Daniel Obajtek. Odszedł geniusz, Paderewski zarządzania

Miejmy nadzieję, że „na razie”. Co rusz to czytam w internecie coś napastliwego „o Obajtku”. A to oznacza, że był i jest dla przeciwników osobą ważną. I dla Niemców i Rosjan i ich polskich najemników . I słusznie, że jest ważny. Przy jego talentach mierzonych wynikami ekonomicznymi, przy jego wizjonerstwie i unikalnej osobowości, innych prezesów, np. mianowanych przez Tuska można spokojnie uznać za ludzi w zarządzaniu miernych i nieefektywnych. Tak jak mierne przy wynikach ekonomicznych prezesa Obajtka były i będą ich wyniki zarządzania Orlenem. Po prostu, Tusk nie ma tego „genu” polskiego, opiera się na prymitywnym, germańskim genie przemocy. I ma wybitny talent by przyciągać polskich ekonomicznych nieudaczników lub gorzej, partyjnych szulerów. Tak zarządzać, aby Polska jak najmniej z tego miała i by własne konto rosło.

Ja nie twierdzę, że „ludzie Tuska” to nie są dobrzy ojcowie rodzin, mężowie, dobrzy przyjaciele swoich przyjaciół itd. , zwłaszcza , że chociaż przeważnie mają do pracy dla Polski dwie lewe ręce, to grabić pod siebie potrafią. Mamy tę wiedzę z przeszłości. Wiemy także, jak trudno było by im ( i będzie ) z Obajtkiem na polu efektywnego zarządzania konkurować. Po prostu Obajtek ma dar od Boga i umiejętności, jakich w szkole i na uczelniach nie uczą. Dostępny geniuszom w swoich dziedzinie. I tu żadne nawet kilka dyplomów warszawskich czy zagranicznych uczelni nie pomoże.

A piszę to, bo znowu czytam wczoraj tekst jakiejś panienki-dziennikarki na temat rzekomo dość „niewystarczającego” wykształcenia Obajtka w dziedzinie gospodarczej :). Że uczelnia „nie taka” jak trzeba. Do tego on w szkole średniej był niesforny i został z niej relegowany, itd. itp.
Można się tylko uśmiechnąć, bo ludzie wybitni często tak mają, nie mieszczą się , zwłaszcza w młodości, w „formatach” i „schematach”. I takie informacje „szkolne” i „uczelniane”, akurat świadczą na korzyść Obajtka. Miernota bez talentu będzie tylko „średniakiem” nawet po Oxfordzie czy Harwardzie. Geniuszowi wystarczy dobra uczelnia w Radomiu, może konkurować z całym światem i Europą.

Obajtek którego się z Orlenu pozbyto, był kreatywny i tworzył wielki gospodarczy projekt oraz pomnażał pieniądze dla Polski i Polaków. Był skromny. Jako prezes największego polskiego koncernu, ocenianego w ratingach światowych w czołówce najszybciej się rozwijających i perspektywicznych firm, pobierał pensję w zasadzie chyba nie większą niż zwykły pojedynczy naczelny redaktor gazety czy tygodnika kierowanych z Berlina np. Fakt czy tygodnik Newsweek. (proponowano mu dużo większe pieniądze, odmawiał) .Wielki człowiek, relatywnie niedużo zarabiający jak na to stanowisko i wypracowane wielomiliardowe korzyści finansowe dla Polski. Bo cóż to przy tych rewelacyjnych, miliardowych efektach 1-2 mln rocznie pensji takiego człowieka? . Wyliczyłem sobie kiedyś, że w niektórych sytuacjach i  parametrach np. porównanie jego a innych zarobków,  do wyników, opłacał się Polsce 30 razy bardziej niż „geniusze” od Tuska. Przepaść. Wielkość absolutna, bardzo rzadko spotykana.

Obajtek był i jest solą w oku Niemiec i Rosji. Usunięcie człowieka tak utalentowanego przez agendę rządzącą obecnie naszym krajem na rzecz tych państw, jest naturalną koleją rzeczy, i mało się nią podniecam. Pamiętajmy, że w w roku 1939 i później , po opanowaniu Polski przez Niemcy i Rosję, wybitnych Polaków po prostu mordowano w pierwszej kolejności, tak że i Obajtek i np. Kamiński są swego rodzaju szczęściarzami, żyjąc dzisiaj a nie kiedyś w przeszłości. Oczywiście niemiecka i rosyjska agenda będzie ich ciągać po jakiś sądach, publicznie poniewierać i obrzydzać Polakom, ale jednak na tym etapie historii Europy, to jednak nie komora gazowa czy kula w potylicę za służenie Polsce. Za talent, za patriotyzm. Ponieważ zawsze uważałem, że polski patriota musi być na wiele gotowy, na ujadanie ichnich mediów patrzę ze spokojem. Po prostu na pewne zdarzenia trzeba patrzeć w perspektywie historyczno-porównawczej. Uważam zresztą , że z ludzkiego i patriotycznego punktu widzenia, lepiej by było człowiekowi razem z Kaczyńskim, Kamińskim czy Obajtkiem skończyć w Oświęcimiu, przynajmniej w uczciwym towarzystwie, niż się łajdaczyć i skończyć w ekipie Tuska. Herbert takie sprawy ujmował bardziej łagodnie i poetycko.

A wracając do zarzutów o rzekomo „zbyt małe” wykształcenie Obajtka :). Plugawców gryzie jedno : „Jak on śmiał po uczelni w Radomiu mieć takie znakomite efekty swojej pracy” ? :) . A to talent i polskie serce. To ta baza. Tak Polacy miewają, czego zniemczeni i zruszczeni najemnicy nie rozumieją.

Przypomina mi się, że mój ulubiony w młodości pisarz, Stefan Żeromski, wielki polski patriota, traktowany za życia jako „sumienie narodu”, chociaż nie katolik, i bardzo nie lubiany przez Niemców i Rosjan. I któremu naród wydzielił za życia mieszkanie na Zamku Królewskim w Warszawie. Był traktowany przez nauczycieli jako polonistyczny antytalent :) i zakończył edukację z trójczyną z języka polskiego :). Czyli dziedziny w której okazał się gigantem. Inny wielki Polak i talent pisarski, który go ubiegł w biegu do nagrody Nobla, Władysław Reymont. Zdaje się że skończył edukację na fachu krawieckim, pracując później także jako aktor małej trupy teatralnej i pracownik fizycznej kontroli i konserwacji torów kolejowych. I co dalej... Talent. Żadne uczelnie tego nie dają. Nie dają talentu.
I nasz tytułowy wybitny pianista, Ignacy Paderewski, którego wkład w niepodległość Polski bywa niedoceniany, goszczony z tytułu swojego pianistycznego geniuszu w największych salach koncertowych świata, przyjaciel królów i prezydentów państw. Urodzony był w wiosce dużo mniejszej niż miasteczko Pcim, z której do najbliższej stacyjki kolejowej było 100 kilometrów. I był traktowany w Warszawskim Konserwatorium Muzycznym jako ...antytalent pianistyczny  :), zniechęcano go wręcz do tego instrumentu :). Zresztą chyba został wyrzucony z uczelni czy powtarzał klasę, już nie pamiętam, muszę zajrzeć. Polecam jego „Pamiętniki”, świetnie się czyta, jest i o Niemcach :).

Przyznaję, że dla mnie Daniel Obajtek, to taki „Paderewski” zarządzania dużymi strukturami. Gdzie go nie dali, wszędzie miał świetne wyniki pracy. Gdzież tam w jakimś PO czy PSLu komukolwiek do Obajtka. Wyrobnicy. To i zazdroszczą talentu, opluwają, obmawiają, jak to miernoty "po wybitnych uczelniach”. Ot, doszlusowali po nich do „średniaków". Cudów nie wymyślą. Urodzeni destruktorzy, podzielić, zachachmęcić, sprzedać i coś uszczknąć.

Mając takich gigantów gospodarki i zarządzania jak Obajtek, Polska była skazana na sukces i dobrobyt. Cóż, młodzi woleli wybrać biedę , niewolę i „Europę”. No to Niemcy i Rosja im teraz zademonstrują jak to wygląda realnie, jak to jest być niewolnikiem. Niedużo wody upłynie w Wiśle jak poczują. Rok, dwa. Nowi jeszcze pociągną trochę na gospodarczej energii poprzedniego rządu. Emeryci jak ja, będą z ta biedą mieli do czynienia krócej. Kwestia kalendarza.

Ale oczywiście, jeśli w przyszłości młodzi będą chcieli zawalczyć o wolność i dobrobyt Polski, emeryci jak ja i inni, pomogą. Jak dożyją. Na razie na ogólniejsze przebudzenie młodych się nie zanosi. Chociaż kilka młodych, pięknych, mądrych i patriotycznych pań z charakterem było wczoraj na scenie koło Trybunału Konstytucyjnego.
Ludzie najczęściej walczyli i mieli chęć walczyć „dla przyszłych pokoleń”. Póki co, ogólnie młode pokolenie za bardzo się do wolności i dobrobytu nie pali, chociaż wielu zapewne ma potencjał. Albo stworzeni na niewolników ? Nie rozumieją o co toczy się gra, a nie o starych, a o młodych. No to poczekamy, co przyszłość pokaże. Ale oczywiście demonstrować niezgodę trzeba, dla honoru. Zawsze trzeba być gotowym do wolności, byle nie tak jak w 89 roku, gdy ONI naród omamili. Ale to już inny temat.

Strona prywatna, czasami w użyciu :  http://studiowieza.pl/      //////    http://studiowieza.pl/?p=699  ("Kto ty jesteś? Polak mały...I Paderewski")
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

11-02-2024 [20:49] - tricolour | Link:

Obrazek użytkownika smieciu

11-02-2024 [21:07] - smieciu | Link:

Po prostu Obajtek ma dar od Boga i umiejętności, jakich w szkole i na uczelniach nie uczą.

Nie tylko geniusz ale i święty. Skromna pensja, skromny majątek, który postanowił przepisać na żonę. By żyć jak asceta :)
Nawet dworek, który kupił dla siebie, wypożyczył potrzebującym. Wcześniej przeprowadziwszy remont. Za pomocą państwowych pieniędzy. Wszystko w szczytnej sprawie!

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

11-02-2024 [21:29] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

śmieciu : No, jak " Wyborcza napisała" to cala prawda i tylko prawda :)

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

11-02-2024 [21:32] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

tricolour : Aha, już szykanie alibi dla drożyzny sojuszu 13 grudnia?:) Że to mityczni "Saudowie" ?:)

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

12-02-2024 [05:24] - Władysław Ludendorf | Link:

@tri
artykuł debili dla debili..."ojojoj a co jak Saudowie sprzedadzą produkty rafinerii za granicę.... ojojoj mogą sprzedać aż 50% produkcji...ojojoj ale im się to nie opłaca....ojojoj ale mogą tak zrobić bo lubią Moskwę....ojojoj i nie lubią Bidena....ojojjoj"... już czujesz się lepiej, koneserze samczego mleczka? A tak w ogóle to mamy teraz takich geniuszy biznesu, że poszli do Intela renegocjować umowę, to może pójdą do Saudów i zagrożą konfiskatą, bo to przecież "paliwo o znaczeniu strategicznym".  I jeszcze jedno, na Kanale Zero odbyła się debata o CPK, żadnego geniusza z zarządu nie było, mimo że byli zapraszani przez Mazurka. Ty tam się załapałeś? Pewnie jak to u was z koń-kursu. O Choczewie, w którym geniusze chcieli przesunąć elektrownię o 300 metrów, nie chce mi się pisać, bo tobie pisać o takich rzeczach to jak świniom opowiadać o gwiazdach, ubergeniuszu.

Obrazek użytkownika sake3

11-02-2024 [21:08] - sake3 | Link:

Jest powiedzenie-mały bierny ale wierny.Taki pracownik to skarb dla swojego szefa,bo w ten sposób może przy nim wydawać się wielki.Cały rząd Tuska jest pełen właśnie miernot kompromitujących się na każdym kroku.Jedyną ich zaletą jest psia wierność,brak swojego zdania,udawanie,że Tusk to nie szef a guru.No cóż znamy te klimaty ze swojej pracy.Ilekroć trafi się ktoś nietuzinkowy trzeba go zniszczyć sięgając niemal do kołyski by znaleźć wady,braki czy niewłaściwe pochodzenie.Dziennikareczka która nie potrafi napisać tekstu bez błędu ze swadą rozprawia się z życiorysem pana Obajtka ,oczywiście w akcję natychmiast włacza się nauczyciel ze szkoły donosząc życzliwie do mediów o swojej ,,porażce'' życiowej w wykształceniu ucznia.On też chce mieć swoje 5 minut sławy Orlen to była nasza wizytówka,pokaz możliwości Polaków więc siła rzeczy trzeba ją oddać w obce ręce.

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

11-02-2024 [21:34] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

sake3 : Tak, psia wierność w złym..

Obrazek użytkownika sake3

11-02-2024 [21:42] - sake3 | Link:

Wystarczy spojrzec na Tygryska.Jak ulał pasuje do powiedzenia.

Obrazek użytkownika u2

11-02-2024 [22:00] - u2 | Link:

https://wgospodarce.pl/informacje/137915-obajtek-czy-krawiec-wyniki-orlenu-sa-jednoznaczne

Na narrację narzuconą przez rząd Donalda Tuska, mającą uzasadnić odwołanie z funkcji prezesa Orlenu Daniela Obajtka, postanowił zareagować twórca YouTubowego kanału „Dla Pieniędzy” prezentując w mediach społecznościowych zestawienie działań i wyników Orlenu za czasów prezesury Jacka Krawca i Daniela Obajtka – wynik prezentuje portal wPolityce.pl w publikacji Krawiec vs. Obajtek - miażdżące porównanie: Pod rządami PiS w latach 2016-2023 spółka generowała 30 razy więcej zysków.

„Które rządy Orlenu były korzystniejsze? PO czy PiS?”. Liczby nie pozostawiają wątpliwości – wskazuje portal wPolityce.pl w podsumowaniu filmu YouTubowego kanału „Dla Pieniędzy”, który w postaci kilkuminutowej prezentacji przedstawił analizę działań Daniela Obajtka w porównaniu z dokonaniami poprzedniego prezesa koncernu Orlen za czasów PO-PSL Jacka Krawca.

Porównanie ma tym większą wartość, że obejmuje ten sam odcinek czasu: i Obajtek, i Krawiec zarządzał paliwowym koncernem przez siedem lat.

Zyski 30 razy wyższe

Polecam. Warto obejrzeć w całości. Sytuacja Orlenu omówiona w oparciu o to, co najważniejsze i najbardziej obiektywne: LICZBY! Podeślijcie zwłaszcza znajomym, którzy wierzą w tej sprawie D. Tuskowi — reklamuje na platformie X  były wiceminister spraw zagranicznych i obecnie poseł PiS Paweł Jabłoński.

https://twitter.com/paweljablonski_/status/1754054219408068991

https://pbs.twimg.com/media/GFf-B9zWUAA2hfM?format=jpg&name=medium

 

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

11-02-2024 [22:59] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

u2 : Dzięki :) Obejrzę.
Obejrzałem. Bdb. Na pewno coś poprzesyłam.

Obrazek użytkownika sake3

11-02-2024 [22:21] - sake3 | Link:

Nawet nie szukając zbytnio,bo na S24 w dziale gospodarka pisze obszernie o dokonaniach Obajtka w dziedzinie różnych technologii a nawet o akcjach wspierających różne inicjatywy gospodarcze,sportowe,kulturalne.Dwaj dyletanci tu się wypowiadający nie mają nawet wiedzy która ich zresztą niewiele obchodzi.,ale potrafią tylko złośliwie wyszydzać. .

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

11-02-2024 [23:58] - Alina@Warszawa | Link:

Po roku okaże się, że nowy zarząd i nowy prezes przynoszą same straty. Będzie poważna kompromitacja Tuska. Tylko czy wówczas będzie istniało jeszcze Państwo Polskie?

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-02-2024 [00:13] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Alina@Warszawa : Pożyjemy, zobaczymy :) Być może zadecydują siły których nie znamy? Przyznam, że moją perspektywiczną nadzieją jest, że może UE się kiedyś rozpadnie? Nie jest nam już do niczego potrzebna. Może być tylko gorzej. Zostaliśmy "porwani" przez gang niemiecko-ruski który ma złe zamiary. Ale doraźnie, póki co, może po wyborach do PE wyjdzie jakaś nowa konfiguracja? Chociaż jak się coś oczekuje, to często zawodzi. Bo to widać, i wróg się przygotowuje. Jak idzie "fala" niespodziewana, która jest zaskoczeniem dla wszystkich, to coś zmienia. WIELKA NIEWIADOMA.

Obrazek użytkownika spike

12-02-2024 [00:27] - spike | Link:

" Jeżeli wróg cię chwali, sprawa jest problematyczna; jeśli ci ubliża, znaczy to, że jesteś na dobrej drodze."
 August Bebel.

Obrazek użytkownika smieciu

12-02-2024 [00:33] - smieciu | Link:

Niezłe!
Wpisz sobie to gdzieś w stopkę pod każdym komentarzem, który kierujesz do mnie. Poza gówniarskim ubliżaniem zwykle nic w nich nie ma.
Przynajmniej już wiesz dlaczego piszesz to co piszesz.

Obrazek użytkownika spike

12-02-2024 [02:12] - spike | Link:

@smieciu
Jak mówią: "uderz w stół, a bęcwał zawsze się odezwie".
Jakbyś nim nie był, zamiast w głowie mieć rozum, a nie @śmieci,  ogarnąłbyś, że komentarz nie był adresowany do ciebie, czy inne tri-bęcwała, tylko jest kwintesencją do treści tekstu.

a że przypadkiem  ciebie dotyczy, cóż, Mark Twain trafnie to opisał:
"Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."

:)))))))

Obrazek użytkownika tricolour

12-02-2024 [07:44] - tricolour | Link:

@all

Bardzo dziękuję wszystkim swoim wielbicielom za nocne wpisy których emocjonalność jest dowodem na prawdziwość tez postawionych w zalinkowanym artykule.

Dodatkowo jest też nadzieją, że jak długo dajecie się nosić nieujarzmionych emocjom, tak długo stowarzyszenie rożnobutych kawalerów nie wróci na stolec.

😛😛😛

Obrazek użytkownika Jabe

12-02-2024 [11:23] - Jabe | Link:

Giełda jak zareagowała?

Obrazek użytkownika tricolour

12-02-2024 [14:14] - tricolour | Link:

Wzrostem z 59 do 65 złotych za akcję. To była - jak widać - dobra wiadomość.

Obrazek użytkownika Hornblower

12-02-2024 [16:00] - Hornblower | Link:

Dawno się tak nie uśmiałem, Obajtek geniuszem zarządzania. Dobre. Otóż pan Obajtek był takim samym aparatczykiem jak wszyscy poprzednicy. Tolerował istnienie tysięcy niepotrzebnych, za to wysoce płatnych synekur dla politycznych mianowańców, tolerował partyjny system dotowania wskazanych organizacji i instytucji. To z normalnym zarządzaniem nie ma naprawdę nic wspólnego. Co do wyników finansowych - porównywanie tych z "czasów PO" z tymi z "czasów Obajtka" ma owszem sens, ale pod warunkiem, że oceniający zada sobie trochę trudu i zapozna się choćby pobieżnie ze sprawozdaniami finansowymi. Tylko po co zadawać sobie tyle trudu, skoro można powtarzać bez refleksji rewelacje Tutsi albo rewelacje Hutu i traktować je jako prawdę objawioną?  Obajtek nie był ani geniuszem (wersja Hutu) ani kompletnym idiotą (wersja Tutsi). Po prostu, był w miarę sprawnym urzędnikiem, zarządzającym państwowym koncernem, w dodatku będącym monopolistą na rynku. Gdy pan Obajtek obejmował prezesurę Orlenu, jedna jego akcja kosztowała 104 złote 80 groszy. Gdy po 6 latach tracił fotel prezesa, 1 akcja kosztowała 65 złotych 80 groszy (już po wzroście 5% z okazji odwołania pana Obajtka). I to pomimo przejęcia przez Orlen Lotosu, PGNiG, Energii, Polski Press, Ruchu i co tam jeszcze. A złotówka dzisiaj nierówna złotówce sprzed 6 lat. 

Obrazek użytkownika tricolour

12-02-2024 [16:08] - tricolour | Link:

Ale Obajtek był geniuszem dlatego, że był z PiSu. Prezes powiedział, że jest geniuszem więc nim jest, bo nikt prezesowi nie wmówi, że białe jest białe. 

Wszyscy z PiSu są geniuszami z definicji PiSu. Jakiekolwiek fakty nie mają znaczenia, co najwyżej są dowodem na to, że fakty zostały przywiezione na ruskich tankach i są osrane - na przykład że pizzeria zarobiła cztery miliony na stoczni, bo była z PiSu.

Obrazek użytkownika sake3

12-02-2024 [16:25] - sake3 | Link:

@Hornblower........Nawet jeżeli pan Obajtek idąc tokiem rozumowania autora komentarza był tylko w miarę sprawnym urzędnikiem to uważam że to i tak wiele.Sprawny urzędnik,sprawny pracownik są bowiem wartością tak potrzebną gospodarce.Autor komentarza powinien więc wskazać innych równie sprawnych urzędników dzięki którym Orlen poszybuje wysoko niczym po Red Bullu.Oczywiście inne firmy też bo sprawni urzędnicy z obecnego rządu robią spektakularne czystki już wszedżie Nie patrzą zresztą na ich sprawczość tylko czy mają pisowskie pochodzenie.Oczywiście zasiedlą te urzędy i firmy swoimi geniuszami i będą zdziwieni wielce jak wkrótce okaże się że Polska to kamieni kupa.

Obrazek użytkownika Hornblower

12-02-2024 [16:43] - Hornblower | Link:

Sake, nie wskażę innych równie w miarę sprawnych urzędników, bo nie jestem Zarządem Krajowym PO. Ale myślę, że PO jest w stanie znaleźć takową osobę, której podstawą zaletą będzie zatrudnianie na telefon tabunów krewnych i znajomych Ważnych Działaczy KO na - powtórzę jeszcze raz - tysiącach niepotrzebnych za to wysoko opłacanych stanowiskach. Rzecz jasna w miejsce dotychczas tam zatrudnionych krewnych i znajomych Ważnych Działaczy ZP. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-02-2024 [19:48] - Tomaszek | Link:

Ale jakoś po 2015 szwagrom PISu o niebo lepiej to wychodziło . Zobaczymy jak będzie teraz , zwiastuny już są .

Obrazek użytkownika spike

12-02-2024 [20:04] - spike | Link:

@horn
"Dawno się tak nie uśmiałem, Obajtek geniuszem zarządzania."

jeże dla ciebie Obajtek był tylko aparatczykiem, to by znaczyło, że twoim sukcesem jest zamiatanie chodników, bo o zarządzaniu nie masz bladego pojęcia, do tego jesteś zaczadzony, inaczej byś wiedział że Orlen za twoich ulubieńców był niewielką firemką klasy krajowej, obecnie jest gigantem liczącym się na rynku europejskim razem z innymi gigantami, ma swoje filie nawet w Niemczech, a Lotos miał być sprzedany, jakbyś nie ćpał, to byś o tym wiedział. Obecnie kontroluje wiele firm energetycznych, co chwila wdraża nową technologię, nie pomijajmy wiatraków, jego farma na Bałtyku, jeżeli powstanie, będzie chyba największą w Europie, jest tego sporo.

Jeżeli nie masz choćby zielonego pojęcia o Orlenie, lepiej siedź cicho, choć i tak już się wydało.

PS. Wielu uważa Muska za geniusza, co nie jest prawdą, on niczego nie wymyślił, ale miał nosa, mając wiele firm, rozwijał te, co dają zyski, więc zainwestował w elektryki i kosmos, jest takim samym zarządcą, co Obajtek.
Dobry zarządca był poszukiwany od czasów starożytnych, nie król, cesarz czy inny faraon rządzili majątkiem, a zarządcy, np. jednym z bardziej znanych zarządców, był biblijny Józef na dworze faraona. Jeszcze jedno, zarządcą każdej firmy jest jej prezes, wybierany przez zarząd.

Obrazek użytkownika spike

12-02-2024 [20:09] - spike | Link:

PS.
Jakby nie Obajtek, to byś zamiast samochodem, jeździć na hulajnodze, w najlepszym przypadku paliwem byłby holzgas z chrustu uzbieranego w lesie :))
Teraz zbieraj kasę, bo hossa na dotacje do paliwa, prądu i ciepła niedługo się skończy, twoi o tym mówią i do tego dążą.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-02-2024 [17:45] - NASZ_HENRY | Link:

@Hornblower&@sake3
 
@Hornblower - dawno się już tak nie uśmiałem - z takich rachunków ;-)
Policz z laski, tfu z łaski swojej  średnią cenę akcji ORLENU* w czasie 8 lat rządów PO i w czasie 8 lat rządów PiS.
I pochwal się wynikiem łaskawco.
Każdy zresztą może spróbować:
https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=PKNORLEN

Niech @sake3 też się pośmieje 😎

*Porawka ORLEN za Lotos tak jak w podanym linku.

 

Obrazek użytkownika Hornblower

12-02-2024 [18:08] - Hornblower | Link:

@NASZ_HENRY 
Nie pisałem o Lotosie, a o Orlenie - choć co prawda to teraz jedno. A może poczytamy, na jakich zasadach i za jaką cenę doszło do fuzji Orlenu i Lotosu? Dopiero się uśmiejemy, gwarantowane.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-02-2024 [19:45] - Tomaszek | Link:

Trębaczu 
A może nie chodziło tylko o cenę . Ale o zapłatę i partnera w tym biznesie . To nie sprzedaż trąbek na odpuście . O zasady i warunki zapytaj KE , oni to podregulowali i ustalili zasady  tam zawsze jest wesoło jak nam doyebią jakiegoś Zonka .

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

12-02-2024 [18:09] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

NASZ HENRY : Kiedyś, w przyszłości,   historycy życzliwi Niemcom i Rosji  będą pisać, że "nasi ludzie PO czy KO mieli kiedyś znakomitych ludzi od gospodarki" , ale "tak głęboko ukrytych, że archeolodzy do dziś nie mogą trafić na ich ślady" -:). 

Obrazek użytkownika sake3

12-02-2024 [18:10] - sake3 | Link:

@NASZ-HENRY.......Ja nie widzę powodu do śmiechu.Widzę pospieszne niszczenie firm,instytucji wyrzucanie z posad mądrych i przedsiębiorczych ludzi i zastępowanie ich miernotami pod hasłem ,,byle nie z PiS''.Wiem co to znaczy sprawny i zaangażowany pracownik i jaką wartość dla zakładu i pracodawcy  przez to reprezentuje.Pan Obajtek oprócz zaangażowania ma dodatkowo wizję jak pokierować i jak doprowadzić do rozwoju taką firmę jak Orlen.Zła wola i chyba ironia losu usuwać takiego człowieka.Tylko nienawidzący Polski ludzie mogli się zdecydować na taki ruch.Już wcześniej zainteresowałam się dokonaniami i różnorodnością tych dokonań Nawet takie paczkomaty to też jego pomysł Zauważyłam też brak zainteresowania a nawet kompletną niewiedzę czym Orlen tak się wybija.Myślę też że własnie braki informacyjne o udziale polskich firm w gospodarce krajowej i europejskiej jest powodem łatwości z jaką szajka Tuska dochodowe  firmy niszczy.Kiedy dawne TVP o sukcesach gospodarczych  mówiło natychmiast  okrzyczano to propagandą . 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

12-02-2024 [18:32] - NASZ_HENRY | Link:

@sake3....śmiejemy się z propagandy tuskidalnej. Za 8 lat rządów PiSu średnia cena akcji ORLENU była niemal 100% (+/-15%) większa niż w czasie 8 lat rządów PO. Niestety niczego lepszego po obecnej ekipie nie można się spodziewać, czyli należy się spodziewać spadków akcji o połowę😉  
 

Obrazek użytkownika tricolour

12-02-2024 [18:51] - tricolour | Link:

@HH

Pisowskie pierniczenie o cenie.

Porównaj ceny akcji Orlenu do kursu dolara i zobaczysz, jak bardzo cena akcji "była 100% większa" w okresie, o którym piszesz.

Hłe, hłe, hłe...

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-02-2024 [19:37] - Tomaszek | Link:

Kolorowy
Znów cyferek dotykasz i znów dupa . kurs dolara zmienił się o raptem 6 do 8 procent . Tych arytmetycznych  nie monopolowych .

Obrazek użytkownika tricolour

12-02-2024 [20:50] - tricolour | Link:

@tomaszek

Nie zajmuje się dupami. Kurs dolara w 2015 wynosił trzy złote. Dziś cztery, a niedawno było pięć. To nie jest  osiem procent tylko 33 do 66 licząc z dołu. Baryłki kupujemy za dolary, nie za dupy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-02-2024 [22:00] - Tomaszek | Link:

Największa rozpiętość to 3,80 do 4,10  dziś po cztery ,  30 10 2015 kurs 3,86 dzisiaj 4,00 w międzyczasie podskoczył raz pod 5 na krótko , ale eskimosi muszą z czegoś żyć i nie z orlenu za dolary . baryłki nie sa już za ruble . W międzyczasie były odchyłki w górę i w dół . po 3 złote to był dużo wcześniej w 2014 , to kolejna figura eskimosów i nie o Orlen im chodziło. Podobne wahania były na kursie USD EUR  . Przyjmuję okres rządów PISu . A te akcje to rzeczywiście jajec nie urwały kursem , ale kapitalizacja firmy i jej wartość się bardziej liczy . i ochrona rynku , jednak to Niemcy i Czesi u nas tankują . Rozwój i ekspansja się liczy , kurs akcji jest w tych ramach ważny ale zmienny w dopuszczalnych ramach niezależnie od waluty . 

Obrazek użytkownika tricolour

12-02-2024 [22:31] - tricolour | Link:

Bardzo dobrze, że kupują u nas paliwo, jest nas więcej niż enerdowców, Czechów, Słowaków i Węgrów razem wziętych więc mają u nas kupować. Szkoda tylko, że jednego samochodu do tego paliwa od dwudziestu lat nie zbudowaliśmy. Ani sklepu spożywczego. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-02-2024 [23:05] - Tomaszek | Link:

I znów wyginasz te rachunki Enerdowców 17 milionów plus Węgry prawie 10 plus Czechy 10 i pół i Słowacja pięć i pół Razem to 43 miliony . To twierdzisz że nas więcej ? Ten nadmiar u nas głównie  enerdowców tłumaczy wynik ostatnich wyborów .  A Czesi to pewnie Skody budują , co? . Whoya budują nie Skody . Badge tylko do chamowoza przyklejają . Szwajcarzy nie przyklejają i na biedę nie narzekają . My to sklepu nie zbudowaliśmy , ale pewien Tomaszek z Krotoszyna coś tam nastawiał i stawia dalej . Pewnie jakieś sklepy .

Obrazek użytkownika Pers

13-02-2024 [00:02] - Pers | Link:

@ał-tor
Porąbało cię do końca?
Jak ktoś ma jedyną knajpę we wsi to wiadomo, że całą kasę za wódkę zbierze.
Następny [...] na NB...

@adminek
Kogo ty tu wpuszczasz?...

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-02-2024 [08:04] - Tezeusz | Link:

@ Rus
"@adminek
Kogo ty tu wpuszczasz?..."

Ciebie i dlatego tak wali gawnem...