Mechanizmy i jeźdźcy apokalipsy

Będziesz chory. Ja wiem, że nie jesteś. Wiem, wiem, nic na to nie wskazuje. Ale złapałeś wirusa. Zaraziłeś się. Więc... jeszcze nie dzisiaj, jeszcze nie jutro, ale w końcu zachorujesz. Jak nie zrobisz piorunochronu na dachu, to kiedyś w niego pier....nie piorun. Nie, nie dlatego, że bogowie. I tak, kiedyś na pewno tak. I tak, właśnie dlatego, że twój dach góruje nad okolicą, jest ostry i nie ma piorunochronu.

Aha. Będziesz chory także, jak chlasz wódę. No wiem, że nie teraz. Ale takie są mechanizmy. Zdrowia, bezpieczeństwa i tak dalej. Tu nie ma czary-mary. Tu nie ma "przypadkiem". Tu po prostu są mechanizmy, które prędzej czy później prowadzą do nieuniknionych konsekwencji. Człowiek wypiera nieuchronność tych konsekwencji, ale to nadal nie zmienia faktu, że nastąpią. Stąd taka waga poznania, wirusa, mechanizmów fizyki i przyrody, jeśli chcemy dla siebie dobrze, a nie źle.

To samo - o dziwo - zachodzi w procesach społecznych i mentalnych. Pewne postawy, przekonania, "wartości", jak wirusy zadomawiają się w ludzkich umysłach. Niby nic się nie dzieje. Na początku. Ale konsekwencje są nieuniknione choć oddalone. Nie biorą się znikąd, ani z przypadku, ani z woli bogów, jak piorun trafiający w dach domu. Biorą się te konsekwencje z przyczyn, które uruchamiają bieg zdarzeń.

Jakie "wirusy" mentalne ludzie "połknęłi", zaakceptowali? Jakie przekonania i postawy owocują w ostatnich latach dziwnymi i krzywdzącymi dla ludzi skutkami. Czy naprawdę to, co głosili Marks czy Nietzsche, kształtuje nasze losy, myślenie nam współczesnych ludzi? Czy istnieją inne "wzorce myślenia", "prawdy", przekonania, które mogłyby pomóc zaradzić powszechnemu szaleństwu jakie wydaje się dominować, przynajmniej w oficjalnej sferze publicznej?

A może to wszystko jest bez znaczenia. Liczy się tylko czy nasi politycy wygrają. I jak wygrają, to wszystko się zmieni na lepsze. A może nawet to nie ważne. Tylko trzeba robić biznes, chodzić po ziemi, dobrze zjeść, zapić, za.... no ten tego no.

Ale byliśmy zamykani na dwa tygodnie w domu i polska policja przyjeżdżała sprawdzać czy siedzimy. Ludzie byli wypraszani z kościołów, a innym nie udzielano pomocy medycznej za co płacili życiem. Ale nie chcemy o tym myśleć, ani pamiętać, bo to boli, i może wstyd. Ale wszyscy płacimy więcej za energię i będziemy płacić jeszcze więcej. Samochody są droższe, mamy jeść robaki zamiast mięsa i to wcale nie na żarty. Co prawda trochę wyhamowano takie - zbrodnicze? - praktyki jak wycinanie dzieciom ich narządów płciowych z powodu domniemanej identyfikacji, ale licho wie, co jutro powiedzą, że nam będą wszczepiać. I co zrobisz? Nic. Bo nikt, nic nie zrobi, bo taka jest sytuacja. A sytuacja nie bierze się znikąd. Grom nie uderza w dany punkt przypadkiem. Zachowania ludzkich populacji i poszczególnych ludzi mogą się stać dla nich samych zagrożeniem. Nawet z powodu pasywności, bierności, bezradności, nawet tej wyuczonej.

Pierwszy był Marks. Potem Nietzsche, Sartre i Michel Focault, który - ponoć - przyłapany przez polską bezpiekę na zabawach intymnych z nieletnim chłopcem, został odstawiony na lotnisko i pożegnany z PRLu. Byli też i inni. Ale tych 4 jest dobrymi przedstawicielami i może nawet wiodącymi "prorokami" apokalipsy, to jest takiej sytuacji, gdy wszystko się pruje, gdy prostytucja, podłość, głupota i małość, zaczyna zagrażać nam wszystkim.

Marks był prorokiem wywoływania wojny w społeczeństwie. Nietzsche prorokiem nadludzi. Sartre powiedział "piekło to inni", a Focault przedstawił program i "technologię" skutecznego wprowadzenia tego wszystkiego w życie za pomocą - języka. 4 jeźdźców apokalipsy, których zaklęcia niczym wirusy przenoszą się w ludzkich myślach, w ludzkich postawach, w ludzkich losach. O tym będą następne 4 krótkie notki. By spojrzeć z góry. By się zastanowić, czy to racja. By samego siebie zapytać, co w takim razie? Czy głos w wyborach wystarczy? Czy może chodzi o coś więcej?

----------------------
Blog domowy {TUTAJ}

----------------------
Ilustracja do cyklu:

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-06-2024 [07:41] - NASZ_HENRY | Link:

 

Nietzsche powiedział
Asceta z cnoty czyni utrapienie😉

Aforyzm jest formą „wieczności”; moją ambicją jest wyrazić w dziesięciu słowach to, co inni wyrażają w książce i czego czasami nie zdołają wyrazić.
Friedrich Nietzsche
 

 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

18-06-2024 [08:24] - Zbyszek_S | Link:

Nietzsche był człowiekiem wielkich ambicji i mniemania o sobie. Trzy razy się oświadczał, by założyć rodzinę. Nie został zechciany. Ostatnich dziesięć lat życia, nasz - z musu, stary kawaler - spędzał pół-chory psychicznie na garnuszku i utrzymaniu siostry. Rzeczywistość i mniemania o niej czasem się rozjeżdżają.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-06-2024 [13:00] - RinoCeronte | Link:

Skąd ten pesymizm?  Z basenu?

Obrazek użytkownika Marek Michalski

18-06-2024 [08:34] - Marek Michalski | Link:

"Jakie "wirusy" mentalne ludzie "połknęłi", zaakceptowali? Jakie przekonania i postawy owocują w ostatnich latach dziwnymi i krzywdzącymi dla ludzi skutkami. Czy naprawdę to, co głosili Marks czy Nietzsche, kształtuje nasze losy, myślenie nam współczesnych ludzi? Czy istnieją inne "wzorce myślenia", "prawdy", przekonania, które mogłyby pomóc zaradzić powszechnemu szaleństwu jakie wydaje się dominować, przynajmniej w oficjalnej sferze publicznej?"
Faktycznie jest to zaraza.
Przypomniała mi się inna metafora, opisująca dalszy ciąg historii:
"Przeczytałem ostatnio o grzybie, który infekuje ciało muchy. Nie pozwala jej jeść, tylko zmusza do coraz większej aktywności. Mucha lata jak oszalała i nie jest świadoma tego, że nie jest już muchą, ale wydmuchą, czyli pustym formatem, w którym mieszka grzyb. Myślę, że są pewnie inne muchy, które obserwując taką zainfekowaną, są pełne podziwu dla jej mocy, osiągów i wytrwałości. W pewnym momencie, kiedy grzyb gotowy jest do rozrodu, mucha siada gdzieś, w przypadkowym miejscu, rozkłada szeroko skrzydła i nagle eksploduje, a zarodniki grzyba rozsypują się wokoło i infekują inne muchy lub czekają sobie aż jakaś pojawi się koło jednego z nich i nie mając tego świadomości wchłonie go lub przeniesie na swoje ciało.
Grzyb nie myśli, nie ma litości i nie zastanawia się nad losem muchy, realizuje tylko swoją misję. I popatrzcie teraz tylu mamy specjalistów i mistrzów od metafor, a nikt jeszcze nie porównał sławnego marszu przez instytucje pana Gramsciego, do strategii tego grzyba. Nikt nie zastanowił się czym się skończy dla Europy zeroemisyjność i zmuszenie ludzi do ogrzewania się pompami ciepła jedynie. Prawdopodobnie skończy się eksplozją całego organizmu i rozsianiem się zarodników dookoła. No chyba, że ktoś ulży cierpieniu muchy i rozgniecie ją wcześniej packą. "https://coryllus.pl/strategia-...

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

18-06-2024 [08:49] - Zbyszek_S | Link:

W uzupełnieniu. Istnieją istotne przesłanki do przypuszczenia, że przykładowo niedawny "mechanizm natury" - wirus powodujący **wid miał jednak świadomych autorów. Być może są takie patogeny, które mają konkretnych i osobowych autorów.

Obrazek użytkownika spike

18-06-2024 [09:54] - spike | Link:

@zbyszek
tym patogenem jest chciwość, kontrolowana przez Mamona.

Na kanale PolsatN, gościem był red.Wróblewski, który "głośno i wyraźnie" powiedział, że za unijną patologią stoją mafie, które poprzez przekupstwo kontrolują organizacje wszelakie i polityków, by nakręcały ten patologiczny proceder destrukcji, widzimy wtedy w mediach takie Ochojskie, Róże Leszczyny Tuski etc.
Zaskakująca była reakcja red. prowadzącego Jankowskiego, na te wieści, bo wydawać by się mogło, że o lobby pewnych środowisk jak i sponsorów pokroju Soros wiedzą już wszyscy, a on jakimś dziwnym sposobem żył sobie w "słodkiej niewiedzy".
Podobna sytuacja miała miejsce, jak temu redaktorowi poseł Jakubiak tłumaczył na czym polega przekręt z pompami ciepła.

Widać tu wyraźnie, że ludzie mediów wolą udawać nieświadomych, że są okradani, niż putać wprost odpowiedzialnych za to polityków, że oszukali wyborców, Polaków, Polskę.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-06-2024 [13:03] - RinoCeronte | Link:

Jaka jest prawidłowa nazwa tego grzyba? Czy jest to coś na literę T?