Skąd się ta Chanuka w Sejmie wzięła, warto przypomnieć

Prosty domysł podpowiada że w naszym Sejmie jest trochę Żydów więc, w grudniu, kiedy świętują Polacy, można by zorganizować także święto dla wyznawców judaizmu. Święto Chanuka, które obchodzone też jest w tym miesiącu. Jednak ten domysł nie do końca jest poprawny. Gdyż zanim zaczęto Chanukę obchodzić w Sejmie, zrobiono to w Pałacu Prezydenckim, w którym, jak należałoby się domyśleć, Żydów nie ma. A zatem za wprowadzeniem Chanuka do najważniejszych instytucji polskiej władzy stała inna idea. Ta na którą postawił pomysłodawca tych zmian czyli Lech Kaczyński.
Pierwsza Chanuka w Pałacu Prezydenckim odbyła się w 2006r.
Nie był to jednak w żadnym wypadku spontaniczny pomysł. L. Kaczyński już od dłuższego czasu wspierał różne inicjatywy żydowskie. W roku 2004 miała miejsce premiera Festiwalu Kultury Żydowskiej, Warszawa Singera.  Muzeum Polin. W styczniu 2005 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz prof. Jerzy Tomaszewski, wiceprzewodniczący stowarzyszenia, podpisali umowę o utworzeniu muzeum; rząd i miasto przyjęły na siebie obowiązek jego wybudowania, a stowarzyszenie i darczyńcy podjęli się sfinansowania i wyposażenia wnętrz.
Jednak jeśli chodzi o Chanukę, momentem przełomowym był rok 2005 i wygrana L. Kaczyńskiego w wyborach Prezydenta Polski. W związku z tą wygraną a tym samym ustąpieniu z funkcji prezydenta Warszawy, udzielił on Mirosławowi Kochalskiemu specjalnych pełnomocnictw do reprezentowania miasta Warszawa. Tenże Kochalski zorganizował 28 grudnia  Chanukowe światło przed Pałacem Kultury i Nauki. Wcześniej jednak miało miejsce dużo ważniejsze wydarzenie. 23 grudnia 2005 r. przed Zgromadzeniem Narodowym L. Kaczyński złożył przysięgę prezydencką. Po wygłoszeniu swojej przemowy, głos zabrał Marek Jurek przewodniczący Zgromadzenia, który kończąc uroczystość oznajmił:
Gdy trwać będą święta Bożego Narodzenia, ci z naszych rodaków, którzy wyznają religię żydowską, będą obchodzić święto Chanuki.
Również z tej okazji składam najlepsze życzenia świąteczne
.”
W tym właśnie doniosłym momencie zaprzysiężenia prezydenta Polski, Marek Jurek uznał za stosowne dodać te zdanie. Przypominając o imprezie organizowanej 5 dni później przed Pałacem Kultury.

I tak to się z grubsza zaczęło.

W grudniu 2006r mieliśmy już pełen zestaw.

Czyli najpierw uroczystość pod Pałacem Kultury. Pod nieobecność L. Kaczyńskiego, który był w Gdyni w związki rocznicą wydarzeń z grudnia 1970 świecę zapalały Maria Kaczyńska wraz Hanną Gronkiewicz Waltz.
Następnego dnia, czyli 18 grudnia, odbyła się uroczystość w pałacu prezydenckim.

W drugiej części spotkania, po raz pierwszy w historii polskich Żydów w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia zapalenia świeczek chanukowych w obecności Prezydenta RP.
Na spotkaniu obecni byli również:
Podsekretarz Stanu w KPRP Ewa Junczyk-Ziomecka, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Przewodniczący Chabad Lubavitch w Polsce Rabin Shalom DovBer Stambler, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik, ambasador Izraela David Peleg, artystka Monika Krajewska, Prezes Towarzystwa Kultury Żydowskiej „Beit” Marek Jeżowski, przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman, a także delegacja Kongresu Żydów Europejskich.
Prezydent, przemawiając do zgromadzonych gości, wyraził nadzieję, że zgromadzenie kilku organizacji żydowskich w jednym miejscu świadczy o bogactwie życia społeczności żydowskiej w Polsce.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wręczył Prezydentowi prezent w postaci modlitwy wybitnego przedwojennego intelektualisty, rabina profesora Mojżesza Shorra – polskiego patrioty, który przed wojną w Wielkiej Synagodze w Warszawie odmawiał modlitwę w intencji Prezydenta RP i Polski:
„Panie Wszechświata, który mocy i potęgi Użyczasz Narodom, Pobłogosław Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, Ochroń ją przed wszelką niedolą, Spraw, aby była wielka i potężna, a wspaniały rozkwit stał się udziałem jej i wszystkich jej obywateli. Ześlij, o Boże, Błogosławieństwo Swoje na Prezydenta Państwa, na ciała ustawodawcze i wszystkich sterników Państwa, Amen.”
Przy udziale Prezydenta dokonano ceremonii zapalenia świeczek chanukowych, po której Żydzi odśpiewali błogosławieństwo.”

I tak już zostało. Zapalanie świeczek trwa tam do dzisiaj.

Następnie, oczywistą koleją rzeczy, w końcu Marek Jurek też był fanem Chanuka, zaplanowano analogiczną imprezę w Sejmie. Niech cała władza polska świętuje Chanuka! W międzyczasie jednak, w roku 2007, miały miejsce istotne wydarzenia. Rozpisano przedwczesne wybory parlamentarne. A L. Kaczyński wykonał kolejny ukłon w stronę żydowskiej społeczności.
9 września 2007
Po 70 latach nieobecności w Polsce żydowska organizacja „Niezależny Zakon Synów Przymierza” [Independent Order of B’nai B’rith]  oficjalnie reaktywowała swą działalność w Polsce.
Na oficjalną imprezę otwarcia w Polsce tej organizacji udała się Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, którą widzimy u boku prezydenta Kaczyńskiego lub jego małżonki przy każdej okazji obchodów Święta Chanuka lub oficjalnych innych kontaktów z Żydami.

Wybory parlamentarne w roku 2007 jak pamiętamy wygrało PO. Dla święta Chanuka różnicy to jednak nie zrobiło.
9 grudnia
Zapalanie menory na Placu Defilad. Co ciekawe tego samego dnia taką samą imprezę miano zorganizować na Kremlu.
10 grudnia
Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski z PSL i rabin Shalom Stambler zapalili w Sejmie RP chanukowe świece w świeczniku menory. Obecni przy tym byli polscy parlamentarzyści oraz  ambasador Izraela w Polsce Davida Peleg, były ambasador Izraela w Polsce Szewacha Weiss
Tak to się zaczęło w Sejmie.
W tym samym dniu analogiczna impreza w Pałacu

Jako ciekawostkę warto dodać, że zaraz po tej imprezie L. Kaczyński udał się do Lizbony by złożyć, jakże by nie było, 13 grudnia, podpis pod słynnym Traktatem.

I tak to wyglądało. Jednak, trzeba jasno dodać, że choć za rozpoczęcie organizowania tych imprez odpowiada L. Kaczyński oraz PiS. To najwyraźniej z przyjemnością były kontynuowane przez następców. I Pałacu Prezydenckim i w Sejmie.
Większość powyższych informacji zaczerpnąłem z tego ciekawego wpisu:
https://jozefbizon.wordpress.c...

Od mojej strony zwracam uwagę na silną obecność i kierowniczą rolę Chabad Lubawicz z Shalom DovBer Stamblerem (w Polsce) w roli głównej. Organizacja ta stanowi pewien zwornik. Nie dziwne przykładowo że i Kreml tak świętuje gdyż sekta ta ma tam najsilniejszą pozycję wśród społeczności żydowskiej. A jej przywódca Berel Łazar jest nazywany rabinem Putina.
To samo ma miejsce na Ukrainie. W 2019 czyli po tym jak prezydentem został Zełenski też po raz pierwszy zapalono świece Chanukowe w ichnim parlamencie - Radzie Najwyższej.

Świecę zapala rabin Kijowa Jonathan Markowicz z wiadomej sekty. Do której przecież należy jej wielki sponsor, sponsor kampanii prezydenckiej (też Żyda) Zełenskiego: I Kołomojski.
Jakby nie patrzeć to Chabad Lubawicz wypromował święto Chanuka na świecie. To święto jest w istocie jej świętem. Świętem pewnej czysto politycznej siły w żydowskiej społeczności. Świętem zresztą także czysto politycznym.
Świętem na cześć zwycięstwa wojennego. Czyli taki żydowski Dzień Zwycięstwa.
Przy czym być może wyrazem pewnej idei. Wojny mającej prowadzić do zwycięstwa. Ukraina i Rosja. Kraje w których Chabad Lubawicz jest najsilniejsza prowadzą tą wojnę. A Polska, w której Sejm i Prezydent urządzają (dla kogo w końcu?) święto Chanuka, jest w niej kluczowym zapleczem.
No i USA. Gdzie też w Białym Domu Chanukę praktykują.
Podczas kiedy w innych krajach, z tego co kojarzę (pobieżnie tylko szukałem), w takich miejscach, Chanuki się nie urządza.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

14-12-2023 [20:23] - Adam66 | Link:

Wystarczy popatrzeć na zadowolone miny maliniaka i hujowni kiedy pejsaci nawet nie plują ale sikają Polakom w twarz.  Bez względu jakie pobudki kierowały Braunem i skłoniły go do wyskoku z gaśnicą, ten wyczyn pokazał, że w polskim (?) sejmie zasiadaja jełopowate tchórze i zdrajcy, Polaków tam raczej nie ma.

Rozwinięcie tematu za: https://dakowski.pl/26148-2/

„Czego dowiedzieliśmy się dzięki jednej odpalonej gaśnicy?
że najważniejszą religią dla POPiS-u i lewicy jest judaizm
że wszyscy politycy tych partii boją się Żydów, jak ognia i gotowi są przed nimi poniżyć przekraczając granice skrajnego upodlenia
że w polskim sejmie od lat odprawiane są jakieś dzikie gusła i tylko jeden człowiek się temu procederowi sprzeciwia, a te gusła są oczywiście niczym innym, jak zaznaczaniem zdobytego terytorium, dokładnie tak samo, jak to się dzieje przy ekspansji islamu (polecam przy okazji „Światy islamu” Chodakiewicza, tam ten proces wasalizacji elit jest szczegółowo opisany)
że na jedno gwizdnięcie na kolana przed Panami padają prezydent RP Duda, biskup Ryś, wszyscy mainstreamowi dziennikarze i publicyści, a wesołek Hołownia posuwa się tak daleko, że szantażuje wicemarszałka Bosaka, próbując go zmusić do udziału w żydowskich obrzędach (czego jeszcze w historii Polski chyba nie było)
że nawet duża część Konfederacji wykazała się kręgosłupami miękkimi, jak plastelina
że, i to jest w sumie najsmutniejsze, ci wszyscy ludzie zawsze będą służyć Unii, Żydom, agenturom do których są w danym momencie przypięci i w nosie zawsze będą mieli jeden kraj: Polskę” – wskazał.
„Podziękujmy wszyscy Grzegorzowi Braunowi, że jedną gaśnicą znegliżował tę żałosną sytuację” 

 

Obrazek użytkownika smieciu

14-12-2023 [21:03] - smieciu | Link:

Ja na nich nie głosowałem ;)
Też uważam że wybryk Brauna był pożyteczny.
Aczkolwiek, przecież od dawna w tym żyjemy. Nie to że zaraz świat się zawali czy zmieni. Żydzi są częścią polityki. Niekoniecznie wcale oczywistą. Chabad Lubawicz ma nie tylko fanów.

Obrazek użytkownika smieciu

14-12-2023 [23:20] - smieciu | Link:

Niewiele się dzieje w komentarzach więc coś tam jeszcze zerknąłem. Jak się okazuje J. Kaczyński ciągle trzyma z tym samym towarzystwem co brat. Charakterystyczna historia. Sierpień 2017.
Odnotowujemy w ostatnich miesiącach nasilenie antysemickich postaw w Polsce, brutalizację języka i zachowań, których wiele skierowanych jest przeciwko naszej społeczności”, napisali w liście do Jarosława Kaczyńskiego Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, i Lesław Piszewski, szef Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Odnieśli się m.in. do antysemickich wypowiedzi Magdaleny Ogórek i Bogdan Rzońcy oraz faszystowskich haseł i flag ONR.
J. Kaczyński nie odpowiedział na list. Za to spotkał się z paczką z Chabad Lubawicz :)
Do wspólnego zdjęcia stanęli rabini z Chabad Lubawicz – Szalom Ber Stambler i Eliezer Gurary, Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, a także prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels, nieformalny głos polskich Żydów w prawicowych mediach. „To było nieprawdopodobnie miłe spotkanie” – powiedział po spotkaniu PAP.

W wywiadzie z żydowską agencją informacyjną JTA Hofman nazwał list gmin żydowskich „głupim”. Oskarżył je o wyolbrzymianie problemu antysemityzmu, dodając, że „to część politycznej wojny”.
Tak to z nimi jest właśnie. Jedni widzą antysemityzm. A drudzy nie. Jednych J. Kaczyński zlewa. A drugich nie.
PiS trzyma z Ukraińcami ale z Niemcami nie ;)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-12-2023 [20:24] - Chatar Leon | Link:

Akurat wy Niemcy najwięcej w kwestii świąt żydowskich macie do powiedzenia.:)))))

Obrazek użytkownika smieciu

14-12-2023 [20:30] - smieciu | Link:

Gdyby nie (tryb dziecinady) wy Niemcy. To gadałbyś dzisiaj w jidysz. I też świeczkę zapalał. Więc może coś mieli do powiedzenia.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

14-12-2023 [22:20] - RinoCeronte | Link:

Ja tam od Chanuki wolę Chanulkę, jest bardziej spolegliwa.

Obrazek użytkownika spike

15-12-2023 [01:06] - spike | Link:

Dla katolika obchodzenie chanuki jest grzechem, religia żydowska jest pogańska, tak jak dla żydów chrześcijaństwo.
Można ją tolerować z racji jej wyznawców, podobnie jak Świadków Jehowy, ale nie można jej kultywować.
Religia żydowska jest wyklęta, martwa, bez prawa zbawienia na wieki.

Izrael to naród fałszywy, podstępny i zbrodniczy, zawsze knuł i judził ludzi przeciw ludziom, teraz morduje na masową skalę, powinien stanąć przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze i odpowiedzieć za ludobójstwo ludności palestyńskiej, "Izrael to naród Szatana".
 

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

15-12-2023 [03:06] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Ra­bin Sza­lom Do­vBer Stam­bler przy­wód­ca sek­ty Cha­bad-Lu­ba­wi­cz, któ­rą PiS tak bar­dzo umi­ło­wał, dziś ra­no w roz­mo­wie z re­dak­to­rem Ma­zur­kiem w RMF24 wy­tłu­ma­czył sens świę­ta Cha­nu­ka. Otóż cho­dzi­ło o to, że Gre­cy wsta­wi­li Ży­dom do świą­ty­ni po­sąg Zeu­sa. Więc ży­dow­scy ka­pła­ni, mi­mo że mie­li ze­ro­wą szan­sę, po­szli na woj­nę, by Gre­ków po­ko­nać zbroj­nie i cu­dem wy­gra­li, uda­ło im się Gre­ków wy­mor­do­wać i po­sąg Zeu­sa usu­nąć. Po czym za­pa­li­li oli­wę, któ­ra mo­gła star­czyć tyl­ko na 1 dzień, ale się cu­dem 8 dni pa­li­ła.

Prze­sła­niem tej opo­wie­ści je­st wol­no­ść re­li­gij­na, to­le­ran­cja, po­kój i sza­cu­nek dla wszyst­ki­ch wy­znań. Więc jak sza­nu­je­cie in­ne re­li­gie, je­ste­ście to­le­ran­cyj­ni, to po­win­ni­ście od sie­bie zbroj­nie wy­gnać wy­znaw­ców in­ny­ch re­li­gii, wy­mor­do­wać ich i znisz­czyć ich sym­bo­le re­li­gij­ne. No i Grze­go­rz Braun po­stą­pił zgod­nie z tym du­chem to­le­ran­cji, sza­cun­ku i po­ko­ju pró­bu­jąc z Sej­mu wy­gnać sym­bo­le ob­cej re­li­gii. Więc w god­ny i pra­wi­dło­wy spo­sób wziął udział w świę­cie Cha­nu­ka. Ewen­tu­al­nie moż­na mu za­rzu­cić, że ni­ko­mu nie uciął gło­wy na pa­miąt­kę ty­ch mor­dów sprzed lat.

Obrazek użytkownika smieciu

15-12-2023 [12:42] - smieciu | Link:

Więc w god­ny i pra­wi­dło­wy spo­sób wziął udział w świę­cie Cha­nu­ka.

Podobało mi się to! Lubię kiedy rzeczy trzymają się logicznie kupy. Dokładnie jak napisałeś. Braun postąpił z duchem tego święta.
Hołownia przypajacował ostro. Myślę że mógł sporo stracić wizerunkowo. Bo choć teoretycznie Koalicja pozycjonuje się jakby na lewo (aczkolwiek to tylko etykietki) to Trzecia Droga z PSLem miały chyba za zadanie podbierać wyborców PiS, pozycjonować się na prawo od PO. Swoim zachowaniem popełnił falstart. Braun go wyrolował.

Obrazek użytkownika spike

15-12-2023 [22:15] - spike | Link:

@smieciu, na kupie to się znasz, ale z logika to nie jest twoja mocna strona, podobnie jak @świra.

Obrazek użytkownika smieciu

15-12-2023 [22:33] - smieciu | Link:

Sorki spike ale według mnie jesteś tak ograniczony umysłowo że zapewne nie rozumiesz tego co piszesz.
Masz w głowie jakiś jad, tępotę, brudną duchotę która tylko uzasadnia to co z siebie wypluwasz kiedy ci się ciśnienie wzmaga.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-12-2023 [20:48] - Imć Waszeć | Link:

A nie łaska zrobić pod jakąś arabską ambasadą "naszościowego protestu", żeby ci zażądali obchodzenia z honorami swojego święta w szejmie? Ostatecznie można zaprosić Indian północnoamerykańskich z bębnami, jednak prawica PIS nigdy nie kumała jaj, bo najpierw trzeba je gdzieś w życiu widzieć.

Obrazek użytkownika spike

15-12-2023 [22:14] - spike | Link:

Pewnie Braun "posłując" kilka lat, gdzieś swoje jaja zgubił, dopiero co niedawno znalazł je i pełen energii i zadowolenia złapał gaśnicę i zgasił świece chanukowe.
Czy wy aby macie jaja?