Żebrak to dostanie… kijem po plecach

Kampania wyborcza do europarlamentu ruszyła pełną parą. Jak na razie jej główne skutki to ucieczka połowy rządu: ze słynnym ministrem kultury Bartłomiejem Sienkiewiczem, który rzucił robotę, jak tylko PO zatwierdziło listy kandydatów, z szefem ministerstwa skarbu Borysem Budką i szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim. Pytanie, czy po wyborach będzie jeszcze ten sam premier? W Prawie i Sprawiedliwości też buzuje, bo wielu polityków za szczyt politycznej kariery uważa dzisiaj przepustkę do europarlamentu, więc zrobi wszystko, żeby ten mandat dostać. 

Same personalia moich emocji nie rozpalają. Ważniejsze jest to, co europosłowie zamierzają zrobić, kiedy ich wybiorą. Co do lewicy i PSL to właściwie nie szukam na to pytanie odpowiedzi, bo prawdopodobnie zostaną w pień wycięci przez dwie główne partie, czyli PiS i PO. W przypadku Platformy odpowiedź na pytanie co do ich zamierzeń jest jasna: polska delegacja musi mieć na tyle dużo mandatów, by w zamian za wykonywanie poleceń Berlina dostać odpowiednio dużo intratnych stanowisk. A Berlin będzie forsował projekt superpaństwa, zielony ład, szczególnie w Polsce, europejską armię zamiast silnych struktur NATO i wcześniej czy później powróci do współpracy z Moskwą. Od PiS-u na razie możemy się jedynie dowiedzieć, że będzie temu przeciwny. Tylko że to już dzisiaj stanowczo za mało. Trzeba mieć własny projekt przyszłej Unii. Do tej pory cała strategia PiS polegała na tym, by za wszelką cenę wyrwać z Unii jak największe pieniądze. Efekt był taki, że coraz więcej nam obiecywano, a coraz mniej dawano. 

Od dawna jestem zwolennikiem myślenia, że polska prawica musi całkowicie przebudować swoje poglądy na UE. Unia przyniosła nam kilka przywilejów, dla których zdecydowana większość Polaków ją popiera: to przede wszystkim wolny przepływ ludzi, kapitału i pracy. Te rozwiązania trzeba zostawić. Wszelkie kontrowersje zaczynają się wówczas, gdy UE zaczyna zamieniać się w kontynentalny rząd. Trzeba to zdecydowanie zablokować. Same rozwiązania traktatowe nic nie dają, bo Komisja Europejska rządzi podobnie jak ekipa Tuska. Ustawy i traktaty się nie liczą, gdy przeszkadzają w ich polityce. Tusk aby dążyć do wybranych celów, ma szeroką gamę środków, jakimi dysponuje państwo. UE ma tylko jeden skuteczny mechanizm: nasze pieniądze, które może dawać lub blokować. Trzeba więc jej te pieniądze zabrać. To nie oznacza, że na przykład nie będzie dotacji do rolnictwa. Tę formę wsparcia, na wspólnie ustalonym poziomie, mogą realizować państwa członkowskie. Przecież to one wpłacają te pieniądze. Powinno to dotyczyć większości środków unijnych. Wpłacanie i potem wracanie tych funduszy jest mało efektywne ekonomicznie, rodzi korupcję i pokusę wykorzystania kontroli nad pieniędzmi do ograniczania suwerenności państw. Prawica musi zmienić swój sposób myślenia o UE. Zamiast wyścigów na żebranie, trzeba sprowadzić tę organizację do poziomu użytecznego dla wszystkich. 

Felieton z najnowszego wydania tygodnika "Gazeta Polska" z 30 kwietnia 2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

30-04-2024 [10:04] - u2 | Link:

dostać odpowiednio dużo intratnych stanowisk

Tyle że w UE, KE i PE Polacy pracują z reguły na podrzędnych stanowiskach. Zadowalają się ochłapami z pańskiego stołu. Inne nacje nie.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-04-2024 [10:15] - NASZ_HENRY | Link:

 

Półprawdy 😉
Pierwsza połowa:
Do tej pory cała strategia PiS polegała na tym, by za wszelką cenę wyrwać z Unii jak największe pieniądze.
Druga połowa;
Nie licząc się z kosztami
Trzecia połowa😉
Bez podzielenia Niemiec będzie zawsze dominować IV Rzesza 😎

 

Obrazek użytkownika u2

30-04-2024 [10:28] - u2 | Link:

***za wszelką cenę wyrwać z Unii jak największe pieniądze***

Znowu bajki opowiadasz. PiS jest skuteczny w konstruowaniu krajowego budżetu. W ciągu 8 lat podwoił wpływy do budżetu. Co pozwoliło suchą stopą przebyć zarazę i wojnę. Wpływy z UE nie były najważniejsze, bo de facto, jak słusznie wskazuje redaktor Sakiewicz, to są pieniądze, które Polska wpłaca do budżetu UE i dostaje z powrotem. A zarabiają na nich zwykle firmy zachodnie inwestujące w Polsce.

Obrazek użytkownika Pers

30-04-2024 [11:58] - Pers | Link:

//wcześniej czy później powróci do współpracy z Moskwą.//

Też mam taką nadzieję. Chyba lepiej kupować tani, rosyjski gaz niż 4 x droższy amerykański. No wiem że ten amerykański jest "patriotyczny" ale kasa też jest ważna.

Obrazek użytkownika Tezeusz

30-04-2024 [17:40] - Tezeusz | Link:

@ Ruszkiewicz to ty ?
https://naszeblogi.pl/64030-ch...

A tak o tobie pisze w NEon24 twój przyjaciel @ Zawisza cytuję jego słowa :
""Naczytałeś się rosyjskiej propagandy i już w sierpniu 2022 głosiłeś pogrom ofensywy Ukrainy. Och jaka ta ofensywa Ukrainy miała być w krwi utopiona, a zasmrodzona była wiatrami w portkach uciekających wojsk rosyjskich.
Lepiej rozmawiać o aktualnej sytuacji a nie wykrzykiwać "Слава России". Zawsze proponowałem ci szklankę zimnej wody... zamiast..."
"Jarku przedawkowałeś rosyjską propagandę, a to jak narkotyk, przestaje się myśleć logicznie, myśli się logiką propagandzisty prowadzącego."

W PUNKT nic dodac nic ująć.

Obrazek użytkownika sake3

30-04-2024 [18:04] - sake3 | Link:

@Prs......Zadziwiające że ten tani rosyjski gaz okazał się o wiele droższy dla Polski niż dla innych klientów.Absurdalna umowa którą podpisał Pawlak była powodem smiechu z Polski w całej Europie..