Jak ziemię straciła rodzina kardynała Nycza.

Najpierw (no dobrze, niech będzie, że delikatna) manipulacja, czyli tytuł w Onecie:

 „Jak ziemię straciła rodzina kardynała Nycza.”

Dlaczego manipulacja ? Ha! Każdy przytomny człowiek wie, że stracić można coś,  co jest swoje.

Czegoś, co swoje nie jest stracić oczywiście nie można.

Ja nie mogę na przykład stracić mercedesa, którym jeździ mój sąsiad, bo to nie jest mój mercedes, tylko jego. Nawet, jeśli dał  mi się nim parę razy przejechać.

Tę ziemię, o której sprzedaż krewnym zabiegał kardynał Nycz, wg wszelkiego prawdopodobieństwa, stracił kiedyś ktoś inny.

Bo jak coś należy do Agencji Nieruchomości Rolnych, to – najprawdopodobniej – kiedyś było prywatne.

Było kogoś, komu tę ziemię komuniści ukradli.

Komuniści, jak to komuniści - po wojnie ograbili z majątku ogromną liczbę polskich obywateli – rzemieślników, sklepikarzy, ogrodników, aptekarzy, właścicieli domów, rolników, którzy mieli nieszczęście mieć ponad 50 hektarów, właścicieli zakładów produkcyjnych (nawet tak malutkich, jak młyny ), czy wreszcie – Kościół Katolicki, z jego ziemi, szkół, domów, parceli i innych dóbr.

Do tej pory wszyscy ograbieni byli równi. Równi w swojej krzywdzie

Wszystko zmieniło się po 1989, kiedy to (naiwne) nadzieje na reprywatyzację, czyli oddanie ukradzionego majątku, rozwiały się wraz z powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Odpowiedzią na żądanie: oddajcie! był gest… no, co ja tam będę robił reklamę kandydatowi PSL w nadchodzących wyborach.

Ale gest ten nie wszystkim ograbionym pokazany został.

Hierarchowie Kościoła Katolickiego załatwili sobie u swoich , użyjmy terminologii biznesowej, wieloletnich partnerów taki, jakby to po komunistycznemu powiedzieć, sklep za żółtymi firankami.  Sklep dla uprzywilejowanych, znaczy.

Masz stosowną przepustkę - wchodzisz do sklepu i wybierasz, czego dusza zapragnie, a ten motłoch, co się w kolejce przed zwykłym spożywczakiem za kawałkiem ochłapu kłębi – niech się kłębi.

Sklep ten Komisją Majątkową nazwany został.

W tym momencie, ograbieni zostali podzieleni na równych i równiejszych.

Nie wiem, jak to się ma do wrażliwości na krzywdę współobywateli, ale wiem, że było to rozwiązanie dla Kościoła bardzo opłacalne.

W Komisji Majątkowej,  bockiem, bockiem, cichućko, cichućko  (to nie ja, to Pyzdra) , załatwiało się zwrot Kościołowi nieruchomości od ręki (choć niektórzy twierdzą, że ruch w przeciwną stronę, czyli do ręki  też miał miejsce).

Gorzej, że ten mechanizm, tak naprawdę (niektórym przynajmniej) przypominał dilowanie się ze złodziejem, który.. .no właśnie:

Nie mogę ci wprawdzie oddać ukradzionego Volvo, ale może weźmiesz to BMW? Też jest ładne!  Albo to sportowe Audi ?

Że je komuś innemu ukradłem – cóż, takie były czasy, a teraz bierz, nie pytaj, bo się rozmyślę!

Bo ziemia „państwowa” powstała w PRLu z ziemi prywatnej, tyle, że ukradzionej.

No nic, ja tu moralne niuanse przy sobotniej kawie przed oczy Czytelnikom kładę, ale grunt, że kardynał człek dobry, o rodzinę własną dbający, serce mający miękkie i wrażliwe.

To może jest i szansa, że ks. Stanisława Małkowskiego, który jest wprawdzie biedny, ale za to uczciwy, też przestanie ścigać, jak kapral w komunistycznej karnej kompanii kleryka ?

Bo wierzyć w to, że ks. Małkowski się w końcu złamie (czytaj: ześwini) , to nie rozumieć nic a nic.

Przepraszam – Nycz a Nycz nie rozumieć.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Wiecho2

25-06-2011 [12:42] - Wiecho2 (niezweryfikowany) | Link:

Jak ci mafiozi Włoskiej mafii, klęczący przed ołtarzem i gorąco modlący się, a jednocześnie
omawiający swe zbrodnie z kompanami! Jak człowiek, który wierzy na prawdę może dopuszczać myśl,
że Bóg, który wie wszystko, wybaczy nieprawość człowiekowi, który miał być przewodnikiem
owieczek? który miał świecić przykładem? a świecił pazernością i łajdactwem?! No cóż, musiała
być to wiara niezbyt pełna i prawdziwa. Wiara w pieniądz?Wiara w to, że nikt go nie rozliczy za
żywot bezbożny.Kto był prawdziwym katolikiem wierzącym, mógłby wymienić ale po co. Wszyscy wiedzą!

Prawdziwą wiarą jest życie, zgodne z sumieniem(warunek:trzeba to sumienie mieć) które nie
usprawiedliwia złych uczynków okolicznościami łagodzącymi, ani wykrętami prawnymi!Takie
życie, przyznaję, jest bardzo trudne, ale czy niemożliwe! Każdy człowiek ma sumienie,
ale nie każdy z niego korzysta. Chęć wzbogacenia się tanim kosztem u niektórych jest tak silna,
że zagłusza ona resztki człowieczeństwa nawet u tych, którzy powinni świecić przykładem!

Tym bardziej, że niektórzy mają słabą (albo wcale) wiarę w Boga i w sprawiedliwość Boską!

2011.06.25 12.40

Obrazek użytkownika Vera

25-06-2011 [14:44] - Vera (niezweryfikowany) | Link:

Przypuszczam, że takich kupionych, czy umoczonych, jak Nycz, było więcej wśród hierarchii. Dali sobie malutką dyspenskę na uczciwość i teraz muszą tańczyć, jak im neokomuna zagra.Za Solidarności prawie każdy kapłan był "nasz". Dzisiaj ze świecą szukać chętnego do współpracy ze środowiskami patriotycznymi."Apolityczni"-czytaj KONFORMISTYCZNI są dzisiejsi pasterze Kościoła Katolickiego.I niech się nie zdziwią , jak za parę lat opustoszeją im kościoły.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

25-06-2011 [20:12] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

już pustoszeją.

Obrazek użytkownika uff

25-06-2011 [15:46] - uff (niezweryfikowany) | Link:

Nie pomogę ani Panu,ani innym zrozumieć zawiłości majątkowych,bo też Nycz a Nycz nie rozumiem.

Obrazek użytkownika dorota

25-06-2011 [16:57] - dorota (niezweryfikowany) | Link:

Zabierali, niestety nie tylko komuniści. W latach 80, komunisci, pod okiem i instrukcjami z Moskwy przygotowywali się do zmian ustrojowych i przekształceń z komuny na "demokracje', czyli postkomunę. W Krakowie np. wywłaszczali całe hektary pól w obrebie miasta, w atrakcyjnych miejscach pod byle pretekstem. Dawali groszowe odszkodowania. Weszła niby w zycie ustawa , dajaca możliwość zwrotu, jezeli inwestycja, na którą nieruchomość wywłaszczono, nie doszła do skutku. I tutaj doszła do władzy UW, i w porozumieniu z postkomuchami, przekazywała wbrew ustawie, nie zawiadamiajac dawnych włascicieli, zagrabione ziemie "swoim" spółkom z o.o. w aport. A te spółki, pomimo roszczeń byłych włascicieli, sprzedawały te ziemie za ogromne pieniadze deweloperom. A roszczenia byłych włascicieli były oddalane, wbrew prawu, przez wojewodów ( Majchrowski), panią Prezes Urzedu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast ( B. Blida). I procesy administracyjne i sądowe ( jezeli ktos ma pieniadze) trwają do dzisiaj. Tak np. Gmina Kraków gospodarowała zabranym majatkiem. Nie wybudowała szkół, przedszkoli, zajezdni autobusowych, ale oddała za darmo w aport ( za udziały w spółkach, dla swoich ludzi) , które to spółki handlowały tą ziemią, i plajtowały. I jak słyszę p. Majchrowskiego, ile to Gmina Kraków straciła na oddaniu ziemi Kosciołowi, to się pytam, a ile Gmina Kraków zagrabiła ludziom ziemi, cięzko wypracowanej w trudzie i znoju? A najbardziej przykre jest to, ze tę grabież dokonano w wolnej, III RP. III RP okazała się takim samym łupieżcą, jak komuna. Nie łudźmy się, że mamy demokrację. Mamy postkomunizm. Do dawnych komunistów dołaczyli liberałowie z UW, i niestety, część kleru, pewnie TW. I PSL, to też dawni komuniści. Dlatego wg mnie, jedyne, co w tej chwili mozemy zrobić, to wyeliminować PSL z sejmu. Utrącimy w ten sposób jedną nogę lewicy. Mozna tego dokonać, przy wysokiej frekwencji. Wybierzmy do sejmu trzy partie, PO, PIS i SLD. Ani PO, ani PIS nie zawrze koalicji z SLD, bo utraciłoby na rzecz drugiej partii połowę członków. I będzie rzadzić nawet rzadem mniejszosciowym ( prawdopodobnie, niestety PO, bo jeszcze ma prezydenta, który też ma wpływ na powierzenie funkcji premiera), przy poparciu drugiej. I stworzy się taki nieformalny PO-PIS. A SLD wreszcie będzie musiało, osamotnione, odciąć się od dawnych aparatczyków, jezeli będzie chciało myśleć o władzy, bo straci jedną nogę w postaci PSL. Teraz liczy, ze dostaną razem z PSL tyle głosów, ze będą mogi rzadzić. Nie dopuścmy do tego. Chodźmy wszyscy na wybory. I wyrzućmy PSL!

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

25-06-2011 [20:11] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Ja tę kwestię przedstawiłem w tym akapicie:

"Wszystko zmieniło się po 1989, kiedy to (naiwne) nadzieje na reprywatyzację, czyli oddanie ukradzionego majątku, rozwiały się wraz z powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Odpowiedzią na żądanie: oddajcie! był gest… no, co ja tam będę robił reklamę kandydatowi PSL w nadchodzących wyborach."

Obrazek użytkownika kokon

26-06-2011 [09:42] - kokon (niezweryfikowany) | Link:

To było i jest nadal.

Obrazek użytkownika as

27-06-2011 [16:28] - as (niezweryfikowany) | Link:

I stworzy się taki nieformalny PO-SLD, zakład?

Obrazek użytkownika Sobiepan

25-06-2011 [23:37] - Sobiepan (niezweryfikowany) | Link:

A mnie sie zdawalo, ze rodzina swiatobliwego to wierni. Zdawalo mi sie, wiem! Bo "wiernym nie zalatwial", raczej "wiernych zalatwial" - patrz animalizacje pod Krzyzem, a dobre serce ma....? No, to tak z dobrego serca, stanie teraz na ambonie i reszcie, ktora jeszcze nie jest zorientowana, wytlumaczy, co komu wolno, czyli co wolno wojewodzie, sorry, kardynalowi....Moze Pan rymu poszuka? Rymuje sie z "Nyczowi".I juz mamy podzial na klasy w kosciele, a mialo nie byc o komunizmie! Co na Pan Bog? Na te Pana "niuanse"? Serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Szarlej

26-06-2011 [09:23] - Szarlej (niezweryfikowany) | Link:

Tutaj nie było sytuacji typu: "Ja nie mogę na przykład stracić mercedesa, którym jeździ mój sąsiad, bo to nie jest mój mercedes, tylko jego. Nawet, jeśli dał mi się nim parę razy przejechać."
To była sytuacja "użytkuję mercedesa w leasingu z prawem pierwokupu, a nagle przychodzi obcy człowiek i mi go zabiera".

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

26-06-2011 [12:48] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Jeśli Pan koniecznie chce się posłużyć terminologią leasingową , to chętnie - przez parę lat obsługiwałem reklamowo największych leasingodawców w Polsce, dlatego dokonuję korekty w Pańskiej interpretacji:

"użytkuję UKRADZIONEGO KOMUŚ mercedesa w leasingu z prawem pierwokupu, a nagle przychodzi obcy człowiek i mi go zabiera"

Teraz może być.

I proszę nie udawać, że nie rozumie Pan, w czym tkwi różnica (i problem).

Pozdrawiam,

EF

Obrazek użytkownika Szarlej

26-06-2011 [17:46] - Szarlej (niezweryfikowany) | Link:

Czy ten konkretny kawałek ziemi należał przed II Wojną Światową do tych konkretnych zakonników?
Bo jeśli nie, to był to po prostu rozbój w biały dzień, a nie zwrot mienia.
Poza tym może kiedyś w przeszłości kościół też ukradł komuś tę ziemię? Może trzeba ją oddać potomkom chłopów pańszczyźnianych, którzy niewolniczo pracowali pod buciorem jaśnie państwa klechów?

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

26-06-2011 [20:32] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Dobrze, dobrze :)

Tekst jest o szczególnej i niedostępnej wszystkim poszkodowanym, formie reprywatyzacji, czyli Komisji Majątkowej, która (w mojej ocenie) jest rozwiązaniem niesprawiedliwym i nieetycznym (eufemizm).

Pozdrawiam,

EF

Obrazek użytkownika nocna zmiana zmiana

27-06-2011 [00:50] - nocna zmiana zmiana (niezweryfikowany) | Link:

Nycz wyciagajacy lapy aby usunac krzyz- ks.Malkowski modlacy sie pod Krzyzem ..czczacy Chrystusa i jego znak/krzyz/, wierny Pasterz -oddajacy godnie hold ofiarom Katyn-II i Prezydentowi Polski - zbiera gromy i kary od NYCZA. Oj zdziwi sie Nycz i Dziwisz gdy ich Bog wezwie..tak jak juz wezwa Zycinskiego..oj bedzie lament.