Efekt jest tragiczny – Polska jest sierotą

Izabela Brodacka Flazmann poruszyła niedawno problem ataków skierowanych na państwo polskie i pokazała długą historię tego zjawiska, sięgającą właściwie początków odradzającej się po rozbiorach II RP. Wpis „Wybuchowe panny niemłode” odkrywa wierzchołek góry lodowej o jaką systematycznie rozbijają się Polacy, zwłaszcza ci mieszkający poza granicami Polski.  Wiem o tym z autopsji. 

Ilekroć wspominam o moich krewnych, którzy zginęli w Auschwitz, budzę powszechne zdziwienie wśród moich rozmówców – myśleliśmy, że jesteś polskim katolikiem, nie wiedzieliśmy, że masz żydowskich przodków.  Muszę wtedy długo tłumaczyć, że moi przodkowie byli polskimi katolikami. Następnie objaśniam, że w niemieckich obozach koncentracyjnych ginęli nie tylko Żydzi, ale też inne narodowości, wśród których Polacy stanowili większość. Spotykam się wtedy z niedowierzaniem.

Moi rozmówcy bardzo się dziwią.  Ważne jest wspomnieć tu, że bynajmniej nie chodzi mi tylko o Amerykanów lub Kanadyjczyków.  Pewnego razu moja znajoma Ukrainka zdumiona była, że ktoś z mojej rodziny, kto nie był Żydem, zginął w obozie koncentracyjnym.

Czy można się dziwić, że się dziwią?  

Niestety nie.  Polską historię piszemy tylko dla siebie – po polsku dla Polaków, i to też nie wszystkich, ale głównie ludzi o zainteresowaniach konserwatywno-niepodległościowych.

Efekt jest tragiczny.

Otwórzmy jakąkolwiek angielskojęzyczną stronę w Wikipedii o pierwszym z brzegu wydarzeniu z Polskiej historii.   Czytając na przykład angielską wersje opisu wojny polsko-bolszewickiej dowiemy się, że to Polacy do tej wojny doprowadzili.  Tak bardzo drażnili Sowietów, przeprowadzając nawet nie sprowokowany niczym atak na Kijów, że w końcu nawet anielsko cierpliwi bolszewicy nie wytrzymali polskiej agresywności i postanowili przywrócić pokój w rejonie odpowiadając na polski atak swoją ofensywę.  Bynajmniej nie żatruję – sprawdźcie sami.

Niestety przykład opisu wojny z bolszewikami nie jest odosobniony. Ogólnoświatowa narracja o Polsce jest niepochlebna, a Polaków zazwyczaj przedstawia się w czarnych barwach.  Na świecie Polacy postrzegani są jako ksenofobiczni I nietolerancyjni rasiści i antysemici. Naród brudasów, bałaganiarzy i złodziei kradnących w Europie samochody.

Sami jesteśmy sobie winni. Niemcy, Rosjanie, Francuzi i wiele innych nacji w sposób zorganizowany i systemowy, dzięki przemyślanej strategii ich państw, reklamują siebie. A że przy okazji atakują Polskę? Cóż, świat nie ma litości, każdy gra na swoje i trudno zresztą wymagać od innych, aby bronili naszego dobrego imienia.  Austriacy mają rozsiany dosłownie po całym świecie Osterrreich Institute, Chińczycy rozbudowaną, międzynarodową sieć Confucius Institute, Brytyjczycy poświęcają wielkie środki na utrzymywanie struktur Commonwealth of Nations (urządzają nawet Commonwealth Olympic Games).

A my? Co my robimy, aby reklamować siebie, pokazywać się z dobrej strony? Nic.
No, może nie do końca. Są pewne fundacje jak choćby Reduta Dobrego Imienia, State of Poland, lub Teraz Polska, starające się pisać prawdę o nas (choć niektóre z nich nie maja nawet angielskiej wersji strony internetowej).  Istnieją ważne strony jak Holocaust Forgotten lub Polish Truth. Sęk w tym, że są to inicjatywy niewielkiej grupy patriotów – pasjonatów (czasem nawet nie będących Polakami!), często poświęcających swój czas bezinteresownie „ku chwale Rzeczypospolitej”.

Jednak najważniejszy gracz na tej arenie, jakim jest państwo polskie, czy też w skrócie mówiąc, polski rząd (a konkretniej wszystkie polskie rządy od czasów II Wojny Światowej) nie robią w tej sprawie właściwie nic. Jesteśmy w światowej debacie o Polsce nieobecni, a nieobecni nie mają racji. Rządy PRL-u nie miały oczywiście przyzwolenia Moskwy na propagowanie polskich interesów i z definicji, o reklamie Polski w świecie nie mogło być mowy.  Polska dla mieszkańców innych krajów była białą plamą na mapie – jak powiedział mi kiedyś pewien znajomy wychowany w Ameryce Północnej. 

Za obecny stan rzeczy odpowiedzialność ponoszą przede wszystkim kolejni ministrowie kultury i spraw zagranicznych.  Przez kolejne kadencja każdy z nich był tak „szalenie aktywny” w promowaniu Polski, że nawet najbardziej zainteresowani polityką Polacy mieliby kłopoty z podaniem ich nazwisk. Dlaczego po roku 1989 kolejne polskie władze, obojętnie od nazwiska premiera i prezydenta oraz i przynależności partyjnej nie robią praktycznie nic, aby kreować pozytywny obraz Polski w świecie? Nie wiem. Wiem jednak, że nie wywiązują się ze swoich podstawowych obowiązków wobec urzędu jaki sprawują i podatników od jakich ściągają podatki.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

13-11-2023 [22:56] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Autor czyta sam siebie ,czy jedynie odbiera  warszafkowe parszywie post komuchowe media ? Więc tym  gorzej ,czym dalej podąża tą warszafkową propagandą!  Albo obudź się i zrozum że Warszafka (lewobrzeżna ) od 1945 roku jest kontrze do całej narodowej etnicznie polskiej Polski ! A jak nie jesteś z nią zboczeniowo utożsamiony , to nie sraj z góry na pozbawioną praw ponownie polską etnicznie większość! Bo w każdej chwili może nastąpić nieoczekiwana zmiana miejsc….nie wiem  na  ile obecni warszawianie łaknący czystek ,   tym  kolejnym razem ją jako wielopokoleniowi renegaci, w swej większości obarczeni zdradę główną - fizyczne przeżyjecie ? 
 

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

14-11-2023 [15:34] - Siberian Husky Dog | Link:

Nas pokoleniowych Warszawiaków jest na dziś mniej niż 20%.
Reszta to słoje i słoiki oraz potomkowie tych przywiezionych na sowieckich tankach w 45r

Obrazek użytkownika u2

14-11-2023 [07:21] - u2 | Link:

Ogólnoświatowa narracja o Polsce jest niepochlebna, a Polaków zazwyczaj przedstawia się w czarnych barwach.  Na świecie Polacy postrzegani są jako ksenofobiczni I nietolerancyjni rasiści i antysemici. Naród brudasów, bałaganiarzy i złodziei kradnących w Europie samochody.

Co do tych samchodów z Niemiec, to sami Niemcy szli na ustawki zwykle z ruskimi mafiami, aby wyłudzić ubezpieczenie.

PS. A co do postrzegania Polaków na świecie to najwiecej zrobiły USA, aby przedstawić Polaków tak a nie inaczej. Vide - Polish Jokes oraz książki 1. "Biegański. Stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej" by Danusha V. Goska 2. "Nieznana wojna Hollywood przeciwko Polsce 1939-1945" by Michał Biskupski. Przez dekady Polonia amerykańska głosowała na Demokratów, którzy mają w głębokiej pogardzie Polacks.

Dopiero prezydent Trump zaczął odwracać tę negatywną tendencję. Ale znowu jest Biden, a Trumpowi grożą dziesiątki lat więzienia, bo ośmielił się zostać POTUS-em :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Pers

14-11-2023 [07:38] - Pers | Link:

@u-beczek
// A co do postrzegania Polaków na świecie to najwiecej zrobiły USA, aby przedstawić Polaków tak a nie inaczej.//
No ale im wszystko wolno bo to przecież nasi "wieczni sojusznicy" są :))))
Nawet za okupację Polski pozwalają sobie płacić i cieszą się całkowitą bezkarnością.
Ale najważniejsze, że "wstaliśmy z kolan", prawda litwak?

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-11-2023 [16:05] - Tezeusz | Link:

@Pers
"Ale najważniejsze, że "wstaliśmy z kolan", prawda "
Nie cuduj ty caly czas klęczysz jak przystało na wzorowego rusofilka z Hajfy.

Obrazek użytkownika Darek65

14-11-2023 [10:11] - Darek65 | Link:

"Sęk w tym, że są to inicjatywy niewielkiej grupy patriotów" - sęk w tym, że dopóki w Polsce nie będą rządzić Polacy, to tak będzie :) Na to się jednak nie zanosi.

Obrazek użytkownika Ptr

14-11-2023 [12:10] - Ptr | Link:

Rozdział 12 Apokalipsy św. Jana: dotyczy pokolenia młodej Polski, pokolenia rocznik 20, odrodzenia Polski, Wielkiego Polaka z żelaznym pastorałem( chyba nie trudno pojąć ) , Rosji rewolucyjnej, wojny Polsko-bolszewickiej, Ułanów walczących , emigracji polskich elit i instytucji państwowych w IIWŚ na skrzydłach orła, I stanięciu ZSRR nad morzem i na granicy strefy atlantyckiej.