ŚMIERĆ PO PROTESTANCKU

ŚMIERĆ PO PROTESTANCKU - czyli optymistycznie! Dla ludzi, którzy sprawę swojego zbawienia całkowicie zawierzyli Chrystusowi, śmierć jest wydarzeniem przejścia do bezpośredniego obcowania z Bogiem w niebie. Ap. Paweł tak to opisał:

Albowiem dla mnie życiem jest Chrystus, a śmierć zyskiem, a jeśli życie w ciele umożliwi mi owocną pracę, to nie wiem, co wybrać.  Albowiem jedno i drugie mnie pociąga: pragnę rozstać się z życiem i być z Chrystusem, bo to daleko lepiej; Lecz z drugiej strony pozostać w ciele, to ze względu na was rzecz potrzebniejsza. Filip. 1:21-24

Zapraszam Państwa na niezwykłą wycieczkę w czasie - do wieku XVII - by zobaczyć, jak wspólnota chrześcijańska postrzegała swoją śmierć. Co ciekawe, nie musimy w tym celu wyjeżdżać z Polski. Pozostaniemy w granicach I Rzeczypospolitej - w królewskim mieście Wschowa. Za każdym razem, gdy odwiedzam tamtejszy cmentarz, wychodzę radosny i podniesiony na duchu. Jestem wdzięczny Bogu za braci w wierze w Jezusa, którzy swoje świadectwo tak pięknie i przekonująco utrwali w kamieniu.

Gdzież jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? Gdzież jest, o śmierci, żądło twoje?
A żądłem śmierci jest grzech, a mocą grzechu jest zakon;
Ale Bogu niech będą dzięki, który nam daje zwycięstwo przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa.
1 Kor. 15:55-57

Cmentarz optymistyczny

PS
Serdeczne podziękowania i pozdrowienia dla Pani Marty, która zawsze z oddaniem i znawstwem otwiera przed gośćmi skarby Wschowy!

Film zrealizowała ekipa młodzieżowego portalu TwójRuch.net

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

02-11-2012 [22:09] - Jolanta Pawelec | Link:

mało mówimy o życiu, o sztuce życia. Tak jakbyśmy znali - rutynowo.
Wschowa o tym rozprawia - kto nie "wędruje" ten nie żyje. Jaki jest styl naszego życia?
Szlachta polska a i mieszczanie żyli w nieustannym ruchu - na koń i w drogę. Bo sejmik, bo trybunał, bo chrzest królewskiego dziecka w Krakowie ... Mieszczanie wędrowali w interesach... Do Gdańska po korzenie i sukno, na Podole po ziarna... Lekarz nie czekał na pacjenta ... podążał ku niemu, asystował domowej opiece.

A po śmierci - zaczynała się wędrówka duszy - na reliefach unaoczniona. Czy my to widzimy - czy tylko słuchamy jak opowieści?

Wędrowiec opuścił nas - i jest tak, jakby życie było story, pisane w jakimś obłędnym scenariuszu. Tamci mówili -ucz się umierać, będziesz umiał żyć. Jakże daleko odeszliśmy od tej mądrości. Śmierć traktujemy jak nieszczęśliwy wypadek - życie jak pechowe nie nadążanie za szczęściem.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2012 [02:19] - Paweł Chojecki | Link:

"A po śmierci - zaczynała się wędrówka duszy"

Chyba nie do końca Pani zrozumiała ten fragment. Protestanci nie wierzą w żadne wędrówki dusz po śmierci, ale wierzą, że ziemska wędrówka człowieka kończy się z chwilą śmierci fizycznej przeniesieniem do Domu Ojca w niebie.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

03-11-2012 [07:16] - Jolanta Pawelec | Link:

wędrówka trwać eony może moment (według Pana) - Czas nie jest tu najlepszą miarą.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2012 [13:31] - Paweł Chojecki | Link:

Po to mamy piękny i bogaty język polski, by właściwym słowem rzeczy nazywać. W języku polskim słowo "wędrówka" wiąże się z: "odbywanie długiej drogi, zwykle pieszo, połączone z odwiedzaniem wielu miejsc". I tego się trzymajmy. Według Biblii śmierć nie jest żadną wędrówką, jest za to odpoczynkiem po długiej, ziemskiej wędrówce.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

03-11-2012 [13:46] - Jolanta Pawelec | Link:

kompetencje, ja swoje. I proszę na moje podwórko ( językowe) nie wchodzić z analizą pojęć.Idąc za Pańskimi sugestiami Pasja ( była pieszo, długa droga ...) była odwiedzaniem miejsc. A może to "wędrówka zbawienia"?
A może Odyseja - to wędrówka do siebie samego ( do "domu"?) A może Robinson uwięziony na wyspie wędrował ( odtwarzał w sobie kulturę) ku cywilizacji i pojął ją? A może Prospero wchodzi na scenę ( aby przewędrować swe doświadczenie teatru) i żegna się, zrzuciwszy pelerynę z wędrówką swego powołania?... ... ...

To co zniechęca - w Pańskich wypowiedziach - to doktrynalność.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2012 [15:26] - Paweł Chojecki | Link:

Czy jest Pani znawczynią doktryny protestanckiej??? Jeśli nie, to proszę najpierw zrozumieć, o co chodzi, a potem się wymądrzać. Ja piszę na czym się znam i nie jest to kwestia doktrynalności, tylko troska o wierne oddawanie rzeczywistości. Zakłamywanie jej przez zmianę znaczenia słów i pojęć, to sztuka rozwinięta przez komunistów w celu zniszczenia naszej cywilizacji. Powinno nam chyba zależeć na nie korzystanie z ich wzorca?

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika kolo003

02-11-2012 [23:20] - kolo003 | Link:

film poruszający - można się przenieść myślami kilkaset lat wstecz we Wschowie:) co szczególnie zapadło w pamięć: "Ja jako gospodarz dałem Ci gospodę Jezu, teraz Ty mój Gospodarzu dasz mi gospodę w niebie" - ta pewność życia wiecznego z Bogiem i motywacja do dobrego życia - to się rzuca w oczy!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

04-11-2012 [19:46] - Paweł Chojecki | Link:

Pewność przyszłości to coś niezwykłego w biblijnym chrześcijaństwie.

A świadectwo jest takie: że Bóg dał nam życie wieczne, a to życie jest w Jego Synu.
Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma też i życia.

1 Jana 5:11-12

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika MACIEJ

03-11-2012 [09:51] - MACIEJ | Link:

dzieki niemu możemy uporządkować nasze zabiegane mysli i zwrócic uwagę na to co naprawdę ważne. Wspaniałe potwierdzenie słuszności wyboru tych ludzi, którzy oparli swoją wiarę i swoje życie na Chrystusie. I nie zawiedli się.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2012 [13:34] - Paweł Chojecki | Link:

ten wybór nie zdewaluował się po setkach lat. To oczywiście kropla w porównaniu z wiecznością, ale w kontekście naszych zmagań codziennych, wskazuje właściwą drogę - co w życiu ma wartość nieprzemijającą.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki