TVP – chwila wolności

Telewizja Polska wyemitowała odstani odcinek serialu „1920. Wojna i miłość”. Interesująca akcja filmu, wzorowana na „Trylogii”, przyćmiła pewne braki, np. koturnowość niektórych bohaterów, przerwanie pewnych wątków, mały budżet filmu, który można było zauważyć w scenach batalistycznych.
Pragnę zwrócić uwagę na inny problem - „1920. Wojna i miłość” był pierwszym serialem w TVP o wojnie polsko-bolszewickiej, wykuwaniu II RP i wysiłku tamtego pokolenia. Drugim takim pozytywnym przykładem jest serial „Czas honoru” o losach Cichociemnych w okupowanej Polsce w czasach II wojny światowej. Jednak przez 20 lat III RP kolejne pokolenia męczone były powtórkami „Kapitana Klossa” i „Czterech pancernych”. Przyznam, że filmy te były sprawnie nakręcone. W PRL były propagandowymi narzędziami kształtowania jedynie słusznych postaw w duchu internacjonalistycznej przyjaźni z „krajem rad”.
Ale dlaczego przez 20 lat istnienia III RP nie powstały w TVP, równie interesujące, seriale i filmy fabularne o Enigmie, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Żołnierzach Wyklętych, podziemiu solidarnościowym, represjonowanym Kościele? Do chwili obecnej nie nakręcono epopei o Józefie Piłsudskim i innych Twórcach II RP!
Ostatni odcinek „1920. Wojna i miłość” wyemitowany, wkrótce internacjonalistyczny Szarik i kapitan Kloss z sowieckiego wywiadu wojskowego znowu zawitają w szklanym okienku.

PIOTR BĄCZEK



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mycha

26-05-2011 [02:37] - Mycha (niezweryfikowany) | Link:

Odpowiedź jest prosta i Pan ją zna i o niej wie. Te tematy i ci bohaterowie zostali przez komunistów skazani na zapomnienie. Całkowitą niepamięć. Ta ich decyzja dalej obowiązująca jest, choć minęło już tyle lat. A te wymienione przez Pana pozycje to tylko wyjątki od tej reguły. To też jest reguła.
Pozdrowienia.

Obrazek użytkownika Ciekawy

26-05-2011 [21:23] - Ciekawy (niezweryfikowany) | Link:

Polska historia i życiorysy jej mieszkańców to niekończące się źródło do bardzo ciekawych scenariuszy filmowych i książek obojętnie do jakiego okresu tej historii się sięgnie. Historia to nie tylko daty jak nas kiedyś uczono. Historia to kompleksowe opowieści o ludziach, wydarzeniach, gospodarce. Czytając stare opracowanie np. F. Kozłowskiego “Dzieje Mazowsza za panowania Książąt Mazowieckich” jest się wciągniętym w treść jak w kryminał a czasami romans.

Inwestowanie w polską sztukę wymaga by społeczeństwo stworzyło własną silną ekonomicznie klasę posiadaczy.
Prawie wszystkie media są opanowane przez obcy kapitał lub ludzi, którzy nie widzą sensu w podnoszeniu świadomości Narodu.

A należy budować dumę narodową opartą na chwalebnych dokonaniach naszych przodków i zapoznawać z nimi szerokie rzesze czytelników. Młodzież w szkole ma coraz mniej godzin historii i literatury opartej na polskich klasykach i polskich losach.

Tylko ludzie świadomi są w stanie kształtować swoją duszę i to uświadamianie winna na siebie wziąć prasa, ale tylko ta, która posiada duszę Narodu. Więc wielka praca przed Gazetą Polską, Nowym Państwem czy Naszym Dziennikiem ale też i przed tymi blogerami, którzy dobrze znają naszą historię - tę prawdziwą.

Cytat z Piłsudskiego jest nadal. aktualny - choć dotyczył innych czasów - po roku 1918.
“Martwi mnie tylko, że w odrodzonym Państwie nie nastąpiło odrodzenie duszy Narodu. Nasz Naród sprawdza się jedynie w dziedzinie walki orężnej - walki z obcym. A gdy jest wolność i swoboda, to zaraz panoszą się szuje i łajdaki.”

Okupacja sowiecka tę duszę jeszcze bardziej pogrążyła. Oświata i wprowadzane co chwilę inne programy jej nie odbudują. Pozostaje nam tzw. “praca u podstaw” jak w pozytywizmie.

By następne wybory były zwycięskie trzeba ODRODZIĆ DUSZĘ NARODU.

Obrazek użytkownika Piotr Baczek

26-05-2011 [22:06] - Piotr Baczek | Link:

Dodam tylko do tego interesującego wpisu - praca u podstaw nowymi środkami, praca u podstaw także w internecie
Pzdr
Piotr Bączek

Obrazek użytkownika Piotr Baczek

26-05-2011 [21:52] - Piotr Baczek | Link:

Pani Mycho,
Odpowiedz nie jest taka prosta.
Ale jeżeli my nie będziemy upominali się o takie pozycje, to nikt tego nie zrobi.
Pozdrawiam
Piotr Bączek
 

Obrazek użytkownika szara_komórka

26-05-2011 [09:57] - szara_komórka (niezweryfikowany) | Link:

Czuję jednak niedosyt. Dlaczego? Zobaczyłem okrucieństwa wojny. Historii wojny niewiele, prawie nic. Obawiam się, że w młodszym pokoleniu pozostanie z tego filmu tylko takie wrażenie. "Przeciętny" widz nie zada sobie trudu śledzenia filmów dokumentalnych na ten temat. Dlatego uważam powinien koniecznie powstać film historyczny (fabularny)pokazujący jak Pan pisze "wykuwanie II RP i wysiłek tamtego pokolenia". Powstawanie Państwa Polskiego z niebytu zaborów. Tego wymagałbym od naszych elit. Dlaczego tak nie jest? To już inna bajka.

Obrazek użytkownika Piotr Baczek

26-05-2011 [22:02] - Piotr Baczek | Link:

I nie tylko pokolenia II RP, ale wielu na przestrzeni całego XX wieku.
Polskie losy od 1914 r., aż do czasów współczesnych są wspaniałym tematem na wielki epicki fresk kinowy.
Ale dlaczego dotąd taki nie powstał?
Brak filmu fabularnego lub serialu można wytłumaczyc opanowaniem telewizji przez komunistów i środowiska, które nie będą krzewiły patriotyzmu i wartości narodowych.
A brak powieści, odpowiednika sienkiewiczowskiej "Trylogii"?
Pozdrawiam
Piotr Bączek

Obrazek użytkownika Heretyk

26-05-2011 [12:04] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

był nadawany w TVP Info ale o godzinie 23:50 , zobacz go tutaj >
http://avaxhome.ws/video/Forma...

Obrazek użytkownika Piotr Baczek

26-05-2011 [22:03] - Piotr Baczek | Link:

Dziękuję.
Warto zrobic zbiór linków do takich filmów.
Może ktoś zna jeszcze podobne pozycje?
Pzdr
Piotr Bączek

Obrazek użytkownika Szarlott

28-05-2011 [23:14] - Szarlott (niezweryfikowany) | Link:

Do wymienionych przez PT Autora tytułów dodałabym jeszcze najnowszy film Jerzego Zalewskiego "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać"

http://www.youtube.com/watch?v...

nie pomijając oczywiście typowych perypetii, które towarzyszyły powstaniu oraz idei, która reżyserowi dała asumpt do stworzenia tegoż obrazu.

http://www.rp.pl/artykul/59189...
http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=...

Oby więcej takich filmów i takich twórców.

Pozdrowienia, Panie Piotrze.

Obrazek użytkownika Piotr Baczek

04-06-2011 [22:22] - Piotr Baczek | Link:

Dziękuję za te wskazówki.
Może jeszcze inne?