:04] - leszek hapunik (niezweryfikowany) | Link:

sądzę ,że starsza dama dobrze cię zrozumiała i też odpowiedziała ironią, bo jeżeli bolszewicy to nie Rosjanie , to kto. Ja sam nie wiedziałem , że przez większość swego życia nie byłem Polakiem tylko "peerelowcem"

Obrazek użytkownika Gość

17-08-2011 [01:41] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

to mentalność tak jak bolszewik czy faszysta. Wielu wstydzi się do dziś że są Polakami z urodzenia. Teraz mówią na siebie "my europejczycy". To coś w podobie jak z niewolnika nie ma pracownika.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-08-2011 [22:27] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

gorzej: polscy naziści i bolszewicy napadli na Niemcy i Rosję

Obrazek użytkownika Viilo

16-08-2011 [01:16] - Viilo (niezweryfikowany) | Link:

Panski budynek moze byc zasiedlony przez takich co to zamiast glosowac w wyborach wolą napic sie piwa, albo naklasc komus po pysku. Co prawda wymieniony element kojarzony jest z elektoratem PO, ale mamy tu do czynienia z powszechnym przeswiadczeniem krzywdzacym wspomniany element.

=====

Mam do Pana pytanie z zupelnie innej beczki. Pisze tu, na Niezaleznej wielu blogerow, ktorzy sporo wlasnego czasu poswiecili nie dla pieniedzy, ale sprawom zwiazanym z wyjasnieniem zamachu smolenskiego. W kolejnosci wedlug chaotycznej listy blogerow ktora wlasnie mam przed oczyma sa to: KaNo, Rolex, Ndb2010, Stary Wiarus, El Ohido Siluro, Free Your Mind. Pominietych przepraszam.
Co Pan jako fachowiec od propagowania tresci moglby im doradzic, by ich przekaz "kupilo" znacznie wiecej obywateli 3RP?

Obrazek użytkownika Gość

17-08-2011 [01:36] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Proszę nie myśleć o sobie jak o obwoźnym sprzedawcy odkurzaczy. Każdy kto jest zainteresowany ma wiedzy i materiałów w bród. Są za darmo wystarczy się interesować i chcieć. Chce Pan chodzić po domach i wciskać ludziom patriotyzm, logiczne samodzielne myślenie, samodzielne osądy i wnioski? Nie da się.
Duża część społeczeństwa chce tego co jest a nawet powrotu tego co było. Szkoda słów i emocji. Jak się trafi ktoś poszukujący to pomóc ale nic na siłę. Chcą biedy to będą ją mieli, my z nimi ale takie są koszty choroby.
Przeżyliśmy ruska, przeżyjemy i Tuska. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika LB-NY

16-08-2011 [03:34] - LB-NY (niezweryfikowany) | Link:

Jesli chodzi o info blogerow KaNo, Free Your Mind, Rolex, Ndb2010 to panowie ci, ktorych zaslug nie wolno nie docenic powinni skrzyknac sie razem i napisac takie jedno no moze dwa opracowania, ktoreby ludziom o malej wiedzy technicznej wyjasnialy czarno na bialym co i jak.
Wnioski, do ktorych doszli ci panowie i nie tylko oni sa prawie identyczne a wiec trzeba zrobic cos zrozumialego dla narodu.

Obrazek użytkownika Gość

17-08-2011 [01:30] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Wyda ją po opublikowania opracowania przez komisję Macierewicza. To nie coś trzeba zrobić dla narodu. To najpierw ten naród musi chcieć coś zrobić dla siebie. Połowie jest dobrze w tym prl-owskim bagnie.
Oni po żadne materiały nie sięgnę nawet jakby leżały u nich na biurku. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Gość

16-08-2011 [13:32] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Nie ma sporu, że komoruski to burak, prymityw i zadufany w sobie idiota. Jego wystąpienia publiczne są mętne, wygłaszane bez przekonania. Nic dziwnego - jak się wlazło na urząd bocznym wejściem to można czuć się niepewnie, co słychać i widać.
Tym większy kontrast z precyzyjnymi, przemyślanymi i kryształowo czystymi wystąpieniami Św. Pam. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Brata Premiera Jarosława Kaczyńskiego. Zawsze podziwiałem i podziwia piękno i poprawność języka Pana Premiera, nienaganną dykcję i brak jakichkolwiek naleciałości gwarowych. Uczcie się młodzi jak rasowy polityk powinien mówić, zachowywać się i wyglądać! Dla Ojczyzny ratowania życzę Panu Panie Premierze powrotu na Urząd jak najprędzej!

Obrazek użytkownika Gość

16-08-2011 [13:38] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Nie ma sporu, że komoruski to burak, prymityw i zadufany w sobie idiota. Jego wystąpienia publiczne są mętne, wygłaszane bez przekonania. Nic dziwnego - jak się wlazło na urząd bocznym wejściem to można czuć się niepewnie, co słychać i widać.
Tym większy kontrast z precyzyjnymi, przemyślanymi i kryształowo czystymi wystąpieniami Św. Pam. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Brata Premiera Jarosława Kaczyńskiego. Zawsze podziwiałem i podziwia piękno i poprawność języka Pana Premiera, nienaganną dykcję i brak jakichkolwiek naleciałości gwarowych. Uczcie się młodzi jak rasowy polityk powinien mówić, zachowywać się i wyglądać! Dla Ojczyzny ratowania życzę Panu Panie Premierze powrotu na Urząd jak najprędzej!

Obrazek użytkownika Dana

16-08-2011 [13:51] - Dana (niezweryfikowany) | Link:

na mojej części osiedla od 1 siepnia wisi jedna biało-czerwona, na moim balkonie.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

16-08-2011 [14:03] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

pozdrawiam Panią,

EF

Obrazek użytkownika krystyna

16-08-2011 [17:40] - krystyna (niezweryfikowany) | Link:

W grupie A,B czy C ?
Na moim balkonie wisi flaga z kirem od 11 kwietnia 2010,
oczywiście już dwa razy wymieniona bo od południa szybko płowieje...

Obrazek użytkownika Gość

16-08-2011 [19:13] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

W 100% zgadzam się z autorem tekstu.Również odniosłem wrażenie,że towarzystwo na trybunie przyszło odbębnić swoje obowiązki i jak najszybciej z niej zniknąć.Najbardziej rzucało się w oczy znudzenie towarzyszy z pierwszego rzędu. Ich Cud nad Wisłą interesuje tyle co zeszłoroczny śnieg.Gdzież im do śp.Prezydenta KACZYŃSKIEGO?