Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Chleba i igrzysk!

Zbyszek, 25.06.2026

Zupełnie niesłusznie starożytna rzymska maksyma "Chleba i igrzysk" doczekała się odium, jakby przedstawiała sobą coś niewłaściwego. Jakby ludziom trzeba było czegoś innego, czegoś więcej, czegoś... właściwie trudno powiedzieć czego, bo... czego... ty... chcesz? I ten drugi? I ta trzecia? Jeśli nie tego właśnie - zabezpieczenia twoich potrzeb oraz igrzysk, rozrywki, rozgrywki!

Te wspaniałe igrzyska jakie obecnie oferuje nam świat, może dokładniej Gianni Infantino, dostajemy ile dusza zapragnie i to w 4D. To znaczy w 4K, kto by spamiętał te skróty. Mamy cudownych gladiatorów, geniuszy, bohaterów toczących na naszych oczach - w świetle kamer, w otoczeniu telebimów, na zielonej nawierzchni przypominającej trawę - swoje boje. Kto wygra? Który naród? Kto będzie królem!? Choćby strzelców. Ale zawsze.

Stare zrzędy będą marudzić, że człowiekowi potrzeba czegoś więcej. Na przykład pójść do filharmonii albo poznawać prędkość światła, albo mądrość wszelaką, którą poznali i Sokrates i Kohelet, i Ockham, i Foucault, który niósł kaganek wolności nieletnim chłopcom w PRLu, aż go komunistyczna bezpieka wywaliła z kraju.

Więc Biblia mówi jasno: "w wielkiej mądrości - wiele utrapienia, a kto przysparza wiedzy - przysparza i cierpień". Tylko głupiec chce utrapienia i cierpienia ponad to, co i tak musi doświadczyć. Więc czego tak naprawdę ma chcieć człowiek? Majątku? Ale majątek dzisiaj rodzi się wyłącznie z nieprawości. Małej albo wielkiej, nie ważne, "Ucz się i pracuj a garb sam ci wyrośnie" - drzewniej się słyszało albo "Ziarnko do ziarnka i tak z tego g*wno'. A biblijna księga i to uznaje za marność i pogoń za wiatrem.

Więc tak naprawdę ludzie chcą chleba i igrzysk, i świat nam to zapewnia. Nie tylko igrzyska sportowe. Mamy też igrzyska polityczne, pandemiczne, demokratyczne i wszelkie inne, szczególnie w internecie, gdzie każdy, naprawdę każdy niezależnie od swoich zasobów kulturowych i intelektualnych, osobowościowych i mentalnych, może zostać zwycięzcą w niezliczonej ilości bojów, na które może wyzwać każdego innego. Czepić się go jak rzep psiego ogona, unurzać w błocie toksycznego prymitywizmu, którego na ten użytek pozbędzie się taki zawodnik z własnego wnętrza i szafa gra, i teleturniej, i walki na słowa i sława, co dawniej politycy i aktywiści, a tera melodia jest nowa i można razem śpiewać, jak to się jest patriotycznym, a patriotyzm polega na tym, na czym wcześniej polegało rezonowanie z narracją kagiebe.

Więc oferta igrzysk jest przeogromna i to bardzo dobrze. Kalorii nie brakuje i z głodu nikt nie da rady umrzeć, chyba że jest tym no, na terrr albo taki terrrr gdzieś tam przechodził koło niego, albo mógł przechodzić, albo mógł pomyśleć, że przechodził i wtedy, ale my spoko, micha jest pełna, choć premier od Izery widział w niej dla nas tylko ryż, a tu... i masło po 2,99 i cukier po 0,99 za kilogram.

Więc zdobądźmy się na szczerość i powiedzmy sobie prawdę, chcemy chleba i igrzysk! "Jawohl, jawohl Ich liebe alkohol" - śpiewał proroczo nasz narodowy bard. Inny mu wtórował "Chop szklankę piwa!". I kto wie, może tacy ludzie to ostatnie ostoje człowieczeństwa i normalności, gdy niektórym odbija zanadto i igrzyska zaczynają traktować na serio zamiast jako rozrywkę i wyciągają te swoje pięści by kciuk, który może nieść łaskę i przyszłość, obróć w dół, żądni krwi, kary i wojny, choćby w tej nie kończącej się wersji igrzyskowej.

  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 17
Zbyszek
Nazwa bloga:
W drodze
Zawód:
wolny
Miasto:
Lublin

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 660
Liczba wyświetleń: 948,080
Liczba komentarzy: 4,842

Ostatnie wpisy blogera

  • Błotoryja
  • Brexit 23 czerwca 2016. Bilans 10 lat. Wnioski dla nas wszystkich.
  • Halowe mistrzostwa świata w piłkę nożną

Moje ostatnie komentarze

  • Siur
  • Ile razy tutaj pana ktoś przekonał i w jakich istotnych sprawach?
  • Polecenia wydaje się osobom w stosunku służbowym. Głupoty o "niewoli unijnej" są bardzo chwytliwe. Apelują do emocji i są wygodne dla polityków, żeby robić niewyrobionym ich zwolennikom wodę z mózgu.

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Czy da się żyć bez Boga?
  • Prawda o nas - głupi, nieodpowiedzialni i źli
  • Pożegnanie roku 2021 i powitanie 2022 w 6 punktach

Ostatnio komentowane

  • Zbyszek, Siur
  • u2, "Zastanawiająca jest śmierć. Jak to właściwie jest? Czy należy się jej bać?"Takiej z kosą w 7 pieczęci Ingmara Bergmana raczej nie. Trzeba się bać śmierci z nudy. Tako rzecze Totalnie Oświecony Bóg…
  • tricolour, Zawsze też można porównać babę dzisiejszą z babą o dwadzieścia lat młodszą, bym tym porównaniem "dowieść", że życie ze starą wiedźmą jest pod każdym względem niewolą.Czas skończyć z raszplą.…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności