Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

FRANCJA - CHINY, PARYŻ - WARSZAWA?

Ryszard Czarnecki , 13.04.2023
Dużo szumu po wizycie Macrona w Chinach. Jest krytykowany, że postawił się Amerykanom i mówił o autonomii Europy i wobec USA i wobec Chin. A ja się dziwię, że ktoś się temu dziwi. To przecież kontynuacja tradycyjnej polityki zagranicznej Paryża, która od czasów prezydenta de Gaulle’a zawsze podkreślała pewną odrębność, jeśli nie sceptycyzm wobec Waszyngtonu. Jeżeli ktoś oczekiwał, że Macron odetnie się od tej głównej linii francuskiej polityki międzynarodowej – to niech lepiej weźmie zimny prysznic.
 
Wiadomo, że Polska musi mieć w tej sprawie inne stanowisko, bo mamy inne położenie geopolityczne i musimy „trzymać” z Amerykanami. Zatem Warszawa ma w tej kwestii wyraźnie inną linię - a nawet doktrynę polityki zagranicznej! – niż Paryż. Czy to jednak uniemożliwia współpracę Polski i Francji w różnych dziedzinach? Absolutnie nie! Oto bowiem jesienią zeszłego roku doszło do największego kryzysu w relacjach niemiecko-francuskich od paru dekad. Odwołano tradycyjne wspólne spotkanie rządów obu krajów, które miało odbyć się w listopadzie. Przełożono je na kolejny rok, ale – uwaga !– nie podano jego daty. Berlin i Paryż różnią się znacząco w sprawach dotyczących energetyki (w tym jądrowej), pomocy publicznej dla firm oraz w kwestii miejsca w stałej Radzie Bezpieczeństwa ONZ: Francja jest tam jedynym krajem UE– po Brexicie – a tymczasem Niemcy chcą, aby jej miejsca zajęła … UE).
 
Warto więc, aby Polska, niezależnie od fundamentalnych różnic między nami a Paryżem odnośnie USA - potrafiła wykorzystać te różnice między Niemcami a Francją i „rozegrać” je w polskim interesie.
 
*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (12.04.2023)
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 379
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 991
Liczba wyświetleń: 8,138,425
Liczba komentarzy: 11,166

Ostatnie wpisy blogera

  • ONI NAPRAWDE WIERZA CZYLI RZECZ O FILIPINACH
  • PO CO KOMU G -7 ?
  • AMERYKA,AMERYKA...

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • sake2020, Szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przekonuje ,że Karol Nawrocki stał się burzycielem wszystkich pozytywnych wspólnych osiągnięć. Jakie to te wspólne osiągnięcia? Twierdzi że polski prezydent…
  • paparazzi , Nie, że nie podoba, uwaga pod adresem pana jest czysto moja subiektywna oceną. Pana kultura i wiedza stoją na wysokim poziomie, ta przestroga ma zapobiec powielaniu schematów słowotoku jak u mjk1 co…
  • Marek Michalski, @Spike Wynika z tego, że nie wyciągamy wniosków z historii. Dlatego się powtarza.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności