Kamiński i Wąsik posłami pozostać nie mogą, więc?

Więc o co chodzi. Na czym polega ta gra?
Sprawa mandatów wydaje się być bowiem całkowicie jednoznaczna.
Konstytucja:
Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
A właśnie tak wygląda przypadek Kamińskiego i Wąsika.
Łaska - jest bez znaczenia:
Prezydent RP stosuje prawo łaski w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych.
Prezydent po prostu nie ma możliwości zmiany orzeczenia sądu. Nie ma możliwości unieważnienia skazania. Ma tylko możliwość kasacji kary. Ponieważ więc skazanie pozostaje, automatycznie MUSI zostać zastosowany zacytowany wyżej paragraf konstytucji.
Tak to rozumiem.

I tu właśnie pojawia się kwestia. O co więc chodzi?
Na razie SN czyli Izba Kontroli Nadzwyczajnej wydała jedno postanowienie. Teoretycznie korzystne dla Kamińskiego i Wąsika. Rzecz w tym że chyba bez znaczenia gdyż orzekła jedynie co do tego co zrobił Hołownia. Który namieszał w tej aferze, przyczyniając się do jej eskalacji. Być może celowo. Tylko że ewentualne proceduralne błędy Hołowni nie zmieniają fundamentalnego stanu rzeczy.
W chwili obecnej mamy ciekawy paradoks. Obaj (nie)posłowie starają się zasłaniać przed policją immunitetem poselskim. Paradoks polega na tym że o ile ewentualne prawo łaski może uratować Kamińskiego i Wąsika przed więzieniem to immunitet nie bardzo.
Wydaje się że ktoś powinien przeciąć tą sprawę, PKW? A może nawet słynna Izba procedując inne zapytanie.
Cały problem jest w istocie bowiem sztuczny. Jedyną kwestią jest czy Kamiński mają iść do kicia czy nie. Problem zastosowania łaski prezydenta tyle tylko powinien obejmować.
Z jakiegoś powodu jednak doszło do dmuchania balonu eskalacji, którego cel póki co jasny nie jest.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

09-01-2024 [17:16] - Siberian Husky Dog | Link:

Sądząc po słowach i czynach samego rudego volksdeutscha i zarazem zwyklego skurwysyna trzeba to jasno powiedzieć: Panie Prezydencie, proszę na siebie uważać! Już jednego prezydenta nam ten jebany chuj zamordowal !!!!!

W powietrzu wisi jednak pojednanie! 
Na szubienicy.
Dla tego rudego skurwysyna

Obrazek użytkownika Kaczysta

09-01-2024 [17:57] - Kaczysta | Link:

Tego rudego ludzkiego śmiecia,zwykłego niemieckiego parcha to tylko do czarnego wora i do jeziora
I tak będzie
​To kwestia krótkiego czasu

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-01-2024 [17:16] - Alina@Warszawa | Link:

Już to wyjaśniłam: https://naszeblogi.pl/68891-ak...
Ale widzę, że do tuskoidów prawda nie dociera, bo jedyna prawda, którą przyjmują do wiadomości i stosowania to (g)-prawda objawiona przez Donalda T. jako typowego guru sekty 8*. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [17:19] - Pani Anna | Link:

Jezu, powtarzam jeszcze raz. Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prosto i krótko, czego Pan nie rozumie? Tu nie ma miejsca na interpretację domoroslych " prawników " I ekspertów do wynajecia. Z tego przepisu wynika prerogatywa prezydenta do stosowania PRAWA ŁASKI  w KAZDYM MOMENCIE , nawet przed postawieniem zarzutów. Ludzie, wystarczy, że Tusk et consores jedzie już poza banda, jak prawdziwa mafia, co nawet do TVN już dotarło. Przynajmniej wy tu się nie kompromitujcie.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [17:30] - smieciu | Link:

@Pani Anna Nie wiem co pani ma na myśli. Szerzej ten problem jest wyjaśniony wiki - kwestia abolicji indywidualnej. Czyli właśnie konkretnie sprawa Kamińskiego i Wąsika. Po prostu rozszerzając prawo łaski prezydent wkracza z pełną mocą w kompetencje sądownicze. Mógłby przerywać toczące się rozprawy, blokować uznanie winy itp. Na tym ma polegać łaska? Uniemożliwianie przeprowadzenia procesu sądowego? Uniemożliwienie ustalania winnych? Zróbmy z ludzi niewinnych bo zablokujmy działanie sądowi?

Sprawa Kamińskiego i Wąsika byłaby jedynym takim przypadkiem w III RP. W II RP nie było to możliwe, jasno sprecyzowane.
Duda sobie po prostu (dzięki TK Przyłębskiej) próbuje nadać przywileje zarezerwowane do tej pory dla sądów. I na tym polegał spór.

Przykładowo RP przypomina jak Duda wprost interpretuje po mojemu.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

09-01-2024 [17:41] - krzysztofjaw | Link:

"Bloger foros z naszeblogi.pl przypomniał, że tak potępiający ułaskawienie przez prezydenta Dudę ministrów Kamińskiego i Wąskika reprezentanci środowisk lewackich i "liberalnych" (w tym przypadku cudzysłów jest konieczny) nie zająkną się ani półsłówkiem, że ich guru Kwaśniewski także dokonał w trakcie swojej kadencji ułaskawienia człowieka nie skazanego - Ryszarda Kalisza'. - https://tvrepublika.pl/Oburzaja-sie-na-ulaskawienie-Kaminskiego-i-Wasika-przez-Dude-ale-nie-rusza-ich-ulaskawienie-Kalisza-przez-Kwasniewskiego,155499.html

Pzdr

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [17:47] - smieciu | Link:

Nie wiem. Zabawne. Bo zdaje się nie było żadnego ułaskawienia :)
Przypomina Kalisz.
 

Obrazek użytkownika Kaczysta

09-01-2024 [17:51] - Kaczysta | Link:

Krzysztofie
W takie dni jak dzisiaj widać ilu jest poyebanych zgrywusów określających się mianem BLOGER, a tak naprawdę płatnych pachołów funkcjonariuszy platformy obłąkanych.

Obrazek użytkownika Swisspola

10-01-2024 [17:18] - Swisspola | Link:

@krzysztofjaw Zastanów się, Ty oczekujesz od lewaków i liber(jebów) sprawiedliwości, logiki i uczciwości? Chyba szybciej stado słoni zatańczy jezioro łabędzie!
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [17:55] - Pani Anna | Link:

@śmieciu
Nie jest pan prawnikiem, a ja jestem. Proszę w to nie brnąć i się nie ośmieszać,  bo zwątpie w pańską inteligencję. Jeszcze raz "Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu." Koniec, kropka. Nie ma chyba w prawie polskim prostrzego przepisu. Powoływanie się na wiki jako wykładnię prawa już samo w sobie jest kompromitujace. Tak, takie prawo, taką prerogatywa ma prezydent i w każdej chwili może powiedzieć "śmieciu,  stosuję wobec ciebie prawo łaski ". A sądy nie stanowią prawa, tylko je wykonują. Może się to Panu podobać bądź nie, ale gdyby do Pana mającego akt łaski prezydenta w kieszeni przyszedł Tusk z łysymi karkami i powiedział: w dupie mam Akt Łaski jakiegoś tam prezydenciaka, zrobimy z tobą co nam się spodoba, to byłby to i takim właśnie jest zwykłym aktem bandyterki i rozwalania podstaw ustroju panstwa

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [18:11] - smieciu | Link:

@Pani Anno Po pierwsze nie tylko ja to widzę inaczej. Po drugie co to jest łaska? Pani sobie stworzyła własną definicję. A może jest gdzieś ta definicja? Jeśli mi pani ją przytoczy to ok. Zamykam się!
W dalszej kolejności warto zauważyć że na stronce prezydent.pl (z której cytowałem wyżej) powinno być to opisane inaczej:
Łaska - prezydent ma w dupie procedury sądownicze. Może je przerywać gdy chce. Czynić ludźmi niewinnymi na zamówienie, z sądów czynić wykonawcę swoich zachcianek :)
(czytałem że tak rozumiane prawo łaski podważa konstytucyjne prawo do procesu sądowego i inne idee np. trójpodział władzy).

Chcę też podkreślić że faktycznie nie jestem prawnikiem i zasada: każdy uznaje sobie po swojemu (czyli po anarchistycznemu) jak ma być  podoba mi się ;) Tak tylko w kwestii technicznej i logicznej wyraziłem swoje zdanie.
I tak wygra ten kto ma nie tylko prawnicze argumenty po swojej stronie.

Obrazek użytkownika mjk1

09-01-2024 [22:34] - mjk1 | Link:

Pani Anna i Śmieciu.
Spróbuję Was pogodzić.
„...każdy uznaje sobie po swojemu…” i to też przewidziano w prawie rzymskim. Naszym też. Po kolei jednak.
Dwóch posłów zostało skazanych prawomocnym wyrokiem, to fakt i nie ma co dywagować, czy słusznie, czy nie. Prawnicy zarzucają prezydentowi, że uniewinnił ich przed uprawomocnieniem się wyroku, czyli uniewinnił osoby niewinne. Powołują się przy tym na Art. 43 ust. 2 Konstytucji, który stanowi, że „Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu”. I mają rację Śmieciu!!!
Problem tylko w tym, że Art. 139 tej samej konstytucji brzmi dokładnie tak: „Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu” koniec, kropka. Nie mówi nic o osobie winnej, ani o osobie skazanej prawomocnym wyrokiem. Prezydent ma prawo ułaskawić kogokolwiek i nic nikomu do tego.
Inni prawnicy (nie tylko pisowscy) twierdzą zaś, że na podstawie tego artykułu prezydent mógł jak najbardziej uniewinnić oskarżonych.
Czy mają rację?
Nie ma znaczenia.
Nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, że mamy spór prawny, który powinien rozstrzygnąć sąd. A w tym wypadku wyrok może być tylko jeden. Sąd musi zastosować podstawową zasadę prawa, jaką jest zasada „In dubio pro reo”, co w tłumaczeniu na polski brzmi, że nie dające się usunąć wątpliwości zawsze rozstrzyga się na korzyść oskarżonego!!! Reasumując, posłowie są prawomocnie ułaskawieni.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [22:47] - Pani Anna | Link:

A co ja innego pisałam? Prawo łaski jest prerogatywa wyłącznie prezydenta i nie wymaga procedur ani kontrasygnacji. Może zostać zastosowane na każdym etapie postępowania sadowego i nie może być przedmiotem oceny sądu odwoławczego. Wąsik i Kamiński są UŁASKAWIENI,  tym samym nie są karani i mogą pełnić funkcje państwowe. Proste jak budowa cepa i nie trzeba być prawnikiem, żeby to zrozumieć.  Jako ciekawostkę dodam, że w USA prezydent może zastosować prawo łaski już na etapie postępowania przygotowawczego, czyli dożywotnio udzielić komuś immunitetu w danej sprawie.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [23:00] - smieciu | Link:

@mjk Tylko że w swoim wywodzie pominąłeś szereg konkretów. Co ja tutaj wałkuję! ;)
Najważniejszym z nich jest ... czym u licha jest ta łaska! Co miał na myśli Duda. Ja w ogóle tutaj nie kwestionuję tego co zrobił tylko pytam się co zrobił. Co ten Duda zrobił.
Co znaczy ułaskawił. Ciągle powtarzam: owszem uchronił ich przed więzieniem. Ale przecież nie przed wyrokiem sądu.
Wydaje mi się że tego tutaj nikt nie rozumie. A przecież napisałem w tytule i dalej. Mi chodzi o kwestię mandatów poselskich. Jeśli jest wyrok to mandaty przepadają. Tak mówi Konstytucja! Czy łaska prezydenta może ją zmieniać?
Z drugiej strony jeśli jednak byli niewinni to przecież to co zrobił prezydent? No nic!
Prezydent jedynie złożył deklarację. A ja nawet się nie mogę dowiedzieć co zadeklarował.

Pani Anna tak swoją drogą oburzyła się na mój przykład że dzięki jej interpretacji prezydent może ułaskawiać na zapas. Ale przecież tak było. Skoro Kamiński był niewinny. Ułaskawił na przyszłość.
Działania czy interpretacja Dudy wywołują szereg absurdów. Są sprzeczne z innymi częściami Konstytucji. Są nie do podtrzymania. Dlatego uważam że polegnie na tym PiS i Duda. Znikąd nie znajdą poparcia.

Ale żeby wszyscy byli szczęśliwi i byśmy się rozeszli w pokoju: Mogę się mylić! ;)

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [23:11] - Pani Anna | Link:

@smieciu
Czlowieku. Sad odwolawczy postepowanie umorzył,  zgodnie z logiką i litera prawa. Czyli nie sa ANI SKAZANI, ANI KARANI. 

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [23:40] - smieciu | Link:

@Pani Anna
Ja to wiem. Tylko właśnie czy można było umorzyć? To była kwestia, którą musiał zająć się i zajął się SN.

Zastanów się Pani Anno.
1. Duda ułaskawia ludzi niewinnych. Tego nie można zrobić. Trzeba przecież zadeklarować (co ciągle wałkuję) co się ułaskawiło. Od czego. Jeśli byli niewinni to nie można było ułaskawić - bo nie zaistniał powód.
2. Jeśli jednak zaistniał powód, to znaczy że był wyrok, to znaczy że byli skazani.

To było sprytne zagranie. Które miało ich uchronić przed pozbawieniem mandatów. Jednak SN stanął na stanowisku że skoro sprawa się nijako nie odbyła a raczej nie została rozpatrzona (co wałkuję w osobnym wątku - gdyż trzeba przecież ułaskawić od czegoś, werdyktu) to umorzenie jest nieważne, więc można ją wznowić. To te paradoksy logiczne.
Pani interpretacja że Duda mógł tak stanąć przerwać bieg sprawy stawia dwie kwestie:
1. Czy prezydent ma prawo do efektywnego umarzania spraw?
2. Jak to zinterpretować wobec artykułu konstytucji, który daje każdemu prawo do rozstrzygnięcia sprawy?
Prawo łaski w pani interpretacji dawałoby prawo umarzania, i uniemożliwienia rozstrzygnięcia sprawy.

Podam może taki przykład. Ktoś zgwałcił pani córkę. Ten ktoś rozgłasza wszem i wobec że pani córka puszczała się ze wszystkimi, sama chciała, wręcz wpychała się do łóżka.
Pani córka zgodnie z Konstytucją zakłada sprawę i ma prawo do rozstrzygnięcia sprawy! (co ciągle wałkuję)
Jednak prezydent zaraz na początku ułaskawia gwałciciela. Ma prawo zgodnie z pani interpretacją. I tą drogą każdy już na zawsze może głosić że pani córka była kurwą. Jest niewinny. Na zawsze. Sprawa umorzona. Nie ma możliwości wznowienia. A pani córka pozbawiona możliwości obrony.
Tak by to mogło wyglądać gdyby pani interpretacja prawa łaski obowiązywała.

Sprawa Kamińskiego została więc wznowiona i wyrok zapadł. I jest.
Pani Anno tą drogą, z punktu nr 1, z grubsza poszedł SN niech się pani na mnie nie wyżywa!

To ma sens. Albo coś jest albo nie ma. Duda sobie wymyślił że będzie jedno i drugie naraz.
A miało od początku jeden cel polityczny - wytworzyć właśnie ten paradoks kiedy nie będzie wyroku a zatem podstawy do utraty mandatów.
Brutalne nagięcie prawa. Ale nie dające się obronić stosując prawa logiki a nie interpretacji.

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-01-2024 [00:01] - Pani Anna | Link:

@smieciu
Myli się Pan od początku do końca. Prezydent musi mieć dobry powód do zastosowania prawa łaski. Inaczej prędko przestałby być prezydentem. W przypadku tych dwóch to była niewspółmierność kary do przewinienia, o ile faktycznie naruszyli jakieś procedury. Po drugie brak możliwości sprawiedliwego procesu, proszę sobie sprawdzić kto był  w składzie orzekającym, np. skrajnie upolityczniony sędzia Łączyński. Co do mojej córki kurwy, to spokojna pańska rozczochrana. Istnieje jeszcze proces cywilny. Proponuję trochę się dokształcić skoro uparl się Pan, żeby niczego nie rozumieć. Jakim cudem pani w szkole przekonała pana, że 2x2 jest cztery, to ja nie wiem. Chyba, że tu też ma Pan inne zdanie.

Obrazek użytkownika smieciu

10-01-2024 [00:21] - smieciu | Link:

@Pani Anna Najpierw Pani snuje teorie że prezydent wszystko może bo jego prawa łaski nic nie ogranicza teraz się rakiem wycofuje. Ja pani pokazałem konsekwencje pani rozumowania. Jeśli mamy trzymać się rozsądku itp. być milusi to po co nam prawo?
Trzymamy się więc litery prawa czy udajemy?
Więc powtarzam. Konstytucja mówi: każdy ma prawo do rozstrzygnięcia sprawy. A Pani nie przyjmuje do wiadomości że prawo łaski w pani interpretacji, w interpretacji Dudy to prawo łamie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-01-2024 [08:53] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Prawo, to nie obowiązek,  znowu Pan nie rozumie. Tłumaczyłam, dlaczego w tym wypadku prezydent zastosował prawo łaski (  nie ułaskawienie, które podlega zupełnie innym przepisom ). Studiów by Pan nie skończył.  Mówiłam też,  czytać ustawy rozdziałami,  nie artykułami,  dopiero wtedy  można coś zrozumieć . Konstytucja mowi w art. 45 o prawie do sądu "Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd." W wypadku tych dwóch nie mogło być mowy o niezależnym, bezstronnym i niezawisłym sądzie,  choćby przez sam skład orzekający ( sędziowie skrajnie upolitycznieni jak Laczewski) i presję kasty. Normalnie do pana jak grochem o ścianę. Usłyszał coś od " ekspertów " tuskowych, myli konstytucyjne prawo łaski z ułaskawieniem,  ale brnie dalej.

Obrazek użytkownika mjk1

09-01-2024 [23:28] - mjk1 | Link:

Śmieciu na miłość boską, nie brnij, bo się nie wygrzebiesz.
Krótko i konkretnie. Łaska prezydenta znosi konsekwencje wyroku. Wszystkie konsekwencje, każdego wyroku.
Potwierdził to Sąd Najwyższy, który wydał wyrok, że mandaty zostały odebrane bezprawnie. Nad czym tu jeszcze dywagować?

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [23:48] - smieciu | Link:

@mjk
Łaska prezydenta znosi konsekwencje wyroku.
To zdanie jest kluczowe. To wałkuję. Znosi konsekwencje wyroku. A zatem przyjmujemy do wiadomości WYROK. Czyli postanowienie sądu. Skazanie na więzienie. Zgadza się!

Tylko że skoro już uznajemy że jest wyrok to mamy przepis Konstytucji który przytoczyłem w tekście. Na jakiej zasadzie mamy uznawać że prawo łaski go znosi? Mamy szczegółowy przepis o tym że wyrok oznacza pozbawienie mandatu. I bardzo ogólnikowy że prezydent ma prawo do łaski. Za to nigdzie nie ma tego o czym napisałeś:
Wszystkie konsekwencje
Taka jest rzeczywistość. Na korzyść Dudy są tylko interpretacje a nie twarde przepisy i logika.

To właśnie dlatego Duda wystąpił wtedy w takim momencie by wyrok był (by dało się wystąpić z łaską) ale nieprawomocny by też można było go nie uznać. By nie utracili mandatów. Ale tego się nie da tak zrobić. Nie da się zrobić by był i nie był jednocześnie.
I dlatego, dzięki SN, wznowiono sprawę. I mamy wyrok. Który jest.

Nie kumacie. Ale SN kumał. Duda kumał. PiS kumał i TK też.
Wkrótce zrozumieją to wszyscy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-01-2024 [00:11] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Czlowieku, NIE MA WYROKU, GDYŻ SAD II INSTANCJI SPRAWĘ UMORZYŁ. Nie ma wyroku, nie ma kary. Sprawa skończona. Sąd Najwyższy wydał postanowienie całkowicie sprzeczne z literą prawą i konstytucją, a ponadto podważył kompetencje innych konstytucyjnych organów państwa, to jest: Trybunału Konstytucyjnego i Prezydenta RP.
 

Obrazek użytkownika smieciu

10-01-2024 [00:29] - smieciu | Link:

Teraz pani brnie w sprzeczności:
Nie ma wyroku, nie ma kary
- więc po co łaska?
Sąd wydał postanowienie jedynie słuszne. Duda nie może ingerować w bieg sprawy. Nie może przerywać gdyż takie postępowanie pozbawia możliwości rozstrzygnięcia sprawy. To Duda ingerowałby w  kompetencje innych organów państwa mogąc wpływać na bieg procesu sądowego przecież. Co też zrobił podważając kompetencje sądowniczego organu państwa i dodatkowo prawo każdego obywatela.
Wszystko pani przekręciła. Budując wielki gmach na frywolnej interpretacji jednego ogólnikowego przepisu - prawa łaski, ignorując dwa inne przepisy bardziej szczegółowe. Czyli o wygaśnięciu mandatu oraz prawie do rozstrzygnięcia sprawy. Ignorowanie tego drugiego zwłaszcza to jakiś absurd. Po co sądy itp. skoro ludzie nie mają mieć możliwości doprowadzenia swojej sprawy, uzyskania sprawiedliwego wyroku? Bo tak sobie zażyczy prezydent?
Nie mylić tu przy okazji wyroku z karą.

Z mojej strony to koniec.

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-01-2024 [00:16] - Pani Anna | Link:

I jeszcze jedno, opinia publiczna jest konsekwentnie wprowadzana w błąd.  Nie mylić  prawa łaski z ułaskawieniem,  to są dwie różne sprawy i podlegają innym przepisom. Takiego manewru dokonuje m.in SN bazując na ignorantia juris 95% narodu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-01-2024 [00:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

Łaska czyli akt łaski czy ułaskawienie, To są dwa inne akty prawne, zachodzące w różnych sytuacjach i niosące nie tożsame konsekwencje.

Obrazek użytkownika Swisspola

10-01-2024 [18:49] - Swisspola | Link:

@smieciu Powołujesz się na opinie pseudo profesorów z tzw. mafijnej rodziny palestry, która jest dogadana z mafijna rodzina rudego volksdeutscha. Przed chwila słuchałem takiego WIELKIEGO profesora prawa, doradcę byłego marszałka senatu, łapówkarza Grodzkiego. I ten pan twierdzi, że wybranie w czerwcu 2015 roku przez PO 5 nowych sędziów do TK, których kadencja upływała już po wyborach było poparte NOWA ustawą i było absolutnie zgodne z prawem. Natomiast wybranie nowych 5 sędziów przez PiS już za kadencji PiS-u jest absolutnie nielegalne.  Zresztą neguje także legalność wyboru sędzi Przyłębskiej do TK oraz jej kadencje jako prezesa TK. Wielce szanowny WIELKI PANIE PROFESORZE sędzia Marek Safjan był prezesem TK od 6.01.1998 do 5.11.2006, czyli bez mała 9 lat, całą kadencję sędziego TK. No wychodzi na to, że sędzia Safjan mógł być prezesem 9 lat, bo prawdopodobnie należał to słusznej rodziny mafijnej palestry!  I taki łobuz z tytułem profesorskim kłamie i interpretuje sobie prawo jak mu wygodniej, a ludzie którym do wygodne dają się za te bzdury pokroić. Zabrać łobuzowi tytuły i do szkoły. Zresztą szkoła mu nic nie da, bo jeśli chcemy mieć normalne państwo  to przede wszystkim trzeba pozbyć się WSZYSTKICH stronniczych sędziów i prokuratorów, bez względu na tytuły i obojętnie czy są za PO czy za PiS-em czy inną bandą polityczną! Dla przypomnienia:

Trzem sędziom kadencja kończyła się, jeśli dobrze pamiętam 7-11 Listopada 2015 roku a dwóm chyba 5 Grudnia 2015 roku. Nowi sędziowie do TK byli wybrani na mocy ustawy, którą sobie PO uchwalili czym totalnie zaburzyło równowagę i apolityczność TK, bo po tym wyborze aż 14 sędziów z 15 było z nadania PO. Mało tego! Wybory na koniec Października w roku 2015 wygrywa PiS i jeśli obecna koalicja nazywa siebie październikowa to znaczy, że wszystkich pięciu nowych sędziów TK było wybranych już za kadencji PiS-u. PiS popełniło błąd, gdyż pierwsze posiedzenie sejmu zwołali na 11 Listopada a nie na 5 Listopada a od pierwszego posiedzenia sejmu liczy się kadencja, tyle tylko, że PO w czerwcu nie mogło o tym wiedzieć. To PO ze swoją bandą z palestry zaczęli manipulować przy TK. I ten wielki PROFESOR mówi o sędziach dublerach, ale chyba tych wybranych w czerwcu przez PO. Dla porównania podam przykład, jak postąpił Obama, kiedy w ostatnim roku jego drugiej kadencji w marcu zmarł jeden z siedmiu sędziów sądu najwyższego. Obama stwierdził, że ma jeszcze tylko 9 miesięcy rządzenia i nie chce wpływać na rządy nowego prezydenta, dlatego wybór pozostawi jemu a miejsce przez 9 miesięcy będzie wakowało. Widzisz @smieciu to się nazywa kultura polityczna a nie mafijna. Nasi mądrale z palestry mogą się uczyć od Afroamerykanina!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

09-01-2024 [17:19] - krzysztofjaw | Link:

"Tak to rozumiem". 

A ja rozumiem inaczej. Prezydent już zastosował prawo łaski wobec tych posłów i ta decyzja pozostaje w mocy a Sąd Najwyższy unieważnił decyzje Sz. Hołowni o wygaszeniu im mandatów, więc decyzja Sądu Rejonowego o nakazie aresztowania i osadzenia posłów w więzieniu jest bezprawna. I co teraz?

Jedno jest pewne. Całe zamieszanie jest winą marszałka Sejmu, ale tak naprawdę ponownie widać, że trzeba zastanowić się nad budową nowej Konstytucji RP, bo stara była zbudowana przy założeniu, że zarówno prezydent jak i rząd są z tej samej opcji politycznej.  

Pzdr

Obrazek użytkownika u2

09-01-2024 [17:47] - u2 | Link:

stara była zbudowana przy założeniu, że zarówno prezydent jak i rząd są z tej samej opcji politycznej.  

No nie wiem. Konstytucja pochodzi z 1997 roku, ale wcześniej w 1989 roku było hasło rzucone przez Adaśka M. "wasz prezydent, nasz premier". Chodziło o porozumienie "S" z PZPR-em.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wasz_prezydent,_nasz_premier

Wasz prezydent, nasz premier – tytuł artykułu wstępnego Adama Michnika opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” 3 lipca 1989, postulującego „sojusz demokratycznej opozycji z reformatorskim skrzydłem obozu władzy”[1] i jednocześnie hasło wzywające do podziału władzy w Polsce: przyzwolenia opozycji solidarnościowej na prezydenta wywodzącego się z PZPR w przypadku zgody na solidarnościowego premiera. Autorami sloganu byli Juliusz Rawicz i Helena Łuczywo[2][3][4].
 

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [19:47] - smieciu | Link:

Dyskusja z @Pani Anna uświadomiła mi już ostatecznie że Kamiński i Wąsik są przegrani jeśli chodzi o mandaty poselskie.
Jest bowiem tak jak napisałem w głównym tekście.

Szersza interpretacja prawa łaski, czyli przykładowo możliwość przerywania procesu sądowego, jest sprzeczna z Art 45, punkt 1 Konstytucji:
Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Nie może więc prawo łaski ingerować w proces rozpatrywania sprawy.
Argument że to moje widzimisie jest bez sensu. To punkt widzenia prawników czy choćby w wyżej przytoczonym odnośniku interpretacja samego Dudy. Stąd agresywne działania rządu w tej sprawie. Kamińskiemu i Wąsikowi zostaje tylko głośny krzyk.

Wydaje mi się że ostatecznie nawet pisowska Izba Nadzwyczajnej Kontroli uzna ten stan rzeczy. To będzie porażka PiSu na całej linii.

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [19:49] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Jakie to są niewiarygodne bzdury...

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [19:53] - smieciu | Link:

@Pani Anna Cytuję co Pani napisała:
Z Konstytucji wynika jasno, na litość boską,  że Prezydent ma prawo zastosować akt laski w KAZDYM MOMENCIE POSTĘPOWANIA,  NAWET PRZED POSTAWIENIEM ZARZUTÓW!

Jak pani zamierza to zamierza pani pogodzić z przytoczonym przeze mnie fragmentem Konstytucji wie chyba tylko pani.

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [20:38] - Pani Anna | Link:

@smieciu
Tak, wygląda na to, że tylko ja wiem i rozumiem.
Wie pan co to jest postępowanie procesowe, kiedy się zaczyna i jak się kończy? Nie będę panu cytowała k.p.k, już mówiłam,  że wieczory teraz długie.  

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [20:44] - smieciu | Link:

@Pani Anna Tylko że tu naprawdę nie powinno być nic skomplikowanego. Proste pytanie. Czym jest to rozpatrzenie sprawy - jak to jest ujęte w Konstytucji? Według mnie to przeprowadzenie procesu do końca. Czyli do wyroku w sprawie. Wyrok czyli sprawa została rozpatrzona.
Tak czy nie?
Zgodnie z Konstytucją każdy ma do tego prawo. Czyli także przykładowo ktoś kto oskarżył Kamińskiego. Sprawa przerwana to sprawa nierozpatrzona.
Ok. Może prawnicza logika jest inna. Może...

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [20:54] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Przepraszam, czy pan jest idiota?
Ja nie dyskutuje z chirurgiem, jak wedlug mnie powinien operować. Odsyłam do lektury k.p.k i od razu uprzedzam, że czyta się rozdziałami,  nie poj. artykułami. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [20:56] - Pani Anna | Link:

I nie tylko k.p.k, również kodeksu postępowania cywilnego oraz administracyjnego.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [21:43] - smieciu | Link:

@Pani Anna Zadałem proste pytanie. Przykładowo chirurg też tłumaczy z grubsza na czym ma polegać operacja. To nie jest tajna wiedza. Pani próbuje próbuje się ukryć za nią. A ja zapytałem: tak czy nie? Jeszcze raz zadam to samo pytanie: czy sprawa w której nie zapadł wyrok jest rozpatrzona czy nie? Może jeszcze drugie, pomocnicze czy prawo jest tajne dostępne tylko dla prawników? Nie mogą mogą wytłumaczyć fundamentalnych spraw?

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [21:56] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Ależ to też nie jest tajemna wiedza i z grubsza już wytłumaczyłam. Nie moja wina, że pan nie rozumie. Przeraża całkowita ignorancja i nieznajomość prawa, zwłaszcza,  gdy się chce o tym publicznie pisać i ferować opinie. Wszystkie kodeksy są ogólnie dostępne,  można też iść do biblioteki lub ściągnąć z internetu. Jednak trzeba COŚ  przeczytać, żeby zacząć dyskusję.  Ja też wiedziałam na czym polega operacja wycięcia wyrostka, ale w procedury na sali chirurgicznej się nie wtrącałam, chyba.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [22:00] - smieciu | Link:

Ciągle unika pani odpowiedzi na fundamentalne wydawałoby się bardzo proste pytanie.
Ja nie jestem prawnikiem ani nigdy w żadnej sprawie udziału nie brałem. Więc. Mogę nie wiedzieć wielu rzeczy. Pytam się o to co jest napisane w Konstytucji. Co oznacza zwrot: rozpatrzenie sprawy.
Dla mnie jest to doprowadzenie procesu do końca czyli wydania werdyktu.
Pani do tej pory nie powiedziała że jest inaczej. Pisze tylko że czegoś nie rozumiem. Niech pani napisze więc co oznacza rozpatrzenie sprawy bym mógł zrozumieć.

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [22:30] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Jakiej sprawy? Cywilnej, karnej, czy adminìstracyjnej? Podpowiem, że myli pan dwa pojecia, rozpatrzenie sprawy, to nie jest postępowanie procesowe. W prawie liczy się każda litera, spojnik lub przecinek. Więc niech pan doprecyzuje.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [22:37] - smieciu | Link:

Nie, ja nie muszę doprecyzowywać. To powinna być jasna sprawa. Gdyż mamy proste zdanie w Konstytucji. Ja nie będę zgadywać co autor miał na myśli. Tylko chcę wiedzieć jak to jest postrzegane w prawie. Bo tylko to jest ważne. Ale by ułatwić życie niech będzie to sprawa Kamińskiego. Jak w ich wypadku powinno wyglądać rozpatrzenie sprawy. Co ten zwrot ma oznaczać.

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [22:58] - Pani Anna | Link:

@smieciu
Postępowanie sądowe wszczynane jest:
1 Co do zasady w drodze pisemnej, za pomocą pisma procesowego w sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i opiekuńczych, przygotowywanego przez stronę postępowania (powoda, wnioskodawcę itp.),
2 jeżeli przepis szczególny tak stanowi, pisma procesowe w sprawach cywilnych wnosi się pisemnie, ale na urzędowych formularzach, które dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce - wzory pism,
w niektórych przypadkach postępowanie sądowe może zostać wszczęte ustnie (zob. art. 466 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805) dalej: Kodeks postępowania cywilnego, który stanowi, że pracownik lub ubezpieczony działający bez adwokata lub radcy prawnego może zgłosić w sądzie właściwym ustnie do protokołu powództwo oraz treść środków odwoławczych i innych pism procesowych),
 3 elektroniczne postępowanie upominawcze (rodzaj postępowania cywilnego) wszczyna się wyłącznie drogą elektroniczną, wypełniając formularz na stronie internetowej elektronicznego postępowania upominawczegootwiera się w nowym oknie. Informacje o tym rodzaju postępowania znajdują się na naszej stronie internetowej - zakładka załatw sprawę przez internet: e-Sąd,
4wszczęcie postępowania karnego następuje jedynie na żądanie uprawnionego oskarżyciela lub innego uprawnionego podmiotu,
za pomocą pisemnego wniosku o ukaranie, przygotowywanego w sprawie o wykroczenie przez organy ścigania, np. przez policję. 

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [23:03] - smieciu | Link:

@Pani Anna
To mnie nie satysfakcjonuje :)
Może przestańmy się już spierać. Myślę że wyłożyliśmy swoje stanowiska. Niech każdy przetrawi. Pojawi się coś nowego. Najlepiej jakiś kolejny ruch sądu. To wrócimy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-01-2024 [23:06] - Pani Anna | Link:

Sposoby zakończenia procesu sadowego są uzależnione od okoliczności sprawy i mogą być nastepujace:

Skazanie bez rozprawy art. 335kpk
Warunkowe umorzenie postępowania 
Wniosek o wydanie wyroku skazującego 
Umorzenie postępowania 
Dobrowolne poddanie się karze
Wyrok rozdział 47 k.p.k.
Umorzenie absorpcyjne art.11 kpk

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [20:27] - smieciu | Link:

Więc?
Skoro nie są posłami to dużo łatwiej ich zatrzymać. Najwyraźniej taki jest morał... 
Przy okazji warto zauważyć że ani Czarnecki ani Kuźmiuk ani Sakiewicz nie wypowiadali się tu na NB jakoś zdecydowanie w obronie obu panów. Przynajmniej mam takie wrażenie. Chyba wiedzieli że nie da się tego uratować. Zdecydowanie sił rządowych zdaje się mówić to samo.
Co będzie dalej? Dla rządu idealne byłoby jakieś wyraźne (w sumie i niewyraźne wystarczy) poparcie ze strony SN. Coś w tym stylu. Wtedy się dowiemy jakie oparcie miała ta rozgrywka. Na ile była przemyślanym planem a na ile improwizacją.
Jeszcze zostaje Duda. Czy jednak bronił Kamińskiego i Wąsika serio? Nie zasłaniał raczej własną piersią.
Bez zdecydowanego zaangażowania Dudy eskalacji w każdym razie nie będzie. Narazie mówią inni. Jemu jakoś się nie śpieszy a przecież powinien był być przygotowany, mieć plan także.

Kaczyński też chyba nieprzekonany. Mówi o więźniach politycznych. Wspomniał o czyhającej Brukseli i Berlinie. Wydaje się ostatecznie że ostatnie agresywne wypowiedzi Pietrzaka i spóły miały raczej tylko za zadanie utrzymanie spoistości środowiska. Są więźniowie i zewnętrzne siły. Ale póki co nie widać planu kontrofensywy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-01-2024 [23:03] - Imć Waszeć | Link:

Skoro KO może podróżować wyborczo, to wymienieni mogą milczeć taktycznie, nieprawdaż? Po prostu nie należy robić rzeczy bezużytecznych kiedy nie ma sytuacji, albo sytuacja się zaognia.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [23:15] - smieciu | Link:

@Imć Waszeć
Ciągle te demony. Skąd się wzięła PKW? KO mówiło jej co ma robić?
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Te ewentualne wielkie spiski przeciw PiS, które się kreuje, efektywnie nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony PiS. Albo więc spisków nie było. Albo trzeba zakładać udział PiS co znowu każe zadać pytanie czym naprawdę jest ta partia.

To jeden z motywów przewijający się w moich tekstach. Co niby świadczy o tym że PiS jest jakieś wyjątkowe? Nie jest uwikłana w układy. Przecież zdrowy rozsądek podpowiada natychmiast setki przykładów. A jednak są one bezrefleksyjnie odrzucane bo udało się ludziom wmówić że PiS jest - no dosłownie święte. Musi być święte bo jak inaczej radziłoby sobie z diabłami?

Obrazek użytkownika Kocur1

09-01-2024 [20:41] - Kocur1 | Link:

A ty dalej ukazujesz swoja glupote....zenada...

Obrazek użytkownika Hornblower

09-01-2024 [21:07] - Hornblower | Link:

Spór kompetencyjny między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym, Kpt 1/17

POSTANOWIENIE
z dnia 2 czerwca 2023 r.
Sygn. akt Kpt 1/17
Trybunał Konstytucyjny w składzie: (...)

po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sądu Najwyższego oraz Prokuratora Generalnego, na rozprawie w dniu 2 czerwca 2023 r., wniosku Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 czerwca 2017 r. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Sądem Najwyższym, w wyniku którego wnioskodawca domaga się przesądzenia:

1) jaki charakter ma kompetencja, o której mowa w art. 139 w związku z art. 144 ust. 3 pkt 18 Konstytucji:
– czy jest to uprawnienie Prezydenta RP, które wykonuje on osobiście i bez ingerencji innych podmiotów,
– czy jest to uprawnienie, które jest realizowane przy udziale innych podmiotów, a jeśli tak, to które organy uczestniczą w wykonywaniu tej kompetencji i czy jest wśród nich Sąd Najwyższy,
2) czy Sąd Najwyższy może dokonywać wiążącej interpretacji przepisów Konstytucji w związku z wykonywaniem przez Prezydenta RP prerogatywy, o której mowa w art. 139 Konstytucji i decydować o tym, czy została ona skutecznie zastosowana,

p o s t a n a w i a:

rozstrzygnąć spór kompetencyjny pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Sądem Najwyższym w ten sposób, że:
1) na podstawie art. 139 w związku z art. 144 ust. 3 pkt 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne,
2) Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania kompetencji Prezydenta RP, o której mowa w punkcie 1.
Orzeczenie zapadło większością głosów.

I co z tym fantem robią płomienni obrońcy praworządności, do niedawna biegający w koszulkach z napisem "konstytucja" ? Ano, mają to serdecznie w d.... Bo przecież chodzi o koryto, a w walce o nie wszystkie chwyty są dozwolone (to filozofia tak PO jak i PiS).
 

Obrazek użytkownika Czesław2

09-01-2024 [21:21] - Czesław2 | Link:

Nic nie zrobią  policja decyduje.

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [21:49] - smieciu | Link:

@Hornblower
Tylko problem polega na tym że żaden z tych punktów nie wyjaśnia istoty sprawy. Czyli na czym polegało to prawo łaski? Czym jest ta łaska. Ja tylko chciałbym to wiedzieć:
Duda mówi ułaskawiam. Czyli?
Określił się? Powiedział przykładowo: kasuję karę (więzienia)? Czy uznaję was za niewinnych? Konkretnie. Przykładowo w filmiku do którego link dałem wyżej Duda jednoznacznie interpretuje prawo łaski jako kasację kary. A nie wyroku. Jeśli wyrok skazujący pozostaje to i pozostaje konieczność wygaszenia mandatu.
Ot cały problem.
Którego nikt nie wyjaśnił. Nie wiem co Duda miał na myśli. Czy Duda gdzieś to wytłumaczył w ogóle. Poza filmikiem, który przytoczyłem.

Przypominam. Ja tu tylko ciągle wałkuję problem wygaszenia mandatów. Bo dopuszczam myśl że w jakiś sposób, Duda sprawił że Kamiński i Wąsik zostali ułaskawieni od ciupy. Ale to nie obejmuje wygaszenia mandatów gdyż o mandatach mówi wprost inny przepis Konstytucji.

Obrazek użytkownika Swisspola

10-01-2024 [19:30] - Swisspola | Link:

@smieciu istota sprawy jest absolutnie subiektywna, jak to po danym sporze widać a prawo musi być obiektywne. Szukasz istoty sprawy, którą jak widać jest dla każdego inna. Na prawo należy patrzeć obiektywnie i w tym sęk, że strona rudego volksdeutscha nie chce spojrzeć obiektywnie, bo to jest tym bandytą nie na rękę i odebrałoby im usprawiedliwienie bandyckich poczynań.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-01-2024 [20:08] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Prawo jest dobre i przejrzyste. Niestety, ludzie, którzy są powołani do jego stosowania już nie. Nie tylko nie stosują się do litery prawa, a wręcz tworzą własne,  w zależności od zapotrzebowania. Pan tego nie chce widzieć.  Nie życzę ani Panu, ani najgorszemu wrogowi żeby trafił na salę sądową ani teraz, ani w czasie nadchodzących lat.

Obrazek użytkownika marsie

09-01-2024 [22:31] - marsie | Link:

Wciąż karmicie tego świńskiego śmiecia – masochizm?

Obrazek użytkownika smieciu

09-01-2024 [22:33] - smieciu | Link:

Taka uwaga, często było pisane ale warto przypomnieć. Niemal codziennie TVP pokazywała złego Tuska, mającego być odpowiedzialnym za wszelkie przekręty, zdrady a nawet zbrodnie. To ostatnie w kontekście Smoleńska, który był jednym z filarów na których opierał się PiS. Tyle lat gadki.
Teraz mamy odmianę. Nie było wiele gadki o Kamińskim i Wąsiku za to działanie nastąpiło raczej błyskawicznie.
PiSowcy zawsze się lubili zasłaniać Ichnimi sądami. Tylko że powyższa sprawa pokazała że zarówno TK jak i SN już od dawna wcale nie był Ichni. Neosędziów jest podobno około 2tys. Bodnar zdymisjonował 140 prokuratorów. I tak się złożyło że PiS nie był w stanie znaleźć prokuratora by poprowadził coś w sprawie Tuska. Czy innego prominentnego PeOwca.
A przecież, sądząc z TVP, spraw powinno być setki, no nie było opcji żeby czegoś choćby jednego nie znaleźć, dogryźć.
Coś tu powinno PiSowcom zazgrzytać w tej części kreowanego dla nich obrazka.