Piwo półalkoholowe.

Jeszcze 10 lat temu, piwa, nawet te produkowane na skalę wielkoprzemysłową, miały normalną zawartość alkoholu:

full, to był full, i miał 6,2% (objętościowych) alkoholu, strong, to był strong i miał te 7,8% a niektóre nawet i ponad 8%.
Teraz strong ma 6,5 % i smakuje jak słodki glut, ale dalej się nazywa jak nazywał, a full pęta się gdzieś przy 5,8%

Jakby tego psucia piwa było mało, media poinformowały, że  powstanie nowy gatunek: piwa stadionowe.

To wynik działań rządu, który chce, by na stadionach piłkarskich można było raczyć się alkoholem o maksymalnej zawartości 3,5 proc.

Niby wszystko układa się w logiczną całość:

na rok przez Euro mamy  pół reprezentacji,  która jest w stanie przyzwoicie zagrać  pół meczu,  której selekcjonerem jest  pół…… no dobrze, selekcjonerem jest  „Franz”,  ale żeby to wszystko skompensować, nasze stadiony nie są dwa razy, ale wielokroć droższe, niż te budowane w Anglii na przykład.

I pewnie dlatego, schody na Stadionie Narodowym mogą pełnić jedynie funkcję ozdobną, a trybuny, przy pierwszym deszczu zaczęły przeciekać.

Ten przeciek, to zapewne test przed próbą napojenia tysięcy kibiców (nomen omen)  sikaczem, który z piwem będzie miał wspólną tylko nazwę.

Mam nieodparte wrażenie, że nowy przepis powstawał w sejmowej restauracji, bo przecież każdy przytomny człowiek wie, że jeśli ktoś chce się piwem nastukać  (przepraszam, ale nie chce mi się szukać innego słowa), to jak będzie miał piwo  półalkoholowe  zamiast zwykłego, wypije go po prostu dwa razy więcej.

Zamiast dwóch czy trzech flaszek – cztery albo sześć i skutek będzie ten sam.

Tyle, że żadne toalety takiego (dosłownie) ciśnienia nie wytrzymają i przeciekające trybuny będą tu jak znalazł.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika uff

15-06-2011 [14:07] - uff (niezweryfikowany) | Link:

A no właśnie ma Pan rację.

Obrazek użytkownika artwar

15-06-2011 [14:36] - artwar (niezweryfikowany) | Link:

Jestem bardzo ciekawy,który browar "omyłkowo" jako pierwszy będzie to coś zwane piwem 3,5% produkował.Czyżby kopletnie nieznany browar Kulczyka?

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-06-2011 [17:39] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

myślę, że wszystkie trzy wielkie grupy piwne będą gotowe na czas :)

Obrazek użytkownika BZ

15-06-2011 [19:08] - BZ (niezweryfikowany) | Link:

Obrazek użytkownika crom

15-06-2011 [18:12] - crom (niezweryfikowany) | Link:

Do bani z Panskimi przelicznikami procentow na alkohl
do bani z przelicznikami.
wychodzisz kolego z blednego zalozenia
Nie bede cie kolego ksztalcil wystarczy szkolenie
do bani se wsadz te dywagacje

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-06-2011 [18:39] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Ja też Pana pozdrawiam. I mniej "bani" życzę.
EF

Obrazek użytkownika crom

15-06-2011 [18:40] - crom (niezweryfikowany) | Link:

Po pierwsze nie zna sie Pan na piwie. Nie bede dowodzil dlaczego. Zwyczajnie jest Pan dyletantem w tym temacie i prosze sie wiecej nie wypowiadac na temat. Panskie relacje na temat piwa stadionowego sa duzo spoznione.
Prosze sie obudzic!Porownujac zawartosci alkoholu do piw europelskic widac, ze ma Pan duze braki w tym temacie. Wiec prosze najpierw zwerywikowac dane, pozniej sie wypowiadac

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-06-2011 [19:03] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Zróbmy tak: jestem absolwentem Wydziału Żywienia Człowieka SGGW i byłym pracownikiem naukowym Zakładu Towaroznawstwa macierzystego Wydziału.
A teraz mam propozycję nie do odrzucenia: znika Pan z mojego bloga, przynajmniej do czasu, aż  zacznie Pan czytać ze zrozumieniem i moje teksty i moje nazwisko. :-)

Pozdrawiam,

EF

Obrazek użytkownika Secesh

15-06-2011 [21:01] - Secesh (niezweryfikowany) | Link:

a Panu kto bajek naopowiadał, że masz Pan jakiekolwiek pojęcie o piwie?

Obrazek użytkownika crom

15-06-2011 [18:54] - crom (niezweryfikowany) | Link:

Prosze sprawdzic w przepisach czy chodzi o piwo do 3.5% czy po zmianie chodzi o piwo do 4.5% gosciu.
jakby nie patrzyc piwo do 4.5% produkuje tylko Kulczyk Pod marka pilsner urugwell. Nastepna sprawa to odniesienie sie do piw typu full czy strong . Widac nie masz pan pojecia w temacie piw, ale o dziwo stosujesz pan te demagogie dla wlasnych interesow. Nawiasem mowiac wszystkie nacje preferuja piwa ponizej 5%. Oczywiscie zdrzaja sie sporadyczniepiwa mocniejsze, ale tylko sporadycznie. Te wszystkie " strongi" to wg mnie mieszanka piwa ze spiryrusem zatrzymanym na granicy I tyle w temacie.

Pozdrawiam