Republika – nowy wróg publiczny

Kiedy w 2005 roku, po 12 latach pracy w „GP”, zacząłem redagować swój własny felieton – „Wróg Ludu” – nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo prorocza stanie się ta nazwa... Wkrótce z opozycyjnego, ale jednak zapraszanego do różnych mediów publicysty stałem się najbardziej znienawidzoną postacią polskiego światka dziennikarskiego. Powód był oczywisty, choć jednak skala reakcji mnie zaskoczyła. Parę tygodni po uruchomieniu felietonu, pomimo protestów „Gazety Wyborczej”, zostałem redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, co uczyniło mnie wrogiem publicznym, ściganym przez cały mainstream. Pozwem zaszczycił mnie sam Adam Michnik, który wcześniej do sądu z własnej inicjatywy nie chodził. Jego gazeta waliła we mnie kilka razy w tygodniu. Te uderzenia zmniejszały się i zwiększały, aż wreszcie zakazano zapraszania mnie do niemal wszystkich mediów prywatnych. Było nawet takie lokalne radio katolickie, które po jednej z publikacji zakazało emisji moich bajek dla dzieci… Z mediów publicznych wyrzucono mnie dopiero w 2010 roku.

Co ciekawe, najpopularniejszy wtedy w telewizjach nadających w Polsce program niedzielny „Pod prasą” zdjęto 9 kwietnia wieczorem. Nigdy nie poznałem powodu, dlaczego w piątek wieczorem nagle usunięto cykliczny program publicystyczny mający, do czasu powstania Republiki, największy wzrost oglądalności. Z Polskiego Radia, z którym współpracowałem przez 15 lat, wyrzucono mnie dopiero na jesieni. Rządząca tam wtedy koalicja czerwonych i PO nawet zabawiła się w powołanie specjalnej komisji, która oceniała „brak reakcji na niewłaściwe poglądy”. Po zamachu smoleńskim zorientowałem się, że zostaliśmy niemal sami na pustym placu boju, pustym po naszej stronie. Po tamtej roiło się od chętnych do przekonywania, że „Rosjanie to na pewno nic złego nie zrobili”. Początkowo dosyć samotnie Kluby „GP” organizowały marsze smoleńskie, a „Gazeta Polska” jako jedna z niewielu próbowała robić śledztwo medialne w sprawie tego, co stało się 10 kwietnia. Potem relacjonowaliśmy działania sejmowej komisji Macierewicza. Kręciliśmy filmy o Smoleńsku, w tym słynną „Mgłę”, którą stworzyły Joanna Lichocka i zmarła właśnie Majka Dłużewska. 

Ale prawdziwy hejt spadł na nas, gdy 12 lat temu zdecydowaliśmy się uruchomić TV Republika. Naprawdę obrywaliśmy z różnych stron. Niechęć do stacji, której dziennikarze mają wyraziste konserwatywne poglądy, ale są niezależni od polityków, była powszechna. Z chwilą, kiedy osobiście przejąłem odpowiedzialność za antenę, położyłem główny nacisk na niezależność stacji. I co ciekawe, już wtedy (trzy lata temu) przyniosło to kilkudziesięcioprocentowy wzrost oglądalności. To jest też jedna z tajemnic dzisiejszego sukcesu stacji. Widzowie wybaczają to, że ktoś ma czasem inne zdanie, pod warunkiem że jest to jego zdanie. Po 19 grudnia ub.r., gdy dokonano zamachu na TVP, niezależność, szczególnie od władzy, stała się cenna jak powietrze. Ale niezależność to niezależność. To, co się podoba widzom, zawsze będzie uwierać polityków. 

Ekipa rządząca po prostu oszalała na naszym punkcie – nie wpuszczała nas na konferencje prasowe, za mną ciągną się kolejne procesy (szczególnie z inicjatywy Donalda Tuska). Przez kilka tygodni trwały próby zastraszania reklamodawców. Najnowszy pomysł „rympałków” to próba postawienia przewodniczącego KRRiT przed Trybunał Stanu, gdy akurat ruszył proces koncesyjny na telewizję naziemną, w którym chcemy wziąć udział. To czysta Białoruś. Liczą, że członkowie KRRiT dadzą się zastraszyć. Osobiście w to nie wierzę. Pomysłodawca tej akcji właśnie ucieka do Brukseli.

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 15 maja 2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

15-05-2024 [12:01] - spike | Link:

"Co ciekawe, najpopularniejszy wtedy w telewizjach nadających w Polsce program niedzielny „Pod prasą” zdjęto 9 kwietnia wieczorem. Nigdy nie poznałem powodu, dlaczego w piątek wieczorem nagle usunięto cykliczny program publicystyczny mający, do czasu powstania Republiki, największy wzrost oglądalności."

Podobnie było ze słynnymi słowami Komoruskiego "prezydent może gdzieś poleci i wszystko się zmieni".
Panie Tomaszu, to nie przypadek, że usunięto program, to były znaki, że ONI, czyli Tusk i szajka, wiedzieli, że delegacja smoleńska z Prezydentem nie wróci, a wtedy naród za dużo by się dowiedział, a dzięki temu mieliśmy hektolitry kłamstw i oszczerstw z niemiecko-żydowskich mediów, co ma negatywne konsekwencje do dnia dzisiejszego, tym bardziej że zdrajcy i spiskowcy w to umoczeni śmieją się Polsce i Polakom w twarz. Najsmutniejsze jest, że prezes Kaczyński odpuścił zdrajcom, zamiast pozamykać i wydobyć prawdę.

Też mam nadzieję, że dostaniecie koncesję na TV naziemną, trzymam kciuki.
Pzdr.
PS. Jak się trzyma red.Semka.

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2024 [12:17] - Pers | Link:

Widzę że nie tylko mnie wyrzucano z szemranych mendiów.

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2024 [14:10] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz ciebie wyrzucano za chamstwo z Niepoprawnych.pl, Salonu 24 oraz z Admina z NEon24. Na portalu Nasze Blogi też pokazałeś swoje chamstwo dowody proszę :
https://naszeblogi.pl/64030-ch...

Dlaczego jeszcze nie masz bana ? admin ma miłosierdzie  dla rusofila ? To twoje słowa :
"A swoją drogą to podziwiam pana prezydenta Putina bo to chyba największy Mąż Stanu obecnie na świecie. Szkoda że nie jest Polakiem i nie może być naszym prezydentem..."

Wylizałeś .. smaczne ?

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2024 [14:52] - Pers | Link:

@dante zielonooka
//podziwiam pana prezydenta Putina bo to chyba największy Mąż Stanu obecnie na świecie//
Mała poprawka - nie "chyba największy" a z pewnością największy.
Teraz lepiej?
Rosjanie to szczęściarze...

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2024 [19:19] - Tezeusz | Link:

@Rus..gówno vel szperaczka
Lizanie smakowało ? miodek gówna bandyty karakana putlerka.Jesteś szczęściarz...
Zgadnij Ruszkiewicz kto tak pisze o tobie na portalu NEon24.  cytuję :

""Widzisz Jarku, jeśli ktoś się myli, to można napisać w czym się myli, ale ty niczego takiego nie znalazłeś, stąd wypisujesz "stek bzdur", opowiadasz o twoim klubie żydobanderowskich ścierwoiszy, których z rozpalonymi policzkami czytasz, a potem informacje o nich na Neon przynosisz? Ja im życzę zdrowia, bo tak postępuje każdy człowiek, któremu nienawiść rozumu nie wypaliła i niech sobie idą swoją drogą. A ty ślęczysz tam, ekscytujesz się, robisz im reklamę. Pomyśl, kogo to interesuje, jeśli rosyjska propaganda nie wyprała ci mózgu ze sterylizacją?"
"Przecież ty nie masz zielonego pojęcia na te tematy a próbujesz się mądrzyć.
Miej trochę litości dla siebie samego.
Do momentu wyszczepienia byłeś normalny. Teraz już nie."
"Naczytałeś się rosyjskiej propagandy i już w sierpniu 2022 głosiłeś pogrom ofensywy Ukrainy. Och jaka ta ofensywa Ukrainy miała być w krwi utopiona, a zasmrodzona była wiatrami w portkach uciekających wojsk rosyjskich.
Lepiej rozmawiać o aktualnej sytuacji a nie wykrzykiwać "Слава России". Zawsze proponowałem ci szklankę zimnej wody... zamiast..."
"Jarku przedawkowałeś rosyjską propagandę, a to jak narkotyk, przestaje się myśleć logicznie, myśli się logiką propagandzisty prowadzącego."
"le razy to już Pieskow zrobił cię w balona, a ty nadal wiernie przy nim stoisz, tak wiernie jak u tych od Sakiewicza, bez których dnia nie przeżyjesz. Ciebie stamtąd wyrzucają drzwiami to wracasz oknem.  Co chwila przynosisz tu wieści, co to oni zrobili jakby kogoś to interesowało. Żyją sobie, to Bóg z nimi. Ale ty byś dnia bez nich nie przeżył. Jak wygląda ta twoja "konająca Ukraina" i nieudana kontrofensywa o której ostatnio tak barwnie pisałeś? Nie budzi to w tobie refleksji, że bycie papugą Pieskowa to jednak nie najlepsze źródło wiedzy?
I jak tam z synami dwóch "bohaterów z bunkra"? Ruszyli wspierać Rosję na froncie, czy jak wielu młodych Rosjan o odpowiednim statusie materialnym, wieję, by nie wypełnić patriotycznego obowiązku?"  itd, itd...

Biedaczek...taki rusofilowy ..a co na twoje poglądy..no inni ?

Obrazek użytkownika sake3

15-05-2024 [15:03] - sake3 | Link:

@Pers....Pan to ma jednak klawe życie,niczym jakiś cysorz albo prezydent Putin.No bo tu jak widzę Admin pana prawie że hołubi,co najwyżej dobrotliwie pogrozi palcem ale nie wyrzuca jak za dużo nas pan obraża. Więc w takim razie NB to nie szemrane media i lubi pan tu bywać.

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2024 [15:53] - Pers | Link:

@sake
//Admin pana prawie że hołubi,//
To "prawie" robi różnicę:))

//Więc w takim razie NB to nie szemrane media i lubi pan tu bywać.//
No gdzieżby szemrane... 
 Ja nie obrażam,  mnie próbuje się obrażać. Tylko że tutaj nie ma nikogo kto byłby to w stanie zrobić.

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2024 [19:33] - Tezeusz | Link:

@Ruszkiewicz  vel @Szperaczka no nie  ty nikogo nie obrażasz absolutnie tylko mieszasz ludzi z błotem opisane fakty w 6 tomach..przypomnieć ? Po co ciebie obrażać wystarczą sukcesywne komentarze na stronce ..i tyle. Proste. Cieszysz się.

Obrazek użytkownika Kaczysta

15-05-2024 [15:33] - Kaczysta | Link:

dachowiec
Ciebie nigdy nie wyrzucano
Ty tylko otrzymywales kopa w zbuki na Polskich portalach

Obrazek użytkownika Pers

15-05-2024 [17:12] - Pers | Link:

@qvak
//otrzymywales kopa w zbuki na Polskich portalach//
Na "polskich" pisze się z małej litery.
Wiem... Polska jezyk trudna język :))

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2024 [20:41] - Tezeusz | Link:

@Pers vel szperaczka piszesz o swoich kacapskich ?

Obrazek użytkownika Kaczysta

15-05-2024 [14:33] - Kaczysta | Link:

Prokuratura wszczęła dzis  śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Macieja Świrskiego, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Chodzi o wpływy z abonamentu, które nie trafiły do Polskiego Radia
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-05-2024 [14:41] - Tezeusz | Link:

Polskie Radio NEo nie istnieje jest w stanie likwidacji czyli zamknięcia...Fakty i tyle w temacie 

Obrazek użytkownika Jan1797

15-05-2024 [18:09] - Jan1797 | Link:

Panie redaktorze walczymy, bo identyfikuję z tym, że TV Republika rusza po multipleks! Dlaczego RTV Republika właśnie teraz, nie korzysta z tradycyjnych możliwości dziennikarskich; Na przykład sondażowej wśród bardzo młodych. Powiedzmy od licealistów po max pierwszy rok studiów.
 Po tym, co stało się na Słowacji, pożarach w Polsce;
 -Co musi się stać, by ludzie starsi by zrozumieli co oznacza wojna hybrydowa?

Obrazek użytkownika sake3

15-05-2024 [20:13] - sake3 | Link:

@Jan1797......Dlaczego ludzie starsi nie wiedzą co to wojna hybrydowa.?To nie tak.Są ludzie którzy nie interesuja  sie jak mówią polityką,tyle że oni nie interesują się niczym.I nie są to wyłacznie starsi.Widzimy to codziennie.Kogo nie interesuje kraj w którym mieszkają nie będzie obchodzić i wojna hybrydowa.

Obrazek użytkownika Jan1797

15-05-2024 [21:57] - Jan1797 | Link:

@Sake,
Ludzie młodzi muszą rozmawiać ze starszymi. Muszą być drogi dialogu miedzy pokoleniowego. Raz -musi być sposób dotarcia do ludzi z informacją obiektywnie prawdziwą. Dwa- nie może być tak jak za naszą południową granicą. W komunikacie słowackiego MSZ mówi się o groźbie wojny domowej.

Obrazek użytkownika Tezeusz

16-05-2024 [15:30] - Tezeusz | Link:

Ogladam tylko TVP" Republika" no nie NEo szczujnie  TVP - TVN